"Καλή Παναγιά..."

Status
Not open for further replies.

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
"Ἡ Ἁγνὴ ἐν τάφῳ, κατετέθης βαβαί, ἡ Θεὸν γαστρί σου χωρήσασα καὶ κυήσασα ἀφράστως ἐπὶ γῆς..."

ΈΤΗ ΠΟΛΛΆ, στους/στις εορτάζ-οντες - ουσες, με ειρήνη, υγεία & δύναμη!
Καλὸν εἶναι νὰ ἀλλάξει ὁ τίτλος τοῦ θέματος. Αὐτὴ ἡ ἔκφραση πάντα μοῦ καθόταν στὸ λαιμό, ὅπως καὶ μὲ τὸ χριστὸς ἐτέχθη. Ὁ Ναυπάκτου Ἱερόθεος καλὰ τὰ εἶπε. Καιρὸς ἦταν.


https://panagiotisandriopoulos.blogspot.com/2022/08/blog-post_14.html
 
Καλὸν εἶναι νὰ ἀλλάξει ὁ τίτλος τοῦ θέματος. Αὐτὴ ἡ ἔκφραση πάντα μοῦ καθόταν στὸ λαιμό, ὅπως καὶ μὲ τὸ χριστὸς ἐτέχθη. Ὁ Ναυπάκτου Ἱερόθεος καλὰ τὰ εἶπε. Καιρὸς ἦταν.


https://panagiotisandriopoulos.blogspot.com/2022/08/blog-post_14.html
Καλά τα είπε ο Σεβασμιώτατος όντως. Αφού πρώτα τέλεσε τον Εσπερινό με τα εγκώμια του επιταφιου της Παναγίας...
 
Last edited:
Καλὸν εἶναι νὰ ἀλλάξει ὁ τίτλος τοῦ θέματος. Αὐτὴ ἡ ἔκφραση πάντα μοῦ καθόταν στὸ λαιμό,
Με όλο τον σεβασμό στο φορουμ και όλους τους συμφωνούντας αδερφούς, μας αξίζει να ΚΑΤΑΡΙΟΜΑΣΤΕ αφού δεν μπορούμε να ευχηθούμε τίποτα. Μην ξαν'ακούσω "καλή επιτυχία" ή "καλό Πάσχα" ή "καλά Χριστούγεννα" λοιπόν ...

Σέβομαι απόλυτα τον Άγιο Ναυπάκτου, αλλά θυμάμαι και τη φράση ενός καλού φίλου: "Ναι, τα λυσε η εκκλησία όλα,. και έμεινε αυτό" ...

Αν συνεχίσετε να διαφωνείτε, εσείς και οποιοσδήποτε, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του πω το ανέκδοτο με τη Νύφη και τον Καλεσμένο. Όχι ότι είναι shocking αλλά θα σκούζουν οι συντονιστές ότι είναι εκτός θέματος.

Καλά κρασιά(;) δεν ξέρω τι να ευχηθώ πια!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
Οι ευχές, που δίνονται, μεταξύ των πιστών, πριν την κορύφωση του θείου Πάθους και της Ανάστασης του Κυρίου (Καλή Ανάσταση) & πριν την Κοίμηση & την Μετάσταση της Θεοτόκου, ("Καλή Παναγιά), εμφορούνται από «σταυροαναστάσιμο πνεύμα"!
"Μεμειγμένη και πάλι η λύπη και η χαρά. Μετάσταση για Εκείνη, Ανάσταση για τον Υιό της, Ανάσταση και Μετάσταση για κάθε πιστό που πλησιάζει το Μυστήριο..". "Ο καθημερινός χαιρετισμός, κατά την περίοδο "του Πάσχα του καλοκαιριού", μετατρέπεται στο «Καλή Παναγιά»! Το εύχεται ο ένας στον άλλον, «ζούμε» στην χαρά της Κοίμησης και της Μετάστασής της".:)
Περισσότερα, εδώ.
 
Last edited:

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με όλο τον σεβασμό στο φορουμ και όλους τους συμφωνούντας αδερφούς, μας αξίζει να ΚΑΤΑΡΙΟΜΑΣΤΕ αφού δεν μπορούμε να ευχηθούμε τίποτα. Μην ξαν'ακούσω "καλή επιτυχία" ή "καλό Πάσχα" ή "καλά Χριστούγεννα" λοιπόν ...

