Ι. Ν. Της Του Θεού Σοφίας Λονδίνου: Νεκτάριος Γουναρίδης - Θέμης Προδρομάκης

Status
Not open for further replies.

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής

Attachments

  • I_Eothinon_St_Sophia_london.mp3
    2.3 MB · Views: 170
  • Doxologia_St_Sophia_london.mp3
    2.7 MB · Views: 91
Και ως αριστερός έψαλλε κάποιος μεγαλύτερος σε ηλικία, επίσης καλός. Ονόματα και άλλες πληροφορίες μπορούμε να έχουμε;
μόνο για τον δεξιό είναι από το Αίγιο και Έχει φύγει χρόνια για το Λονδίνο όπου και εκεί ψέλνει
 
Στις ηχογραφήσεις είμαι σχεδόν σίγουρος ότι ψέλνει ο Νεκτάριος Γουναρίδης. Ο οποίος έδω και λίγο καιρό ζεί και εργάζεται στο Λονδίνο
 

ckonstantinos

Νέο μέλος
Η ηχογράφηση είναι 100% ο Νεκτάριος Γουναρίδης, ο καινούργιος δεξιός της Αγ. Σοφίας. Ο Θέμης Προδρομάκης τώρα ψάλνει στον Αγ Αντρέα στο Κέντις του Λονδίνου, και οι δύο κορυφαίοι ψάλτες με την δικιά τους μοναδική χροιά, έχω ισοκρατήσει και για τους δύο και τους ξέρω πολύ καλά. Είναι τυχερό το Λονδίνο, περνάει εποχή μεγάλης δόξας τα τελευταία 4-5 χρόνια.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Η ηχογράφηση είναι 100% ο Νεκτάριος Γουναρίδης, ο καινούργιος δεξιός της Αγ. Σοφίας. Ο Θέμης Προδρομάκης τώρα ψάλνει στον Αγ Αντρέα στο Κέντις του Λονδίνου, και οι δύο κορυφαίοι ψάλτες με την δικιά τους μοναδική χροιά, έχω ισοκρατήσει και για τους δύο και τους ξέρω πολύ καλά. Είναι τυχερό το Λονδίνο, περνάει εποχή μεγάλης δόξας τα τελευταία 4-5 χρόνια.
Εὐχαριστοῦμε. Πρόσθεσα στόν τίτλο καί τῶν δύο τά ὀνοματεπώνυμα, ἀφοῦ ὑπάρχουν ἠχογραφήσεις καί τῶν δύο στό θέμα. Ἄν συγκεντρωθοῦν και ἄλλες ἠχογραφήσεις θά χωρισθοῦν τά θέματα στίς ἀνάλογες ὑποενότητες.

 
Last edited:

themispr

Νέο μέλος
Θα ήθελα να διευκρινήσω ότι όντως οι πρώτες ηχογραφήσεις ανήκουν στον καλό φίλο Νεκτάριο Γουναρίδη.
Εγώ υπηρέτησα το αναλόγιο της Αγ. Σοφίας επί μία πενταετία, κατά την περίοδο 2004-2009.
Έκτοτε υπηρετώ το αναλόγιο του Αποστόλου Ανδρέα στο Kentish Town του Λονδίνου.
Ενδεικτικά επισυνάπτω κάποια αποσπάσματα από το φετινό πανηγύρι μας.


Ευχαριστώ,

Θεμιστοκλής Προδρομάκης
 
Last edited by a moderator:

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Νομίζω ότι είναι ο Νεκτάριος ο Γουναρίδης στην συγκεκριμένη ηχογράφηση ο οποίος έχει πρόσφατα εγκατασταθεί στο Λονδίνο
Μπράβο συγχαρητήρια στον κύριο Νεκτάριο.
Όπως και μου είπαν είναι πολύ καλός γνώστης της ψαλτικής, αρέσει σε πολλούς είναι μάλιστα και απόφοιτος του σχολείου ψαλτικής http://www.sholeionpsaltikis.gr/ Οπότε και μόνο αυτό λέει πολλά πιστεύω. Μάλιστα παραδίδει μαθήματα ψαλτικής. Όπoιος είναι Λονδίνο μπορεί να επικοινωνήσει μαζί του στο nekigoun@yahoo.gr ή κι εδώ
 

Stavros78

Σταύρος Ζαχαρίου
Απλά θα ήθελα να ρωτήσω, επείδη έψελνα και εγώ για 1 χρόνο στην Αγία Σοφία στο Λονδίνο (το 2003), ακόμα υπάρχει οι πολυφωνική χορωδία που ψάλλει στην Θ. Λειτουργία μόνο; Ήταν λίγο παραφωνία εκείνο τον καιρό.

Θυμάμαι χαρακτηριστικά ότι είχε έρθει ο Φώτιος Κετσετζής στην Αγία Σοφία μια Κυριακή. Ήταν στο Λονδίνο για ένα γάμο (εργαζόταν στις ΗΠΑ τοτε) και δεν τον άφησαν να ψάλλει στη Θ. Λειτουργία!
 

themispr

Νέο μέλος
Καλή χρονιά σε όλους τους φίλους συν-ψάλτες και μη !

Πρόσφατα βρήκα στο διαδίκτυο μια βιντεοσκόπηση από μία λειτουργία στον Απ. Ανδρέα και θα ήθελα να την μοιραστώ και εδώ μαζί σας:
 
Last edited by a moderator:
Status
Not open for further replies.
Top