Κανών Ακαθίστου, υπό Χουρμουζίου Χ.

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Προβληματικά αντίγραφα από την δημοσίευσή του στο Παράρτημα της Φόρμιγος, περίπου πριν 100 χρόνια. Προφανώς από τον Ψάχο, από εδώ. Με σαφείς τις προθέσεις του μελοποιού.
 

Attachments

  • AkathXourm.zip
    1,017.4 KB · Views: 392
Last edited by a moderator:
Ευχαριστούμε πολύ τον κ.Γιαννόπουλο και για αυτήν την τόσο ενδιαφέρουσα ανάρτηση .
Αν θα μπορούσε κάποιος από τους "ειδικούς" που έχουμε να κάνει κάποια επεξεργασία θα μας διευκόλυνε αφάνταστα .
Εμένα μου τα ανοίγει ο περιηγητής που δεν είναι προεπιλεγμένος και δυσκολεύομαι να τα διαβάσω.
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Αν θα μπορούσε κάποιος από τους "ειδικούς" που έχουμε να κάνει κάποια επεξεργασία θα μας διευκόλυνε αφάνταστα .
Σελιδοποιημένο και με ελαφρά :)rolleyes:) επεξεργασία (καλά, πολλή κουκίδα και μαυρίλα όμως). Μεγάλη η χάρη σου (συν)Πόντιε!:wink:

χς
 

Attachments

  • Xourmouzios_Akathistos(MousikiFormigx).pdf
    4.7 MB · Views: 928

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πάντως θὰ μοῦ ἄρεσε νὰ τὸν ἀκούσω ἀπὸ τὴν ΕΛΒΥΧ σὲ σύντομη χρονικὴ ἀγωγή. Θὰ ἦταν ἐξαιρετικὰ ἐνδιαφέρον ...
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Σελιδοποιημένο και με ελαφρά :)rolleyes:) επεξεργασία (καλά, πολλή κουκίδα και μαυρίλα όμως). Μεγάλη η χάρη σου (συν)Πόντιε!:wink:

χς

Λίγο μπερδεμένες ήταν οι σελίδες, γι' αυτό και τις έβαλα στη σωστή σειρά.
 

Attachments

  • Xourmouzios_Akathistos_(MousikiFormigx).pdf
    1.5 MB · Views: 538

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Ποιὲς ἀκριβῶς εἶναι αὐτὲς οἱ προθέσεις; Εἶναι ... τίμιες;

Τιμιώτερες λίθων πολυτελών, και συναμφότερες θα έλεγα, αλλά δεν ξέρω αν είναι για τους παροικούντες την ... Βαβυλώνα.
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Πάντως θὰ μοῦ ἄρεσε νὰ τὸν ἀκούσω ἀπὸ τὴν ΕΛΒΥΧ σὲ σύντομη χρονικὴ ἀγωγή. Θὰ ἦταν ἐξαιρετικὰ ἐνδιαφέρον ...

Αρχικό μήνυμα απο domesticus
Σ' ἀρέσουν οἱ πεταχτοῦλες ... πεταστές;

Μ αρεσει να τις ακουω απο τους συγκεκριμενους...!

Εγω θα έλεγα, έτσι για αλλαγή κ προς κοινόν όφελος, να μας ανεβάσουν μια ηχογράφηση κάποιος, είτε μαθητής άρχοντος κλπ για να ακούσουμε πως πρέπει να εκτελείται, είτε από κάποιον που δεν του αρέσουν οι πεταχτούλες πεταστές, για να μάθουμε κ οι αποδέλοιποι τη διαφορά πεταχτής κ μη, πεταστής.
 

tb---

τσοπάνης
Από μια πρώτη ανάγνωση που έκαμα , αμέσως μου ήρθαν κάποιες μνήμες από έναν πράκτικό ψάλτη που υπάρχει ακόμα στα λιμέρια που μεγάλωσα, Κερκυραικής καταγωγής.

Ειδικά οι ακόλουθες φράσεις.
 

Attachments

  • Έγγραφο1.doc
    81 KB · Views: 95

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Εγω θα έλεγα, έτσι για αλλαγή κ προς κοινόν όφελος, να μας ανεβάσουν μια ηχογράφηση κάποιος, είτε μαθητής άρχοντος κλπ για να ακούσουμε πως πρέπει να εκτελείται, είτε από κάποιον που δεν του αρέσουν οι πεταχτούλες πεταστές, για να μάθουμε κ οι αποδέλοιποι τη διαφορά πεταχτής κ μη, πεταστής.

