Ισοκράτης PA (Isokratis PA) για Android

Παναγιώτης

σκολιοὶ γὰρ λογισμοί, χωρίζουσιν ἀπὸ Θεοῦ
Αγαπητοί φίλοι,

Η νέα έκδοση Ισοκράτης PA 5.1.2 είναι έτοιμη σε beta έκδοση. Θα εκδοθεί κανονικά πρώτα ο Θεός αύριο 2/11, 5μ.μ., αν δεν λάβω τυχόν αναφορές από εσάς.

Μπορείτε να συμμετάσχετε στην beta έκδοση στέλνοντας μέσα από την εφαρμογή τις «Λεπτομέρειες συστήματος / System details» χρησιμοποιώντας το εικονίδιο Email (δίπλα στο ΟΚ), και θα σας απαντήσω με λεπτομέρειες.

Την εφαρμογή την έχω ελέγξει κανονικά στις συσκευές μου. Καλό θα είναι να την ελέγξετε και εσείς, ώστε να λυθούν τυχόν προβλήματα πριν δημοσιοποιηθεί κανονικά.

Οι αλλαγές είναι οι εξής:

* 2 ήχοι Πιάνου (ο Κε στα 220Ηz και 440Hz)
* Κλίμακες Τροχού και Τριφωνίας προστέθηκαν
* Ρύθμιση μόνιμου fade-in 1" ή 2" (ή καθόλου) από ησυχία
* Ισο-Ντεκ: 12 τόνοι, δι-Πα', σε μία γραμμή, για > 410dp οθόνες σε πλάγια ρύθμιση
* Ισο-Ντεκ: Βελτιστοποίηση ήχου
* Πληκτρολόγιο Bluetooth (συνέχεια): P για pitch, Κ για κλίμακα, Η για ήχο, F για fade
* Κουμπιά γρήγορης πρόσβασης για Ίσο Ντεκ, και Αποθήκευση Ρυθμίσεων (μόνο σε Ταμπλέτες > 600dp)
* Fade-In/Out αλλαγές διάρκειας
* Μικρο-αλλαγές περιβάλλοντος εφαρμογής για Lenovo A916 και συναφή μοντέλα
* Βελτιστοποίηση UI σε Android 6
* Άλλες Βελτιστοποιήσεις
* Για να δείτε το Ίσο Ντεκ σε Android 6, πηγαίνετε στον διαχειριστή Εφαρμογών -> Ρυθμίσεις -> Σχεδίαση πάνω από άλλες εφαρμογές -> Ενεργοποιήστε για τον Ισοκράτη PA.
* Μην ξεχνάτε να αποθηκεύετε τις Ρυθμίσεις, για να τις ...ξαναβρείτε.

φιλικά,
Παναγιώτης

Υ.Γ. Ευχαριστώ όλους για τα σχόλιά σας.

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Πολλές ευχαριστίες...!! Εξαίρετα!!

Υπάρχει δυνατότητα για μικρότερη κατανάλωση μπαταρίας?? (ίσως είναι το μασίνι μ βεβαίως... δεν ξέρω!!) :confused:

Επίσης δεν ξέρω αν υπάρχει η δυνατότητα, στη σύνδεση με bluetooth με ηχείο, να γίνεται με κάποιο κουμπί ίσως αυτόματη επαναφορά του ήχου στη συσκευή (χωρίς να χρειάζεται κάθε φορά να ανοιγοκλείνουμε το bluetooth - ή άνοιγαμ & κλείσιμο το blth μέσα από την εφαρμογή!!).

Last edited:

Παναγιώτης

Σας ευχαριστώ πολύ!

Η κατανάλωση του bluetooth είναι καθαρά θέμα του κινητού. Μερικά κινητά έχουν πολύ μικρές μπαταρίες (που δεν διαρκούν πολύ).

Δυστυχώς ο μόνος τρόπος (απ)ενεργοποίησης του bluetooth είναι μέσω της συσκευής.

