Καμπανίδης Παναγιώτης

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μία πιθανή ηχογράφηση επισημάνθηκε από το Δ. Σκρέκα εδώ μαζί με λίγα βιογραφικά. Έχει κανείς άραγε άλλες ηχογραφήσεις/βιογραφικά του Καμπανίδη; Ευχαριστώ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ὁ Παναγιώτης Καμπανίδης ὑπῆρξε μέγας καί ἀξεπέραστος πρωτοψάλτης τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγίου Λουκᾶ - Πατησίων, μέ τεράστια φωνή. Στόν αὐτό Ναό ἐπεράτωσε τήν ψαλτική του σταδιοδρομία μέ παραίτησή του λόγω ἡλικίας καί βαρυηκοΐας τό 1967 ἤ 68.
Πρό ἔτους ἄκουσα μιά κασσέτα μέ μικρά ἀποσπάσματα ἀπό λειτουργία, νομίζω τό 1965, στόν Ἅγιο Λουκᾶ.
Παλαιότερον καί ἐντελῶς τυχαίως ἄκουσα ἀφιέρωμα καί κομμάτια ἀπό ἐκπομπή στόν Ρ/Σ τῆς Ἐ.Ἑ. τοῦ κ. Ἠλία Γιουρούκου.
Ἐπικοινώνησα τώρα μέ τόν πρωτοψάλτη μας κ. Μιχ. Καραγιάννη καί μοῦ εἶπε πώς τοῦ ἔχει δώσει ἕνας παλαιός ἐνορίτης μιά κασσέτα, πού τήν ἔχει μετατρέψει σέ CD, ὅπου βασικά ἀκούγεται ἕνα στιχηρό τῶν αἴνων (τό "Εἰς τό μνῆμα) τοῦ γ΄ ἤχου. Τοῦ ἔβαλα ἀπό τό τηλέφωνο νά ἀκούσει αὐτό τοῦ Δ. Σκρέκα (ἄν καί δέν ἀκούγεται καλά) μοῦ εἶπε ὅτι δέν εἶναι αὐτός. Ἐμένα μοῦ κάνει λίγο(;;;)
Ἄν ἔχουμε νεώτερα ἤ μπορέσουμε νά ἀνεβάσουμε τίποτε, θά τά ξαναποῦμε...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μία πιθανή ηχογράφηση επισημάνθηκε από το Δ. Σκρέκα εδώ μαζί με λίγα βιογραφικά. Έχει κανείς άραγε άλλες ηχογραφήσεις/βιογραφικά του Καμπανίδη; Ευχαριστώ.

Επισυναπτω ''πασα πνοη'' απο τον Παναγιωτη Καμπανιδη . Ειναι ηχογραφηση του 1975 οταν ο Καμπανιδης ηταν 65 ετων . Δηστυχως η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι καλη .
Επισυναπτω ακομα σχετικο βιογραφικο απο το βιβλιο του Φιλιππα Οικονομου .
 

Attachments

  • 03=1'09''= Πασα πνοη Αος.wma
    1.1 MB · Views: 163
  • Καμπανιδης Παναγιωτης 1ον.jpg
    40.6 KB · Views: 93
  • Καμπανιδης Παναγιωτης 2ον.jpg
    54.6 KB · Views: 95
Last edited:

teofilos3

Γεώργιος Παλιούρας
Επισυναπτω ''πασα πνοη'' απο τον Παναγιωτη Καμπανιδη . Ειναι ηχογραφηση του 1975 οταν ο Καμπανιδης ηταν 65 ετων . Δηστυχως η ποιοτητα του ηχου δεν ειναι καλη .
Επισυναπτω ακομα σχετικο βιογραφικο απο το βιβλιο του Φιλιππα Οικονομου .

Βαγγέλη καλημέρα.
Πρόκειται 'αραγε για τον ίδιο Καμπανίδη που μιλάει ο ύμνος του ψάλτη(Καμπανίδη και Μουτάογλου........)
Γ.Η.Π.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Ἐπικοινώνησα τώρα μέ τόν πρωτοψάλτη μας κ. Μιχ. Καραγιάννη
Αν είναι αυτός που ήταν κάποτε στην χορωδία "Οι Μαίστορες της ψαλτικής τέχνης" ανεβάστε καμιά ηχογράφηση...:eek:
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
π. Μάξιμε, ευλογείτε!

