Καλοφωνικός ειρμός : Ἐν τῇ ἀγάπῃ

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Η πρώτη μου απόπειρα στο είδος των καλοφωνικών ειρμών. Είναι ειρμός της εορτής του Σταυρού (αν και δεν του φαίνεται.)

Δεν σήμανα αλλαγές χρονικής αγωγής καθώς αυτές υπαγορεύονται από το μέλος και το είδος (αρκετά ελεύθερο).

Στο συλλαβισμό ακολούθησα την συνήθεια των χειρογράφων όπου δεν χωρίζουν τις συλλαβές όπως "πρέπει" αλλά βάζουν κάτω από τα σημάδια ό, τι ακούγεται (σχεδόν). (Πχ. : τα διπλά λλ, νν κ.τλ.)

Ως προσφορά για την μεγάλη εορτή του Σταυρού.
 

Attachments

  • En ti agapi.pdf
    237.4 KB · Views: 112
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μειλίχια, μελοποιητικά προσεγμένη και εκφραστικότατη σύνθεση, Αντώνη. Και ωραία επιλογή του ειρμού. Γλυκύτατα, παρήγορα λόγια:

Ἐν τῇ ἀγάπη και τῇ ἐλπίδι σου ἐστερέωται
ἡ σεπτή ἐκκλησία τῶν ορθοδόξων,
ὧ ἐνυπόστατε Λόγε και σοφία τοῦ γεννήτορος·
ὅθεν ἐν σοὶ ἀπαύστως ἐπαγάλλεται.

Ευχαριστούμε πολύ. Και εις άλλα!
 

Δημήτρης Μαούνης

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια και για την επιλογή του συγκεκριμένου ειρμού για την υπέροχη σύνθεση, που μπορεί να ψάλλεται σε πολλές περιπτώσεις.
Πάντα τέτοια!
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Διόρθωσα δύο ορθογραφικά λάθη και ανέβασα εκ νέου το αρχείο στο αρχικό μήνυμα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο παραπάνω καλοφωνικός ειρμός, που μου φαίνεται ταιριαστός στην ημέρα, εδὠ σε ωραία, ησυχαστική ερμηνεία από τον Δανιήλ. Να είναι καλά και οι δύο!
 

Attachments

  • Εν τη αγαπη και εν τη ελπιδι.mp3
    13.7 MB · Views: 39

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω Γιωργο..Ανεβαζω και σε βιντεο με κειμενο το αρχειο..Ευχομαι χρονια πολλα σε ολους υγεια και ευτυχια ... και στον κ Αντωνη Αετοπουλο παροτρυνση να συνεχισει την προσπαθεια αυτην αφου εχει το ταλαντον!!

 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Ευχαριστω Γιωργο..Ανεβαζω και σε βιντεο με κειμενο το αρχειο..Ευχομαι χρονια πολλα σε ολους υγεια και ευτυχια ... και στον κ Αντωνη Αετοπουλο παροτρυνση να συνεχισει την προσπαθεια αυτην αφου εχει το ταλαντον!!


Εγώ ευχαριστώ, για την ωραία απόδοση, ευχόμενος έτη πολλά και ευλογημένα. Τα μουσικά κείμενα στο χαρτί είναι απλώς μια δυνατότητα. Είναι η ερμηνεία που τους δίνει ζωή. Και πάλι ευχαριστώ.
 
Top