[Ψάχνω] Κείμενα Ευσταθίου Βιγγοπούλου

tb---

τσοπάνης
Μεταδίδει τώρα η Εκκλησία της Ελλάδος ένα κοινωνικό Χριστουγέννων σε κείμενο Λαμπαδαρίου Ευσταθίου Βιγγόπουλου έτους 1917.

Υπάρχουν κάπου τα κείμενα του;

Ευχαριστώ~
 

tb---

τσοπάνης
Διστυχώς δεν συγρκάτησα επακριβώς τον τίτλο του συγγράματος , αλλά ο καλεσμένος ανέφερε ότι τον εν λογω κοινωνικό " βρήσκεται στον 4 τόμο της συλλογής " Η Καθ Ημάς Ανατολή " και ειναι προσφορά του π. Φαράσογλου "

Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας το αναφέρει.

Ευχαριστώ.
 

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Διστυχώς δεν συγρκάτησα επακριβώς τον τίτλο του συγγράματος , αλλά ο καλεσμένος ανέφερε ότι τον εν λογω κοινωνικό " βρήσκεται στον 4 τόμο της συλλογής " Η Καθ Ημάς Ανατολή " και ειναι προσφορά του π. Φαράσογλου "

Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας το αναφέρει.

Ευχαριστώ.

Βλ. εδώ.
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Και για την ιστορία, καλεσμένος του κ. Αγγελόπουλου ήταν ο Πρωτοψάλτης,Τενόρος και Καθηγητής Φωνητικής κ. Δημοσθένης Φιστουρής, Κανονάρχος του μακαρίτου Βασιλείου Νικολαϊδου, ενώ υπήρξε και μαθήτης των Πρωτοψαλτών κ.κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλου και Κωνσταντίνου Μαφίδη.
 

tb---

τσοπάνης
Και για την ιστορία, καλεσμένος του κ. Αγγελόπουλου ήταν ο Πρωτοψάλτης,Τενόρος και Καθηγητής Φωνητικής κ. Δημοσθένης Φιστουρής, Κανονάρχος του μακαρίτου Βασιλείου Νικολαϊδου, ενώ υπήρξε και μαθήτης των Πρωτοψαλτών κ.κ. Δημοσθένη Παϊκόπουλου και Κωνσταντίνου Μαφίδη.

Εάν έχει ηχογραφήσει κάποιος ας ανεβάσει το εν λόγω μάθημα του Βιγγόπουλου σε εκτέλεση του κ Φιστουρή. Από όσο άκουσα μου φάνηκε απαιτητικό μάθημα.
 

tb---

τσοπάνης
Διστυχώς δεν συγρκάτησα επακριβώς τον τίτλο του συγγράματος , αλλά ο καλεσμένος ανέφερε ότι τον εν λογω κοινωνικό " βρήσκεται στον 4 τόμο της συλλογής " Η Καθ Ημάς Ανατολή " και ειναι προσφορά του π. Φαράσογλου "

Αν γνωρίζει κανείς κάτι, ας το αναφέρει.

Ευχαριστώ.

Μιας και επικοινώνησα με την Εταιρεία Μελέτης της καθ' ημάς Ανατολής, ο εν λόγω 4ος τόμος της επιθεώρησης "Η Καθ Ημάς Ανατολή", είναι στην κατοχή του Συλλόγου των εν Αθήναις Μεγαλοσχολιτών.

Σύνδεσμος Μεγαλοσχολιτών
Σούτσου 46 11521 - Αμπελόκηποι - Αθήνα
Τηλ. / Φαξ : 210 6430680

http://www.megalisxoli.gr/frames.asp?Page=EidisisEkdilosis
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Μόλις είδα το μήνυμα. Δεν ξέρω γιατί δεν το είδα χθες. Θα έβαζα να το γράψω στη βραδινή αναμετάδοση. Αν κάποιος εγραψε, τον παρακαλώ να ανεβάσιε την εκπομπή.
 

