Καλά όλα αυτά, αλλά

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες ψάλτες θα ήθελα με τη σειρά μου να ρωτήσω κάποια πράγματα, γιατί ομολογώ πως διαβάζοντας αυτήν τη θεματική ενότητα από τη μία αηδίασα, ενώ από την άλλη μου γεννήθηκαν κάποιοι προβληματισμοί. Λεω λοιπόν:
Ποια η γνώμη σας για το γεγονός πως άνθρωποι που έχουν να πατήσουν το πόδι τους στην εκκλησία από τη βάπτισή τους, η και καθόλου, άνθρωποι βλάσφημοι, πόρνοι, μέθυσοι κ.α. πιάνουν στο στόμα τους ιερά άσματα, τα οποία ακόμα και σήμερα πολύ δάσκαλοί μας, αλλά και εμείς, ριγούμε όταν τα ψάλλουμε;
Ποια η θέση της Ελλαδικής Εκκλησίας όταν μετατρέπει τους ναούς σε μπαρ βραβεύοντας με απονομές δίσκων τραγουδιστές που απολύτως καμία σχέση δεν έχουν με την εκκλησιαστική παράδοση;
Μήπως να μας αντικαταστούσαν αυτοί στα ψαλτήρια μας; :D Επειδή κάπου ακούστηκε ότι κάποιοι από αυτούς έχουν ωραίες φωνές και γυρίσματα. Και τι μ' αυτό;
ΤΑ ΞΕΠΟΥΛΗΣΑΜΕ ΔΗΛΑΔΗ ΟΛΑ;
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Αγαπητέ μου φίλε, για το θέμα έχουν ειπωθεί κάποια πράγματα και εντός forum και εκτός αυτού.
Ποια η γνώμη σας για το γεγονός πως άνθρωποι που έχουν να πατήσουν το πόδι τους στην εκκλησία από τη βάπτισή τους, η και καθόλου, άνθρωποι βλάσφημοι, πόρνοι, μέθυσοι κ.α. πιάνουν στο στόμα τους ιερά άσματα, τα οποία ακόμα και σήμερα πολύ δάσκαλοί μας, αλλά και εμείς, ριγούμε όταν τα ψάλλουμε;
Κοίτα, είναι λίγο ρατσιστικό αυτό. Έτσι την πάτησε και ο Φαρισαίος έναντι του Τελώνη στην παραβολή. Θεώρησε κεκτημένη την βασιλεία του Θεού, λόγω του ότι ήταν πιο "κοντά" σε αυτήν, λόγω θέσης δηλαδή, όμως το θέμα δεν είναι αυτό τελικά κατά την γνώμη μου. Όπως αναφέρω και στην συνέντευξη, η ψαλτική ανήκε, ανήκει και θα ανήκει στον λαό, εφόσον και μεις που την διακονούμε, κατ' οικονομίαν και με την ανοχή Θεού αλλά και λαού το κάνουμε. Για μένα είναι ακριβώς όπως η Θεία Κοινωνία. Είναι για όλους, αλλά πόσοι από εμάς την αισθανόμαστε πραγματικά; Όπως πολύ σωστά αναφέρεις, ριγούμε όταν ψάλλουμε τέτοια μεγαλειώδη ποιήματα, τέτοιες θεόπνευστες συνθέσεις, αλλά το κάνουμε διότι γνωρίζουμε την αξία αυτών των έργων. Ο τραγουδιστής το βλέπει με την πρόκληση του να "ερμηνεύσει" ακόμα κάποιες νότες, άσχετα αν όλο αυτό ανήκει σε άλλο μουσικό κόσμο. Για αυτούς που δεν ξέρουν να εκτιμήσουν την ψαλμωδία, είναι απλά άλλο ένα τραγούδι. Όπως αναφέρει και η Καινή Διαθήκη για το Σταυρό: Δια τους μωρούς, μωρία εστί. Αυτό λοιπόν που προκαλεί, για μένα δεν είναι το ότι τολμούν να ψάλλουν (στην Εκκλησία μου πιανώ πολλές φορές τον κόσμο να συμψάλλει, που στο φινάλε αποτελείται και από ανθρώπους με πολύ λιγότερες μουσικές γνώσεις και απαίδευτες φωνές, απ' ότι ο εκάστοτε τραγουδιστής, εντούτοις αυτό είναι κάτι που δεν παύει να με συγκινεί), αλλά το πως φέρονται στα ψαλλόμενα μέλη.
Ποια η θέση της Ελλαδικής Εκκλησίας όταν μετατρέπει τους ναούς σε μπαρ βραβεύοντας με απονομές δίσκων τραγουδιστές που απολύτως καμία σχέση δεν έχουν με την εκκλησιαστική παράδοση;
Οι δημόσιες σχέσεις είναι δουλειά των μανατζερς. Από τη στιγμή που την αναλαμβάνουν και αρχιερείς, καταλαβαίνεις... Αν μη τι άλλο, τέτοια τιμή δεν δώθηκε ποτέ σε ψάλτες που έδωσαν και δίνουν την ψυχή τους στο αναλόγιο και είναι βαθύτατη προσβολή και ειρωνία να γίνονται τέτοιου είδους εκδηλώσεις δίπλα στα ψαλτήρια, φανερώνοντας περίτρανα την απέχθεια της ηγεσίας του Ιερατείου, στον ρόλο και τον θεσμό του Ιεροψάλτη.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

