Καραμάνης - Χατζημάρκος, Χρυσοσπηλιώτισσα 21/11/1969

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Ένα χρόνο μετά τη .... σύγκρουση:D:D Στανίτσα-Ταλιαδώρου στη Χρυσοαπηλιώτισσα, έγινε η δεύτερη .... σύγκρουση μεταξύ Καραμάνη-Χατζημάρκου αυτή τη φορά!
Εγώ ήμουν ο μυστικός πράκτωρ ΝΓ000 που ηχογράφησα τον γλυκό θόρυβο της ... σύγκρουσης για λογ/σμό του .... άλλου αρχηγού Θ.Σ. που μου ανέθεσε την αποστολή της ... κατασκοπείας, εφοδιάζοντάς με το απαραίτητο εργαλείο, το φορητό του μαγνητόφωνο.
Τά λόγια του: Ν/κη, δε πας να τους γράψεις να δούμε τί και πώς θα το πούν;
Αμ' έπος, αμ' έργον!
Καλή ακρόαση, και καλή σύγκρουση! ... Εεεεεε! Σύγκριση ήθελα να πω!:D:D

ΥΓ. Εκτός λάθους ή παραλείψεως (που λέν' κι οι τραπεζίτες) δεν βλέπω να έχει ανέβει η συγκεκριμένη ηχογράφηση. Αν θέλετε και το υπόλοιπο της κασέττας, δέχομαι .... παραγγελιές!:D
Ν
 

Attachments

  • Anoixantaria Raidesthnou (2).mp3
    10 MB · Views: 855
  • Anoixantaria Raidesthnou (3.1).mp3
    12.3 MB · Views: 548

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Πολλές πολλές ευχαριστίες....

Κάτι... θυμίζει;

Οπότε η αναγραφόμενη ημερομηνία 1962 είναι μάλλον εσφαλμένη... Η επετηρίς των Φίλων Βυζαντινής Μουσικής θα έχει τη λύση.


Δ.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ένας συντονιστής να διορθώσει τον ... αγράμματο:( που έγραψε λάθος το Ρεδαιστηνού σε Ραιδεστηνού.


Η χρονολογία είναι ορθή, του 1969, όπως δείχνει μάλλον και το συνημμένο.

Υγ Έψαλαν και Όρθρο-ΘΛ Καραμάνης- Χατζημάρκος... Πού είναι η ηχογράφηση άραγε;
 

Attachments

  • chrysospiliotissa_68_69.jpg
    87.7 KB · Views: 225

Papassss

Παλαιό Μέλος
Ένα χρόνο μετά τη .... σύγκρουση:D:D Στανίτσα-Ταλιαδώρου στη Χρυσοαπηλιώτισσα, έγινε η δεύτερη .... σύγκρουση μεταξύ Καραμάνη-Χατζημάρκου αυτή τη φορά!
Εγώ ήμουν ο μυστικός πράκτωρ ΝΓ000 που ηχογράφησα τον γλυκό θόρυβο της ... σύγκρουσης για λογ/σμό του .... άλλου αρχηγού Θ.Σ. που μου ανέθεσε την αποστολή της ... κατασκοπείας, εφοδιάζοντάς με το απαραίτητο εργαλείο, το φορητό του μαγνητόφωνο.
Τά λόγια του: Ν/κη, δε πας να τους γράψεις να δούμε τί και πώς θα το πούν;
Αμ' έπος, αμ' έργον!
Καλή ακρόαση, και καλή σύγκρουση! ... Εεεεεε! Σύγκριση ήθελα να πω!:D:D

ΥΓ. Εκτός λάθους ή παραλείψεως (που λέν' κι οι τραπεζίτες) δεν βλέπω να έχει ανέβει η συγκεκριμένη ηχογράφηση. Αν θέλετε και το υπόλοιπο της κασέττας, δέχομαι .... παραγγελιές!:D
Ν


Και τι ειπε ο Αρχοντας για την συγκρουση? Πως την σχολιασε?
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
Απλά την άκουσε, χωρίς σχόλια... τουλάχιστον για τον δεξιό χορό!:wink:

