ΚΡΑΤΗΜΑ ''ΤΕΡΙΡΕΜ'' ψάλλει ο Ευγένιος Χαρδαβέλλας

Status
Not open for further replies.

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Γιώργος Μ.;101059 said:
Συγκεκριμένα μιμούνται τα πιο εντυπωσιακά στοιχεία του Βασιλικού, που τυχαίνει να είναι και τα λιγότερο παραδοσιακά
Θα συμφωνησω με το αρχικο σου μνμ φιλε Γιωργο με την εξης παρατηρηση: Ο Βασιλικος ουδεποτε εκανε αυτα τα οποια ο κ. Χαρδαβελλας κανει οχι μονο στα τεριρεμ αλλα ουτε και στα χερουβικα ή και δοξαστικα. Βεβαια υπαρχουν τεριρεμ του Βασιλικου οπου υπερβαλλει οχι ομως ετσι. Το γεγονος οτι ο κ. Χαρδαβελλας μιμειται το Βασιλικο ως προς την εκφραση και την αρθρωση του (κακώς κατ'εμε στον βαθμο που γινεται) δεν σημαινει πως και οι όποιες αποκλισεις γινονται θα πρεπει να συγκρινονται με το Βασιλικο ως αποτελεσμα -και καλα- μιμησης του τελευταιου. Εχω πει ξανα πως ειναι πολυ διαβασμενος ο κ. Χαρδαβελλας ομως αυτα που κανει (οι υπερβολες) δεν τα εκανε ο Θ. Βασιλικος και ειναι λαθος η όποια συσχετιση. Αυτη τουλαχιστον ειναι η αποψη μου.
Επισης θα ηθελα να συμπληρωσω (ασχετο με το θεμα και συγγνωμη γι'αυτο) πως τελευταια υπαρχει μια ταση στο φορουμ οπου καποιοι βριζοντας νομιζουν πως λαλουν τη γλωσσα της αληθείας ή οτι ειναι και καλα ντομπροι χαρακτηρες και ''αντρες''... Το πιο αστειο ή καλυτερα να πω τραγικο, ειναι πως καποιοι εμμεσως επιβραβευουν αυτο το ''ντομπρο'' χαρακτηρα καποιων πλεκωντας τους και εγκωμια. Ελπιζω ο γενικος διαχειριστης αλλα και οι συντονιστες να πραξουν αναλογα διοτι μαγκια δεν ειναι το να βριζομαστε αλλα το να μιλαμε με επιχειρηματα! Με τετοιες συμπεριφορες βλαπτουμε ισως ανεπανορθωτα το φορουμ! Όποιος τωρα νιωθει τοσο ''αντρας'' ας παει στον οιονδηποτε και ας τον βρισει καταμουτρα...:cool:
 
Last edited:

