Και ευλογημένος... (Δημ. Ιωαννίδη) - Αποστόλης Θεοχάρης

aposto

Παλαιό Μέλος
Ψαλλω το Και ευλογημενος με το κρατημα σε διασκευη κ γραφη του Αρχοντος Πρωτοψαλτου Δημητριου Ιωαννιδη.

Ζωντανη ηχογραφηση.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Ψαλλω το Και ευλογημενος με το κρατημα σε διασκευη κ γραφη του Αρχοντος Πρωτοψαλτου Δημητριου Ιωαννιδη.

Καλό είναι να δημιουργηθεί ενότητα με το όνομά σου, ώστε να αναρτώνται ηχογραφήσεις σου.

Μπράβο!

Δ.
 
Μπράβο Απόστολε, πολύ μου αρέσεις!
Είσαι η ζωντανή απόδειξη του τι καλό κάνουν τα σωστά ακούσματα και ειδικά σε ανθρώπους που ο Θεός τους έχει προικίσει με εξαιρετική φωνή.
Σου εύχομαι υγεία!
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια και ευχομαι και γω υγεια και ευτυχια.
Τον Αρχοντα να ευχαριστησουμε για τα ωραια μαθηματα που εχει γραψει.
Του στελνω την αγαπη μου απο εδω που βρισκομαι διοτι τωρα ειμαι σε διακοπες στην ιδιαιτερη πατριδα μου στο Βολο.
Να πω οτι στα ισοκρατηματα ακουγονται οι 2 καλοι μου φιλοι
ο καλλιφωνος Πρωτοψαλτης Ευαγγελος Γκικας στα μπασα και ο Λαμπαδαριος του Ι.Ν Αγιου Βασιλειου Βολου Ιωαννης Κουντριας στα πριμα τους οποιους θερμα ευχαριστω καθως επισης και τον αλλο φιλο μου Πρωτοψαλτη Δανιηλ Καραμπαση που δεν χρειαζονται συστασεις ο οποιος τοσο ομορφα εφτιαξε το τρεχον κειμενο.
Θελω να πω οτι τα ακουσματα τα δικα μου ειναι αλλα ομως οταν θελω να ψαλλω κατι θελω να μαι πιστος στο κειμενο που ψαλλω χωρις ακροβατισμους ποσο μαλλον οταν προκειται για ενα τετοιο κειμενο οπως του ΑΡΧΟΝΤΟΣ στο οποιο επιβαλλεται να πειθαρχησω.
Γενικα ακουω πολυ Στανιτσα τελευταια που δεν ακουγα και τοσο αλλα κ ολους τους αλλους τους μεγαλους,και αν θελω να ακουσω και κατι πιο τραγουδιαρικο θα το ακουσω και αυτο με τον ιδιο τροπο και θα δειξω την ιδια αφοσιωση.
Σας ευχαριστω και παλι.
 

Π.Κατσουλιέρης

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια και ευχομαι και γω υγεια και ευτυχια.
Τον Αρχοντα να ευχαριστησουμε για τα ωραια μαθηματα που εχει γραψει.
Του στελνω την αγαπη μου απο εδω που βρισκομαι διοτι τωρα ειμαι σε διακοπες στην ιδιαιτερη πατριδα μου στο Βολο.
Να πω οτι στα ισοκρατηματα ακουγονται οι 2 καλοι μου φιλοι
ο καλλιφωνος Πρωτοψαλτης Ευαγγελος Γκικας στα μπασα και ο Λαμπαδαριος του Ι.Ν Αγιου Βασιλειου Βολου Ιωαννης Κουντριας στα πριμα τους οποιους θερμα ευχαριστω καθως επισης και τον αλλο φιλο μου Πρωτοψαλτη Δανιηλ Καραμπαση που δεν χρειαζονται συστασεις ο οποιος τοσο ομορφα εφτιαξε το τρεχον κειμενο.
Θελω να πω οτι τα ακουσματα τα δικα μου ειναι αλλα ομως οταν θελω να ψαλλω κατι θελω να μαι πιστος στο κειμενο που ψαλλω χωρις ακροβατισμους ποσο μαλλον οταν προκειται για ενα τετοιο κειμενο οπως του ΑΡΧΟΝΤΟΣ στο οποιο επιβαλλεται να πειθαρχησω.
Γενικα ακουω πολυ Στανιτσα τελευταια που δεν ακουγα και τοσο αλλα κ ολους τους αλλους τους μεγαλους,και αν θελω να ακουσω και κατι πιο τραγουδιαρικο θα το ακουσω και αυτο με τον ιδιο τροπο και θα δειξω την ιδια αφοσιωση.
Σας ευχαριστω και παλι.
Μπράβο Απόστολε, πολύ ωραία. Συγχαρητήρια! Το ευχαρηστήθηκα!
 