Κυκλοφορούσε μια κασσέτα με ηχογραφήσεις του Καμπανίδη παλιότερα ο κ. Κατσιφής- προλόγιζε σχετικά και τόνιζε τί καλούς παλιούς ψάλτες είχε η Αθήνα! Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Καμπανίδη να εκτελεί το Και ευλογημένος, και μάλλον ύμνους Μ. Εβδομάδας από το βιβλίο του Φαρλέκα. Στο εξωτερικό όππυ βρίσκομαι δεν έχω πρόσβαση σε αυτή την κασσέτα. Μόλις μπορέσω, θα ανεβάσω τα περιεχόμενά της -αξίζουν.
Κατά πρώτον, φυσικογνωμικά - αν αυτός που ψάλλει σε playback στην ταινία είναι όντως ψάλτης κι όχι ένας κομπάρσος- δε μοιάζει με τον Καμπανίδη. Φωνητικά, πάλι, απέχει στο ύφος νομίζω.Οπότε, πιθανότατα και να μην είναι ο Καμπανίδης. Όλα όμως με μεγάλη επιφύλαξη. Κάποιος που τον έζησε και τον θυμάται θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σχετικά.

Δημήτρης

Ὁ Παναγιώτης Καμπανίδης ὑπῆρξε μέγας καί ἀξεπέραστος πρωτοψάλτης τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγίου Λουκᾶ - Πατησίων, μέ τεράστια φωνή. Στόν αὐτό Ναό ἐπεράτωσε τήν ψαλτική του σταδιοδρομία μέ παραίτησή του λόγω ἡλικίας καί βαρυηκοΐας τό 1967 ἤ 68.
Πρό ἔτους ἄκουσα μιά κασσέτα μέ μικρά ἀποσπάσματα ἀπό λειτουργία, νομίζω τό 1965, στόν Ἅγιο Λουκᾶ.
Παλαιότερον καί ἐντελῶς τυχαίως ἄκουσα ἀφιέρωμα καί κομμάτια ἀπό ἐκπομπή στόν Ρ/Σ τῆς Ἐ.Ἑ. τοῦ κ. Ἠλία Γιουρούκου.
Ἐπικοινώνησα τώρα μέ τόν πρωτοψάλτη μας κ. Μιχ. Καραγιάννη καί μοῦ εἶπε πώς τοῦ ἔχει δώσει ἕνας παλαιός ἐνορίτης μιά κασσέτα, πού τήν ἔχει μετατρέψει σέ CD, ὅπου βασικά ἀκούγεται ἕνα στιχηρό τῶν αἴνων (τό "Εἰς τό μνῆμα) τοῦ γ΄ ἤχου. Τοῦ ἔβαλα ἀπό τό τηλέφωνο νά ἀκούσει αὐτό τοῦ Δ. Σκρέκα (ἄν καί δέν ἀκούγεται καλά) μοῦ εἶπε ὅτι δέν εἶναι αὐτός. Ἐμένα μοῦ κάνει λίγο(;;;)
Ἄν ἔχουμε νεώτερα ἤ μπορέσουμε νά ἀνεβάσουμε τίποτε, θά τά ξαναποῦμε...
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Εὐχαριστοῦμε θερμά τόν κ. Λιναρδάκη γιά τίς ἐπαρκεῖς πληροφορίες του καί τό ἄκουσμα ἀπό τόν ἀείμνηστο Καμπανίδη.
Ἐμένα ἐπιτρέψτε μου νά συμπληρώσω καί νά διορθώσω τίς πρωινές ἀπό (κακῆς) μνήμης πληροφορίες μου.

