Ιεροψάλτης και Ορθόδοξο Ήθος (Βασιλείου Π. Καυκόπουλου)

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ἄντε κι ἀποδείξατε πὼς ὁ Φανάρας δὲν εἶναι ὁ διάδοχος τοῦ Ταλιαδώρου οὕτε ὁ πρῶτος μαθητής του.

Ἄντε κι ἀποδείξατε πὼς ὅλα ὀφείλονται σὲ κακὴ ἑρμηνεία τῆς συνέντευξης τοῦ Χ. Ταλιαδώρου.

Καὶ τὶ ἔγινε;

Μήπως θὰ πρέπει ὁ Γ. Φανάρας νὰ παραιτηθεῖ ἀπὸ τὸ ἀναλόγιό του καὶ νὰ τὸ ἀναλάβει «ἄλλος»;

Ἀφοῦ τὸν προτιμήσανε κι ἔπαιξε ὁ ἴδιος καλὰ τὰ χαρτιά του, καλά ἔκανε.

Παράτησε τὴν ψαλτική, ἀσχολήθηκε μὲ τὸ τραγούδι, τὸ παράτησε, ξανασχολεῖται μὲ τὴν ψαλτική. Καὶ τὶ ἔγινε; Γοῦστο του καπέλο του. Δικὲς του ἐπιλογὲς δικό του θέμα. Τὸ θέμα εἶναι πὼς ἡ ψαλτική του πουλάει καὶ καλὰ κάνει καὶ νὰ χαίρεται καὶ τὰ χρήματα ποὺ βγάζει καὶ τὴν δημοσιότητα ποὺ ἔχει.

Ἑκτὸς ἄν «κάποιοι» ἐνοχλοῦνται καὶ ἀπὸ τὰ πρώτα καὶ ἀπὸ τὴ δεύτερη γιὰ «δικούς» τους λόγους.

ΥΓ. Προσωπικά οὕτε τὸ τραγούδι οὕτε ἡ ψαλτική του οὕτε τὸ ὕφος του μ' ἀρέσουν, θαυμαστής του δὲν εἶμαι, ἁπλὰ εἶναι θέμα ἀρχῆς.
 

Αηδόνης

Παλαιό Μέλος
Δομέστιχε, απαντώ αυτόκλητος στην συγκεκριμένη ερώτησή σου:

Μήπως θὰ πρέπει ὁ Γ. Φανάρας νὰ παραιτηθεῖ ἀπὸ τὸ ἀναλόγιό του καὶ νὰ τὸ ἀναλάβει «ἄλλος»;

Του ζήτησες εσύ να παραιτηθεί; γιατί εγώ τουλάχιστον δεν του το ζήτησα...
Απλά διετύπωσα ορισμένα σχόλια επί των δηλώσεων του κ. Ταλιαδώρου. Και τα σχόλια είναι, ασφαλώς, υποκειμενικά. Αλλά σύμφωνα με την δική μου νοημοσύνη, τα λεχθέντα Ταλιαδώρου δεν τιμούν τον κ. Φανάρα._
Σταματώ εδώ. Δεν κατηγόρησα κανένα Φανάρα για τις επιλογές του. Μαγκιά του. Είμαι σαφής;
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Φτάνει παιδιά, φτάνει
μη χύνετε άλλο ηλεκτρονικό μελάνι....
....................
Πάτε για κανα καφεδάκι....
σηκωθήτε από το ρημάδι το pc

Έχουμε κατανυκτικό το βράδυ
θα ψάλλουμε όλοι και πάλι
και γω αλλά ... κι εσύ
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Δομέστιχε, απαντώ αυτόκλητος στην συγκεκριμένη ερώτησή σου:

Μήπως θὰ πρέπει ὁ Γ. Φανάρας νὰ παραιτηθεῖ ἀπὸ τὸ ἀναλόγιό του καὶ νὰ τὸ ἀναλάβει «ἄλλος»;

Του ζήτησες εσύ να παραιτηθεί; γιατί εγώ τουλάχιστον δεν του το ζήτησα...
Απλά διετύπωσα ορισμένα σχόλια επί των δηλώσεων του κ. Ταλιαδώρου. Και τα σχόλια είναι, ασφαλώς, υποκειμενικά. Αλλά σύμφωνα με την δική μου νοημοσύνη, τα λεχθέντα Ταλιαδώρου δεν τιμούν τον κ. Φανάρα._
Σταματώ εδώ. Δεν κατηγόρησα κανένα Φανάρα για τις επιλογές του. Μαγκιά του. Είμαι σαφής;

:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Σε ένα τρελοκομείο έκριναν οι γιατροί τους ασθενείς και είχαν σταματήσει σε ένα τρελό που νόμιζε ότι ήταν ο Μ. Ναπολέων.
- Γιατί νομίζεις ότι είσαι ο Μ. Ναπολέων; τον ρωτούν οι Γιατροί.
- Γιατί μου το είπε ο ίδιος ο Θεός, απαντάει.
Οπότε πετάγεται ένας τρελός απ το βάθος και λέει "Εγώ δεν είπα τίποτα, μόνος του τα βγάζει".:D
Την είχε δει Θεός.!!
Γιαυτό ας αφήσουμε την κριτική ικανότητα και ας ασχοληθούμε με το σπόρ.
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Φτάνει παιδιά, φτάνει
μη χύνετε άλλο ηλεκτρονικό μελάνι....
....................
Πάτε για κανα καφεδάκι....
σηκωθήτε από το ρημάδι το pc

Έχουμε κατανυκτικό το βράδυ
θα ψάλλουμε όλοι και πάλι
και γω αλλά ... κι εσύ


Ενταξει ολα ! Ριχνουμε τονους λασπης σε συναδελφο μας , παμε το βραδακι στον κατανυκτικο ( λεγεται ετσι επειδη γινεται κατα τη νυχτα , ελεγε καποτε ενας συναδελφος , νυν κορυφαιος ;:eek:; πρωτοψαλτης και δασκαλος , στα μεσα και στα εξω της Ι.Μ.Πατρων ) , και ειμαστε ωραιοι και δεδικαιωμενοι Χριστιανοι :rolleyes: .
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Πρῶτον, δὲν πάω κατανυκτικό
Δεύτερον, ὠραῖος δὲν εἶμαι
Τρίτον, χριστιανὸς μόνο στὴν ταυτότητα (ἔχω τὴν παλιά)

Συνεπῶς, λάσπη παίρνω μιά, λάσπη δίνω δέκα ...:cool::cool:
 

npapadimit

Νικόλαος Παπαδημητρίου - Πύργος
Ενταξει ολα ! Ριχνουμε τονους λασπης σε συναδελφο μας , παμε το βραδακι στον κατανυκτικο ( λεγεται ετσι επειδη γινεται κατα τη νυχτα , ελεγε καποτε ενας συναδελφος , νυν κορυφαιος ;:eek:; πρωτοψαλτης και δασκαλος , στα μεσα και στα εξω της Ι.Μ.Πατρων ) , και ειμαστε ωραιοι και δεδικαιωμενοι Χριστιανοι :rolleyes: .

Επειδή σκανδαλίστηκε ο συνάδελφος ΦΑΡΛΕΚΑΣ 1980,
μου επιτρέπετε να διορθώσω και να ζητήσω συγνώμη,
δεν είχα πρόθεση να ρίξω λάσπη (όπως λέει!).
Άλλωστε από την αρχή διευκρίνισα, ότι μόνο την πράξη επιθυμούσα να στηλιτεύσω και σε καμία περίπτωση το πρόσωπο.

Μη λέω πάλι τα ίδια, αποσύρω τα πειστήρια δεν υπάρχει λόγος να παραμείνουν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Επειδή σκανδαλίστηκε ο συνάδελφος ΦΑΡΛΕΚΑΣ 1980,
μου επιτρέπετε να διορθώσω και να ζητήσω συγνώμη,
δεν είχα πρόθεση να ρίξω λάσπη (όπως λέει!).
Άλλωστε από την αρχή διευκρίνισα, ότι μόνο την πράξη επιθυμούσα να στηλιτεύσω και σε καμία περίπτωση το πρόσωπο.

Μη λέω πάλι τα ίδια, αποσύρω τα πειστήρια δεν υπάρχει λόγος να παραμείνουν.

