Ιωάννης Καρασταμάτης-Ευστάθιος Καστελιώτης στον Ι.Ν. Αγ. Γεωργίου (Νέας Ζωής) Περιστερίου.

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Την πρόσφατη ανάρτηση φωτογραφικού υλικού,
ακολουθούν τώρα ζωντανές ηχογραφήσεις των εκλεκτών συναδέλφων
Ι. Καρασταμάτη και Ε. Καστελιώτη
από την εκκλησία του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, στην Νέα Ζωή Περιστερίου.


Αξίζει η ακρόαση!
 

Attachments

  • 1. Απολυτίκια... Καθίσματα..mp3
    5.9 MB · Views: 83
  • 2. Ευλογητάρια..mp3
    6.3 MB · Views: 100
  • 3. Αναβαθμοί..mp3
    5.5 MB · Views: 77
  • 4. Καταβασίες..mp3
    7.2 MB · Views: 95
  • 5. Ν' ψαλμός, ήχος Βαρύς..mp3
    9.9 MB · Views: 93

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Την πρόσφατη ανάρτηση φωτογραφικού υλικού,
ακολουθούν τώρα ζωντανές ηχογραφήσεις των εκλεκτών συναδέλφων
Ι. Καρασταμάτη και Ε. Καστελιώτη
από την εκκλησία του Αγίου Μεγαλομάρτυρος Γεωργίου του Τροπαιοφόρου, στην Νέα Ζωή Περιστερίου.


Αξίζει η ακρόαση!

Mια απο τις ομορφοτερες Κυριακες της ζωης μου...! Σε ευχαριστω και παλι Κωνσταντινε!
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Απομένουν τα μέλη της Θείας Λειτουργίας...
 

Attachments

  • 6. Τιμιωτέρα, Άπας γηγενής..mp3
    7.3 MB · Views: 52
  • 7. Άγιος Κύριος... Εξαποστειλάρια..mp3
    4.6 MB · Views: 39
  • 8. Αίνοι, ήχος Βαρύς..mp3
    7 MB · Views: 83
  • 9. Τα της Μαρίας..mp3
    7.5 MB · Views: 88
  • 10. Υπευρευλογημένη, Σύντομη Δοξολογία Βαρέως..mp3
    12.6 MB · Views: 55

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Αν και δεν είναι οι πρώτες ηχογραφήσεις σας που ακούω, διαπίστωσα σε αυτές κάτι προβληματικό και θα ήθελα να σάς κάνω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση, αν επιτρέπεται.

Δημ. Καταραχιάς
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Αν και δεν είναι οι πρώτες ηχογραφήσεις σας που ακούω, διαπίστωσα σε αυτές κάτι προβληματικό και θα ήθελα να σάς κάνω μια καλοπροαίρετη παρατήρηση, αν επιτρέπεται.

Δημ. Καταραχιάς

Ναι πειτε μου σας παρακαλω, τι διαπιστωσατε?
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ότι το ψάλσιμό σας δεν είναι τόσο καλό....

...όσο θα είναι σε 5 χρόνια.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Ότι το ψάλσιμό σας δεν είναι τόσο καλό....

...όσο θα είναι σε 5 χρόνια.

Αυτο ειναι βεβαιο...η πειρα σιγουρα μας βελτιωνει, αλλα νομιζω οτι θα πρεπει να μας πει ο ιδιος...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Τώρα βρήκα πρόσβαση σε Η/Υ (για 5 λεπτά μόνον...), γι' αυτό και καθυστέρησα να απαντήσω...
Σε όσες ηχογραφήσεις άκουσα, λοιπόν, σάς έφευγε η βάση προς τα επάνω (και στις καταβασίες, και στους αίνους και στο εωθινό).
Αυτό ήθελα να σάς πω, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ευχαριστώ
Δημ. Καταραχιάς
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Τώρα βρήκα πρόσβαση σε Η/Υ (για 5 λεπτά μόνον...), γι' αυτό και καθυστέρησα να απαντήσω...
Σε όσες ηχογραφήσεις άκουσα, λοιπόν, σάς έφευγε η βάση προς τα επάνω (και στις καταβασίες, και στους αίνους και στο εωθινό).
Αυτό ήθελα να σάς πω, τίποτα περισσότερο, τίποτα λιγότερο.