Λατρεύω τοὺς ἀναζητητὲς τῆς ... ἀλήθειας ...
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το παρόν θέμα άνοιξε ο κ. Γιαννόπουλος θέτοντας υπόψη μας μια μελοποίηση του κανόνα του Ακαθίστου Ύμνου που οι περισσότεροι αγνοούσαμε.

Δυστυχώς όμως παρατηρώ ότι το θέμα αρχίζει να εκτρέπεται (ως μη όφελε!) κατά την προσφιλή συνήθεια ορισμένων μελών στον τρόπο που θα εκτελούσε τη συγκεκριμένη σύνθεση η Χ ή Ψ χορωδία κλπ.

Παρακαλώ τα σχόλια αυτά να παύσουν εδώ! Στο εξής σχόλια μόνον επί της ως άνω συνθέσεως!

Ευχαριστώ!
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
Λατρεύω τοὺς ἀναζητητὲς τῆς ... ἀλήθειας ...

Για σένα το έγραψα...
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν...
Κ για κάποιον άλλο που μου έβαλε thanks... (τώρα μπορεί να το αφαιρέσει, αν θέλει).

Κάθε μέρα θα έχουμε τα ίδια;;;;;;;;
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Θερμές ευχαριστίες στους πονήσαντες.

Μπορεί κάποιος ειδικός να μας διαφωτίσει για το αν αυτό που βλέπουμε είναι αυθεντικό κείμενο ή διασκευή π.χ. του Ψάχου ή κάποιου άλλου;

Και αν είναι (ή αποδίδει υπαρκτές μελωδικές γραμμές) του Χουρμούζιου, τότε από την αίσθηση που έχουμε για τα κείμενα και τον τρόπο γραφής της εποχής γεννάται το ερώτημα τι ακριβώς κάνει ο "Χουρμούζιος": υιοθετεί μια πιο αναλυτική γραφή για να καταγράψει κάτι που ήδη ακουγόταν ή αποπειράται να δώσει μια κάπως νεωτεριστική σύνθεση;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Για σένα το έγραψα...
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν...
Κ για κάποιον άλλο που μου έβαλε thanks... (τώρα μπορεί να το αφαιρέσει, αν θέλει).

Κάθε μέρα θα έχουμε τα ίδια;;;;;;;;

Τό 'ξερα:) Ἔχω ... προορατικό (ἀπὸ τὴν ... ἀνάποδη ...):)

Πάντως ἀντὶ γιὰ τὸ
Ιδού πεδίον δόξης λαμπρόν...
θὰ προτιμοῦσα τὸ
Ἰδού ἡ Ρόδος ἰδοὺ καὶ τὸ πήδημα

Καὶ ναὶ κάθε μέρα θὰ 'χουμε τὰ ἴδια. Ἡ ρουτίνα εἶναι ὅ,τι καλύτερο. Ἐπανάληψις μήτηρ μαθήσεως. Ἐσεῖς πόσους domesticus φάγατε σήμερα;
 
E

emakris

Guest
Μπορεί κάποιος ειδικός να μας διαφωτίσει για το αν αυτό που βλέπουμε είναι αυθεντικό κείμενο ή διασκευή π.χ. του Ψάχου ή κάποιου άλλου;
Δεν χρειάζεται ειδικός. Ο Μανώλης παραπάνω παρέπεμψε και στο πρωτότυπο χειρόγραφο στην Πέργαμο [του οποίου παραδόξως φαίνεται η πρώτη σελίδα. Μάλλον τους... ξέφυγε και αντί να δείξουν την εσωτερική πλευρά του φακέλλου που περιέχει το χειρόγραφο, έδειξαν μουσικό κείμενο... Κακώς και που το λέω, γιατί μπορεί να το "διορθώσουν"!], το οποίο από τον Ψάχο θεωρείται ως αυτόγραφο του Χουρμουζίου και μάλλον είναι.

Και αν είναι (ή αποδίδει υπαρκτές μελωδικές γραμμές) του Χουρμούζιου, τότε από την αίσθηση που έχουμε για τα κείμενα και τον τρόπο γραφής της εποχής γεννάται το ερώτημα τι ακριβώς κάνει ο "Χουρμούζιος": υιοθετεί μια πιο αναλυτική γραφή για να καταγράψει κάτι που ήδη ακουγόταν ή αποπειράται να δώσει μια κάπως νεωτεριστική σύνθεση;
Ούτε το ένα ούτε το άλλο. Απλώς καλλωπίζει το σύντομο ειρμολογικό μέλος με γραμμές που είτε είναι δικές του, είτε κυκλοφορούσαν στην παράδοση αλλά δεν κατεγράφησαν στις κλασικές εκδόσεις. Ούτε εξήγηση-ανάλυση, ούτε νεωτερισμός.
 
Top