Καλοφωνικός ειρμός «Πάσαν την ελπίδα μου» Μπερεκέτου - Ήχος βαρύς

Basdos

Παλαιό Μέλος
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Από ποιους ακριβώς σας ενδιαφέρει; Πείτε εσείς και όλο και κάτι θα βρεθεί, υπάρχει από πολλούς.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Καλησπέρα.Μήπως υπάρχει κάπου ηχογράφηση του Καλοφωνικού ειρμού του Μπερεκέτου <<Πάσαν την ελπίδα μου>> σε ήχο βαρύ?Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Εάν θέλεις κοίταξε κι αυτό με τον τρόπο που το ψάλλω.
 

Attachments

  • Πάσαν την ελπίδα μου.pdf
    5.4 MB · Views: 256

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Εάν θέλεις κοίταξε κι αυτό με τον τρόπο που το ψάλλω.

Αρχοντα μου...αυτος ειναι ο τροπος που το γραφεις...ο τροπος που το ψαλλεις ειναι αλλος...και δεν γραφεται με χαρακτηρες...ειναι κατι το αυλο και πραγματι μοναδικο!!! Δοξολογια, αινεσις και σπουδη πολυτιμη...!!!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Από ποιους ακριβώς σας ενδιαφέρει; Πείτε εσείς και όλο και κάτι θα βρεθεί, υπάρχει από πολλούς.
Γιά συμπλήρωσε Γιάννη!

Ὁ σύνδεσμος Στανίτσα δέν λειτουργεῖ.

Ἐδῶ, κατ᾿ ἐκτέλεσιν Πρίγγου ἀπό Πρίγγο.

Σημ.: Στό #1 συμπλήρωσα παραπομπή τοῦ μουσικοῦ κειμένου.

 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εδώ από Καραμάνη (το κείμενο υπάρχει στο βιβλίο του). Η ηχογράφηση προέρχεται από κασέτα εμπορική, την «TC-KAR 601 - ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΟΙ ΧΕΡΟΥΒΙΚΟΙ ΚΑΙ ΚΑΛΟΦΩΝΙΚΟΙ ΥΜΝΟΙ (1983)», και δεν περιλαμβάνει τη διήγηση από πάνω. Δεν ξέρω αν έχει ανεβεί στο forum.

Εδώ συντηρητική αλλά εκφραστικότατη εκτέλεση μέρους του ειρμού από τον Αλέκο Μουτάογλου.

Ο Ταλιαδώρος έχει επίσης μια καταπληκτική εκτέλεση στην κασέτα του «Ύμνοι προς την Θεοτόκο - Καλοφωνικοί Ειρμοί - Διάφοροι ύμνοι και κρατήματα τε-ρι-ρεμ», όπου τον ψάλλει από την απομαγνητοφώνηση της εκτελέσεως του Πρίγγου που έκανε. Υπάρχει στη Συμβολή, εδώ.

Στη σειρά του Μανόλη Χατζηγιακουμή «ΜΝΗΜΕΙΑ», Σώμα 2ο: Καλοφωνικοί Ειρμοί, υπάρχει με τη φωνή του Θρασυβούλου Στανίτσα. Αν ήταν διαφορετικό αυτό που ανέβηκε και δεν υπάρχει πλέον, με ενδιαφέρει πολύ.

Ακόμη, υπάρχει στη σειρά των 34 CD του Ματθαίου Τσαμκιράνη, μάλλον από ζωντανή ηχογράφηση.

Λογικά, θα τον έχουνε πει κι άλλοι (ο Χρύσανθος για παράδειγμα, που παρατίθεται η επεξεργασία του στο βιβλίο του, ο Πέττας στα CD του κλπ) αλλά εγώ δεν έχω κάτι.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Επίσης, μια παρατήρηση:

Ο Πρωγάκης, στη Μουσική του Συλλογή, μάλλον από τυπογραφικό λάθος, γράφει «νεύσει-ει-ει-ει-α». Τόσο στην έκδοση του πλήρους Καλοφωνικού Ειρμολογίου, όσο και σε αυτή του Ιωάννου Πρωτοψάλτου με την εκλογή καλοφωνικών ειρμών, το α δεν υπάρχει, αποδεικνύοντας ότι πρόκειται για μεταγενέστερο τυπογράφικό λάθος, και μάλιστα σε μόνο ένα γράμμα. Αυτό το «α» το έχουνε πάρει οι περισσότεροι νεότεροι και το λένε απαραιτήτως ως επιφώνημα, παίρνοντας και ανάσα πριν από αυτό. Ας είμαστε πιο προσεκτικοί...
 

Johnsteff

Στεφούλης Ιωάννης
ΜΕ ΕΥΧΕΣ.
 

Attachments

  • ΠΡΙΓΓΟΣ - ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ.mp3
    6.5 MB · Views: 40
  • ΚΑΡΑΜΑΝΗΣ - ΠΑΣΑΝ ΤΗΝ ΕΛΠΙΔΑ ΜΟΥ.mp3
    9.9 MB · Views: 32
Top