[Σημειωτέον ὅτι ἡ διαδρομή μου στόν Ἅγιο Λουκᾶ ἄρχεται ἀπό τοῦ Δεκεμβρίου 1982 ὡς Διακόνου, τοῦ Μαΐου 1987 ὡς Ἐφημερίου καί τοῦ Ἰουλίου 1998 ὡς Προέδρου τοῦ Ἐ.Σ.]​
Ἐν συνεχείᾳ πῆγα στό Ναό καί ἄνοιξα τά Ἀρχεῖα καί ἔψαξα καί βρῆκα τά ἑξῆς:
Παναγιώτης Ἠλία Καμπανίδης προσελήφθη στίς 9 /1/1953 μετά ἀπό παραίτηση (8 /1/1953) τοῦ Ἀντωνίου Μπελούση. Στό Πρακτικό ἀναγράφεται ὅτι προσλαμβάνεται ὡς Πρωτοψάλτης ὤν «ἐκ τῶν διακεκριμένων τῆς πόλεώς μας».
Σέ πρακτικό τῆς 21/3/1955 γίνεται λόγος γιά τήν βαρηκοΐα του· ὁμοίως καί σέ Πρακτικό τῆς 5/2/1964.
Σέ ἄλλα πρακτικά ἀναφέρεται ἡ εἰς αὐτόν ἀνάθεση τῆς διευθύνσεως καί τῆς «εὐρωπαϊκῆς» χορωδίας τοῦ Ναοῦ, ὄντος διευθυντοῦ καί τῆς «βυζαντινῆς» χορωδίας.
Τέλος σέ Πρακτικό τῆς 21/12/1973 διαβάζω τά περί τῆς παραιτήσεώς του τήν ὁποία ὑπέβαλε τήν 10/12/1973 «μετά μεγάλης του λύπης καί προτείνει τήν ἀποδοχήν ταύτης». Στή συνέχεια ἐγκωμιάζεται γιά τήν 25ετῆ προσφορά του! (σ.σ. 21 χρόνια διετέλεσε Πρωτοψάλτης). Ἀπ᾿ ὅτι ἔχω ἀκούσει ἐπρόκειτο περί ἀναγκαστικῆς παραιτήσεως· ἔλεγον αὐτά περί βαρηκοΐας. Στήν ἡλικία δέν ἦταν μεγάλος.
Μέ τό ἴδιο Πρακτικό καταλαμβάνει τήν κενωθεῖσα θέση καί διορίζεται ὁ ἐπίσης ἀείμνηστος (τόν ὁποῖον ἐγώ πρόλαβα) Νικόλαος Σοφοκλέους Γρηγοριάδης, ἐκ τῶν ἀρίστων καί καλλιφωνοτάτων, φέρνοντας μαζί του καί νέα μέλη τῆς χορωδίας.


[Υ.Γ. Τό πρωί ἔγραψα γιά παραίτησή του τό 1967-68 γιατί, ἀπό πληροφορίες, τήν συνεδύαζα μέ μιά «δύσκολη ἐποχή»· τελικά μέσα στήν ἴδια ἐποχή «παραιτήθηκε»...]​
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Αν είναι αυτός που ήταν κάποτε στην χορωδία "Οι Μαίστορες της ψαλτικής τέχνης" ανεβάστε καμιά ηχογράφηση...:eek:
Ἀγαπητέ Χριστάκι,
Αὐτός εἶναι. Θά παρουσιάσει τόν Πρωτοψάλτη μας κ. Μιχαήλ Καραγιάννη τήν Δευτέρα 7 Ἰουλίου ὁ π. Εἰρηναῖος Νᾶκος (!!!!!!!) στήν ἐκπομπή του στόν Ρ/Σ τῆς Ἐκκλησίας τῆς Ἑλλάδος.
Γιά ἀνέβασμα ἠχογραφήσεων τοῦ Καμπανίδη καί τοῦ Καραγιάννη ἐγώ δέν ξέρω, ἀλλά θά δοῦμε/μάθοῦμε, ὅπως ἔγραψα τό πρωί. Ἀλλά τώρα πού εἶδα καί τά ἄλλα μηνύματα, γιά τόν Καμπανίδη μήν περιμένετε πολλά πράγματα. Νά βρεῖτε τόν Γιουροῦκο, ὅπως ἔγραψα.
Υ.Γ. Εἶπα καί τοῦ π. Εἰρηναίου νά μπεῖ στό φόρουμ. Δέν μπῆκε ἀκόμη... (θά γίνει χαμός...)
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
π. Μάξιμε, ευλογείτε!
Κυκλοφορούσε μια κασσέτα με ηχογραφήσεις του Καμπανίδη παλιότερα ο κ. Κατσιφής- προλόγιζε σχετικά και τόνιζε τί καλούς παλιούς ψάλτες είχε η Αθήνα! Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Καμπανίδη να εκτελεί το Και ευλογημένος, και μάλλον ύμνους Μ. Εβδομάδας από το βιβλίο του Φαρλέκα. Στο εξωτερικό όππυ βρίσκομαι δεν έχω πρόσβαση σε αυτή την κασσέτα. Μόλις μπορέσω, θα ανεβάσω τα περιεχόμενά της -αξίζουν.
Κατά πρώτον, φυσικογνωμικά - αν αυτός που ψάλλει σε playback στην ταινία είναι όντως ψάλτης κι όχι ένας κομπάρσος- δε μοιάζει με τον Καμπανίδη. Φωνητικά, πάλι, απέχει στο ύφος νομίζω.Οπότε, πιθανότατα και να μην είναι ο Καμπανίδης. Όλα όμως με μεγάλη επιφύλαξη. Κάποιος που τον έζησε και τον θυμάται θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σχετικά.
Δημήτρης