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Σίμο, με ένα χαρακτηριστικό (ακραίο, αν θέλεις) τρόπο έδειξα ποια είναι η θέση της Βυζαντινής Μουσικής στο πολιτικοπολιτισμικό σύστημα και πώς σχετίζεται με την επικαιρότητα. Γιατί δεν προβάλλεται από τα ξεπουλημένα μέσα και δεν τιμάται από τις ξεπουλημενες κυβερνήσεις. Και το έκανα αυτό στοχευμένα (ήμουν σίγουρος ότι δεν θα συλλάβουν όλοι το βαθύτερο νόημα των λόγων μου) για να καταλήξω ότι πρέπει να προστατεύουμε την Βυζαντινή Μουσική από ακούσματα σαν αυτό του Χαρδαβέλλα. Μάλιστα έκλεισα με συγκεκριμένο, χαρακτηριστικό τρόπο. Αλλά εσύ το μόνο που κατάλαβες είναι ότι έχω ξεφύγει. Πραγματικά είσαι αξιολύπητος, αφού δεν βλέπεις ότι ζούμε σε μία εποχή κρίσιμη. Δοκιμάζονται οι θεσμοί και οι παραδόσεις. Πολεμείται η Εκκλησία και όλοι όσοι την εκπροσωπούν. Και εσύ είσαι ένας από αυτούς, όπως και εγώ και όλοι οι ιεροψάλτες. Σου εξηγώ λοιπόν, απλά: Οφείλουμε να προστατεύσουμε τις παραδόσεις, τις αξίες, τους θεσμούς, τα ιδανικά μας. Και μία παράδοση είναι και η Μουσική. Την υπερασπίζεσαι όταν τραγουδάς τέτοια άσματα επαίσχυντα που προσβάλλουν τόσο βάναυσα τους δασκάλους της Μουσικής μας και τα προβάλλεις μάλιστα δημόσια; Κράτησέ τα σπίτι σου. Αλλά εάν επιθυμείς Χαρδαβέλλα και όποιος άλλος να σπιλώνεις την μνήμη των μεγάλων διδασκάλων και να προσβάλλεις χυδαία αυτό που εγώ και χιλιάδες ιεροψάλτες πρεσβεύουν, πρώτος από όλους θα βγώ δημόσια και θα στιγματίσω όσο πιο πολιτισμένα μπορώ την συμπεριφορά αυτή. Αλλά εάν πιστεύεις ακόμη ότι είμαι εκτός θέματος ή ό,τι άλλο, θα σε παρακαλούσα θερμά να το γράφεις συνέχεια, μήπως πείσεις τυχόν όλη την κοινότητα του Ψαλτολογίου και επιτέλους πεισθώ και εγώ ότι είμαι εκτός θέματος και σταματήσω να γράφω...
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Σίμο, με ένα χαρακτηριστικό (ακραίο, αν θέλεις) τρόπο έδειξα ποια είναι η θέση της Βυζαντινής Μουσικής στο πολιτικοπολιτισμικό σύστημα και πώς σχετίζεται με την επικαιρότητα. Γιατί δεν προβάλλεται από τα ξεπουλημένα μέσα και δεν τιμάται από τις ξεπουλημενες κυβερνήσεις. Και το έκανα αυτό στοχευμένα (ήμουν σίγουρος ότι δεν θα συλλάβουν όλοι το βαθύτερο νόημα των λόγων μου) για να καταλήξω ότι πρέπει να προστατεύουμε την Βυζαντινή Μουσική από ακούσματα σαν αυτό του Χαρδαβέλλα. Μάλιστα έκλεισα με συγκεκριμένο, χαρακτηριστικό τρόπο. Αλλά εσύ το μόνο που κατάλαβες είναι ότι έχω ξεφύγει. Πραγματικά είσαι αξιολύπητος.

