Καλοφωνικός Ειρμός "Εκύκλωσαν αι του βίου με ζάλαι"

Κων/νος Βαγενάς

Κωνσταντίνος
Από τα πιο αγαπημένα μου τροπάρια των Παρακλήσεων - και ποια δεν είναι, άλλωστε... Με μια δυνατή ποιητική - βιωματική εικόνα: Εκύκλωσαν αι του βίου με ζάλαι ώσπερ μέλισσαι κηρίον, Παρθένε...

Η πρώτη μου απόπειρα στο συγκεκριμένο είδος, οπότε κρίνατε με επιείκεια! Αφιερωμένο στο Δημήτρη Καλπακίδη με τις θερμότερες ευχές για καλή τύχη στο καινούριο του ξεκίνημα - αν και πιστεύω ότι κάποιες θέσεις θα τις θεωρήσει νεωτερίζουσες!:D

Καλό Δεκαπενταύγουστο!
 

Attachments

  • kalofwnikos eirmos ekyklwsan_kvagenas.pdf
    383.9 KB · Views: 125
Last edited:

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Η πρώτη μου απόπειρα στο συγκεκριμένο είδος, οπότε κρίνατε με επιείκεια! Αφιερωμένο στο Δημήτρη Καλπακίδη με τις θερμότερες ευχές για καλή τύχη στο καινούριο του ξεκίνημα - αν και πιστεύω ότι κάποιες θέσεις θα τις θεωρήσει νεωτερίζουσες!:D
Συνέδεσες την πρώτη σου απόπειρα- ξεκίνημα στον χώρο των καλοφωνικών ειρμών, Κωνσταντίνε μου, με το καινούριο μου ξεκίνημα εδώ. Σε ευχαριστώ για τις ευχές σου. Αν και υπάρχουν ειδικότεροι από μένα να σχολιάσουν και να γράψουν περί των καλοφωνικών ειρμών, επίτρεψέ μου να πώ ότι σχετικά με το σχόλιό σου για τις "νεωτερίζουσες" θέσεις, νομίζω ότι έτσι κι αλλιώς οι καλοφωνικοί ειρμοί, εμπεριέχουν εξ' αρχής το στοιχείο αυτό της κάπως ποιο ελεύθερης μορφολογίας. Αν και ανήκουν στο "καλοφωνικό είδος" εντούτοις δε θεωρούνται καθαυτά εκκλησιαστικά μέλη. Συγχαρητήρια για την μελοποίησή σου. Το "πως δεί ψάλλειν" γίνεται "πως δεί μελοποιείν". Εύχομαι και εις άλλα με την ίδια σύνεση και γνώση.
 
Top