Καγκαράς Γεώργιος

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όσοι ψάλλουμε τακτικά, θα έχουμε σίγουρα στο ψαλτήρι μας έναν (τουλάχιστον) συμπαθή κύριο μετρίων ικανοτήτων που δε λείπει από καμμία ιεροπραξία του ναού και μας βοηθάει.

Σας παρουσιάζω....τον δικό μας στην Αγία Γλυκερία Γαλατσίου: Καγκαράς Γεώργιος.

Με τη διαφορά ότι παρά τα 83 του χρόνια, διαθέτει αξιοθαύμαστη φωνή (όπως θα ακούσετε) και εμπειρίες (καθώς είναι στο αναλόγιο από 9 χρονών). Ψάλλει σε οποιαδήποτε ιεροπραξία του ναού, αγαπάει ιδιαίτερα τους νέους, "παραχωρεί" τα πάντα στους αρχάριους, και γενικά είναι ένα σχολείο.

Γεννήθηκε στα Σέρβια Κοζάνης. Μαθητής του Βασιλείου Γούναρη, έψαλλε "τακτικά" από το 1970 σε διάφορους ναούς, στα Βίλια Αττικής, τη Μάνδρα και τα τελευταία χρόνια πριν σταματήσει, στον Αγ. Γεώργιο Ελευσίνας. Γνώρισε αρκετούς ψάλτες, τον Χ. Ταλιαδώρο, τον Κ. Πρίγγο, τον Δ. Ιωαννίδη, τον Λεωνίδα Δούκα και άλλους. Κατάγεται από ψαλτική οικογένεια, ο προπάππους του από τη πλευρά της μητέρας του, Τερζόπουλος, ήταν ψάλτης στη Νικομήδεια της Μ. Ασίας.
5 αδέλφια συνολικά, 2 αγόρια 3 κορίτσια. Ο (κατά 22 χρόνια μικρότερός) αδερφός του, Τάσος Καγκαράς είναι πρωτοψάλτης στη Ι.Μ. Κοζάνης και μουσικοδιδάσκαλος στη σχολή της μητροπόλεως.

Θεωρώ ιδιαίτερη τιμή που συμψάλλουμε, και αισθάνομαι αμηχανία καθώς δεν είναι και σωστό το νεούδι να κάνει τον πρωτοψάλτη όταν έχει τέτοιον ψάλτη δίπλα του.

Αλλά δε πειράζει. Καλή ακρόαση. Τα μαθήματα που ψάλλει είναι όλα εκ στήθους.

ΥΓ. Συγνώμη για το βήχα και την αμηχανία (παρόλο που ήμουν σπίτι μου).
 

Attachments

  • Εις-το-όρος_Καγκαράς-Γ.mp3
    4.6 MB · Views: 63
  • Δύναμις_Όσοι-εις-Χριστόν_Πρίγγου_Καγκαράς-Γ.mp3
    3.3 MB · Views: 48
  • Κύριε-εκέκραξα_Πεντηκοστήν εορτάζομεν_Καγκαράς-Γ.mp3
    3.6 MB · Views: 32
  • Άξιον-εστίν_Κ-Πρίγγου_Καγκαράς-Γ.mp3
    2.7 MB · Views: 36
  • Θεοτόκε-Παρθένε_Θ-Γεωργιάδη_ΤΜΗΜΑ_Καγκαράς-Γ.mp3
    2.9 MB · Views: 27
  • Εν-ταις-λαμπρότησι_Η-αμαρτωλός-έδραμε_Καγκαράς-Γ.mp3
    4.5 MB · Views: 27
  • Βασιλεύ_ουράνιε_Καγκαράς-Γ.mp3
    3.5 MB · Views: 28
  • Τραγούδι-1_Καγκαράς-Γ.mp3
    1.7 MB · Views: 32
Last edited:

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Και μερικά αποσπάσματα από τη κουβέντα μας.
 

Attachments

  • Περί-παρατονισμών_Καγκαράς-Γ.mp3
    8.1 MB · Views: 39
  • Διάφορα-θέματα_Καγκαράς-Γ.mp3
    4.9 MB · Views: 36
  • π-Γεώργιος_Σέρβια-Κοζάνης_Καγκαράς-Γ.mp3
    1.8 MB · Views: 31
  • Τερζόπουλος_Νικομήδεια_μητροπολίτης-Κοζάνης_Καγκαράς-Γ.mp3
    4.8 MB · Views: 47
  • Πρίγγος-Ταλιαδώρος_Καγκαράς-Γ.mp3
    1.1 MB · Views: 43
Όσοι ψάλλουμε τακτικά, θα έχουμε σίγουρα στο ψαλτήρι μας έναν (τουλάχιστον) συμπαθή κύριο μετρίων ικανοτήτων που δε λείπει από καμμία ιεροπραξία του ναού και μας βοηθάει.