PanagiotisK

ως άνωθεν^
Σας ευχαριστω πολυ ολους για τα καλα σας λογια και ευχομαι και γω υγεια και ευτυχια.
Τον Αρχοντα να ευχαριστησουμε για τα ωραια μαθηματα που εχει γραψει.
Του στελνω την αγαπη μου απο εδω που βρισκομαι διοτι τωρα ειμαι σε διακοπες στην ιδιαιτερη πατριδα μου στο Βολο.
Να πω οτι στα ισοκρατηματα ακουγονται οι 2 καλοι μου φιλοι
ο καλλιφωνος Πρωτοψαλτης Ευαγγελος Γκικας στα μπασα και ο Λαμπαδαριος του Ι.Ν Αγιου Βασιλειου Βολου Ιωαννης Κουντριας στα πριμα τους οποιους θερμα ευχαριστω καθως επισης και τον αλλο φιλο μου Πρωτοψαλτη Δανιηλ Καραμπαση που δεν χρειαζονται συστασεις ο οποιος τοσο ομορφα εφτιαξε το τρεχον κειμενο.
Θελω να πω οτι τα ακουσματα τα δικα μου ειναι αλλα ομως οταν θελω να ψαλλω κατι θελω να μαι πιστος στο κειμενο που ψαλλω χωρις ακροβατισμους ποσο μαλλον οταν προκειται για ενα τετοιο κειμενο οπως του ΑΡΧΟΝΤΟΣ στο οποιο επιβαλλεται να πειθαρχησω.
Γενικα ακουω πολυ Στανιτσα τελευταια που δεν ακουγα και τοσο αλλα κ ολους τους αλλους τους μεγαλους,και αν θελω να ακουσω και κατι πιο τραγουδιαρικο θα το ακουσω και αυτο με τον ιδιο τροπο και θα δειξω την ιδια αφοσιωση.
Σας ευχαριστω και παλι.

Αποστόλη είσαι άπαιχτος!!!

υπσ: όταν το κείμενο είναι τόσο αναλελυμένο τι άλλο να βάλεις μέσα χαχαχα
 
Last edited:

jhonny

Παλαιό Μέλος
Αποστόλη θερμά συγχαρητήρια!Άψογη εκτέλεση από δύσκολο κείμενο.
Η βάση μάλιστα είναι ο Δι(Πα),αλλά είσαι υψίφωνος και δεν πιέζεσαι..
Πολύ καλό και το ισοκράτημα,Γκίκας γαρ!
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Μου άρεσες όπως μου αρέσει πολύ κ
o Δάσκαλος -Άρχοντας Δημ.Ιωαννίδης.
 