Επειδή μάλλον έχεις μπερδέψει την βούρτσα με άλλα πράγματα, το ποιος είναι αξιολύπητος μπορούν να το κρίνουν άλλοι, γιατί μάλλον δεν είσαι σε θέση να κρίνεις αυτά που γράφεις. Το κακό είναι ότι δεν μπορώ να βάλω ban σε αυτά που γράφεις για να μσε προστατέψω.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Δείξε σε όλους μας ποια είναι η διαγωγή σου και η νοητική σου δυνατότητα...! Αν και όλοι το γνωρίζουν, θα ήθελαν να σε δουν να προσπαθείς να "λιντσάρεις" τον ετοιμόλογο πάντα Αηδόνη... ΝΑ ΤΟΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕΙΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΩΣ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΠΕΙΝΩΣΕΙΣ! ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟΙ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΓΩΓΗ ΣΟΥ!~ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ, ΣΙΜΟ!!!!!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ...... ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ!!
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Δείξε σε όλους μας ποια είναι η διαγωγή σου και η νοητική σου δυνατότητα...! Αν και όλοι το γνωρίζουν, θα ήθελαν να σε δουν να προσπαθείς να "λιντσάρεις" τον ετοιμόλογο πάντα Αηδόνη... ΝΑ ΤΟΝ ΜΗΔΕΝΙΣΕΙΣ, ΝΑ ΤΟΝ ΜΕΙΩΣΕΙΣ ΕΩΣ ΤΟ ΜΗΔΕΝ, ΝΑ ΤΟΝ ΤΑΠΕΙΝΩΣΕΙΣ! ΠΟΥ ΤΟΛΜΑΕΙ ΝΑ ΓΕΝΙΚΕΥΣΕΙ ΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΔΕΙΞΕΙ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΟΥΝ ΛΙΓΟΙ. ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΥΠΗΡΕΤΕΙΣ ΤΟΝ ΣΚΟΠΟ ΣΟΥ, ΟΧΙ ΟΜΩΣ ΜΕ ΤΑ ΑΝΤΙΘΕΤΑ ΕΠΙΧΕΙΡΗΜΑΤΑ ΑΛΛΑ ΜΕ ΟΠΛΟ ΤΗΝ ΥΠΟΔΕΙΓΜΑΤΙΚΗ ΔΙΑΓΩΓΗ ΣΟΥ!~ ΚΑΙ ΕΙΣ ΑΝΩΤΕΡΑ, ΣΙΜΟ!!!!!! ΣΥΝΕΧΙΣΕ ΝΑ ΜΑΣ ΑΠΟΔΕΙΚΝΥΕΙΣ ΟΤΙ ΕΙΣΑΙ Η ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ ΦΩΝΗ ΤΗΣ...... ΒΥΖΑΝΤΙΝΗΣ ΜΟΥΣΙΚΗΣ!!

Δεν θα συνεχίζω να κατρακυλάω στην 'λάσπη' την Αηδονίτικης σου λογικής. Πάντως μπορείς να γράψεις καλά σενάρια για την τηλεόραση! Μήπως νομίζεις ότι όλοι σε κυνηγούν?
 

Nikos L.

Παλαιό Μέλος
χαλαρωστε λιγο......
κκ συντονιστές, παρακαλώ να επεμβετε κ αφου κανετε συστάσεις περί του τί μας απασχολεί, να απαλειψετε κάποια μηνυματα, διότι γραφονται πράγματα με τετοιο τροπο που θιγονται σοβαρα πραγματα.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Απορώ με την αναισθησία σου! Ευτυχώς τουλάχιστον μαζεύτηκες λίγο ενώ δεν το θέλαμε! Πάντως έχεις δίκιο, σενάρια γράφω! Ένα σενάριο είναι ότι η Βυζαντινή Μουσική απειλείται από ορισμένους εκ των έσω.. Και μάλιστα σενάριο εκτός θέματος εντελώς!!!!! Επίσης ένα άλλο σενάριο είναι (και αυτό ενδείκνυται για την τηλεόραση) το ότι η Εκκλησία μας βάλλεται.

Αν νομίζουν οι κύριοι συντονιστές ότι σε κάποιο από τα μηνύματά μου προσβάλλω, ας το σβήσουν. Εγώ δεν το θεωρώ καθόλου και πάντοτε θα γράφω τα πράγματα όπως έχουν.
Τώρα εάν ο Σίμος δεν έχει διάθεση να διαβάζει ό,τι γράφω, δεν μπορώ να του λύσω το πρόβλημα.
 
Last edited:

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
χαλαρωστε λιγο......
κκ συντονιστές, παρακαλώ να επεμβετε κ αφου κανετε συστάσεις περί του τί μας απασχολεί, να απαλειψετε κάποια μηνυματα, διότι γραφονται πράγματα με τετοιο τροπο που θιγονται σοβαρα πραγματα.