φιλικά,
Παναγιώτης

Υ.Γ. Είναι διαθέσιμη και η έκδοση 5.1.4 (με μερικές αλλαγές κυρίως στα κουμπιά της αλλαγής βάσης).

Last edited:

Παναγιώτης

Αγαπητοί φίλοι,

ανέβηκε η έκδοση 5.2 του Ισοκράτη PA.

Τώρα μπορείτε να φορτώσετε και δικά σας 16-bit WAV αρχεία! (ελάχιστα κινητά μπορεί να υποστηρίζουν και 32-bit)

Έκδοση 5.2 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Δυνατότητα Φόρτωσης Δικών Σας Ισοκρατημάτων, και σε 16-bit WAV μορφή
* Πληκτρολόγιο Bluetooth (συνέχεια): Volume Up/Down ή 0/9, για αυξομείωση Έντασης
* Ίσο Ντεκ: μία γραμμή στην πλάγια θέση και για >= 360dp οθόνες (π.χ. Moto G 4)
* Μπάρα προόδου φόρτωσης αρχείων

Συνοψίζοντας τα κυριώτερα χαρακτηριστικά του Ισοκράτη:

- 12 πλήκτρα/τόνοι για Ισοκράτημα
- Bluetooth συνδεσιμότητα πληκτρολογίου
- Βυζαντινές Μουσικές Κλίμακες: 72 ET ( Επιτροπή 1881 Διατονική (12-10-8 κ.λπ.) + Νεανές κλίμακα (β' ήχου) + Νεχεανές κλίμακα (πλ. β' ήχου) + Τροχός + Τριφωνία, Χρύσανθος (12-9-9 κ.λπ.), Δίδυμος (12-11-7 κ.λπ.), Ευρωπαϊκή(12-12-6 κ.λπ.) ) - δείτε εδώ για λεπτομέρειες: http://goo.gl/JlqZf5
- Ήχοι: Δυνατότητα φόρτωσης δικών σας Ισοκρατημάτων 16-bit WAV ή MP3 (μέχρι 6 σετ) ! - δείτε εδώ για λεπτομέρειες: http://goo.gl/7HtvAB
- Ήχοι (εφαρμογής): Ισοκράτης 1 (μόνη ανθρώπινη φωνή), Ισοκράτης Π2 -12 (μόνη ανθρώπινη φωνή), sPro light
- Ίσο Ντεκ (Ισοκράτης Deck) σε Όρθιο ή Πλάγιο προσανατολισμό: Ισοκράτης επί άλλων εφαρμογών π.χ. PDF αναγνώστη (προτείνουμε το eBookDroid)
- Μεγάλη Μετατόπιση βάσης (Coarse Pitch Shift) σε διαστήματα 6, 2 ή 1 72 ET μορίων από -36 έως 36
- Μικρή Μετατόπιση βάσης (Fine Pitch Shift) σε διαστήματα 0.1, 0.5 ή 1 72 ET μορίων
- Μετατόπιση βάσης σε πραγματικό χρόνο ή όχι
- Πραγματικό Fade In/Out, με 6 διαφορετικές επιλογές διάρκειας για βέλτιστη εναλλαγή ήχων
- Απεικόνιση της συχνότητας του ήχου του πατημένου πλήκτρου
- Επαναφορά/Αποθήκευση Ρυθμίσεων
- Επιλογή Θέματος: Τετράγωνα ή Στρογγυλά Κουμπιά
- Όρθιος ή Πλάγιος προσανατολισμός συσκευής, με επιλογή Κλειδώματος προσανατολισμού
- Εναλλακτικό πακέτο ήχων για συσκευές με χαμηλή απόδοση στην Μηχανή Ήχου
- Δεν απαιτούμε την αποστολή οτιδήποτε στοιχείων σας (ενεργοποιείται μόνο με την αγορά σας)
- Δεν θέτουμε περιορισμό στον αριθμό συσκευών που θα εγκαταστήσετε τον Ισοκράτη (αλλά εμπιστευόμαστε την δικαιοσύνη σας)

Καλή Σαρακοστή,
Παναγιώτης

Αγαπητοί φίλοι,

ανέβηκε η έκδοση 5.2 του Ισοκράτη PA.