Last edited:

Elias Stavrou

Μέλος
Συγχαρητήρια Αποστόλη
Σε ακούω για πρώτη φορά και αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν. Φαίνετε ότι είσαι ταπεινός άνθρωπος και δεν αυτοπροβάλλεσαι.
Όμως να ξέρεις ότι είσαι ένας θαυμάσιος ψάλτης με μεγάλο ταλέντο στη φωνή. Αποδίδεις ένα πολύπλοκο μάθημα (μόνο που το κοιτάζω με πιάνει πονοκέφαλος) με ακρίβεια και με μια σεμνότητα που πολλοί άλλοι, που και εσύ έχεις αναρτήσει εδώ στο ψαλτολόγιο, θα σε ζήλευαν.
Είμαι σίγουρος ότι ο συνθέτης ,Άρχων Ιωαννίδης, θα χαμογελά με ευχαρίστηση όταν σε ακούει.
Μπράβο αδελφέ και μείνε ταπεινός.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Αγαπητε κ.Ηλια Σταυρου,ευχαριστω πολυ για ολα τα καλα που ειπατε για μενα,εγω θελω να ξερετε πως ειμαι ενας απλος ακροατης εδω στο ψαλτολογιον ομως οταν εχω την ευκαιρια να ψαλλω κατι το κανω κ σε αλλους μπορει να αρεσει κ σε αλλους ισως κ καθολου οχι επειδη θα ζηλευαν κατι απο εμενα αλλα για τους δικους τους λογους.
Εγω πηρα το θαρρος αυτη τη φορα να ψαλλω ζωντανα ενα δυσκολο μαθημα οντως οπως ειπατε αλλα θελω να το αφιερωσω στον ιδιο τον Αρχοντα με ολη μου την αγαπη κ αν τα καταφερα να το πω ωστε να το ευχαριστηθει εχει καλως οταν κ αν το ακουσει βεβαια.
Εχει πολλα τετοια μαθηματα που αξιζουν να τα προβαλουμε γιατι ο ανθρωπος ειναι φαινομενο,τον γνωριζω προσωπικα γι αυτο τα λεω ολα αυτα κ ξερω τι αρχειο εχει τοσο στο ακουστικο μερος οσο κ στη γραφη.
Ευχαριστω κ παλι.
Κατι τελευταιο,μακαρι να ημουνα ταπεινος οπως ειπατε δεν το χω καταφερει ακομα.
 

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Συγχαρητήρια Αποστόλη
Σε ακούω για πρώτη φορά και αναρωτιόμουν πως είναι δυνατόν. Φαίνετε ότι είσαι ταπεινός άνθρωπος και δεν αυτοπροβάλλεσαι.
Όμως να ξέρεις ότι είσαι ένας θαυμάσιος ψάλτης με μεγάλο ταλέντο στη φωνή. Αποδίδεις ένα πολύπλοκο μάθημα (μόνο που το κοιτάζω με πιάνει πονοκέφαλος) με ακρίβεια και με μια σεμνότητα που πολλοί άλλοι, που και εσύ έχεις αναρτήσει εδώ στο ψαλτολόγιο, θα σε ζήλευαν.
Είμαι σίγουρος ότι ο συνθέτης ,Άρχων Ιωαννίδης, θα χαμογελά με ευχαρίστηση όταν σε ακούει.
Μπράβο αδελφέ και μείνε ταπεινός.

