"Καλή Αγία & Μεγάλη Τεσσαρακοστή"!

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
o-anastas-hristos-egerirei-ton-adam.jpg

Ἐγκρατείᾳ τὴν σάρκα, ταπεινῶσαι πάντες σπουδάσωμεν, τὸ θεῖον ὑπερχόμενοι στάδιον, τῆς ἀμώμου Νηστείας, καὶ εὐχαῖς καὶ δάκρυσι, Κύριον τὸν σώζοντα ἡμᾶς ἐκζητήσωμεν, καὶ λήθην τῆς κακίας παντελῆ ποιήσωμεν βοῶντες. Ἡμάρτομέν σοι, σῶσον, ὡς πάλαι Νινευΐτας, Χριστὲ Βασιλεῦ, καὶ κοινωνοὺς ἡμᾶς, οὐρανίου Βασιλείας ποίησον εὔσπλαγχνε.

"........καὶ λήθην τῆς κακίας παντελῆ ποιήσωμεν........"
Καλή Αγία & Μ.Τεσσαρακοστή με ειρήνη & δύναμη!
"Καλό στάδιο!"
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλή αγία και Μεγάλη Τεσσαρακοστή, αδελφοί.
Συχωρέστε και μένα, αν είτε με άκαιρη ή επίμονη διαφωνία, είτε με επιδεικτικό ύφος, είτε με άλλο τρόπο πίκρανα. Κι εγώ συγχωρώ εκ καρδίας πάντας.
 
Χρονια πολλα,υγεια,καλη Σαρακοστη και καλη Ανασταση ευχομαι απο καρδιας σε ολους ανεξαιρετως.Μαλιστα δε και μια ευχη παραπανω στους κοπιωντες και αδιαλειπτως αφειδως προσφεροντες στον εν λογω χωρο[εγω δυστυχως δεν υπαγομαι σ αυτους ειτε λογω μουσικης ημιμαθειας ειτε εξαιτιας της ανυπαρκτης σχεσης μου με την τεχνολογια γενικοτερα].Να τους εχει ολους καλα η Παναγια και μακαρι καθημερινως να τους χιλιοανταποδιδει γιατι απ αυτο ωφελουνται πολλοι ανθρωποι και πρωτος ο ομιλων.Καλη δυναμη,πνευματικοτητα και καλα ψαλσιματα ευχομαι για μια ακομη φορα.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Καλή Σαρακοστή, αδελφοί.
Συγχωρέστε με αν οποιονδήποτε στενοχώρησα με αδἐξιο λόγο ή με άκαιρη σιωπή. Και ο Θεός να συγχωρεί όλους.
Καλή δύναμη στους ιερουργούντες και ψάλλοντες. Με το καλό το Άγιο Πάσχα!
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
ῦν ὁ καιρὸς τῶν ἀρετῶν ἐπεφάνη, καὶ ἐπὶ θύραις ὁ Κριτής, μὴ στυγνάσωμεν· ἀλλὰ δεῦτε νηστεύοντες προσάξωμεν δάκρυα, κατάνυξιν καὶ ἐλεημοσύνην, κράζοντες· Ἡμάρτομεν, ὑπὲρ ψάμμον θαλάσσης. Ἀλλ’ ἄνες πᾶσι πάντων Λυτρωτά, ἵνα καὶ σχῶμεν τὸν ἄφθαρτον στέφανον."
"Καλό στάδιο...!"
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
"Στην covid-19 εποχή" είναι επίκαιρη, όσο ποτέ άλλοτε, η ευχή του Οσίου Εφραίμ του Σύρου:
«Κύριε καὶ Δέσποτα τῆς ζωῆς μου, πνεῦμα ἀργίας, περιεργείας, φιλαρχίας καὶ ἀργολογίας μή μοι δῶς.
Πνεῦμα δὲ σωφροσύνης, ταπεινοφροσύνης, ὑπομονῆς καὶ ἀγάπης, χάρισαί μοι τῷ σῷ δούλῳ.
Ναί, Κύριε Βασιλεῦ, δώρησαί μοι τοῦ ὁρᾶν τὰ ἐμὰ πταίσματα, καὶ μὴ κατακρίνειν τὸν ἀδελφόν μου, ὅτι εὐλογητὸς εἶ, εἰς τοὺς αἰῶνας τῶν αἰώνων. Ἀμήν».

Καλή Σαρακοστή.
 
Top