φανερώνοντας περίτρανα την απέχθεια της ηγεσίας του Ιερατείου, στον ρόλο και τον θεσμό του Ιεροψάλτη.
Χρήστο, το κρίνω λίγο υπερβολικό αυτό από την άποψη ότι είναι άλλο οι λανθασμένοι χειρισμοί και άλλο η απέχθεια.
Αλλά εδώ...
Για μένα είναι ακριβώς όπως η Θεία Κοινωνία. Είναι για όλους, αλλά πόσοι από εμάς την αισθανόμαστε πραγματικά;
...συμφωνώ απόλυτα με τον τρόπο που θέτεις το θέμα.
Αυτό είναι κάτι πάρα πολύ σημαντικό.

Η ένσταση είναι και πρέπει να είναι, όπως λες, στη νοοτροπία των καλλιτεχνών και στον τρόπο που προσεγγίζουν τη βυζαντινή μουσική.
Αν όμως η ένσταση μεταφερθεί στη βιοτή τους, τότε θα πρέπει να θυμηθούμε το περιστατικό με την αμαρτωλή γυναίκα, με την παραλλαγή: ο αναμάρτητος πρώτος ας ανέβει στο αναλόγι...
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Κι εγώ απέχθεια δεν θα το έλεγα, θα το ονόμαζα όμως απαξίωση. Αλλού ακούστηκε ότι ο κ. Γαιτάνος πήρε για μια ''βυζαντινή'' συναυλία 38.000Ε. Οταν εμείς πέρνουμε κάποια ψίχουλα για μισθούς, πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια τέτοια ενέργεια;
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Στην Ιερά Μητρόπολή μου κάθε χρόνο την 5η Κυριακή των Νηστειών διοργανώνεται εντός Ιερού Ναού, φεστιβάλ εκκλησιαστικής μουσικής, όπου κάθε φορά τιμάται και βραβεύεται και ένας ιεροψάλτης για το έργο και την προσφορά του (συνήθως ντόπιος, αλλά και όχι μόνο). Οπότε η «ηγεσία του Ιερατείου» στη δικιά μου περίπτωση δεν θα έλεγα ότι φανερώνει απέχθεια.
Και εν κατακλείδι, εγώ δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν ιεροψάλτη που να «διψά» για τιμές και μεγαλεία. Γνωρίζετε εσείς;
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Κι εγώ απέχθεια δεν θα το έλεγα, θα το ονόμαζα όμως απαξίωση. Αλλού ακούστηκε ότι ο κ. Γαιτάνος πήρε για μια ''βυζαντινή'' συναυλία 38.000Ε. Οταν εμείς πέρνουμε κάποια ψίχουλα για μισθούς, πως θα μπορούσε να χαρακτηριστεί μια τέτοια ενέργεια;

Αν τα πήρε, ο κατά τ’ άλλα συμπαθέστατος κ. Γαϊτάνος τα χρήματα, από ποιον τα πήρε; Από την ενορία σου; Ή από την Ιερά Μητρόπολη που υπηρετείς;
Και, για να είμαστε πιο σαφείς, παρακαλώ, όταν μιλάς για «ψίχουλα», πόσα εννοείς; Τα πράγματα είναι σχετικά, υποθέτω...
 