Αγαπητέ Φίλε και σίγουρα εκλεκτέ Εργάτη του Αναλογίου
Εκπλήσσομαι με αυτά που έγραψες για τον Απόστολο Θεοχάρη.
Έχεις ένα πόστο άριστο και έχω την εντύπωση πως θα έπρεπε να είχες προμηθευτεί τα "κατάλληλα" φάρμακα για τον πονοκέφαλο, που όπως γράφεις, σε πιάνει όταν βλέπεις παρόμοια Μαθήματα. Μη στεναχωριέσαι όμως, γιατί η "ταλαιπωρία" σου, είναι και ταλαιπωρία των περισσοτέρων - για να μη πώ όλων σχεδόν ημών και υμών -, που ασχολούνται με τη Βυζαντινή Μουσική.
Αυτό γίνεται, γιατί αφ' ενός μέν, οι διδάξαντες όλους εμάς ΔΕΝ ήξεραν και απέφευγαν - και δυστυχώς εξακολουθούν να αποφεύγουν - κάθε τι, που θα τους δυσκολέψει στην ανάγνωση οποιουδήποτε Μουσικού Κειμένου. Παράλληλα οι διδασκόμενοι, αφού έβγαλαν με χίλια ζόρια το Ωδείο και πήραν ένα Πτυχείο με δεκανίκια ή και από την πίσω πόρτα, φρόντισαν σχολαστικά, να παραμείνουν εκεί που έφτασαν, δηλαδή στην Α΄. Δημοτικού. ΔΕΝ φρόντισαν να επαυξήσουν το δοθέν σύμφωνα με τις Γραφές τάλαντον, αλλά παρέμειναν κακομοίρηδες. Διδάσκω Μουσική από το 1965 και οι Μαθηταί μου διαπρέπουν στην ανάγνωση οποιουδήποτε Μουσικού Κειμένου, έστω με μια πολύ σύντομη ματιά. Διδάσκω μα αυστηρά προσωπική μου Μέθοδο και χρησιμοποιώ τα Μουσικά βιβλία, μετά από αρκετό διάστημα και εφ' όσον ο Μαθητής έχει φτάσει σε ένα επίπεδο, που να εκτελεί οτιδήποτε. Τότε ανοίγει οποιοδήποτε βιβλίο και οποιοδήποτε χειρόγραφο και το ξεσκίζει στην κυριολεξία.
Εάν επιθυμείς να μην σε ξαναπιάσει πονοκέφαλος τέτοιου είδους, είμαι στη διάθεσή σου, να το συζητήσουμε. Λύσεις υπάρχουν και τα Μαθήματα μπορούν να γίνονται μέσω SKYPE.
 

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Το να γράψεις κάτι για τον Αποστόλη είναι πάρα πολύ δύσκολο....
Και αυτό γιατί είναι πολύπτυχο το ...δοθέν τάλαντο !
Εχει φωνή υψιφωνου.
Εχει την ικανότητα να εκτελεί τα παρεστιγμένα δίγοργα , τρίγοργα και τετράγοργα σαν να ήταν απλά γοργά...
Εχει τέτοιο λύγισμα στην φωνή που θα μπορούσε κάποιος να πει πως αν του δώσεις μάθημα χωρίς γοργά , διγοργα και άλλα , δεν θα το εκτελέσει...
Εχει την τύχη (γιατί τύχη είναι τελικά) να γυρίζει σε αναλόγια κορυφαίων της Βυζαντινής μουσικής ακούγωντάς τους και ...κλέβοντας θέσεις !
Εχει την ακουστική αντιληπτικότητα και την μουσική μνήμη σε τέτοιο βαθμό ανεπτυγμένη ωστε με μία φορά που άκουσε κάτι να θυμάται ποιός το είπε πώς το είπε και που.
Εχει το μικρόβιο της διασώσεως της παράδοσης της Βυζαντινής μουσικής αφού οι αναρτήσεις του στον ...σωλήνα κάλλιστα μπορούν να χρησιμοποιηθούν σε εργασίες πάνω στα πρόσωπα που ψάλλουν (αληθεια πόσες φορές έχει κάνει αναρτήσεις με Δασκαλούδη , Παικόπουλο , Πέττα ή Βασιλικό)
Εχει φίλο τον κορυφαίο πρωτοψάλτη Ευάγγελο Γκίκα που σαφώς και έχει επηρρεάσει το ιεροψαλτικό του γίγνεσθαι.
Εχει ιώβεια υπομονή απέναντι σε ...καλοσυνάτους συναδέλφους που κατά καιρούς τον έχουν στολίσει μέσα σε αυτό εδώ τον ιστότοπο.
Εχει τέλος αυτογνωσία και εγκράτεια ιεροψαλτική αφού να φανταστείτε στον ναό του χωριού του οι εκεί ...συνάδελφοι δεν το αφήνουν να ψάλλει !!!
(το ωραιότερο είναι οτι ο ένας είναι μικρότερος σε ηλικία απο τον Αποστόλη και είναι πρακτικός!!!!)
Συνέχισε τον δρόμο σου φίλε Απόστολε !
Αυτός για Τον οποιό ψάλλουμε τους ύμνους βλέπει και θα σου δώσει το ανάλογο ανταπόδωμα.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Βρε Αποστολε ολα αυτα τα χω εγω;;
Παναγια μου.
Εκτιμω ολους τους ψαλτες εναν εναν ξεχωριστα.