Ευχαριστώ
Δημ. Καταραχιάς

Σας ευχαριστω πολυ! Θα το φροντισω με πολλη μελετη και προσοχη! Να ειστε καλα!
 
Οι ηχογραφήσεις του κ. Καρασταμάτη που έχουν ανέβει κατά καιρούς στο φόρουμ είναι από τις αρτιότερες.
Παρατήρηση σε φιλικό επίπεδο θα μπορούσαν να γίνουν και με πμ .
Όταν γίνονται δημόσια όμως , ενδέχεται να έχουν και άλλο κίνητρο.
Το φαινόμενο να ανεβαίνει (ξεφεύγει) η βάση κατά την διάρκεια ενός μαθήματος ,καμιά φορά και από παράγοντες αστάθμητους (οχλαγωγία, κόπωση , ισοκράτημα κ.α) το συναντάμε και σε πάρα πολύ γνωστούς (επώνυμους) ερμηνευτές .
Έχω δε και παράδειγμα δισκογραφικό !! (ας μην το αναφέρουμε , δεν είναι αναγκαίο )
Άρα μην καταπίνουμε την κάμηλο και διυλίζουμε τον κώνωπα..
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Αναρτώνται, εν τέλει, και της Θείας Λειτουργίας τα μέλη...

Υ.γ.: Το Αποστολικό ανάγνωσμα απαγγέλλει ο αναρτών.

 

Attachments

  • 11. Ευλογημένη... Αντίφωνα..mp3
    14.7 MB · Views: 32
  • 12. Αίτηση, Κατέλυσας..mp3
    3.4 MB · Views: 22
  • 13. Απολυτίκια Ναου... Κοντάκιον..mp3
    6.3 MB · Views: 30
  • 14. Τρισάγιον, Δύναμις Κρητός..mp3
    16.2 MB · Views: 119
  • 15. Απόστολος..mp3
    6.7 MB · Views: 38
Last edited:

tsak77

Χρῆστος Τσακίρογλου
Σε ζωντανές ηχογραφήσεις το να ξεφύγει η βάση είναι αν μη τι άλλο το πιθανότερο. Τόσο πιθανό που αγγίζει το φυσιολογικό. Που να δείτε ερμηνευτές κλασικού τραγουδιού με τεχνικές, διαφράγματα, μάσκες κλπ. πως ξεφεύγουν όταν δεν υπάρχει οργανική συνοδεία από πίσω.
Ο κ. Καρασταμάτης κατά την ταπεινή μου άποψη ψάλλει άρτια και με ύφος που όπως λένε κάνει την ψαλμωδία του να μυρίζει λιβάνι. Δεν είναι από τους ψάλτες που θα ακούσω για να χαλαρώσω διότι οι τονικότητες στις οποίες κινείται δεν είναι αυτές που θα με κάνουν να απολαύσω το άκουσμα (γενικώς ως βαρύτονος με αναπαύουν αντίστιχες τονικές περιοχές, εξαιρείται ο Χρύσανθος, ο οποίος έψαλλε ψηλά μεν αλλά με συγκεκριμένο τρόπο, τέλος πάντων, άλλο κεφάλαιο...), αλλά αυτό σε καμία περίπτωση δεν σημαίνει ότι δεν ακούω μία καθώς πρέπει ψαλμωδία, με την σοβαρότητα και την ηγεμονικότητα που της ταιριάζει. Εύχομαι να ακούσουμε στο μέλλον κι άλλα πολλά από σας κ. Καρασταμάτη, είναι χρήσιμα σε πολλά επίπεδα και σε άπειρους και σε έμπειρους λάτρεις της τέχνης μας.
 