tb---

τσοπάνης
Ὁ Βιγγόπουλος ὅταν ἔψαλλε ἕμενε ἀκίνητος, ὥστε νὰ ἀμφιβάλλει κανεὶς ἂν πράγματι αὐτὸς ὁ ἴδιος ἔψαλλε ἢ ἄλλος τις. Συνέθεσε πολλὰ μαθήματα, ἰδίως Κοινωνικά, τὰ ὁποῖα παραμένουν ἀνέκδοτα χειρόγραφα ἐν χερσὶ πολλῶν μαθητῶν καὶ θαυμαστῶν του.

http://www.ec-patr.net/psaltes/viggopoulos.htm
 

tb---

τσοπάνης
Συνέθεσε πολλά μαθήματα (κυρίως κοινωνικά) που παρέμειναν ανέκδοτα στα χέρια πολλών μαθητών και θαυμαστών του. (Η πλήρης εργογραφία του, σύμφωνα με ιδιόγραφο σημείωμά του: 1. Αναστασιματάριον, 2. Ειρμοί Κανόνων, Κανόνες, Κοντάκια, Απολυτίκια, 3. Κανόνας του Όρθρου της Μ. Πέμπτης, 4. Δοξαστικά των κυριότερων εορτών, 5. Τρία Δοξαστικά της Παμμακαρίστου, 6. Μία στάση Χερουβικών σε όλους τους Ήχους, 7. Δύο στάσεις Κοινωνικών «Αινείτε» σε όλους τους Ήχους, 8. Όλα τα Κοινωνικά του έτους συντετμημένα, 9. Λειτουργικά και «Άξιον εστιν» σε όλους τους Ήχους, 10. Πολυχρονισμοί και Ύμνοι σε Πατριάρχες και Αρχιερείς).

http://musipedia.gr/wiki/Βιγγόπουλος_Ευστάθιος
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Επειδή έχω ηχογραφήσει την εκπομπή, έφτιαξα το αρχείο που περιέχει το κοινωνικό,έχω προσπαθήσει 2 φορές να το ανεβάσω, αλλά μου βγάζει συνεχώς σφάλμα απ'τον διακομιστή...Μπορεί να βοηθήσει κάποιος;;;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Αν είναι mp3 ή wav λιγότερο από 50 ΜΒ, απλά ξαναδοκιμάστε. Έχω δοκιμάσει και 10 φορές...
 

andreas

Ανδρέας Πετράκης
Αν είναι mp3 ή wav λιγότερο από 50 ΜΒ, απλά ξαναδοκιμάστε. Έχω δοκιμάσει και 10 φορές...

Είναι 30,6 MB, το έχω μετατρέψει σε mp3, άρα, θα το ξαναδοκιμάσω...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Είναι 30,6 MB, το έχω μετατρέψει σε mp3, άρα, θα το ξαναδοκιμάσω...

Στην ανάγκη, χώρισέ το (π.χ. με το Winrar) σε δυο-τρία μικρότερα κομμάτια.
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μια που η ενότητα είναι για τα μουσικά κείμενα, ας βρει και ανεβάσει κάποιος και το κείμενο του Βιγγόπουλου.
 

filomousos

Παλαιό Μέλος
Μια που η ενότητα είναι για τα μουσικά κείμενα, ας βρει και ανεβάσει κάποιος και το κείμενο του Βιγγόπουλου.

Έχει κάποιος μουσικά κέιμενα του αειμνήστου Άρχοντος Λαμπαδαρίου εκτός από το γνωστό κοινωνικό της Σταυροπροσκυνήσεως και το φερόμενο ως δικό του χερουβικό σε δεύτερο;
Κάποτε κυκλοφόρησε και η πληροφόρηση ότι οι κληρονόμοι του ετοιμάζουν έκδοση του έργου του ...
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Ας μας κάνει κάποιος που γνωρίζει μια αναλυτική παρουσίαση των μουσικών περιεχομένων των τόμων της Καθ' ημάς Ανατολής. Αν έχει τέτοια χειρόγραφα πολλά, θα αξίζει να τους αγοράσουμε.
 
Top