Τώρα μπορείτε να φορτώσετε και δικά σας 16-bit WAV αρχεία! (ελάχιστα κινητά μπορεί να υποστηρίζουν και 32-bit)

Έκδοση 5.2 - Δωρεάν αναβάθμιση

* Δυνατότητα Φόρτωσης Δικών Σας Ισοκρατημάτων, και σε 16-bit WAV μορφή
* Πληκτρολόγιο Bluetooth (συνέχεια): Volume Up/Down ή 0/9, για αυξομείωση Έντασης
* Ίσο Ντεκ: μία γραμμή στην πλάγια θέση και για >= 360dp οθόνες (π.χ. Moto G 4)
* Μπάρα προόδου φόρτωσης αρχείων

Συνοψίζοντας τα κυριώτερα χαρακτηριστικά του Ισοκράτη:

- 12 πλήκτρα/τόνοι για Ισοκράτημα
- Bluetooth συνδεσιμότητα πληκτρολογίου
- Βυζαντινές Μουσικές Κλίμακες: 72 ET ( Επιτροπή 1881 Διατονική (12-10-8 κ.λπ.) + Νεανές κλίμακα (β' ήχου) + Νεχεανές κλίμακα (πλ. β' ήχου) + Τροχός + Τριφωνία, Χρύσανθος (12-9-9 κ.λπ.), Δίδυμος (12-11-7 κ.λπ.), Ευρωπαϊκή(12-12-6 κ.λπ.) ) - δείτε εδώ για λεπτομέρειες: http://goo.gl/JlqZf5
- Ήχοι: Δυνατότητα φόρτωσης δικών σας Ισοκρατημάτων 16-bit WAV ή MP3 (μέχρι 6 σετ) ! - δείτε εδώ για λεπτομέρειες: http://goo.gl/7HtvAB
- Ήχοι (εφαρμογής): Ισοκράτης 1 (μόνη ανθρώπινη φωνή), Ισοκράτης Π2 -12 (μόνη ανθρώπινη φωνή), sPro light
- Ίσο Ντεκ (Ισοκράτης Deck) σε Όρθιο ή Πλάγιο προσανατολισμό: Ισοκράτης επί άλλων εφαρμογών π.χ. PDF αναγνώστη (προτείνουμε το eBookDroid)
- Μεγάλη Μετατόπιση βάσης (Coarse Pitch Shift) σε διαστήματα 6, 2 ή 1 72 ET μορίων από -36 έως 36
- Μικρή Μετατόπιση βάσης (Fine Pitch Shift) σε διαστήματα 0.1, 0.5 ή 1 72 ET μορίων
- Μετατόπιση βάσης σε πραγματικό χρόνο ή όχι
- Πραγματικό Fade In/Out, με 6 διαφορετικές επιλογές διάρκειας για βέλτιστη εναλλαγή ήχων
- Απεικόνιση της συχνότητας του ήχου του πατημένου πλήκτρου
- Επαναφορά/Αποθήκευση Ρυθμίσεων
- Επιλογή Θέματος: Τετράγωνα ή Στρογγυλά Κουμπιά
- Όρθιος ή Πλάγιος προσανατολισμός συσκευής, με επιλογή Κλειδώματος προσανατολισμού
- Εναλλακτικό πακέτο ήχων για συσκευές με χαμηλή απόδοση στην Μηχανή Ήχου
- Δεν απαιτούμε την αποστολή οτιδήποτε στοιχείων σας (ενεργοποιείται μόνο με την αγορά σας)
- Δεν θέτουμε περιορισμό στον αριθμό συσκευών που θα εγκαταστήσετε τον Ισοκράτη (αλλά εμπιστευόμαστε την δικαιοσύνη σας)