Εγώ νομίζω Νίκο ότι πρέπει να μείνουν. Πρέπει να έχουμε καταγεγραμένο αυτό που λέγετε, όπως λέγετε!
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Απορώ με την αναισθησία σου! Ευτυχώς τουλάχιστον μαζεύτηκες λίγο ενώ δεν το θέλαμε! Πάντως έχεις δίκιο σενάρια γράφω! Ένα σενάριο είναι ότι η Βυζαντινή Μουσική απειλείται από ορισμένους εκ των έσω! Επίσης είναι σενάριο (αυτό ενεδείκνυται για την τηλεόραση!) το ότι η Εκκλησία μας βάλλεται. Και σχετικά με αυτούς που με κυνηγούν θα σου έλεγα: Καλή προσπάθεια. Πρασπάθησε όμως ξανά μήπως και καταφέρεις και πεις κάτι πιο αξιόλογο!

Μου αρέσει που μιλάς στον πληθυντικό, μήπως έχεις δύο πρόσωπα και γράφουν ταυτόχρονα?
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Απορώ με την αναισθησία σου! Ευτυχώς τουλάχιστον μαζεύτηκες λίγο ενώ δεν το θέλαμε! Πάντως έχεις δίκιο, σενάρια γράφω! Ένα σενάριο είναι ότι η Βυζαντινή Μουσική απειλείται από ορισμένους εκ των έσω.. Επίσης είναι σενάριο (αυτό ενεδείκνυται για την τηλεόραση) το ότι η Εκκλησία μας βάλλεται. Και σχετικά με αυτούς που με κυνηγούν θα σου έλεγα: Καλή προσπάθεια. Πρασπάθησε όμως ξανά μήπως και καταφέρεις και πεις κάτι πιο αξιόλογο.

Αν νομίζουν οι κύριοι συντονιστές ότι σε κάποιο από τα μηνύματά μου προσβάλλω, ας τα σβήσουν. Εγώ δεν το θεωρώ και πάντοτε θα γράφω τα πράγματα όπως έχουν.
Τώρα εάν ο Σίμος δεν έχει διάθεση να διαβάζει ότι γράφω, δεν μπορώ να του λύσω το πρόβλημα.


Πβ.Δεν νομίζω ότι η διένεξη μεταξύ των δύο συναδέλφων έχει σχέση με το θέμα . Παρακαλώ τον συντονιστή να διαγράψει τα σχετικά μηνύματα.

Και για την αντιγραφή

Σκ.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική


Το λινκ, έχει σχέση με τον κ.Ντόβολο, όχι με το κ. Χαρδαβέλα και τα προβλήματα που έχει ο κ.Αηδόνης, όταν τον ακούει!

Επιμένω να μείνουν τα μηνύματα, για την ιστορία και μόνο.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Το λινκ, έχει σχέση με τον κ.Ντόβολο, όχι με το κ. Χαρδαβέλα και τα προβλήματα που έχει ο κ.Αηδόνης, όταν τον ακούει!

Επιμένω να μείνουν τα μηνύματα, για την ιστορία και μόνο.
__________________
Συμεών Ελευθεριάδης
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Το λινκ, έχει σχέση με τον κ.Ντόβολο, όχι με το κ. Χαρδαβέλα και τα προβλήματα που έχει ο κ.Αηδόνης, όταν τον ακούει!

Επιμένω να μείνουν τα μηνύματα, για την ιστορία και μόνο.

Ναι πρόσφατα μάλωσε ο Αηδόνης με τον Νικόλαο... Μετά ένας ήκιστα γνωστός, ονόματι Σκαρμούτσος, επενέβη ζητώντας τη διαγραφή των μηνυμάτων. Μήπως η ιστορία επαναλαμβάνεται, Σίμο; Εις μαρτύριον αφού τα θέλεις, ας μείνουν...

Δ.
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Δεν είδα εσένα να μου μιλάς στον Πληθυντικό. Και μάθε και λίγο ορθογραφία!