Σας παρουσιάζω....τον δικό μας στην Αγία Γλυκερία Γαλατσίου: Καγκαράς Γεώργιος.

Με τη διαφορά ότι παρά τα 83 του χρόνια, διαθέτει αξιοθαύμαστη φωνή (όπως θα ακούσετε) και εμπειρίες (καθώς είναι στο αναλόγιο από 9 χρονών). Ψάλλει σε οποιαδήποτε ιεροπραξία του ναού, αγαπάει ιδιαίτερα τους νέους, "παραχωρεί" τα πάντα στους αρχάριους, και γενικά είναι ένα σχολείο.

Γεννήθηκε στα Σέρβια Κοζάνης. Μαθητής του Βασιλείου Γούναρη, έψαλλε "τακτικά" από το 1970 σε διάφορους ναούς, στα Βίλια Αττικής, τη Μάνδρα και τα τελευταία χρόνια πριν σταματήσει, στον Αγ. Γεώργιο Ελευσίνας. Γνώρισε αρκετούς ψάλτες, τον Χ. Ταλιαδώρο, τον Κ. Πρίγγο, τον Δ. Ιωαννίδη, τον Λεωνίδα Δούκα και άλλους. Κατάγεται από ψαλτική οικογένεια, ο προπάππους του από τη πλευρά της μητέρας του, Τερζόπουλος, ήταν ψάλτης στη Νικομήδεια της Μ. Ασίας.
5 αδέλφια συνολικά, 2 αγόρια 3 κορίτσια. Ο (κατά 22 χρόνια μικρότερός) αδερφός του, Τάσος Καγκαράς είναι πρωτοψάλτης στη Ι.Μ. Κοζάνης και μουσικοδιδάσκαλος στη σχολή της μητροπόλεως.

Θεωρώ ιδιαίτερη τιμή που συμψάλλουμε, και αισθάνομαι αμηχανία καθώς δεν είναι και σωστό το νεούδι να κάνει τον πρωτοψάλτη όταν έχει τέτοιον ψάλτη δίπλα του.

Αλλά δε πειράζει. Καλή ακρόαση. Τα μαθήματα που ψάλλει είναι όλα εκ στήθους.

ΥΓ. Συγνώμη για το βήχα και την αμηχανία (παρόλο που ήμουν σπίτι μου).

Μιχαλη εκτος απο πρωτοψαλτης εισαι και αρχοντας πρωτοψαλτης γιατι τιμας
τους ηλικιωμενους παλαιμαχους και οσους ερχονται διπλα σου στο ψαλτηρι με τον καλυτερο τροπο.
Το μαρτυρώ λοιπον και εγω και σε ευχαριστώ και απο εδω διοτι καθε φορά που ερχομαι στο ναό της ενοριας μου μου προσφερεις παντα καποιο εκλεκτο φιλέτο...:)
Οσον αφορα τον κ.Γιωργο μενω με ανοιχτο το στομα διοτι αν και καθομαι 1.5 μετρο διπλα του ποναει το αυτι μου απο τα ντεσιμπελ που βγάζει!!!
Ειναι απο τις φωνες (οπως καποτε φανταζομαι) που δεν χρειαζονται μικρόφωνα!!! (και ο ναός δεν ειναι μικρος)
Πολλές φορες με το αναστασηματαριο στο χέρι μου μενω εκληκτος που δεν χανει ουτε γοργο εκ στήθους!!!
Οταν σε αντικαθιστα και παω διπλα του ΠΑΝΤΑ θα μου δωσει το χερουβικο...
Τι αλλο να πώ,μακάρι αν φτασουμε στην ηλικία του να εχουμε το ηθος του στο ψαλτηρι ...ζωη να εχει ο ανθρωπος.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Καλά λοιπόν. Ο επόμενος για συνέντευξη εσύ.

ΥΓ. Θα μας παίξεις και κιθάρα.
 

tb---

τσοπάνης
Εντύπωση μου έκαμε αυτό περί του Ταλιαδώρου, ότι πήρε αυθημερόν το τρένο για να τον ακούσει , και ότι δεν πλησίασε στο αναλόγιο, αλλά έκατσε σε απόσταση.

Όπως λέει και ο κουμπάρος μου " ο άνθρωπος έχει δύο αυτιά, και μία γλώσσα ". (Γενικότερο και χρήσιμο σχόλιο)
 
Last edited:
87 χρόνων ο τώρα μπαρμπαγιώργος...
Απο σημερινη ηχογράφηση στον εσπερινο αποδόσεως των Μυροφόρων.
''Σε τον Αναβαλόμενον''
Πριγγος εκ στηθους πάντα βέβαια...
 

Attachments

  • Σε τον Αναβαλομενον-Καγκαράς Γεώργιος 87 ετών.mp3
    4.1 MB · Views: 57
Last edited:
Top