Θελω να κανω μια διευκρινιση πως ο ψαλτης που ψαλλει στο χωριο μου μου χει φερθει οσες φορες εχω παραστει με τον καλυτερο τροπο οταν εχω αδεια κ ερχομαι απο Αθηνα.
Αυτο δεν ισχυει κ θελω να αποκαταστησω λιγο αυτο που ειπες πιο πανω κ παλι καλα ειναι κ αυτος ο ανθρωπος εκει γιατι σε λιγο δεν θα λειτουργουσε ο εν λογω ναος.
Αλλοι ειναι αυτοι που δεν θελουν να παρευρισκομαστε στο αναλογιο χωρις ποτε να εχουμε κανει το παραμικρο.
Το μονο που εκανα ηταν σε καθε πανηγυρη του χωριου μου να ερχομαι απο Αθηνα κ να φερνω κατα καιρους καποιους γνωστους Πρωτοψαλτες παντα με εξοδα διαφορων φιλων που ειχα στο πλευρο μου.
Αυτο ενοχλουσε καποιους αλλους κυριους δυστυχως.
Εγω τους εκτιμω παρ ολα αυτα ολους κ παντα οταν παρευρισκομαι στον τοπο μου τους χαιρετω κανονικα.
Οσο για ολα τα αλλα που ανεφερες δεν χρειαζονται για μενα υπαρχουν τοσο καταξιωμενοι συναδελφοι εδω που εγω προσωπικα δεν βαζω καθολου μετρο συγκρισης γιατι ειναι πολυ καλυτεροι κ ο καθενας τους ξεχωριστος.
Τα παρεστιγμενα κ ολα τα αλλα τα εμαθα απο τον ιδιο τον Αρχοντα κ τον αλλο καλο φιλο κ Πρωτοψαλτη Γιαννη Καρασταματη.
Οπωσδηποτε εχω ακουσματα γιατι απο νεαρος ετρεχα σε πολλα ψαλτηρια κ αυτο με βοηθησε πολυ οπως κ ολους μας ασχετα που εγω δεν το ακολουθω κ το αφησα χωρις ποτε να χω αναλογιο.
Με αγαπη προς ολους.
 

Εχει τέλος αυτογνωσία και εγκράτεια ιεροψαλτική αφού να φανταστείτε στον ναό του χωριού του οι εκεί ...συνάδελφοι δεν το αφήνουν να ψάλλει !!!


Το παραπανω με βαζει σε σκεψεις... χμ.... Αποστολε μαλλον η... γοητεια σου σε εμποδιζει να ψαλλεις στο χωριο σου... πρεπει να γίνεται προσκυνημα οταν ανεβαινεις στο ψαλτηρι στο χωριο... συνεπως, να το απαγορευτικο απο τους πατριωτες σου!! :D :D Ψελνεις υπέροχα εχεις και το παρουσιαστικό, θελει πολυ να ξεφυγει το πραγμα?
Φυσικα αστειευομαι!!!! μην προκαλεσω και τους συντονιστάς.
Αλλα μια ααντηση απο τον Αποστολαρα θα την ηθελα!!! :D :D
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Πολυ ωραίος φιλε Αποστολε! Ευχαριστιεται κανείς ν'ακουει την συγκεκριμενη εκτελεση κ' το ποσο ομαλα (παρόλες τις αναλυσεις) κυλαει το μάθημα κ' η φωνή σου ωραιότατη! Διαβαζω ομως οτι δεν εχεις αναλογιο, γιατι αν επιτρεπεται? Η εξελιξη σου θα ειναι συνεχης και σταθερη, κατι το οποίο γνωρίζεις φανταζομαι. Ψαλτες σαν εσενα πρέπει να ψαλλουν τακτικα.
Να'σαι καλα!

