Καθημερινές λειτουργίες στην Αγ. Τριάδα Πειραιώς

dimitris

Παλαιό Μέλος
Για τις πρωινές ηχογραφήσεις των εκλεκτών ιεροψαλτών του Πειραιά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να ανεβαίνουν στον προσωπικό χώρο του καθενός, γιατί έτσι και η σελίδα τους είναι πληρέστερη και δημιουργείται αμιγώς μουσικό κριτήριο. (Μια αρχή είχε γίνει εδώ). Αν διαφωνείτε, καμία αντίρρηση.
Γι' αυτό μεταφέρω εδώ την ανάρτηση του dimitri και τον ευχαριστώ.

Συμπληρώνω μερικά μέλη από τον Όρθρο, μέλη στα οποία συνήθως δεν δίνουμε πολλή σημασία, αλλά είναι αξιοπρόσεκτη η επιμέλεια της λεπτομέρειας από τον κ. Σφακιανάκη και τον λαμπαδάριό (που ακόμα δεν έμαθα ποιος είναι). Ειδικά για τα πρώτα πρώτα κομμάτια της ακολουθίας έχω να πω ότι λόγω της χαμηλότερης έντασης το πρωί ακούγονταν με πιο βελούδινη φωνή. Πολύ ωραίο άκουσμα.
Για τις πρωινές ηχογραφήσεις των εκλεκτών ιεροψαλτών του Πειραιά σκέφτηκα ότι θα ήταν καλύτερο να ανεβαίνουν στον προσωπικό χώρο του καθενός, γιατί έτσι και η σελίδα τους είναι πληρέστερη και δημιουργείται αμιγώς μουσικό κριτήριο. (Μια αρχή είχε γίνει εδώ). Αν διαφωνείτε, καμία αντίρρηση.
Γι' αυτό μεταφέρω εδώ την ανάρτηση του dimitri και τον ευχαριστώ.

Συμπληρώνω μερικά μέλη από τον Όρθρο, μέλη στα οποία συνήθως δεν δίνουμε πολλή σημασία, αλλά είναι αξιοπρόσεκτη η επιμέλεια της λεπτομέρειας από τον κ. Σφακιανάκη και τον λαμπαδάριό (που ακόμα δεν έμαθα ποιος είναι). Ειδικά για τα πρώτα πρώτα κομμάτια της ακολουθίας έχω να πω ότι λόγω της χαμηλότερης έντασης το πρωί ακούγονταν με πιο βελούδινη φωνή. Πολύ ωραίο άκουσμα.
Έχω την εντύπωση (ίσως λανθασμένη) ότι οι καθημερινές λειτουργίες κάπου αδικούν τον ψάλτη γιατί βιάζεται να τελειώσει σε σύντομο καθορισμένο χρόνο.
Στο παρόν ο κ. Σφακιανάκης ψάλλει το σύντομο δύναμις (μάλλον εκ του Χ''αθανασίου) που δεν είναι αυτό των Κυριακών. (Το αποδίδει τέλεια)
Θέλει όμως ο κάθε ψάλτης να μπαίνουν στο φακελό του ψαλσίματα καθημερινής?

Εγώ θεωρώ καλύτερο να υπάρχει φάκελος για ραδιοφωνικές εκπομπές από τις οποίες να εκλέγει μόνος του ο καθένας τι θα βάζει στο προσωπικό του αρχείο.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Aς γίνει όπως θέλετε, αφήστε μόνο μια διαφορετική δυνατότητα για τον κ. Κετσετζή, γιατί ξέρω ότι υπάρχει ενδιαφέρον και εκτός φόρουμ.
Πάντως η ερώτηση έπρεπε να τεθεί αλλιώς: θέλει ο κάθε ψάλτης να τον ηχογραφούμε; Αν θέλει τότε δεν θα έχει αντίρρηση να αναρτούμε όπου θέλουμε. Αν όχι, τότε ούτε στον φάκελο "Καθημερινές λειτουργίες" μπορούμε να ανεβάζουμε....
Ας πούν και τα άλλα μέλη τη γνώμη τους.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος

Ας πούν και τα άλλα μέλη τη γνώμη τους.
Ποια είναι η γνώμη σας; Τι προτιμάτε.
π.χ. σήμερα ηχογράφησα τον κ. Νταραβάνογλου. Να τον ανεβάσω στο θέμα:
Πρωϊνές καθημερινές μεταδόσεις από τον Ι. Ν. Αγ. Τριάδος Πειραιώς 2010
ή στο
O Γ. Νταραβάνογλου στην πρωινή λειτουργία της ΠΕ;
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Νομίζω ότι στο δεύτερο θέμα θα ήταν καλύτερο. Εάν φυσικά δεν υπάρχει κάποια ένσταση εκ μέρους του ψάλλοντος.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Νομίζω ότι στο δεύτερο θέμα θα ήταν καλύτερο. Εάν φυσικά δεν υπάρχει κάποια ένσταση εκ μέρους του ψάλλοντος.
Για την ένσταση αυτή κ. Σιαπερόπουλε ισχύει αυτό που είπα προηγουμένως:

Πάντως η ερώτηση έπρεπε να τεθεί αλλιώς: θέλει ο κάθε ψάλτης να τον ηχογραφούμε; Αν θέλει τότε δεν θα έχει αντίρρηση να αναρτούμε όπου θέλουμε. Αν όχι, τότε ούτε στον φάκελο "Καθημερινές λειτουργίες" μπορούμε να ανεβάζουμε...

Νομίζω όμως ότι όλοι οι ψάλλοντες στην Αγία Τριάδα γνωρίζουν ότι κατα καιρούς ανεβάζουμε ηχογραφήσεις, όπως και ότι αυτό γίνεται μόνο για καλό σκοπό.
Υπάρχει επίσης εύλογο διάστημα χρόνου, αν κάποιος κρίνει ότι η απόδοσή του δεν ήταν καλή να ζητήσει να μην ανέβει.
Όπως επίσης εννοείται ότι αν ζητήσουν να αποσυρθούν εκ των υστέρων κάποιες ηχογραφήσεις που δεν είναι καλές, κι αυτό μπορεί να γίνει.
Οπότε δε νομίζω ότι τίθεται θέμα ειδικότερης άδειας.

Ειδικά για τον κ. Νταραβάνογλου, κάποτε του είχα πει ότι ανεβάζω και μου απάντησε με μια μάλλον διπλωματική (αλλά μόνο στο μικροσκόπιο διπλωματική) φράση: "Κανένα πρόβλημα εφόσον είμαι ενήμερος". Το οποίο ερμήνευσα φυσικότατα: "αφού μου το λες, κανένα πρόβλημα".
Εσείς ως φίλος του θα μπορούσατε να το επιβεβαιώσετε.
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Εάν ανεβεί κανείς στη Σκάλα του Μιλάνου θα έχει απαίτηση να μη βγει στο youtube;

Είναι και οι 7 πεπειραμένοι και δύσκολο να κάνουν λάθη.
Άρα είναι χρήσιμο να ανεβαίνουν για να μαθαίνουν και οι νέοι.

Παρεπιπτόντως σήμερα ο Γ. Νταραβάνογλου ανέβασε χερουβικό γ' ήχου του Πέτρου Λ. (μάθημα δηλ.) που δεν το είχα ακούσει από κανέναν , ωραίο κοινωνικό με κράτημα (δεν ξέρω ποιανού είναι).
Αργοσύντομα μαθήματα σε καθημερινή.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1162&Itemid=