Σκαρμούτσος

Κωνσταντίνος
Απολαύστε τον Χερουβικό ύμνο!
Καλή ακρόαση...
 

Attachments

  • 16. Χερουβικόν..mp3
    10.9 MB · Views: 135
  • 18. Είδομεν το φως..mp3
    1.6 MB · Views: 28
  • 19. Κράτημα..mp3
    5.4 MB · Views: 34
Last edited:

haris1963

παλαιότατο μέλος
Απολαύστε τον Χερουβικό ύμνο!
Καλή ακρόαση...

Σώπα ρε Καρασταμάτη!
"Ακουμπάς" το άνω Ζω'' σε ζωντανή ηχογράφηση στην εκκλησία από φυσική βάση!!!
Και επιστρέφεις κατόπιν στη βάση καθαρός-καθαρός... μἀλιστα!!!
:)
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Σώπα ρε Καρασταμάτη!
"Ακουμπάς" το άνω Ζω'' σε ζωντανή ηχογράφηση στην εκκλησία από φυσική βάση!!!
Και επιστρέφεις κατόπιν στη βάση καθαρός-καθαρός... μἀλιστα!!!
:)

Αν σωπασω Χαρη μου..πως θα το ακουσεις μετα...? :D Το θεμα ειναι...να γνωριζεις πως να ''περπατησεις'' στα μονοπατια αυτα...και αυτο προυποθετει μεγαλο ''στρωσιμο'' και ''αγωνα'' με ακριβο τιμημα...!!!
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης
Το χερουβικό αποτελεί έμπνευση της στιγμής;

Νεοκλη μου ειλικρινα δεν κατανοω τι θες να πεις...και δεν εισαι ο μονος. Αρκετοι με ρωτουν...αυτο που ακουμε Γιαννη ειναι γραμμενο...??? η το εψαλλες απ εξω...??? Η αλλος...''αν δεν το δω γραμμενο δεν μπορω να πω αν μου αρεσε''...!!! Να το ξεκαθαρισω λοιπον να τελειωνει. Ολα μα ολα ανεξαιρετως απ αρχης της υμνολογικης και μελοποιητικης πρακτικης, συνεληφθησαν πρωτιστως στην καρδια και τη διανοια. Στη συνεχεια εκφραστηκαν -οχι απαραιτητα στο χωρο λατρειας- και σε τριτη φαση γραφτηκαν. Το αν εγω λοιπον η οποιος αλλος δεν εχει εκεινη την ωρα χαρτι μπροστα του σημαινει οτι δεν μπορει να εκφραστει ? Η οτι λεει αρλουμπες? Βλεπω και με χαρτια που βαζουν και με γυαλια διπλα και με μηχανηματα ακριβα και με πολλους να κοιτανε σαν χανοι απο κατω...και να λενε αρλουμπες!!! Δεν ειναι λοιπον κριτηριο το χαρτι αγαπητοι μου!!! Οσον αφορα το χερουβικο αυτο ειναι μεσα απο μια σειρα 30 περιπου στον βαρυ ηχο. Τη συγκεκριμενη μερα δεν ειχα το χαρτι μαζι μου...ηρθε η στιγμη, το ανεκαλεσα και το ειπα.
 

giorgos nikakis

Μέλος
Το χερουβικό αποτελεί έμπνευση της στιγμής;
ΤΕΛΙΚΑ ΥΠΑΡΧΕΙ ΕΝΑ ΠΡΟΒΛΗΜΑ !!!!!!!!!!
ΕΣΤΩ ΚΑΙ ΕΤΣΙ ,ΟΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΛΟΓΙΚΟ ΣΤΟΝ ΚΟΣΜΟ ΤΩΝ ΔΙΚΟ ΜΑΣ Η΄(ΕΜΠΝΕΥΣΗ) ΤΟ ΑΚΟΥΩ ΣΥΝΕΧΕΙΑ .
ΤΕΛΙΚΑ ΕΙΝΑΙ ΠΡΟΒΛΗΜΑ???:eek:
 
Top