Υ.Γ. Απο τη στιγμη που απεσπασες στο youtube καλα σχολια απο τον κ. Μιχαλακη, ο οποιος ως γνωστον σπανια εκφραζεται θετικα, τοτε μη φοβασαι απολυτως τιποτα! :D
 

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Το παραπανω με βαζει σε σκεψεις... χμ.... Αποστολε μαλλον η... γοητεια σου σε εμποδιζει να ψαλλεις στο χωριο σου... πρεπει να γίνεται προσκυνημα οταν ανεβαινεις στο ψαλτηρι στο χωριο... συνεπως, να το απαγορευτικο απο τους πατριωτες σου!! :D :D Ψελνεις υπέροχα εχεις και το παρουσιαστικό, θελει πολυ να ξεφυγει το πραγμα?
Φυσικα αστειευομαι!!!! μην προκαλεσω και τους συντονιστάς.
Αλλα μια ααντηση απο τον Αποστολαρα θα την ηθελα!!! :D :D

Τα παραλες Αγγελε!!!Περα την πλακα ...ο αποστο εχει πολυ καλη φωνη πραγμα που εχω διαπιστωση στο ναο της αγιας Αικατερινας οπου ερχεται πολλες φορες και με βοηθαει!!! φωνητικα ειναι ευστροφος και με εκταση τενορου!! ποσες φορες του εχω πει να βρει ενα αναλογιο ...???δεν θυμαμαι!!! να πεις εχει βαρδιες λογω της δουλειας του και ......... αμα βρει ψαλτηρι θα τον χασουμε εμεις !!!Για τον Ριλομυλο βιλατζ ανεβαζω φωτο με σχετικη επεξεργασια που μου εστειλε φιλος!!!
 

Attachments

  • robin-slaps--batman.jpg
    robin-slaps--batman.jpg
    101.1 KB · Views: 13

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αλλοι ειναι αυτοι που δεν θελουν να παρευρισκομαστε στο αναλογιο χωρις ποτε να εχουμε κανει το παραμικρο.
Το μονο που εκανα ηταν σε καθε πανηγυρη του χωριου μου να ερχομαι απο Αθηνα κ να φερνω κατα καιρους καποιους γνωστους Πρωτοψαλτες παντα με εξοδα διαφορων φιλων που ειχα στο πλευρο μου.
Αυτο ενοχλουσε καποιους αλλους κυριους δυστυχως.
Εγω τους εκτιμω παρ ολα αυτα ολους κ παντα οταν παρευρισκομαι στον τοπο μου τους χαιρετω κανονικα.
Μην ξεχνάς οτι και εγώ πριν πάνε αυτοί οι σημερινοί συνάδελφοι έκανα Λαμπαδάριος και μετά Πρωτοψάλτης.
Οσο για τους κυρίους αν αναφερόμουν οι συντονιστές θα μου έβαζαν απαγορευτικό.
Σε τελική είναι μία γνώμη μου προς το πρόσωπό σου !

(υγ. Μέσα έπεσες Δανέ !!!!)
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Δεν χρειαζονται προστριβες με κανεναν και για κανενα λογο.
Εμεις κανουμε αυτο που πρεπει να κανουμε και δεν χρειαζεται τιποτα παραπανω.
Αγγελε θα τα πουμε και απο κοντα καποια στιγμη στο φιλο μας το Δανο.
Ο Αρχων ολα αυτα που λεει κατα καιρους τα λεει προς καλο μας οφελος και οχι επειδη εχει κατι προσωπικο μεταξυ καποιων.
Καλημερα σε ολους.
 
Top