Ι. Αθανασίου (πρωινές αναμεταδόσεις Π.Ε.)

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Ο κ. Αθανασίου ψάλλει μερικές φορές δεξιός τα πρωινά. Έκρινα καλό να ανεβάσω μερικά κι ελπίζω να το ξανακάνω, γιατί θεωρώ ωφέλιμη, πρώτιστα για τον εαυτό μου, την ακρόαση μιας τέτοιας φωνής, ενδιαφέρουσας και κατανυκτικής, που με τον μετρημένο, σχεδόν αναπνευστικό της τρόπο αποπνέει συνάμα σεμνότητα και εκφραστικότητα. Όσο για το ύφος, ακούστε τα κομμάτια ακόμα και τα πιο απλά, αυτά που δυστυχώς συχνά παραμελούμε (π.χ. τρισάγιος ύμνος) και θα δείτε πόση αξία παίρνουν με τη μεστή αυτή ερμηνεία. Στα απόστιχα π.χ. φαίνεται η προσοχή στην κάθε λεπτομέρεια. Είναι ελπιδοφόρο αυτό κατά τη γνώμη μου.

Συγχωρήστε με για τη φλυαρία, είναι για να τα εμπεδώσω εγώ.:D

ΥΓ Μην παραλείψω τα συγχαρητήρια και για τη σταθερή πια αξία, τον ορθότατο μουσικά και ευκρινέστατο αριστερό ψάλτη που μου διαφεύγει το όνομά του και τον πρωτοπρεσβύτερο π. Ιωάννη Θεοδωρόπουλο, έναν από τους πιο καλλίφωνους ιερείς του Πειραιά.
 

Attachments

  • Απόστιχα αίνων.mp3
    2 MB · Views: 132
  • Τρισάγιος ύμνος.mp3
    2.6 MB · Views: 155
  • Χερουβικός ύμνος (ήχ. βαρύς).mp3
    9.6 MB · Views: 118
  • Λειτουργικά - Άξιον εστι (ήχ. βαρύς).mp3
    9.5 MB · Views: 121

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Σωτήρης Μ.;85003 said:

Για το παραπάνω μη το λάβεις σοβαρά να κάνουμε και λίγη πλάκα το όνομα του αριστερού είναι Χρήστος Τολιας τώρα έχει φύγει για φαντάρος
Τα αποστιχα είναι της ημέρας φαντάζομαι και εάν δεν Κάνω λάθος είναι από το μηναίο του Σεπτεμβρίου
 
Last edited:
μα δεν παρεξηγηθηκα!:)
τελικα τα βρήκα. τα δυο πρωτα ειναι απο τα κατανυκτικα του πρωτου ηχου(τα εχει και το αναστασιματαριο αλλα με αλλη μελωδια) και το τελευταιο το βρηκα στο Τριωδιο το Σαββατο πρωι.Και για το ονομα ευχαριστω πολυ!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
μα δεν παρεξηγηθηκα!:)
τελικα τα βρήκα. τα δυο πρωτα ειναι απο τα κατανυκτικα του πρωτου ηχου(τα εχει και το αναστασιματαριο αλλα με αλλη μελωδια) και το τελευταιο το βρηκα στο Τριωδιο το Σαββατο πρωι.Και για το ονομα ευχαριστω πολυ!

Είδες τελικά την πάτησα εγώ έκανα λάθος
Επίσης τώρα τα πρωινά ψέλνει και ο κύριος Παναγιώτης Κουμουνδούρος
 

SARADIS3

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΣ Ι.Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΡ
ΦΩΝΑΡΑ ΕΝΑΣ ΝΕΟΣ ΤΑΛΙΑΔΩΡΟΣ!!!ΜΠΡΑΒΟ ΓΙΑΝΝΗ....:)
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Πραγματικά, πάρα πάρα πολύ καλός.
Απλά, θα πρέπει κάπου να εκτελεί μα μεγαλύτερη ακρίβεια τα διαστήματα...

Α.
 
Top