Σέβομαι απόλυτα τον Άγιο Ναυπάκτου, αλλά θυμάμαι και τη φράση ενός καλού φίλου: "Ναι, τα λυσε η εκκλησία όλα,. και έμεινε αυτό" ...

Αν συνεχίσετε να διαφωνείτε, εσείς και οποιοσδήποτε, να μου στείλει προσωπικό μήνυμα να του πω το ανέκδοτο με τη Νύφη και τον Καλεσμένο. Όχι ότι είναι shocking αλλά θα σκούζουν οι συντονιστές ότι είναι εκτός θέματος.

Καλά κρασιά(;) δεν ξέρω τι να ευχηθώ πια!
Δηλαδή ή θα ανεχόμαστε ο,τιδηποτε ή ΔΕΝ θα λέμε τίποτε; Μέση οδός δεν υπάρχει; Ή θρησκοληψία ή θάνατος;

Η εκκλησία δεν τα χει λύσει όλα, αλλά και οι συμπεριφορές που εκπορεύονται από ζηλωτισμους ανωφελους καλό είναι να στηλιτεύονται. Και σε όποιον αρέσει.

Διαφορετικά υπάρχει τρόπος.

Χριστός ετεχθη, εβαπτισθη, υπαντηθη, ευαγγελισθη, ανελήφθη, μετεμορφωθη κλπ

Καλόν ευαγγελισμό, καλή μετάσταση, καλό γενέσιο, καλα εισοδια, κλπ

Άμα ξέχασα κανένα ευσεβή παθητικό αόριστο να μου πείτε να το προσθέσω.

Το ανέκδοτο περί του θηλυκού αλόγου και της αφόδευσης αυτού εις τον χώρον του άλωνος το γνωρίζουμε;
 
Last edited by a moderator:
Η εκκλησία δεν τα χει λύσει όλα, αλλά και οι συμπεριφορές που εκπορεύονται από ζηλωτισμους ανωφελους καλό είναι να στηλιτεύονται. Και σε όποιον αρέσει.

Μα είπα γω να μη στηλιτεύσουμε;; Αλλά να στηλιτεύσουμε και τα λανθασμένα τυπικά και να πιάσουμε ένα Πηδάλιο και να βαράμε: έκλεψες μια σβήστρα, ένα μήνα ακοινωνισία, απαύτωσες +1 χρόνο ακοινωνισία κλπ και να πιασοουμε κι ένα μαστίγιο να βαράμε και καμία. οχι;

Άμα ξέχασα κανένα ευσεβή παθητικό αόριστο να μου πείτε να το προσθέσω.

Αδελφέ, αν είσαι κάτω των 75 σε δικαιολογώ, έχεις χρόνια μπροστά σου.

Αλλά όπως είχα πει και σε μια "σκληροπυρηνική" ευσεβεστάτη Χριστιανή [ΓΚΟΥΧΟΥ] που μου είπε ότι δεν υπάρχει "κακή Παναγια": "Υπάρχει, όμως το "κακός μπελάς που μας βρήκε" και αυτή τη στιγμή "υπάρχει" "κακή" Παναγιά, γιατί δεν με βοηθάτε ν' αγιάσω!!! "

Την αγάπη μου <3

Α μια και το θυμήθηκα ...
Καλή Ανάπαυση υπάρχει ή να αρχιζουμε να τους θάβουμε ανάποδα τους νεκρούς;; ξερω γω, άμα διαολίζονται, τουλάχιστον να βγαίνουν Αυστραλία!!!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Μα είπα γω να μη στηλιτεύσουμε;; Αλλά να στηλιτεύσουμε και τα λανθασμένα τυπικά και να πιάσουμε ένα Πηδάλιο και να βαράμε: έκλεψες μια σβήστρα, ένα μήνα ακοινωνισία, απαύτωσες +1 χρόνο ακοινωνισία κλπ και να πιασοουμε κι ένα μαστίγιο να βαράμε και καμία. οχι;



Αδελφέ, αν είσαι κάτω των 75 σε δικαιολογώ, έχεις χρόνια μπροστά σου.

