Ι. Ν. Αγ. Μαρίνας Ιωαννίνων

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Την Κυριακή 20/5 βρέθηκα στα Ιωάννινα. Εκκλησιάστηκα στον Ι. Ν. Αγ. Μαρίνας, τρίκλιτη βασιλική του 19ου ιώνα που ανεγέρθηκε με χρήματα των Ζωσιμάδων.
Είχα την χαρά να ακούσω ψαλμωδία στρωτή, στιβαρή, χωρίς υπερβολές και ακροβασίες, κάτι που λείπει δυστυχώς από πολλούς ναούς, Πολύ το ευχαριστήθηκα. Να συγχαρώ λοιπόν τον πρωτοψάλτη του ναού και μέλος του Ψαλτολογίου Μιχαήλ Παπάζογλου και τον χορό του, τους οποίους και γνώρισα από κοντά μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Την Κυριακή 20/5 βρέθηκα στα Ιωάννινα. Εκκλησιάστηκα στον Ι. Ν. Αγ. Μαρίνας, τρίκλιτη βασιλική του 19ου ιώνα που ανεγέρθηκε με χρήματα των Ζωσιμάδων.
Είχα την χαρά να ακούσω ψαλμωδία στρωτή, στιβαρή, χωρίς υπερβολές και ακροβασίες, κάτι που λείπει δυστυχώς από πολλούς ναούς, Πολύ το ευχαριστήθηκα. Να συγχαρώ λοιπόν τον πρωτοψάλτη του ναού και μέλος του Ψαλτολογίου Μιχαήλ Παπάζογλου και τον χορό του, τους οποίους και γνώρισα από κοντά μετά το πέρας της Θ. Λειτουργίας.

Καὶ καλὰ κάνει γιατὶ ἐκεῖ ἔψαλλε χρόνια ὁ ἀείμνηστος πρωτοψάλτης Νικόλαος Καραβίδας καὶ δημιούργησε καλὴ παράδοση στὸ ἀναλόγιο τῆς Ἁγίας Μαρίνας. Χαίρομαι ποὺ μαθαίνω πὼς συνεχίζεται.
 

geopoulos

Νέο μέλος
Εχω βρεθεί και εγώ στον ναό και τους έχω ακούσει!!

Ευτυχώς .. που υπάρχουν πρωτοψαλτες που αφήνουν τους μαθητές να ανέβουν στο αναλόγιο..
Όχι ομως απλά ως διακοσμητικά στοιχεία... Και ας μην έχουν το καλύτερο ακουστικό αποτέλεσμα!

Συγχαρητήρια στον κύριο Παπάζογλου και στον χορό του ...
 
Top