Ὁ Κύριος νά σᾶς εὐλογεῖ ἀγαπητέ κ. Σκρέκα.
Ὅπως θά διαβάσατε, ἐγώ δέν τόν ἔζησα, ἀλλά ἔχω ἀκούσει τόσα πολλά γιά τήν ἀξεπέραστη φωνή του (χωρίς μικρόφωνα τότε) ἀπό τούς παλαιούς καί ἱερεῖς καί ἀνθρώπους τοῦ ψαλτηρίου τοῦ Ναοῦ καί ἄλλους, πού αἰσθάνομαι συγκίνηση πού κουβαλάμε τέτοια παράδοση. Ἀλλά δυστυχῶς δέν σώθηκαν πολλά πράγματα.
Ἀνεβᾶστε τά κομμάτια. Ἐμένα μέ βάλατε σέ νέο πειρασμό γιά ψάξιμο, ἀλλά μᾶλλον βρίσκομαι μακρυά... καί "ἄνθρακες ὁ θησαυρός"...
Θα τά συζητήσω καί μέ ἄλλους στό Ναό. Ἀπέχουμε ὅμως ὅλοι (καί οἱ ἄλλοι εἶναι πολύ νεώτεροι) ἀρκετά χρόνια...
Καί ὅπως θά ἔχετε διαβάσει ἀπ᾿ ὅλα τά μηνύματα τά δικά μου καί τοῦ κ. Λιναρδάκη, γιά τόν Ἅγιο Λουκᾶ μᾶλλον ὑπῆρχε ἐπιθυμία νά "θαφτεῖ"... (προσωπική μου ἐκτίμηση · ποιοί ἦταν στήν κηδεία του;)

Υ.Γ. Μιά Μ. Ἑβδομάδα τοῦ Φαρλέκα βρήκαμε πεταμένη στήν ἀνακύκλωση τοῦ χαρτιοῦ !!!! πρίν λίγα χρόνια!!!
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Βαγγέλη καλημέρα.
Πρόκειται 'αραγε για τον ίδιο Καμπανίδη που μιλάει ο ύμνος του ψάλτη(Καμπανίδη και Μουτάογλου........)
Γ.Η.Π.

Ναι προκειται για τον ιδιο . Ο Βασιλης Κατσιφης (ποιηση και μελοποιηση του οποιου ειναι ''Η προσευχη του ψαλτη'') , ηταν πολυ φιλος του .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Μία πιθανή ηχογράφηση επισημάνθηκε από το Δ. Σκρέκα εδώ μαζί με λίγα βιογραφικά. Έχει κανείς άραγε άλλες ηχογραφήσεις/βιογραφικά του Καμπανίδη; Ευχαριστώ.

Ὁ Παναγιώτης Καμπανίδης ὑπῆρξε μέγας καί ἀξεπέραστος πρωτοψάλτης τοῦ Ἱ. Ν. Ἁγίου Λουκᾶ - Πατησίων, μέ τεράστια φωνή. Στόν αὐτό Ναό ἐπεράτωσε τήν ψαλτική του σταδιοδρομία μέ παραίτησή του λόγω ἡλικίας καί βαρυηκοΐας τό 1967 ἤ 68.
Πρό ἔτους ἄκουσα μιά κασσέτα μέ μικρά ἀποσπάσματα ἀπό λειτουργία, νομίζω τό 1965, στόν Ἅγιο Λουκᾶ.

Ἄν ἔχουμε νεώτερα ἤ μπορέσουμε νά ἀνεβάσουμε τίποτε, θά τά ξαναποῦμε...

π. Μάξιμε, ευλογείτε!

