Ι. Ν. Αγ. Σπυρίδωνος Αιγάλεω 13/01/2013

aposto

Παλαιό Μέλος
Φιλοι του φορουμ γεια κ χαρα σας.
Σημερα Κυριακη μετα των Φωτων εκκλησιαστικα στον Ιερο Ναο Αγιου Σπυριδωνος Αιγαλεω οπου ψαλλουν οι εκλεκτοι ψαλτες του ναου
Αρχοντας Δημοσθενης Παικοπουλος κ ο Λαμπαδαριος Ιωαννης Γαβαλακης.
Τα αρχεια που ανεβαζω ειναι
1:Πασαπνοαρια ηχος βαρυς
2:Δοξαστικο αινων Μετα την εις αδου καθοδον ηχος πλ β
3:Δοξολογια Ιωαννου Παλαση
4:Αγιος ο Θεος και Δυναμις ηχος βαρυς Κων/νου Πριγγου
5:Χερουβικος υμνος ηχος βαρυς
6:Λειτουργικα ηχος βαρυς το Αξιον Εστιν Μασαηλιδου
7:Κοινωνικον Αινειτε τον Κυριον ηχος Βαρυς
8:Τραγουδι του Αρχοντα στα Τουρκικα μετα το εκκλησιασμα.
Καλη ακροαση.





Δωστε μου λιγο χρονο κ για τα υπολοιπα 4 τα οποια θα ανεβασω εντος της ημερας.
 
Last edited:

aposto

Παλαιό Μέλος
Επισυναπτω βιντεο με τον Αρχοντα κ.Δημοσθενη Παικοπουλο τα οποια τραβηξα σημερα στον Ιερο Ναο Αγιου Σπυριδωνος Αιγαλεω οπου κ ψαλλει.
Απεναντι απο τον Αρχοντα ο εκλεκτος φιλος κ Λαμπαδαριος του Ναου Ιωαννης Γαβαλακης.
Τα αρχεια περιλαμβανουν
1:Πασαπνοαρια σε ηχο βαρυ
2:Δοξαστικο αινων Μετα την εις αδου καθοδον ηχος πλ β
3:Δοξολογια Ιωαννου Παλαση
4:Αγιος ο Θεος κ Δυναμις Κων/νου Πριγγου ηχος βαρυς
5:Χερουβικος υμνος ηχος Βαρυς
6:Λειτουργικα ηχος βαρυς το Αξιον εστιν Μισαηλιδου
7:Μικρο κομματι Τουρκικου τραγουδιου
Καλη ακροαση





Προς το παρον αυτα για αρχη τα αλλα εντος της ημερας.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Παραθετω ακομη 2 αποσπασματα της ιδιας ημερας με τα Λειτουργικα κ το Κοινωνικον σε ηχο βαρυ



Οπως ειπα κ πιο πανω το χερουβικο κ το τραγουδι στην σελιδα του Αρχοντα..
Το Σε υμνουμεν το ψαλλει ο πρωτος δασκαλος του Γιαννη που ειχε στο Ρεθυμνο Κρητης.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Παραθετω κ τα αλλα 2 βιντεο της ιδιας ημερας
Λειτουργικα


Τραγουδι Τουρκικο
.
Φιλοι μου αυτα για σημερα κ ευχομαι καλη ακροαση.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Ἀγαπητέ Ἀπόστολε,
Εὐχαριστοῦμε γιά τίς ἀναρτήσεις!
Συγχώνευσα τά δύο θέματα, πού στήν οὐσία εἶναι ἕνα. Μήν σέ ἀπασχολεῖ σέ ποιό ὄνομα ἀναρτῶνται, ἀφοῦ ἐμεῖς μέ μόνιμη ἀνακατεύθυνση τά τοποθετοῦμε καί στά δύο ὀνόματα, ὅπως μπορεῖς νά δεῖς:

Δέν διαγράφω ἴδια μηνύματα τώρα.

Σημ.: Ὁ πρῶτος δάσκαλος τοῦ Γιάννη πού ἦρθε σήμερα καί ἔψαλε τό «Σὲ ὑμνοῦμεν...» εἶναι ὁ κ. Χαμαράκης Εμμανουήλ.

 

aposto

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστω πολυ δημοσια για αλλη μια φορα για την μεγαλη βοηθεια που μου παρεχετε στα βιντεο.
Μπραβο ο κ.Χαμαρακης ειναι στο Σε υμνουμεν.Θα επαιρνα τον Γιαννη ομως με προλαβατε.
 
Last edited:
Σήμερα στο Ναό λίγο μετά το Δύναμις προς μεγάλη μου έκπληξης εμφανίστηκε ο κύριος Μανόλης Χαμαράκης ο οποίος μένει στην Πόλη του Ρεθύμνου από όπου και κατάγομαι.

Δεν πίστευα στα μάτια μου ήταν μεγάλη χαρά και τιμή για μένα ,ήταν ο άνθρωπος που μου πρωτομίλησε για τον Δάσκαλο μου και αυτός όπου με ώθησε να προχωρήσω στα μονοπάτια της βυζαντινής μουσικής.

Του χρωστώ πολλά, με είχε κοντά του στα πρώτα μου βήματα και θυμάμαι του έκανα ισοκράτιμα και μόνο, για αρκετά χρόνια όπου σε κάθε ευκαιρία επάνω στο αναλόγιο μου έλεγε διάφορα μυστικά,

να φανταστείτε για τι Θεοσεβούμενο άνθρωπο μιλάμε μου είχε κάνει εντύπωση που έλεγε εξάψαλμο, ένατη , προοιμιακό και πληθώρα διαβαστών όλα απ έξω.

Επίσης μου είχε κάνει δώρο όλη τη σειρά του πανδέκτη της ζωής και πολλά λειτουργικά βιβλία.

Του εύχομαι υγεία να χαίρεται την οικογένεια του και γρήγορα να βρει μια θέση όπου θα τον αναπαύει και θα δοξάζει τον Θεό.

Σ’ ευχαριστώ πολύ κ. Μανόλη.


Τον φίλο τον Αποστόλο τον ευχαριστώ για ακόμη μια φορά.
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Εγω σ ευχαριστω για την φιλοξενια στο αναλογιο που κοσμεις αξια αλλα κ τον Δασκαλο που ειναι τι να πω δεν εχω λογια.
Να χετε υγεια και οι 2 και να μας ψαλλετε οπως μονο εσεις ξερετε.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Είναι ευλογία Θεού που υπάρχουν τέτοια αναλόγια στην ΑΘήνα της εποχής μας και είναι ευχής έργο να ανεβαίνουν τέτοια ηχητικά. Ευχαριστούμε πολύ τους κοπιάσαντες!
Ο Θεός να δίνει χρόνια, υγεία και δύναμη στον άρχοντα Δ. Παϊκόπουλο!
 
Top