Αλλά όπως είχα πει και σε μια "σκληροπυρηνική" ευσεβεστάτη Χριστιανή [ΓΚΟΥΧΟΥ] που μου είπε ότι δεν υπάρχει "κακή Παναγια": "Υπάρχει, όμως το "κακός μπελάς που μας βρήκε" και αυτή τη στιγμή "υπάρχει" "κακή" Παναγιά, γιατί δεν με βοηθάτε ν' αγιάσω!!! "

Την αγάπη μου <3

Α μια και το θυμήθηκα ...
Καλή Ανάπαυση υπάρχει ή να αρχιζουμε να τους θάβουμε ανάποδα τους νεκρούς;; ξερω γω, άμα διαολίζονται, τουλάχιστον να βγαίνουν Αυστραλία!!!
Καλή ανάπαυση δεν υπάρχει, μόνο Θεός σχωρεσ .
Ποιός σου είπε ότι μετά θάνατον αναπαύεσαι; Κι άμα πας στο τρίτο καζάνι δεξιά για ... τσιγαρισμα;
 
Last edited by a moderator:

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
H δική μου ένσταση στην εν λόγω ευχή είναι ότι δεν αποτελεί τμήμα της τοπικής μου παράδοσης και δε βλέπω το λόγο γιατί θα πρέπει να γενικευτεί και να γίνει πανελλήνια. Σε πολλά χωριά το Ψυχοσάββατο προ της Πεντηκοστής ονομάζεται του Ρουσαλιού. Θα πρέπει αυτό να καταστεί πανελλήνιο; Σε κάποια μέρη της Ελλάδας υπάρχει κωδονοκρουσία το πρωί της Κυριακής στα Ευλογητάρια, αλλού πριν τη Μικρή Είσοδο της Θ. Λειτουργίας κλπ. Ωραία τοπικά έθιμα, αλλά ας τηρούνται εκεί που είναι συνηθισμένα.
Εάν κάποιος έλεγε στο χωριό του "Καλή Παναγιά" ας συνεχίσει να το λέει. Εγώ από μικρός άκουγα "Καλό Δεκαπενταύγουστο" (και Στα Μαρίι τσιά μάρι κου σανατάτι! ;)) και με αυτά θα συνεχίσω.
 

petrosgrc

Πέτρος Γαλάνης
Την επόμενη φορά ο Λογιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου θα σπεύσει να μας ενημερώσει με εμβρίθεια γιατί ο όρος "Αγια-Σωτήρω" που χρησιμοποιεί ο λαός για τους ναούς της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος είναι λανθασμένος.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Μια χαρά είναι η ευχή διότι είναι σύντομη και βολική.

Από απόψεως περιεχομένου συνοψίζει την ολοκλήρωση του έστω και μικρού αυτού αγώνα της νηστείας και των καθημερινών παρακλησεων μέσα στον καύσωνα και την προσμονή της εορτής που στη χειρότερη περίπτωση είναι μιας μέρας ξεκούραση από την εργασία, ένα δώρο κι αυτό της Παναγίας μας.

Για αρκετό κόσμο μεγάλης ηλικίας κάθε μέρα του καλοκαιριού που τη βγάζει ζωντανός από καύσωνα είναι ένα θαύμα. Αλλά και για όσους εργάζονται στη ζέστη: οικοδόμοι, αγρότες κλπ. Περιμένουν όλοι με λαχτάρα τη μέρα αυτή να σχολιάσουν από τα έργα τους και να πάνε για ένα μπάνιο την οικογένειά τους, να φάνε ένα σουβλάκι κλπ.

Φυσικά περιλαμβάνει και τη λύση κάθε προβλήματος που εναποθέτει ο καθένας και την ελπίδα που κλιμακώνεται μέχρι τη μέρα της εορτής.

Η ευχή βέβαια ανήκει σε όσους πραγματικά τη νιώθουν την ανάγκη της και τους βγαίνει αυθόρμητα.
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Την επόμενη φορά ο Λογιώτατος Μητροπολίτης Ναυπάκτου θα σπεύσει να μας ενημερώσει με εμβρίθεια γιατί ο όρος "Αγια-Σωτήρω" που χρησιμοποιεί ο λαός για τους ναούς της Μεταμορφώσεως του Σωτήρος είναι λανθασμένος.