Καλή Σαρακοστή,
Παναγιώτης
!!!!!!!!!!!!! Α Σ Υ Ν Α Γ Ω Ν Ι Σ Τ Ο Σ !!!!!!!
Επιτελους θα ακουμε φυσικες φωνες 100%
Προτείνω στην ομήγυρη να μαζευτουμε 5-6 η και παραπανω και να φτιαξουμε φυσικά ισοκρατήματα για εμας που χρησημοποιούμε τον PA
και να τα αφιερώσουμε στο καλό μας ψαλτολόγιο και στον Παναγιώτη για το θαύμα αυτό που εφτιαξε.
Ακουω προτάσεις για συμετοχη και τρόπους!��

Last edited:

Παναγιώτης

Χρόνια πολλὰ γιὰ τὸν Ἅγιο Πορφύριο καὶ τὸν Προφήτη Ἀββακούμ,

ἐνημερωτικά, ἡ ἐφαρμογὴ πλέον δὲν εἶναι διαθέσιμη γιὰ νέους χρῆστες.

Εἶναι ὅμως διαθέσιμη στό Google (ὄχι γιὰ τὸ κοινό, ἀλλὰ) γιὰ τοὺς ὑπάρχοντες χρῆστες: Αν χρειαστεί να την επανεγκαταστήσετε, πηγαίνετε στην εφαρμογή Google Play (με το ίδιο gmail που την εγκαταστήσατε) > Οι εφαρμογές μου > Βιβλιοθήκη (ή αν είναι ήδη εγκατεστημένη στο > Εγκατεστημένες) > Ισοκράτης PA.

http://psaltiki.gr/apps/isokratis-pa

φιλικά,
Παναγιώτης

Last edited:

Παναγιώτης

Χαίρετε,

δεν θα ξαναγίνει διαθέσιμη για νέους χρήστες, και σταματά η όποια ανάπτυξη και υποστήριξή της με την τελευταία έκδοση 5.5 (περάσανε συνολικά σχεδόν 4 χρόνια συνεχούς και δωρεάν ανάπτυξής της). Φυσικά και δεν εγγυώμαι ότι θα δουλεύει στις μελλοντικές εκδόσεις ανδροιδ, και την ευθύνη την φέρουν οι χρήστες για τυχόν ανανεώσεις ανδροιδ στις συσκευές τους.

Προσωπικά το χρησιμοποιώ σε Ανδροιδ 8.

Μόνο εύχομαι να χρησιμοποιείται συνετώς, με φόβο Θεού.

Για το άλλο ερώτημα, δεν έχω δώσει ακόμη απάντηση στον εαυτό μου, οπότε δεν μπορώ να απαντήσω.

φιλικά,
Παναγιώτης

Last edited:

seniko

Δημήτριος Βασιλείου
Κ. Παναγιώτη χαίρετε!
Εμάς μας στεναχωρεί προφανώς αλλά εσείς γνωρίζετε καλύτερα.
Ήθελα μόνο να σας ευχαριστήσω, γιατί προσωπικά η δουλειά σας αυτή μου έλυσε τα χέρια και με βοήθησε αφάνταστα και συνεχίζει να με βοηθά.
Και όσον αφορά το φόβο Θεού η γνώμη μου είναι ότι αυτός που ανακάλυψε το μαχαίρι δεν φέρει καμία ευθύνη για τους φόνους. Αν θέλω να κάνω μπουζουκλερί κάνω μ ότι βρω....
Ευελπιστώντας στο καλύτερο σας ευχαριστώ και δημοσίως ευχόμενος ατομική και οικογενειακή υγεία και ευτυχία!! Καλές γιορτές.

Παναγιώτης

Σας ευχαριστώ κ. Βασιλείου.

Το καταλαβαίνω, αλλά ξέρετε περνάω και εγώ πολύ στενοχώρια με αυτό το θέμα, και αυτός ήταν ο λόγος που το σταμάτησα να είναι διαθέσιμο σε νέους χρήστες. Αν δεν στενοχωριόμουν δεν είχα λόγο να το σταματήσω, από την στιγμή που είναι και πολύ δημοφιλές.

