Ι Αρβανίτης: Κοινωνικόν "Αινείτε", ήχος πλ Α΄ Πεντάφωνος

Laosynaktis

Παλαιό Μέλος
Ένα Κοινωνικόν "Αινείτε" σε ήχο πλ. Α΄ πεντάφωνο. Είχα φτειάξει πρόπερσυ το περισσότερο και το άφησα. Μου το ζήτησε προχθές ο Λαμπαδάριος του ΙΝ Αγ. Ειρήνης, Γιάννης Τσιοτσιόπουλος, για να το ψάλει αύριο, έτσι το συμπλήρωσα. Του το αφιερώνω και το προσφέρω και σε όλους εσάς.
 

Attachments

  • IArv-Aineite-PlA-5fwnos.pdf
    208.2 KB · Views: 297

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Ένα Κοινωνικόν "Αινείτε" σε ήχο πλ. Α΄ πεντάφωνο. Είχα φτειάξει πρόπερσυ το περισσότερο και το άφησα. Μου το ζήτησε προχθές ο Λαμπαδάριος του ΙΝ Αγ. Ειρήνης, Γιάννης Τσιοτσιόπουλος, για να το ψάλει αύριο, έτσι το συμπλήρωσα. Του το αφιερώνω και το προσφέρω και σε όλους εσάς.

Δεν είναι πλήρης η ηχογράφηση, δεν έχω και φωνάρα (δεν είμαι ούτε καν Έλληνας), έγινε και λίγο αυτοσκεδιασμός στο τέλος όταν βγήκε ο ιερέας και δεν πρόλαβα ούτε το "Αλληλούια" να πω... δηλαδή έχει αρκετά "θέματα" το βίντεο, αλλά πάντως το μάθημα είναι του κ. Αρβανίτη και ελπίζω να δείξει την μεγαλοπρέπεια της σύνθεσης αυτής, έστω και λίγο!

Η ηχογράφηση έγινε εν ώρα λειτουργίας, όταν ήμουν λαμπαδάριος του Ι.Ν. Αγίας Μαρίνης Θησείου.

https://www.youtube.com/watch?v=1d-Htlp82Wo

-Γαβριήλ
 

GabrielCremeens

Music Director at St. George, Albuquerque, NM
Μήπως, επειδή έγραψα το συγκεκριμένο κοινωνικό, θα μπορούσε να γίνει μια "ανταλλαγή", δηλαδή να ζητήσω το Αγγλικό κοινωνικό σε πλ. δ.' που μου δείξατε όταν ήμουν ακόμη στην Αθήνα, κύριε Αρβανίτη; :eek:

-Γαβριήλ
 
Last edited:
Top