Δεν είναι καθόλου το ίδιο. Η "αγία Σωτήρα" έχει σαφώς αναγνωρίσιμη λαϊκή ταυτότητα και αντιμετωπίζεται ως τέτοια, ενώ το "Καλή Παναγία" τείνει να επικρατήσει πλέον με τον πιο επίσημο τρόπο.

Από άποψη γλωσσολογική, μόνο μία παρατήρηση έχω να κάνω. Η ευχή δεν επικράτησε ούτε από κάτω προς τα πάνω (von unten nach oben), δηλαδή από τον λαό, ούτε από πάνω προς τα κάτω (von oben nach unten). δηλαδή μέσω μιας επίσημης οδού που επεκτάθηκε και στον λαό, αλλά διαδόθηκε τα τελευταία 10-15 χρόνια κυρίως λόγω της ευρύτατης χρήσης της από εκκλησιαστικούς ραδιοφωνικούς σταθμούς. Υπήρξε δηλαδή μια ασύμμετρη οδός διάδοσης. Αν ήταν ανάγκη της επικοινωνίας, θα είχε καθιερωθεί πολλές δεκαετίες πριν.
 

giorgosgoudi

Νέο μέλος
Οι εκκλησιαστικοί ραδιοφωνικοί σταθμοί μάλλον το από πάνω προς τα κάτω εκπροσωπούν και αν ισχύει αυτό διαφωνώ κι εγώ. Προσωπικά δεν τη χρησιμοποιώ πάντως.

Ωστόσο αν θεωρείται αποδεκτή η ευχή "καλή εορτή της Παναγίας" τότε και το "καλή Παναγιά" είναι απλά μια συντόμευση που σημαίνει ακριβώς το ίδιο.

Όπως λέμε "το κατάστημα θα ξανανοίξει μετά της Παναγίας" και εννοούμε "μετά την εορτή της Παναγίας" αλλά όλοι το καταλαβαίνουν.
 
Last edited:
Κ

Κωσταντής1

Guest
ἀπόπειρα διεύρυνσης ἑρμηνείας χωρὶς πρόθεση ἀναφλέξεως
καλὴ Παναγιὰ ὅπως
ἀντὶ γειὰ χαρὰ -> καλὴ συνέχεια
 

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Χρόνια πολλά σε όλο τον κόσμο!!
Ας μου επιτραπεί μια σκέψη...
Η ευχή "καλή Παναγιά" προφανώς και δεν αναφέρεται στην Παναγία ως πρόσωπο, καθόσον δεν νοείται "καλή" και "κακή" Παναγία!!
Από την άλλη αν το δούμε ως γεγονός, λέμε πχ καλά Χριστούγεννα!!... Εδώ μιλάμε για ένα γεγονός..... αλλά και πάλι δεν στέκει, καθόσον δεν νοούνται "κακά" Χριστούγεννα.
Η έκφραση προφανώς έχει επικρατήσει με την εννοιολογική της σημασία, δηλαδή, με το καλό να διαβούμε το δεκαπενθήμερο και να φτάσουμε με υγεία, αγάπη, και ό,τι κατά Θεόν καλό, και να χαρούμε την σπουδαία αυτή ημέρα της Παναγιάς μας.
Μπορεί δηλαδή σαν φράση να μην φαίνεται να στέκει [όπως και πάρα πολλές άλλες φράσεις και εκφράσεις οι οποίες συνεχίζουν να υφίστανται («Δεν παίρνεις κανένα φίλο τηλέφωνο, να πάμε καμιά μέρα σε κανένα μπαράκι, να πιούμε κανένα ποτάκι», «Κοίτα να δεις», «του βγήκε το λάδι», «Κι οι τοίχοι έχουν αυτιά», «Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε», κ.α.)] , όμως, έτσι κι αυτή έχει αποκτήσει τη δική της θέση στις καρδιές και τα χείλη του απλού κόσμου.
Προσωπικά χρησιμοποιώ το "Καλό Δεκαπενταύγουστο".
Εδώ τείνει να γίνει Ελληνική λέξη το Γιόλο και τόσα άλλα!!..... Ας μη μας χωρίσει αυτό....
Θα κριντζάρω!!.... :p:p
 
Status
Not open for further replies.
Top