γιατί να σου μιλήσω στον πλιθιντικώ. εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να λέει κάποιος την αλήθεια! όσο για την ορθωγραφηα, θα μάθο ωπωται θαίλο αιγό. Ελπίζω να μην σε ενοχλεί και αυτό!
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
γιατί να σου μιλήσω στον πλιθιντικώ. εσύ δεν έχεις πρόβλημα με το να λέει κάποιος την αλήθεια! όσο για την ορθωγραφηα, θα μάθο ωπωται θαίλο αιγό. Ελπίζω να μην σε ενοχλεί και αυτό!
__________________
Συμεών Ελευθεριάδης





Μάλιστα, ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΥΘΕΡΙΑΔΗ!
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Λοιπόν: Ο Γιώργος Μ., γενικώς, έχω παρατηρήσει ότι ενώ έχει άριστο μουσικό αισθητήριο και σχεδόν πάντοτε αλάνθαστο κριτήριο, εκφράζεται τόσο γλυκά, που αν είσαι προσηλωμένος σφόδρα σε μία άποψη και διαβάσεις τον σχολιασμό του νομίζεις ότι σε επαινεί.. Θα έλεγα ότι αυτό είναι πολύ μεγάλο χάρισμα (που το διαθέτουν κυρίως οι πολιτικοί, οι δημοσιογράφοι, οι δικηγόροι και γενικώς οι πολύ μορφωμένοι άνθρωποι: διότι ναι μεν είναι χάρισμα, αλλά σε κάποιο μεγάλο βαθμό καλλιεργείται κιόλας). Λοιπόν.





Αυτό το μέλος ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΒΥΖΑΝΤΙΝΗ ΜΟΥΣΙΚΗ._





Θα γράψω τι είναι, και θα είμαι όχι λιγότερο προκλητικός απ' ότι το ίδιο το μέλος προκαλεί:



1. κακόγουστη αυτοσχέδια μα_ακία.


2. προσβολή αναίσχυντη της μελοποιίας των κρατημάτων.


3. εξύβριση κατά πρόσωπον της Βυζαντινής Μουσικής Παράδοσης.


4. εκχυδαϊσμός της απόδοσης και ερμηνείας της Β.Μ.


5. καλλιτεχνικό "αγαθό" χωρίς ταυτότητα (δεν είναι ούτε καν είδος εξωτερικού μέλους, ούτε καν τραγούδι).


6. το χειρότερο ηχητικό άκουσμα που έχω ακούσει στην ζωή μου.





Αν ήμουν διαχειριστής του φόρουμ θα το διέγραφα. Διότι η ενότητα έχει θέμα "Ιεροψάλτες". Αυτό δεν είναι ιερό μέλος.





Για όσα έγραψα αναλαμβάνω την πλήρη ευθύνη.
http://analogion.com/forum/attachment.php?attachmentid=24116&d=1265790558 Έεεεεεε ρε και να μάθει ο Χατζημάρκος αυτά που γράφεις……….
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε και να μάθαινε ο Ναυπλιώτης τι έγραψε ο Χατζημάρκος...
 

jinxsalonika

Ηλίας Πανουράκης
Έεεεεεε ρε και να μάθει ο Χατζημάρκος την κατάληξη στο Κράτημά του………-τί θα πει;

Δ.
Η κατάληξη είναι του Χατζημάρκου....... άγραφη μεν αλλά.... έχουν γνώση η φύλακες….. αν ξέρεις τον Χατζημάρκο……. Για ρώτα τον έναν Χαρδαβέλλα τον ξέρει…….;
 

simos

Η μεγαλύτερη φωνή της σύγχρονης Βυζαντινής Μουσική
Εεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεεε ρε και να μάθαινε ο Ναυπλιώτης τι έγραψε ο Χατζημάρκος...

Ε ρε να ήξερε ο γιατρός σου ότι το έσκασες!!!
 
Status
Not open for further replies.
Top