Ιωάννα Βετουλάκη

Μαρία Χριστίνα

Δόξα τω Θεώ

EIRYK EMNOSHELE

Qu'est-ce que je ferais sans toi?
Ωραία φωνή έχεις, σωστή επίσης είσαι στα διαστήματα και δείχνεις άνετη. Όλα τα βασικά δηλαδή είναι πολύ καλά.
Μόνο αν μου επιτρέπεις χρειάζεται, εντάξει όχι ακριβώς χρειάζεται αλλά νομίζω θα ακουγόταν καλύτερα εάν πρόσεχες κάπως την άρθρωσή σου. Δηλαδή να προφέρονται πιο καθαρά τα φωνήεντα. Για παράδειγμα το άλφα να ακούγεται καθαρό άλφα και όχι με λίγο ε ή το ο με ι μέσα. Μάλλον έχει να κάνει με φωνητική αυτό που σου λέω.
Κι εγώ αλλά και αρκετοι κάνουν επίσης τα ίδια λάθη συχνά οπότε δεν είναι κάτι στο οποίο υστερείς εσύ ενώ οι άλλοι το έχουν καταφέρει.
Άλλωστε παρόμοια άρθρωση ακούει κανείς και στις παλιές πατριαρχικές ηχογραφήσεις. Σχεδόν στο σύνολο των παλιών ηχογραφήσεων μάλιστα. Καλά εκεί είναι ακόμα πιο έντονο το φαινόμενο. Δε ξέρω βέβαια γιατί έψελναν έτσι. Ίσως να μην είχαν μικρόφωνα και επειδή αναγκάζονταν να φωνάζουν να μην έβγαιναν καθαρά τα φωνήεντα; Λογικά όλο και κάπου θα έχει συζητηθεί εδώ στο ψαλτολόγιον κι αυτό το θέμα.
Τέλος πάντων. Πιστεύω να κατάλαβες τι εννοώ. Συγχαρητήρια που αν και γυναίκα ασχολείσαι με την ψαλτική και μάλιστα, αν κρίνω από αυτό το λίγο, ακούγεσαι κανονική και όχι μαθητευόμενη ψάλτρια.
Πολύ καλή και η ποιότητα της ηχογράφησης επίσης.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλὴ προσπάθεια.

Ἡ ἄρθρωσή σου μιὰ χαρὰ, γιὰ μένα κανένα πρόβλημα. Ἡ φωνή σου μὲ θύμισε τὴν Ὀρμύλια.
Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα, χρειάζεται περισσότερο νεῦρο καὶ ζωντάνια στὴν ψαλτική σου. Τὸ κομμάτι τὸ ξέρεις, φαίνεται, μουσικὴ γνωρίζεις, μελετημένη εἶσαι, φάτο τὸ κομμάτι ( μὲ τὴν καλὴ ἔννοια:)|).

Ἄσε ἐλεύθερη τὴ φωνή σου καὶ πάτα πιὸ δυνατά. Ἴσως βέβαια φταίει ἡ «στημένη» ἠχογράφηση. Ἀνέβασε ἄν θέλεις κάτι ἀπὸ ναὸ, ποὺ ψάλλεις μόνη σου καὶ ἡ φωνή σου εἶναι πιὸ ἐλεύθερη.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Πάρα πολύ καλή!

Το ύφος σου,θυμίζει παραδοσιακούς ψάλτες (''κλειστό στόμα'',στρίψιμο φωνηέντων) πράγμα πολύ σπάνιο να το ακούσεις από γυναίκα ψάλτη,για να μην πω οτι είσαι η μοναδική!
Συνέχισε και θα πας πολύ μπροστά!
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Καλή!

Τὸ ἀποδίδεις ὠραία, οἱ ἀναλύσεις ὄμορφες.

Ἀκούγεσαι κάπως ἀγχωμένη. Ὅταν κάνεις ἐγγραφἠ συμπεριφέρσου σὰ νὰ μὴν σὲ νοιάζει. Ἀκόμη κι ἄν κάνεις κάποιο λαθάκι, δὲν σημαίνει τίποτε. Ἡ ψαλτικὴ μας ΔΕΝ εἶναι μαθηματικά, εἶναι ἀπόλαυση.

Συνεπῶς. Ψάλλε καὶ μὴ σὲ νοιάζει τίποτε. Μουσικὴ ξέρεις, διαβασμένη εἶσαι, ἀκούσματα φαίνεται πὼς ἔχεις, θάρσει καὶ ψάλλε ἄνετα.
 
Top