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Στην Ιερά Μητρόπολή μου κάθε χρόνο την 5η Κυριακή των Νηστειών διοργανώνεται εντός Ιερού Ναού, φεστιβάλ εκκλησιαστικής μουσικής, όπου κάθε φορά τιμάται και βραβεύεται και ένας ιεροψάλτης για το έργο και την προσφορά του (συνήθως ντόπιος, αλλά και όχι μόνο). Οπότε η «ηγεσία του Ιερατείου» στη δικιά μου περίπτωση δεν θα έλεγα ότι φανερώνει απέχθεια.
Μα αγαπητέ, σίγουρα υπάρχουν και εξαιρέσεις στον κανόνα. Δεν γνωρίζω την Μητρόπολη που αναφέρεσαι, αλλά είναι σίγουρα προς τιμήν της που προβαίνει σε τέτοιες εκδηλώσεις. Μακάρι και άλλοι να μιμηθούν το παράδειγμα αυτό.
Και εν κατακλείδι, εγώ δεν γνωρίζω προσωπικά κανέναν ιεροψάλτη που να «διψά» για τιμές και μεγαλεία. Γνωρίζετε εσείς;
Συμφωνώ απόλυτα, ούτε και γω γνωρίζω κανέναν, αλλά αυτό συμαίνει ότι δεν υπάρχει λόγος να εκφράζεται κατά καιρούς ένα "ευχαριστώ" από την Εκκλησία σε ανθρώπους που με πενιχρές απολαβές (και όχι με την άνεση ενός αξιοπρεπούς μισθού όπως το Ιερατείο) προσφέρουν προσευχή στο εκκλησίασμα;

Δεν έχω κάτι με το ιερατείο ούτε απωθημένα, ούτε προσωπικά, κάποιοι δε από το forum γνωρίζουν ότι υπάρχουν λόγοι για να τρέφω τα αντίθετα ακριβώς συναισθήματα, όμως το θέμα είναι στο τι συμβαίνει στην πραγματικότητα και κατά κανόνα. Δεν με ενδιαφέρει να ρίχνω λάσπη έναντι του ιερατείου έτσι στα τυφλά, αυτά παρατηρώ από προσωπικά μου βιώματα τις λανθασμένες συμπεριφορές πολλών, χωρίς αυτό να συμαίνει ότι δεν υπάρχουν φωτινά παραδείγματα όπως το παραπάνω, που αποδεικνύουν ότι δεν έχουν χαθεί τα πάντα, διότι ειδάλλως θα τα παρατούσαμε όλοι και θα πηγαίναμε στα σπίτια μας.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Αν τα πήρε, ο κατά τ’ άλλα συμπαθέστατος κ. Γαϊτάνος τα χρήματα, από ποιον τα πήρε; Από την ενορία σου; Ή από την Ιερά Μητρόπολη που υπηρετείς;
Και, για να είμαστε πιο σαφείς, παρακαλώ, όταν μιλάς για «ψίχουλα», πόσα εννοείς; Τα πράγματα είναι σχετικά, υποθέτω...

θα 'πρεπε να τα πάρει απ' τη μητρόπολή μου για να εκφράσω ένα προβληματισμό; Όσο αφορά τους μισθούς, ναι δεν το κρύβω, δεν έχω μείνει ικανοποιημένος από αυτά που βλέπω τόσα χρόνια, χωρίς αυτό να σημαίνει ότι ήρθα στην Εκκλησία ''πεινασμένος'' ή να πλουτήσω. Ούτε ήρθα για δόξα και τιμές. Δεν τα θέλω εξάλλου. Δεν ρίχνω λάσπη στο ιερατείο, δεν έχω εξάλλου τέτοιο σκοπό σε καμία περίπτωση, απλά όλα αυτά που βλέπω μου δημιουργήσαν κάποιους προβληματισμούς. Συγνώμη αν έθιξα κάποιους.
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Το θέμα περί ψαλμωδίας των τραγουδιστών έχει συζητηθεί εκτενέστατα, ιδίως τις ημέρες προ της Μ. Εβδομάδος. Δεν βρίσκω το λόγο γιατί πρέπει να επανερχόμαστε σε αυτό, εφόσον μηδέν ωφελεί αλλά μάλλον θόρυβος γίνεται.

Παρακαλώ το μέλος "tassaras" να τροποποιήσει τα μηνύματά του ως προς τους χαρακτηρισμούς που γράφει.

Υπενθυμίζω τη δήλωση περιορισμού ευθύνης του φόρουμ και ότι η ευθύνη των γραφομένων βαρὐνει το κάθε μέλος.

Ευχαριστώ για τη συνεργασία.
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
ας το κάνει κάποιος moderator που πιθανώς να θίχτηκε. Έχει το ελεύθερο από 'μενα. Εγώ από τη πλευρά μου δεν αναφέρθηκα σε κανέναν ονομαστικά με χαρακτηρισμούς, γι' αυτό και δεν βλέπω το λόγο να το κάνω, μια γενική τοποθέτηση έκανα. Λυπάμαι, αλλά χαρακτηρισμούς επί προσωπικού δεν έκανα σε κανέναν και ούτε έχω σκοπό να κάνω.
Και στην τελική, τί ήταν αυτό που έθιξε περισσότερο;
 
Last edited:
Top