Και έχω φτιάξει κάτι μεταξύ Ισοκράτη Πιάνο και Ισοκράτη PA για μένα, και δεν μπορώ να βρω πως να το εκδώσω να ωφεληθούν και άλλοι στην μελέτη της Β.Μ., αλλά χωρίς να γεμίσω εκ των υστέρων στενοχώρια.

Προσωπικά όταν χρησιμοποιείται συνετά και με φόβο Θεού (και μόνο για ισοκράτημα) ο ισοκράτης μου αρέσει σαν άκουσμα.

Και πάλι προσωπικά (για τους λόγους μου), τον χρησιμοποιώ μόνο στην μελέτη μου, και σε ελαχιστότατες φορές μόνο σαν τονοδότη σε εκκλησία (με bluetooth στο αυτί που βλέπει στο ιερό).

Έχετε απόλυτο δίκαιο με το μαχαίρι και την καινούργια λέξη που έμαθα μπουζουκλερί. Όντως "με ότι βρω...".

Όταν όμως βλέπεις ότι συγκεκριμένα μαχαίρια φτιάχνονται για άλφα και βήτα χρήση, αλλά ταυτόχρονα αυξάνεται και η γάμμα (επικίνδυνη) χρήση τους, τότε δεν πρέπει να αναρωτηθείς τί γίνεται; Σταματάω αυτά τα συγκεκριμένα μαχαίρια, και βγάζω άλλα που να κόβουν λιγότερο ή τα περιορίζεις στην άλφα/βήτα χρήση, και πως; Ή σταματάω παντελώς τα μαχαίρια;

Και κάτι άλλο να αναφέρω. Η εφαρμογή έχει φτιαχθεί με μόνο ανδροιδ κώδικα (στην κυριολεξία, με τα πιο αγνά υλικά), και το Google Play τις ελέγχει τις εφαρμογές. Η προηγούμενη έκδοση 5.4.2 είχε εκδωθεί στις 20/1/2018. Αργότερα, μετά από περίπου 7-8 μήνες, τον περασμένο Σεπτέμβρη, άρχισα να δέχομαι μηνύματα (και από μέλη του Ψ) ότι ορισμένες συσκευές (κυρίως κινέζικες, Huawei και Xiaomi) την έβγαζαν την εφαρμογή ότι έχει ιό με το δικό τους αντιικό! Την έλεγξα στο κινητό μου με το Kaspersky δεν έβγαζε τίποτα. Την έλεγξα τοπικά το ίδιο κανένα πρόβλημα. Όπως είπα και το Google Play την ελέγχει την εφαρμογή. Προφανώς υπάρχει κάποια 5.4.2 (και φυσικά άλλες...) έκδοση σπασμένη-"εμπλουτισμένη" από τους "ειδικούς", και κάποιος θα την πάτησε, και το συγκεκριμένο αντιικό την στάμπαρε την εφαρμογή με την έκδοσή της. Δεν βρίσκω προσωπικά άλλη αιτία. Για αυτό το λόγο αναγκάστηκα και έβγαλα την τελευταία 5.5, που μου είπαν οι εν λόγω φίλοι ότι είναι (και πάλι) εντάξει στα κινητά τους.

Είναι πολύ πολύ λίγοι Χριστιανοί, μη έχοντες ποτέ αναγνώσει το "ου κλέψεις", οι οποίοι προσφέρουν με διάφορους τρόπους "κοινωνικό" έργο. Ένας τρόπος π.χ. αγοράζοντας την εφαρμογή και στέλνοντάς την σε χάκερς για να την σπάσουν, και μετά την μοιράζουν "αφιλοκερδώς". Οι χάκερς με την σειρά τους θα την μοιράσουν σε δικές τους σελίδες, αφού φυσικά βάλουν μέσα ιούς κτλ. Υπάρχουν και άλλοι τρόποι...

Καλά Χριστούγεννα να έχουμε με υγεία,

φιλικά,
Παναγιώτης

Υ.Γ. Η εφαρμογή είναι διαθέσιμη σε όσους την έχουν ήδη, μέσω της εφαρμογής Google Play > Οι εφαρμογές μου.