Ὄχι ἀγαπητέ συνάδελφε, ἐγώ τουλάχιστον δὲν σᾶς ἐπιτρέπω νὰ διορθώσετε. :) Βέβαια, ὁ καθεὶς κάνει αὐτὸ ποὺ νομίζει καλύτερο
 

farlekas 1980

Παλαιό Μέλος
Επειδή σκανδαλίστηκε ο συνάδελφος ΦΑΡΛΕΚΑΣ 1980,
μου επιτρέπετε να διορθώσω και να ζητήσω συγνώμη,
δεν είχα πρόθεση να ρίξω λάσπη (όπως λέει!).
Άλλωστε από την αρχή διευκρίνισα, ότι μόνο την πράξη επιθυμούσα να στηλιτεύσω και σε καμία περίπτωση το πρόσωπο.

Μη λέω πάλι τα ίδια, αποσύρω τα πειστήρια δεν υπάρχει λόγος να παραμείνουν.

Νομιζω φιλε μου πως εγω πρεπει να σου ζητησω συγνωμη ! Ειναι μαλλον απιθανο ψαλτης που ακουει , θαυμαζει και συμψαλλει με τον Αρχοντα Δημητρη Βαζα , να εχει κακη προθεση για τον Βασιλακη τον Καυκοπουλο !

Υ.Γ
Οι παροικουντες την Ιερουσαλημ ξερουν πολυ καλα τον ιδιορυθμο χαρακτηρα του . Ομως σε καμμια περιπτωση αυτο δεν πρεπει να συσχετιζεται με την μεγαλη ψαλτικη του αξια ! Οσο για το οτι δεν του επιτρεπουν να ψαλλει εντος των οριων της μητροπολης Πατρων .............:mad:..........................
 
Last edited:

ypsifonix

Ντερέκης Απόστολος
ΙΕΡΟΨΑΛΤΗΣ ΚΑΙ ΟΡΘΟΔΟΞΟ ΗΘΟΣ
του Βασιλείου Π. Καυκόπουλου, Καθηγητή και Πρωτοψάλτη
–Κάποιες σκέψεις–
.......Ψάλλων, δεν πρέπει να κινή ούτε χείρας ούτε πόδας, πολύ δε περισσότερον το σώμα του με ατάκτους και θεατρικάς κινήσεις, ως συνηθίζουν τινές να κάμνουν. ....................................................................
.........β) Ο Σεπτός Ποιμενάρχης μας κ.κ. Ιερόθεος, σε πρόσφατη ομιλία του στο Αντίρριο, αναφέρθηκε σ’ ένα γέροντα Ψάλτη, που ενώ έψαλλε ύψωνε προσευχητικά και ικετευτικά τα χέρια του προς τον Θεό!! Αυτό, βεβαίως, επιτρέπεται όταν προέρχεται εκ καρδίας –όπως στον συγκεκριμένο γέροντα Ψάλτη– και ασφαλώς δεν μπορεί να ενταχθή στις όποιες θεατρικές πού, όπως προείπαμε, δεν είναι σωστό να γίνωνται.

Ατυχές το παράδειγμα του γέροντα. Γλυψ, Γλυψ. Πως θα ξεχωρίσει κανείς τον θεατρινισμό από την εκ καρδίας προσευχή;;;;Πολύ απλό δεν μπορεί και αφού δεν μπορεί κανείς δεν το κάνεις,σκανδαλίζεις, παρατηρούσα μεγάλους πατριαρχικούς ψάλτες και δεν κουνούσαν ούτε βλέφαρο, σε θέση προσοχή, και παρατήρησα ψάλτη σε εκδήλωση στον Αγ.Κωσταντίνο στον Πειραιά , στην φράση "Σε τον αναβαλόμενων.....το καταπέτασμα ..." να κοιτάζει το ταβάνι :eek: Όταν είσαι στο ψαλτήρι είσαι Α Κ Ι Ν Η Τ Ο Σ . Τι σημαίνει εκ καρδίας; Και η Μάρθα Βούρτση εκ καρδίας μπορεί να έκλαιγε , αυτό δεν σημαίνει ότι πρέπει να αρχίσουμε να ξεμαλλιαζόμαστε έστω κι αν είναι εκ καρδίας!!!!!!!!!!
Σε ότι αφορά τα μηνυματάκια στα βιβλία των ψαλτηριών. Α Π Α Ρ Α Δ Ε Κ ΤΟ
 

