Καταβασίαι τοῦ ἐνιαυτοῦ

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αἱ πηγαὶ τοῦ παρόντος ἀναγράφονται μετὰ τὸν πίνακα περιεχομένων.

Καλὰ Χριστούγεννα σὲ ὅλους.


[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο σε επόμενο μήνυμα του Χρήστου Τσακίρογλου.
 
Last edited by a moderator:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Αἱ πηγαὶ τοῦ παρόντος ἀναγράφονται μετὰ τὸν πίνακα περιεχομένων.

Καλὰ Χριστούγεννα σὲ ὅλους.

Πολλὲς εὐχαριστίες Χρῆστο γιὰ τὸν κόπο καὶ τὴν προσφορά σου. Εἶναι πολὺ χρήσιμη ἡ καθαρογραμμένη καταγραφή σου καὶ γιὰ ἐκτύπωση καὶ γιὰ tablet μὲ τοὺς σελιδοδείκτες!

Εὖγε!

ΥΓ. Στὴν προσωπική μου χρήση θὰ προσθέσω καὶ τὶς καταβασίες τῶν ἤχων τῶν Κυριακῶν ἀπὸ τὸ Ἀναστασιματάριο, καθὼς τὶς συνηθίζω στὴ διανομὴ τοῦ ἀντιδώρου.
 

Γεώργιος Μ.

Πολλάκις την υμνωδίαν εκτελών...
Αἱ πηγαὶ τοῦ παρόντος ἀναγράφονται μετὰ τὸν πίνακα περιεχομένων.

Καλὰ Χριστούγεννα σὲ ὅλους.

Κι εγώ σας ευχαριστώ θερμά για την συνεχή προσφορά σας.

Τί έχει σειρά τώρα;....:cool:
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Ἐπισυνάπτω τὸ ἀρχεῖο ἐκ νέου μὲ κάποιες προσθῆκες καὶ διορθώσεις. Θερμὲς εὐχαριστίες στὴν κ. Εἰρήνη Γεωργιάδου γιὰ τὶς ἐπισημάνσεις.
 

Attachments

  • Καταβασίαι του ενιαυτού.pdf
    4.1 MB · Views: 397
Last edited:

Theodoros-ks

Παλαιό Μέλος
Με την ευκαιρία των καταβασιών που ανεβάσατε πρώτον σας συγχαίρω και δεύτερον θεωρώ ότι στην θ΄ωδή των Θεοφανείων σ.78 <<Απορεί πάσα γλώσσα....>> η φθορά του δευτέρου ήχου στο " όμως αγαθή υπάρχουσα...πρέπει να ονομασθεί ζω....με δεδομένη τη ροή της μελωδίας...
Ευχαριστώ.....
 

nbouris

Νίκος Μπούρης
Έχω τη γνώμη ότι είναι σωστή η σήμανση ως δι στη συγκεκριμένη φθορά, άλλωστε έτσι το γράφει και το ειρμολόγιο του Πέτρου και του Ιωάννου, και αν δεν κάνω λάθος έτσι ψάλλεται.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης


ΥΓ. Στὴν προσωπική μου χρήση θὰ προσθέσω καὶ τὶς καταβασίες τῶν ἤχων τῶν Κυριακῶν ἀπὸ τὸ Ἀναστασιματάριο, καθὼς τὶς συνηθίζω στὴ διανομὴ τοῦ ἀντιδώρου.[/I]

Ρε μεγάλε....τι εξαιρετική ιδέα....

Περίμενε τώρα μέχρι των Αγίων Πάντων να τη βάλουμε σε εφαρμογή...
 
Top