Καθίσματα Νυμφίων Κυριακής Βαΐων, Μ. Δευτέρας και Μ. Τρίτης σε σύντομο ειρμολογικό μέλος

ioannoun

Μέλος
Υπάρχουν κάπου σε σύντομο ειρμολογικό τα καθίσματα Κυριακής των Βαίων. Μ. Δευτέρας και Μ. Τρίτης; Στην Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου και του Ραιδεστήνου είναι μόνο σε αργό μέλος.
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Υπάρχουν κάπου σε σύντομο ειρμολογικό τα καθίσματα Κυριακής των Βαίων. Μ. Δευτέρας και Μ. Τρίτης; Στην Μ. Εβδομάδα του Πρίγγου και του Ραιδεστήνου είναι μόνο σε αργό μέλος.

Έτσι ψάλλονται (σε αργό ειρμολογικό, αλλά κάπως ᾽᾽χτυπητά᾽᾽)….Νεότεροι συνθέτες αναγκάστηκαν να τα τονίσουν και σε σύντομο δρόμο…πχ Αθ. Καραμάνης (με σχετική υποσημείωση ότι ''ταύτα ψάλλονται ούτω εις περίπτωσιν καθ᾽ην απαιτήση τούτο η προϊσταμένη Αρχή χάριν συντομίας"), Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος, Λυκ. Πετρίδης, Δ. Παναγιωτόπουλος Κούρος κ.ά.
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Έτσι ψάλλονται (σε αργό ειρμολογικό, αλλά κάπως ᾽᾽χτυπητά᾽᾽)….Νεότεροι συνθέτες αναγκάστηκαν να τα τονίσουν και σε σύντομο δρόμο…πχ Αθ. Καραμάνης (με σχετική υποσημείωση ότι ''ταύτα ψάλλονται ούτω εις περίπτωσιν καθ᾽ην απαιτήση τούτο η προϊσταμένη Αρχή χάριν συντομίας"), Χρύσανθος Θεοδοσόπουλος, Λυκ. Πετρίδης, Δ. Παναγιωτόπουλος Κούρος κ.ά.

Σωστός ο Δημήτριος Σκρέκας.
Πολλές φορές ακούμε ακόμα και σύντομο ειρμολογικό μέλος τόσο αργά, που ούτε να το ακούσουμε μπορούμε, ούτε και να το ψάλλουμε με αυτό τον τρόπο. Έχω την άποψη ότι οι νεώτεροι που θέλουν να ψάλλουν π.χ. ένα αργό ειρμολογικό κάθισμα πρέπει να έχουν τα αντίστοιχα ακούσματα, ιδίως από πρωτοψάλτες και λαμπαδαρίους του πατριαρχικού ναού. Τελειώνοντας, θέλω να πώ, πώς η επιλογή του μέλους δεν είναι δόγμα και ότι μπορεί να ψαλλεί και ένα π.χ. κάθισμα σύντομο. Το τελευταίο είναι προτιμότερο σε περίπτωση που ένας ψάλτης δεν γνωρίζει το αργό μέλος από το να αυτοσχεδιάσει και ταλαιπωρήσει και τον εαυτό του και το εκκλησίασμα.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Συνάδελφοι,

Τὰ καθίσματα ἀπὸ πάνω ἔχουν τὸν πρόλογό τους. Δὲν μπορῶ νὰ νοήσω ψάλτη ποὺ δὲν γνωρίζει προσόμοια.

Δὲν νομίζω πὼς χρειάζεται ἰδιαίτερο μουσικὸ κείμενο γιὰ νὰ ψαλλεῖ «Τὸν τάφον σου Σωτήρ».
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
Συνάδελφοι,
Τὰ καθίσματα ἀπὸ πάνω ἔχουν τὸν πρόλογό τους. Δὲν μπορῶ νὰ νοήσω ψάλτη ποὺ δὲν γνωρίζει προσόμοια.
Δὲν νομίζω πὼς χρειάζεται ἰδιαίτερο μουσικὸ κείμενο γιὰ νὰ ψαλλεῖ «Τὸν τάφον σου Σωτήρ».
Αγαπητέ μου domesticus, ποτέ μήν είσαι σίγουρος για τίποτα. Και ψάλτης υπάρχει που δεν γνωρίζει προσόμοια, ούτε κανόνες κι όχι μόνον οι λεγόμενοι "πρακτικοί"- εμπειρικοί. Υπάρχουν ακόμη και μουσικοδιδάσκαλοι και μάλιστα φημισμένοι και γνωστοί. Μήν εκπλήσσεσαι για τίποτα!
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Εγώ επειδή 34 χρόνια ψάλλω σε χωριά τα ψάλλω σε σύντομο ειρμολογικό μέλος αλλά με τρόπον μελωδικό, και τα ψάλλω από διφθέρας.
Συν/νο δείγμα.
ΥΓ. Ανάλογα την περίσταση ψάλλω και σε στιχηραρικό μέλος αλλά συνήθως το αποφεύγω
Βς
 

Attachments

  • Καθίσματα Κυριακης Βαϊων εσπέρας.pdf
    324.2 KB · Views: 246

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Απλά, ακόμη και τα σύντομα μέλη όταν ψάλλονται από περισσότερους από έναν, καλά είναι να λέγονται από μουσικό κείμενο ώστε να ακούγεται το ίδιο μέλος.
 
Top