Να προσθέσω πολλά συγχαρητήρια στους αφανείς ήρωες και ειδικά στον ισοκράτη (δεν γνωρίζω ποιος είναι ) που φτιάχνει όλο το κλίμα και κρατάει τη βάση εναλλάσσοντας όμορφα τα τετράχορδα.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Αν και δεν έχω εξουσιοδότηση να ομιλώ εκ μέρους του νομίζω ότι δεν θα τον ενοχλούσε. Εξ' άλλου σε μία αναμετάδοση ο καθένας θα μπορούσε ακούγοντας να γράφει.
Ούτε μπορεί κανείς να κατακρίνει εάν η απόδοση του κάθε Ιεροψάλτου δεν ήταν και τόσο καλή.
Μη ξεχνάμε ότι σε μία ζωντανή ηχογράφηση υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες και ο Ιεροψάλτης δεν είναι ένα καλοκουρδισμένο μηχάνημα.
Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή δύο είναι οι άνθρωποι που προσφέρουν και διδάσκουν.
Ο Φώτης Κετσετζής και ο Γρηγόρης Νταραβάνογλου.
Ας πάρουμε με αυτή την ευκαιρία των αναμεταδόσεων όσα καλά μπορούμε και από τους δύο.
 

Nikos

Member
Αν και δεν έχω εξουσιοδότηση να ομιλώ εκ μέρους του νομίζω ότι δεν θα τον ενοχλούσε. Εξ' άλλου σε μία αναμετάδοση ο καθένας θα μπορούσε ακούγοντας να γράφει.
Ούτε μπορεί κανείς να κατακρίνει εάν η απόδοση του κάθε Ιεροψάλτου δεν ήταν και τόσο καλή.
Μη ξεχνάμε ότι σε μία ζωντανή ηχογράφηση υπάρχουν πολλοί αστάθμητοι παράγοντες και ο Ιεροψάλτης δεν είναι ένα καλοκουρδισμένο μηχάνημα.
Πιστεύω ότι αυτή τη στιγμή δύο είναι οι άνθρωποι που προσφέρουν και διδάσκουν.
Ο Φώτης Κετσετζής και ο Γρηγόρης Νταραβάνογλου.
Ας πάρουμε με αυτή την ευκαιρία των αναμεταδόσεων όσα καλά μπορούμε και από τους δύο.

Τι θέλετε να πείτε με αυτή σας την φράση;;; Δηλαδή απαξιώνεται τόσους και τόσους που έχουν αφιερώσει την ζωή τους στην διδασκαλία της μουσικής και όλους τους άλλους ιεροψάλτες που δοξολογούν με τη φωνή του καθημερινά τον Άγιο Θεό;;; Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω καμία παρεξήγησε και σεβόμενος τους δύο προαναφερθέντες ιεροψάλτες θέλετε να μας πείτε ότι τόσο καιρό που ένας από αυτούς ήταν στο εξωτερικό η Ελλάδα δεν είχε ανθρώπους που να προσφέρουν και να διδάξουν;; Μάλλον κάνετε λάθος ο υπερβολικός σας ζήλος προς το πρόσωπο του συγκεκριμένου ιεροψάλτη σας κάνει να πέφτετε σε ανεδαφικά συμπεράσματα. :):):)
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Εξαιρουμένων των Μεγάλων Πρωτοψαλτών που ήδη πατούν ή έχουν περάσει τα 80 ναι είναι ότι καλύτερο.
Και να μη ξεχνούμε ότι υπάρχουν ΔΑΣΚΑΛΟΙ και δάσκαλοι.
 
Last edited:
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Χωρίς να θέλω να δημιουργήσω καμία παρεξήγησε και σεβόμενος τους δύο προαναφερθέντες ιεροψάλτες θέλετε να μας πείτε ότι τόσο καιρό που ένας από αυτούς ήταν στο εξωτερικό η Ελλάδα δεν είχε ανθρώπους που να προσφέρουν και να διδάξουν;; Μάλλον κάνετε λάθος ο υπερβολικός σας ζήλος προς το πρόσωπο του συγκεκριμένου ιεροψάλτη σας κάνει να πέφτετε σε ανεδαφικά συμπεράσματα. :):):)

Οταν ό "ένας από αυτούς που ήταν στο εξωτερικό" ΚΕΤΣΕΤΖΗΣ λέγεται (μη φοβάστε το όνομα) (και ο άλλος ΝΤΑΡΑΒΑΝΟΓΛΟΥ) πριν 17 χρόνια οι σημερινοί 80ρηδες ήταν 63 και ότι καλύτερο είχε να επιδείξει τότε ο Ιεροψαλτικος κόσμος ακόμη και Ο Καραμάνης έψαλλε.
 