SARADIS3

ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ ΣΑΡΑΝΤΗΣ ΛΑΜΠΑΔΑΡΙΟΣ Ι.Ν. ΠΑΝΑΓΙΑΣ ΠΡ
Ήμουν δυο χρόνια αριστερός του ψάλτης στην Παναγία στο Άξιον Εστίν στην Πάτρα ,είναι εξαιρετικός μουσικός με πολλές φωνητικές δυνατότητες !!!Ότι μόνο στις προλογικές σελίδες τον μηναίων υπογράφει δεν είναι και θανάσιμο αμάρτημα και φυσικά δεν αναιρεί το ωραιότατο κείμενο που γράφει. Θα παρακαλούσα να έμπαινε κάποια ηχογράφηση του για να βλέπαμε ένα δείγμα της γραφής του!!!:)
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Νομιζω φιλε μου πως εγω πρεπει να σου ζητησω συγνωμη ! Ειναι μαλλον απιθανο ψαλτης που ακουει , θαυμαζει και συμψαλλει με τον Αρχοντα Δημητρη Βαζα , να εχει κακη προθεση για τον Βασιλακη τον Καυκοπουλο !

Υ.Γ
Οι παροικουντες την Ιερουσαλημ ξερουν πολυ καλα τον ιδιορυθμο χαρακτηρα του . Ομως σε καμμια περιπτωση αυτο δεν πρεπει να συσχετιζεται με την μεγαλη ψαλτικη του αξια ! Οσο για το οτι δεν του επιτρεπουν να ψαλλει εντος των οριων της μητροπολης Πατρων .............:mad:..........................



Καλέ μου συμπολίτη να δεις τι ιδιορρυθμίες που
έχω όταν οδηγώ το συρόμενο ("φυσαρμόνικα" ντε!)
με 195 ψυχές μέσα
κ τι "αεροπλανικά" κάνω στο δρόμο...
ΑΛΛΑ στο Ναό "βγάζω το σκασμό"
κ τον "ιδιόρυθμο" λαμπαδάριο θα ανεχτώ
κ τον "ιδιόρυθμο" ιερέα θα ανεχτώ
κ τον "ιδιόρυθμο" νεωκόρο θα ανεχτώ
κ την "ιδιόρυθμη" πρεσβυτέρα θα ανεχτώ:wink:
κ τον "ιδιόρυθμο" κουμπάρο που "ξέχασε"
τους ψάλτες θα ανεχτώ (όχι πάντα:D)
κ τον ΚΑΚΙΣΤΟ εαυτό μου θα τον παλέψω.

Όλοι μας έχουμε κ τα απωθημένα μας
κ τον εγωϊσμό μας κ τις παραξενιές μας.
Όλοι μας θέλουμε να τα πούμε "χύμα κ τσουβαλάτα"
αλλά ΔΕΝ το κάνουμε!
Από φόβο;
Όχι λειτουργεί το αίσθημα αυτοσυντήρησης
αλλιώς οι μισοί (σε αυτούς θα ήμουν ΣΙΓΟΥΡΑ) θα είμασταν
έγκλειστοι σε σωφρωνιστικά ή ψυχιατρικά ιδρύματα
(μουργόλυκε μαζί μου θα ήσουν:p)
κ οι άλλοι μισοί άνεργοι.
Συμβιβασμός κ αν έχεις ανάγκες "εκτόνωσης"
τότε υπάρχουν πολλοί "τρόποι".:rolleyes:
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Ήμουν δυο χρόνια αριστερός του ψάλτης στην Παναγία στο Άξιον Εστίν στην Πάτρα ,είναι εξαιρετικός μουσικός με πολλές φωνητικές δυνατότητες !!!Ότι μόνο στις προλογικές σελίδες τον μηναίων υπογράφει δεν είναι και θανάσιμο αμάρτημα και φυσικά δεν αναιρεί το ωραιότατο κείμενο που γράφει. Θα παρακαλούσα να έμπαινε κάποια ηχογράφηση του για να βλέπαμε ένα δείγμα της γραφής του!!!:)

θανάσιμο ἁμάρτημα δὲν εἶναι, ἀλλὰ δὲν ὑπογράφει ὅπως φάνηκε μόνο στὶς προλογικὲς σελίδες ἀλλὰ μουτζουρώνει καὶ τὸ ἐσωτερικό, ὡς αἱώνιο μνημεῖο ...
 
Top