Κυκλοφορούσε μια κασσέτα με ηχογραφήσεις του Καμπανίδη παλιότερα ο κ. Κατσιφής- προλόγιζε σχετικά και τόνιζε τί καλούς παλιούς ψάλτες είχε η Αθήνα! Θυμάμαι χαρακτηριστικά τον Καμπανίδη να εκτελεί το Και ευλογημένος, και μάλλον ύμνους Μ. Εβδομάδας από το βιβλίο του Φαρλέκα. Στο εξωτερικό όππυ βρίσκομαι δεν έχω πρόσβαση σε αυτή την κασσέτα. Μόλις μπορέσω, θα ανεβάσω τα περιεχόμενά της -αξίζουν.
Κατά πρώτον, φυσικογνωμικά - αν αυτός που ψάλλει σε playback στην ταινία είναι όντως ψάλτης κι όχι ένας κομπάρσος- δε μοιάζει με τον Καμπανίδη. Φωνητικά, πάλι, απέχει στο ύφος νομίζω.Οπότε, πιθανότατα και να μην είναι ο Καμπανίδης. Όλα όμως με μεγάλη επιφύλαξη. Κάποιος που τον έζησε και τον θυμάται θα μπορούσε να μας διαφωτίσει σχετικά.

Δημήτρης

Ετοιμαζω συντομα εκπομπη για τον Παναγιωτη Καμπανιδη με αρκετους υμνους
(εχω την κασεττα που προλογιζει ο κ. Κατσιφης . Του την ειχε δωσει ο ιδιος και περιεχει διαφορυς υμνους) . Λιγο υπομονη .
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και εγω γνωριζω απο πληροφοριες , πως ο αοιδιμος Καμπανιδης ειχε καποια βαρυκοϊα .
Επ' ευκαιρεια στο παρακατω λινγκ θα βρειτε καποιους παλαιωτερους ψαλτες ,
λιγωτρο ή περισσοτερο γνωστους .
http://www.analogion.com/forum/showthread.php?t=1477
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Καμπανίδης Παναγιώτης. Διακεκριμένος Καλλίφωνος Πρωτοψάλτης και Χοράρχης. Γεννήθηκε στη Χιλή της Μ. Ασίας το 1910 και υπήρξε μαθητής των: Δ. Καμίλλη, Α. Κιουπίδη και Γ. Εαρινού. Μαθήτευσε επίσης και στον Ι. Κατσαΐτη (Καλαμάτα) καθώς και στους Εμμ. Φαρλέκα και Γ. Ελοσίτη στην Αθήνα. Στην Ελλάδα ήλθε το 1924 και η ψαλτική του σταδιοδρομία άρχισε από την Καλαμάτα (1926-27), διέπρεψε όμως στην Αθήνα όπου έψαλε σε πολλούς 1. Ναούς όπως στον Άγιο Φίλιππο Βλασταρούς, στην Κοίμηση Θεοτόκου Κυνοσάργους, στην Ανάληψη στο Κορωπί και για πολλά χρόνια στον 1. Ναό της Χρυσοσπηλαιώτισσας της οδού Αιόλου (1937-42), τον Ι. Ναό του Αγ. Κων/νου Ομονοίας (1942-1952) και τέλος στον Ι. Ναό του Αγίου Λουκά Πατησίων από το 1952 μέχρι λίγο πριν από τον θάνατό του. Εξαιρετικά Καλλίφωνος με ωραία μελωδική φωνή και θαυμαστή υψιφωνία, άφησε εποχή με τις ωραίες ψαλμωδίες του στον Άγιο Κων/νο Ομονοίας όπου δέσποζε με την λαμπρή φωνή του, χωρίς μικρόφωνα, στον τεράστιο χώρο του Ναού. Ακολουθώντας τις προσταγές της καταγωγής του (υπήρξε και κανονάρχης του μεγάλου Μιχ. Μουρκίδη) όταν έψελνε Βυζαντινά ήταν υποδειγματικά κλασσικός ερμηνευτής. Στην Αθήνα απέκτησε πολλούς φίλους και έχαιρε εκτίμησης και αγάπης απ’ όλους τους ψάλτες. Είχε τεράστια μόρφωση όχι μόνο μουσική αλλά και Εγκυκλοπαιδική. Φοίτησε επί επταετία στο Ελληνικό Ωδείο και στο Ωδείο Αθηνών και ήταν τέλειος γνώστης και της Ευρωπαϊκής μουσικής. Ο Π. Καμπανίδης πέθανε στις 6-4-1981 στο Βόλο, όπου μετέβησαν από την Αθήνα και έψαλαν τους εξόδιους ύμνους οι φίλοι του: Λεων. Οικονόμου, Βασ. Κατσιφής, Πατρ. Πανανίδης, Ευαγ. Πετρίδης, Ελευθ. Κατσώλας και Λεων. Μαυρογιώργος.