Last edited:

arxon

Ιωάννης Αθανασίου
Εάν ανεβεί κανείς στη Σκάλα του Μιλάνου θα έχει απαίτηση να μη βγει στο youtube;

Είναι και οι 7 πεπειραμένοι και δύσκολο να κάνουν λάθη.
Άρα είναι χρήσιμο να ανεβαίνουν για να μαθαίνουν και οι νέοι.

Παρεπιπτόντως σήμερα ο Γ. Νταραβάνογλου ανέβασε χερουβικό γ' ήχου του Πέτρου Λ. (μάθημα δηλ.) που δεν το είχα ακούσει από κανέναν , ωραίο κοινωνικό με κράτημα (δεν ξέρω ποιανού είναι).
Αργοσύντομα μαθήματα σε καθημερινή.
http://psaltiri.org/index.php?option=com_sobi2&sobi2Task=sobi2Details&sobi2Id=1162&Itemid=

Να προσθέσω πολλά συγχαρητήρια στους αφανείς ήρωες και ειδικά στον ισοκράτη (δεν γνωρίζω ποιος είναι ) που φτιάχνει όλο το κλίμα και κρατάει τη βάση εναλλάσσοντας όμορφα τα τετράχορδα.

Iσοκράτης ήταν η ταπεινώτητά μου καθώς και το κοινωνικό ήταν του Χουρμουζίου Χαρτοφύλακος.Τεριρέμ αυτοσχεδιασμός του δασκάλου
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ο ισοκράτης συμψάλλει. Ψάλλει μαζί με τον πρωτοψάλτη.
Ας ισοκρατούμε καλά.
 
Last edited:

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Εξαιρουμένων των Μεγάλων Πρωτοψαλτών που ήδη πατούν ή έχουν περάσει τα 80 ναι είναι ότι καλύτερο.
Και να μη ξεχνούμε ότι υπάρχουν ΔΑΣΚΑΛΟΙ και δάσκαλοι
.

Εδω δινω ενα μεγαλο thanks !
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
O Xάρης Νταραβάνογλου δεξιά, αριστερά δεν ξέρω πώς λεγόταν ο ψάλτης.
ΥΓ Τα έχω ηχογραφήσει, αν ενδιαφέρεσαι, Βασίλη.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
αριστερά δεν ξέρω πώς λεγόταν ο ψάλτης.
Ήταν ο αρχιδιάκονος της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς μουσικολογιώτατος π. Χρήστος Ρισάνος.

ΥΓ 1 Θα αναρτήσω, όταν είναι έτοιμα
ΥΓ 2 Ευχαριστώ τον κ. Σφακιανάκη για την πληροφορία.
 

agrovas

Βασίλης Αγροκώστας
Ήταν ο αρχιδιάκονος της Ιεράς Μητροπόλεως Πειραιώς μουσικολογιώτατος π. Χρήστος Ρισάνος.

ΥΓ 1 Θα αναρτήσω, όταν είναι έτοιμα
ΥΓ 2 Ευχαριστώ τον κ. Σφακιανάκη για την πληροφορία.

Πολύ με(5 χρόνια Θεσσαλονικιός, τί να κάνω;) άρεσε ο Ιεροδιάκονος! Φωνή φυσικά τοποθετημένη και με αποτέλεσμα την ευκρινέστατη άρθρωση!
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πολύ με(5 χρόνια Θεσσαλονικιός, τί να κάνω;) άρεσε ο Ιεροδιάκονος! Φωνή φυσικά τοποθετημένη και με αποτέλεσμα την ευκρινέστατη άρθρωση!
Ωραία, θα σε στείλω
(την ηχογράφηση εννοείται)....
 
Top