[Ψάχνω] Κείμενα Ευσταθίου Βιγγοπούλου

tb---

τσοπάνης
Θα κάνω μία προσπάθεια να περάσω από εκεί αυτές τις ημέρες για να δώ από κοντά τις εκδόσεις αυτές.

Πληροφορίες όμως μπορείτε να ζητήσετε στα ακόλουθα :

Σύνδεσμος Μεγαλοσχολιτών
Σούτσου 46 11521 - Αμπελόκηποι - Αθήνα
Τηλ. / Φαξ : 210 6430680

Και ιδιαίτερα στον κ. Θεοφάνη Βασαγεώργη, που είναι ο πρόεδρος του συνδέσμου εκεί.
 

tb---

τσοπάνης
Θα κάνω μία προσπάθεια να περάσω από εκεί αυτές τις ημέρες για να δώ από κοντά τις εκδόσεις αυτές.

Πληροφορίες όμως μπορείτε να ζητήσετε στα ακόλουθα :

Σύνδεσμος Μεγαλοσχολιτών
Σούτσου 46 11521 - Αμπελόκηποι - Αθήνα
Τηλ. / Φαξ : 210 6430680

Και ιδιαίτερα στον κ. Θεοφάνη Βασαγεώργη, που είναι ο πρόεδρος του συνδέσμου εκεί.

Καλημέρα.
Πέρασα προ ολίγου από τον σύνδεσμο. Δυστυχώς δεν ήταν κάποιος εκεί. Στα γραφεία που υπάρχουν και εξυπηρετούν και τους άλλους συνδέσμους με ενημέρωσαν ότι υπάρχει κάποιος εκεί μόνο Δευτέρα απόγευμα, αλλά καλό είναι πάντα να προηγείται κάποιο τηλεφώνημα στον τηλεφωνικό αριθμό τους.
 

tb---

τσοπάνης
Μεταδίδει τώρα η Εκκλησία της Ελλάδος ένα κοινωνικό Χριστουγέννων σε κείμενο Λαμπαδαρίου Ευσταθίου Βιγγόπουλου έτους 1917.

Υπάρχουν κάπου τα κείμενα του;

Ευχαριστώ~


το αυτό έχει ανέβει και στο σωλήνα

Το κείμενο είναι από την εργασία του κ.Θεοχάρη Ανεστίδη. Η αντιγραφή είναι του π.Σεραφείμ Φαράσογλου.

Περισσότερα από το υπο έκδοση (- εκδοθέν) βιβλίο του κ.Ζαγκανά.

Ευχαριστίες στους κοπιάσαντες ~
 

Attachments

  • Koinwniko Xristoygennwn - Efstathiou Biggopoulou.pdf.pdf
    583.3 KB · Views: 195
Last edited by a moderator:

filomousos

Παλαιό Μέλος
το αυτό έχει ανέβει και στο σωλήνα

Το κείμενο είναι από την εργασία του κ.Θεοχάρη Ανεστίδη. Η αντιγραφή είναι του π.Σεραφείμ Φαράσογλου.

η οποία μπορεί ν'αναρτηθεί ;

Περισσότερα από το υπο έκδοση (- εκδοθέν) βιβλίο του κ.Ζαγκανά.

Ευχαριστίες στους κοπιάσαντες ~

Κάποιες περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο και το χρόνο έκδοσης ;
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
η οποία μπορεί ν'αναρτηθεί ;
Κάποιες περαιτέρω πληροφορίες σχετικά με το περιεχόμενο και το χρόνο έκδοσης ;

Εχει εκδοθεί το βιβλίο κανονικά.
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
το αυτό έχει ανέβει και στο σωλήνα

Το κείμενο είναι από την εργασία του κ.Θεοχάρη Ανεστίδη. Η αντιγραφή είναι του π.Σεραφείμ Φαράσογλου.

Περισσότερα από το υπο έκδοση (- εκδοθέν) βιβλίο του κ.Ζαγκανά.

Ευχαριστίες στους κοπιάσαντες ~

Μου κανει πολυ εντυπωση η μετρημενη γραφη που χρησιμοποιει, κατι που δεν ακολουθησαν οι μετα απο αυτον συνθετες του Πατριαρχειου. Παρα πολυ ωραιο.
 

tb---

τσοπάνης
Μου κανει πολυ εντυπωση η μετρημενη γραφη που χρησιμοποιει, κατι που δεν ακολουθησαν οι μετα απο αυτον συνθετες του Πατριαρχειου. Παρα πολυ ωραιο.