Φιλ. Οικονόμου,Βυζαντινή Εκκλησιαστική Μουσική και Ψαλμωδία -Ιστορικομουσικολογική μελέτη- Τόμος Β΄ ΑΙΓΙΟ 1994
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ετοιμαζω συντομα εκπομπη για τον Παναγιωτη Καμπανιδη με αρκετους υμνους
(εχω την κασεττα που προλογιζει ο κ. Κατσιφης . Του την ειχε δωσει ο ιδιος και περιεχει διαφορυς υμνους).
Ἡ ἐκπομπή τοῦ κ. Βαγγέλη Λιναρδάκη (Σαββάτου 5.7.2008) γιά τόν ἀείμνηστο πρωτοψάλτη Παναγιώτη Καμπανίδη ἔχει ἀνέβει ἐδῶ.

 
Ενα δωράκι για τον πολυγραφώτατο π.Μάξιμο για τα 1000 μηνύματα!!! Επισυνάπτω σπανια ηχητικά αποσπάσματα του Πρωτοψάλτη Καμπανίδη
απ΄τον Ι.Ναό Αγίου Λουκά Πατησίων .
 

Attachments

  • εις το μνήμα.wma
    1.9 MB · Views: 85
  • Των αγίων πατέρων ο χορός.wma
    8.3 MB · Views: 65

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Ενα δωράκι για τον πολυγραφώτατο π.Μάξιμο για τα 1000 μηνύματα!!! Επισυνάπτω σπανια ηχητικά αποσπάσματα του Πρωτοψάλτη Καμπανίδη
απ΄τον Ι.Ναό Αγίου Λουκά Πατησίων .

Αγαπητε Γεωργιε .
Ευχαριστιες για τις ηχογραφησεις . Ειναι αποσπασματα γενικωτερης ηχογραφησης , Κυριακης Γου ηχου και των Αγιων Πατερων .
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ενα δωράκι για τον πολυγραφώτατο π.Μάξιμο για τα 1000 μηνύματα!!! Επισυνάπτω σπανια ηχητικά αποσπάσματα του Πρωτοψάλτη Καμπανίδη
απ΄τον Ι.Ναό Αγίου Λουκά Πατησίων .

Αγαπητε Γεωργιε .
Ευχαριστιες για τις ηχογραφησεις . Ειναι αποσπασματα γενικωτερης ηχογραφησης , Κυριακης Γου ηχου και των Αγιων Πατερων .

Εὐχαριστῶ πάρα πολύ ἀγαπητέ Γιῶργο !!!

Ὄντως, ὅπως λέει ὁ κ. Βαγγέλης, ὁλόκληρη τήν ἠχογράφηση τήν ἔχω ἀνεβάσει ἐδῶ.

Υ.Γ. Γιά τόν Γιῶργο Καμαριάρη εἶχα γράψει ἐδῶ. «Εὐχαριστῶ ... καί τόν καλλιφωνότατο πρωτοψάλτη καί χοράρχη, καθηγητῆ Βυζαντινῆς Μουσικῆς στό Ἐθνικό Ὠδεῖο καί ὑποψήφιο Δρ. Βυζαντινῆς Μουσικολογίας Καμαριάρη Γεώργιο, ὁ ὁποῖος ἀπό δεξιοῦ χοροῦ ἔψαλλε τό γ΄ στιχηρό τῶν ἀποστίχων τοῦ Ἑσπερινοῦ».

 
Last edited:

Stavros_kour

Νέο μέλος
O παρακατω Αμανες το γνωστο μινορε γραφτηκε το 1932 στην Αθηνα απο καποιον Παναγιωτη Καμβακιδη ,λετε να προκειται για τον ιδιο?Εσεις τι λετε?
Ο λογος που το βαζω ειναι γιατι ο ιδιος τραγουδιστης παρουσιαζεται αλλου και ως Ταμπανιδης
Απο δισκο γραμμοφωνου κατευθειαν
 

Attachments

  • DG-276 Μινόρε μανές ( Στον ύπνο βρίσκει ανάπαυση, το κουρασμένο σώμα )-Πάνος Καμβακίδης.mp3
    4.6 MB · Views: 88
Last edited:
P

PANROUST

Guest
Η απάντηση της παραίτησης του Παναγιώτη Καμπανίδη,στα Ιεροψαλτικά Νέα εδώ.
 
Top