εγω ομως,που ειμαι θρασυς,θα το πω γιατι δεν αντεχω.
ακουγοντας τα ιδια ανοιξανταρια απο τον στανιτσα στην αγ τριαδα χαλκηδονας το 1961,εχω να πω οτι οι διαφορες ειναι χαωδεις...
(τουλαχιστον στο δικο μου αυτι,ο στανιτσας ειναι χιλιομετρα μπροστα)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
εγω ομως,που ειμαι θρασυς,θα το πω γιατι δεν αντεχω.
ακουγοντας τα ιδια ανοιξανταρια απο τον στανιτσα στην αγ τριαδα χαλκηδονας το 1961,εχω να πω οτι οι διαφορες ειναι χαωδεις...
(τουλαχιστον στο δικο μου αυτι,ο στανιτσας ειναι χιλιομετρα μπροστα)

Και ποτε δεν ηταν???
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Ο Καραμανης ηταν πολυ μπροστα απ ολους τουλαχιστον στο εργο που αφησε με την γραφη του τα βιβλια του ειναι θησαυρος.Εν συγκρισει με τον Στανιτσα κ τον Χατζημαρκο δεν μπορουμε να τον συγκρινουμε φωνητικα οι 2 τελευταιοι ηταν εκτελεστες των κειμενων με πλουσια φωνητικα προσοντα που αποσπουσαν την προσοχη κ δεν περναγανε απαρατηρητα.Τωρα για την συγκεκριμενη ηχογραφηση αν κ μου αρεσε προσωπικα παλι δεν μπορει να συγκριθει το ακουσμα για το λογο οτι ο δεξιος χορος με τον αειμνηστο Αρχοντα Καραμανη ηταν πιο ανετο γιατι ειχε κλιμακιο χορωδιακο ο δε Χατζημαρκος απο εκει προσπαθουσε μονος του παρ ολα αυτα μαγευει με την γλυκυτητα που τον διεκρινε.Ο Αθανασιος Καραμανης ηταν ο ιδιος επιστημη πανω στη μουσικη.
 
Last edited:

gpapadop

Μέλος
Ένα χρόνο μετά τη .... σύγκρουση:D:D Στανίτσα-Ταλιαδώρου στη Χρυσοαπηλιώτισσα, έγινε η δεύτερη .... σύγκρουση μεταξύ Καραμάνη-Χατζημάρκου αυτή τη φορά!
Εγώ ήμουν ο μυστικός πράκτωρ ΝΓ000 που ηχογράφησα τον γλυκό θόρυβο της ... σύγκρουσης για λογ/σμό του .... άλλου αρχηγού Θ.Σ. που μου ανέθεσε την αποστολή της ... κατασκοπείας, εφοδιάζοντάς με το απαραίτητο εργαλείο, το φορητό του μαγνητόφωνο.
Τά λόγια του: Ν/κη, δε πας να τους γράψεις να δούμε τί και πώς θα το πούν;
Αμ' έπος, αμ' έργον!
Καλή ακρόαση, και καλή σύγκρουση! ... Εεεεεε! Σύγκριση ήθελα να πω!:D:D

ΥΓ. Εκτός λάθους ή παραλείψεως (που λέν' κι οι τραπεζίτες) δεν βλέπω να έχει ανέβει η συγκεκριμένη ηχογράφηση. Αν θέλετε και το υπόλοιπο της κασέττας, δέχομαι .... παραγγελιές!:D
Ν

Που έγινε η συγκεκριμένη ηχογράφηση;
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Το σημαντικο για μενα ειναι οτι ΕΝΑΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ενδιαφέρθηκε κ έστειλε το μαθητη του να ηχογραφήσει 2 ¨υποδέεστερους¨ ψάλτες . Στην εποχή μας -κ αν κανω λάθος πέστε μου- οχι μόνο δεν καταδεχόμαστε να ακόυσουμε καποιον άλλο, αλλα ουτε καν ασχολούμαστε...γι αυτο ¨προοδεύουμε¨ , ψαλτικά ....
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Το σημαντικο για μενα ειναι οτι ΕΝΑΣ ΣΤΑΝΙΤΣΑΣ ενδιαφέρθηκε κ έστειλε το μαθητη του να ηχογραφήσει 2 ¨υποδέεστερους¨ ψάλτες . Στην εποχή μας -κ αν κανω λάθος πέστε μου- οχι μόνο δεν καταδεχόμαστε να ακόυσουμε καποιον άλλο, αλλα ουτε καν ασχολούμαστε...γι αυτο ¨προοδεύουμε¨ , ψαλτικά ....