Δεν νομίζω ότι ο Β. Νικολαίδης είχε λιγότερο μετρημένη γραφή. Διστυχώς δεν έχουμε ηχογραφήσεις του Βιγγόπουλου για να μπορέσουμε να δούμε πώς εκτελούσε αυτά τα κείμενα.
 

Ν.Χ.

Παραδοσιακόν μέλος
Μου κανει πολυ εντυπωση η μετρημενη γραφη που χρησιμοποιει, κατι που δεν ακολουθησαν οι μετα απο αυτον συνθετες του Πατριαρχειου. Παρα πολυ ωραιο.

Προφανώς αστειεύεστε...;;;
 

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Δεν νομίζω ότι ο Β. Νικολαίδης είχε λιγότερο μετρημένη γραφή. Διστυχώς δεν έχουμε ηχογραφήσεις του Βιγγόπουλου για να μπορέσουμε να δούμε πώς εκτελούσε αυτά τα κείμενα.

Ναι ειναι αληθεια οτι μoλις το ανεβασα σκεφτηκα τον Νικολαιδη. Εγω ειχα στο μυαλο μου τον Πριγγο που εγραψε πιο αναλυτικα αλλα κυριως τον Στανιτσα.
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Ας βάλουμε και ένα ακόμη ως δώρο στον κ. Καραμπάση (εάν τον στεναχωρήσαμε, που δεν το νομίζω ).
Τον προσκαλώ λοιπόν να μας το ψάλει με τον όμορφο τρόπο που εκείνος κατέχει, και να μας το παρουσιάσει. ~

...και πάλι το κείμενο είναι από την εργασία του κ.Θεοχάρη Ανεστίδη. Η αντιγραφή είναι του π.Σεραφείμ Φαράσογλου.

~
 

Attachments

  • Koinwniko ths Theotokou - Efstathiou Biggopoulou.pdf
    634.4 KB · Views: 160

tb---

τσοπάνης
εργασία του κ.Θεοχάρη Ανεστίδη. Η αντιγραφή είναι του π.Σεραφείμ Φαράσογλου.

Ευχαριστίες στους κ. Φιστουρή, κ. Αγγελόπουλο, κ. Ανεστίδη, π.Φαράσογλου, κ. Ζαγκανά, κ. Σκρέκα και κ. Μπουλμπουτζή για το αρχείο αυτό, είς διάδοσην του έργου του Ευσταθίου Βιγγόπουλου Λαμπαδαρίου.
 

Attachments

  • Ε.Βιγγόπουλος (άρθρο κ.Θ.Ανεστίδη - Μουσικές Αντιγραφές π. Σ.Φαράσογλου ).pdf
    2.1 MB · Views: 164

xelwnas

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες στους κ. Φιστουρή, κ. Αγγελόπουλο, κ. Ανεστίδη, π.Φαράσογλου, κ. Ζαγκανά, κ. Σκρέκα και κ. Μπουλμπουτζή για το αρχείο αυτό, είς διάδοσην του έργου του Ευσταθίου Βιγγόπουλου Λαμπαδαρίου.

Ευχαριστουμε πολυ! Παρα πολυ ωραιες συνθεσεις. Ειχε ενα θεμα ο μακαριτης με τον βαρυ...
 

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Ευχαριστίες στους κ. Φιστουρή, κ. Αγγελόπουλο, κ. Ανεστίδη, π.Φαράσογλου, κ. Ζαγκανά, κ. Σκρέκα και κ. Μπουλμπουτζή για το αρχείο αυτό, είς διάδοσην του έργου του Ευσταθίου Βιγγόπουλου Λαμπαδαρίου.

Συνημμένα Αρχεία
Ε.Βιγγόπουλος (άρθρο κ.Θ.Ανεστίδη - Μουσικές Αντιγραφές π. Σ.Φαράσογλου ).pdf (2,08 MB, 99 εμφανίσεις)

Καθαρισμένο (κατά το δυνατόν).
 

Attachments

  • Ανέκδοτες Μουσικές Συνθέσεις του Ευσταθίου Βιγγοπούλου - Θεοχάρης Ανεστίδης.pdf
    1.4 MB · Views: 153
Top