Καλοφωνικος ειρμός «Λίθον ον απεδοκίμασαν» Ήχος Α΄ Βαλασίου Ιερέως

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Καλοφωνικος ειρμός «Λίθον ον απεδοκίμασαν» Ήχος Α΄ (μπους φερμέ) Βαλασίου Ιερέως

Καλή σας ημέρα. Να είστε καλά..
 

Attachments

  • Lithon.pdf
    2.1 MB · Views: 772
Last edited by a moderator:
το "μπους φερμέ " τι είναι πάλι , τίτλος ;
Δεν νομίζω . Απευθύνεται στους ισοκράτες ώστε να ισοκρατούν με κλειστό το στόμα γαλιστί .
Εσφαλμένα μπήκε στον τίτλο ..
Διαφωνώ βέβαια με τις όποιες "επισημάνσεις" νεωτέρων διδασκάλων που έχουν δανειστεί από την δυτική μουσική .- βλέπε : piano , forte , dim , ret κ.ο.κ . ....
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Έξω απο τον φάκελο το οποίο ηταν μέσα έγραφε μάλιστα "το λεγόμενον και Μπους φερμε" και είπα μήπως ειναι κάποιο "σημα κατατεθέν" τέλος πάντων δεν ήταν στην δική μου κατοχή παλαιότερα.
 
Last edited:
Την συγκεκριμένη παρτιτούρα την είδα πρώτη φορά , στις πρόβες της χορωδίας του Βασιλικού , όπου ετοιμαζόμασταν για μια εμφάνιση στην Πάτμο . ( από τις πιο πετυχημένες από κάθε άποψη : οργάνωση , πρόβες , διοργάνωση , ηχοληψία , φιλοξενία κλπ . ενδεικτικά αναφέρω ονόματα χορωδών : Πάτρας , Γκίκας , Ζάρκος , Σταύρου , Κοντοφρύδης κλπ )
Για την πατρότητα της όμως δεν ξέρω . Εικάζω ότι είναι του Στανίτσα . Ας μας βοηθήσουν οι παλαιότεροι . Ο κ. Γιάννου ή ο κ.Πάτρας , θα γνωρίζουν σίγουρα .
 
Την συγκεκριμένη παρτιτούρα την είδα πρώτη φορά , στις πρόβες της χορωδίας του Βασιλικού , όπου ετοιμαζόμασταν για μια εμφάνιση στην Πάτμο . ( από τις πιο πετυχημένες από κάθε άποψη : οργάνωση , πρόβες , διοργάνωση , ηχοληψία , φιλοξενία κλπ . ενδεικτικά αναφέρω ονόματα χορωδών : Πάτρας , Γκίκας , Ζάρκος , Σταύρου , Κοντοφρύδης κλπ )
Για την πατρότητα της όμως δεν ξέρω . Εικάζω ότι είναι του Στανίτσα . Ας μας βοηθήσουν οι παλαιότεροι . Ο κ. Γιάννου ή ο κ.Πάτρας , θα γνωρίζουν σίγουρα .

Η παρτιτούρα είναι σε γραφή Γεωργίου Τσαούση, αειμνήστου χοράρχου της χορωδίας Κωνσταντινοπολιτών.Η πατρότητα δεν πρέπει να είναι του αειμνήστου άρχοντος Θρ. Στανίτσα, διότι τον καλοφωνικό αυτό ειρμό δεν τον έψαλλε. Πρέπει να είναι μάλλον διασκευή του Γ. Τσαούση.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Η παρτιτούρα είναι σε γραφή Γεωργίου Τσαούση, αειμνήστου χοράρχου της χορωδίας Κωνσταντινοπολιτών.Η πατρότητα δεν πρέπει να είναι του αειμνήστου άρχοντος Θρ. Στανίτσα, διότι τον καλοφωνικό αυτό ειρμό δεν τον έψαλλε. Πρέπει να είναι μάλλον διασκευή του Γ. Τσαούση.

Ευχαριστούμε πολύ κ.Μπάτρη:)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Νέα ταλέντα ξεφυτρώνουν στο Ψαλτολόγιο
κ με μεγάλη διάθεση προσφοράς.
ευχαριστούμε Μιχαήλ.
Το κείμενο απο πια έκδοση είναι;
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Νέα ταλέντα ξεφυτρώνουν στο Ψαλτολόγιο
κ με μεγάλη διάθεση προσφοράς.
ευχαριστούμε Μιχαήλ.
Το κείμενο απο πια έκδοση είναι;

Ειρμολογιον καλλοφωνικον Γρηγορίου
εκδόσεις κουλτούρα
 
Top