Δεν νομίζω ο Στανίτσας να θεωρούσε υποδεέστερους έναν Καραμάνη και έναν Χατζημάρκο (του οποίου το φωνητικό τάλαντο εζήλευε - από έγκυρη πηγή:wink:).
Περισσότερο περιέργεια θα έλεγα ότι είναι και έμμεση αναγνώρηση του επιπέδου τους. Και σε άλλους Ψάλτες έστελνε "κατασκόπους" ο Στανίτσας...:wink:
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Δεν νομίζω ο Στανίτσας να θεωρούσε υποδεέστερους έναν Καραμάνη και έναν Χατζημάρκο (του οποίου το φωνητικό τάλαντο εζήλευε - από έγκυρη πηγή:wink:).
Περισσότερο περιέργεια θα έλεγα ότι είναι και έμμεση αναγνώρηση του επιπέδου τους. Και σε άλλους Ψάλτες έστελνε "κατασκόπους" ο Στανίτσας...:wink:

Όντως δεν υποτιμούσε τους Θεσσαλονικείς, με τους οποίους έκανε παρέα και ... κρασοκατανύξεις:D οσάκις βρισκόταν εκεί....
Αλλά έχω τη γνώμη ότι δεν ζήλευε το φωνητικό τάλαντο κανενός, για τον απλούστατο λόγο ότι το δικό του φωνητικό χάρισμα ήταν ασυγκρίτως καλύτερο σε έκταση (ΥΠΑΤΗ μέση νήτη) από πολλούς χαρισματικούς μηδέ του κ. Χατζημάρκου εξαιρουμένου, του οποίου η υπάτη ήταν επιεικώς .... ανύπαρκτη τω καιρώ εκείνω.
Ακριβολογώ, ή υπερβάλλω;:wink: (που έλεγε και ο Μίμης Φωτόπουλος:D)
 

Αθωνίτης

Παλαιό Μέλος
Δεν νομίζω ο Στανίτσας να θεωρούσε υποδεέστερους έναν Καραμάνη και έναν Χατζημάρκο (του οποίου το φωνητικό τάλαντο εζήλευε - από έγκυρη πηγή:wink:).
Περισσότερο περιέργεια θα έλεγα ότι είναι και έμμεση αναγνώρηση του επιπέδου τους. Και σε άλλους Ψάλτες έστελνε "κατασκόπους" ο Στανίτσας...:wink:
Νομιζω οτι ξέρω τι γράφω...δν γραφω πουθενα οτι θεωρουσε υποδεεστερο κανεναν...και συγνωμη, αλλα εμεις οι σημερινοι ουτε καν περιεργεια δν εχουμε...μακαρι να χαμε την ¨περιεργεια¨ του Στανιτσα......
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Όντως δεν υποτιμούσε τους Θεσσαλονικείς, με τους οποίους έκανε παρέα και ... κρασοκατανύξεις:D οσάκις βρισκόταν εκεί....
Αλλά έχω τη γνώμη ότι δεν ζήλευε το φωνητικό τάλαντο κανενός, για τον απλούστατο λόγο ότι το δικό του φωνητικό χάρισμα ήταν ασυγκρίτως καλύτερο σε έκταση (ΥΠΑΤΗ μέση νήτη) από πολλούς χαρισματικούς μηδέ του κ. Χατζημάρκου εξαιρουμένου, του οποίου η υπάτη ήταν επιεικώς .... ανύπαρκτη τω καιρώ εκείνω.
Ακριβολογώ, ή υπερβάλλω;:wink: (που έλεγε και ο Μίμης Φωτόπουλος:D)

έχεις πμ κ. Νίκο μερικά πράγματα είναι σοφό να μην βγαίνουν δημόσια:D:wink:

Νομιζω οτι ξέρω τι γράφω...δν γραφω πουθενα οτι θεωρουσε υποδεεστερο κανεναν...και συγνωμη, αλλα εμεις οι σημερινοι ουτε καν περιεργεια δν εχουμε...μακαρι να χαμε την ¨περιεργεια¨ του Στανιτσα......

Σαφώς.

Εύχεσθε.
 
Top