[Ερώτηση] Ιερέας παίρνει από τον ψάλτη, τους καλύτερους ύμνους.

Τσακιτζής

Παλαιό Μέλος
Αν ειναι το πανω χερι,κατι παει και ερχεται...
Αλλα να καθομαστε, να μας καθονται και στο σβερκο,καποιοι ιερεις ή Δεσποταδες...παει πολυ!...Ελεος!
Και πες οτι ειναι ετσι...
Σε ρωταω εγω τωρα... Αν σου ερθει εσενα στο αναλογιο,παρουσια πολλων ψαλτων μαλιστα,ενας ιερεας,κακοφωνος,οχι καλλιφωνος και λεει μαζι σου,στα Ανοιξανταρια ας πουμε(οπως εχει τυχει σε μενα καποτε),ποια θα ειναι η αντιδραση σου;...:wink:

Μέσα στην 56χρονη Διακονία μου, πάνω στα Ιερά Αναλόγια, μου έτυχε κάποτε και μία τέτια περίπτωση. Με είχαν καλέσει να ψάλλω σε κάποιο Πανηγύρι. Είχα ετοιμάσει μία πάρτα με την Ακολουθία του Εσπερινού, προκειμένου να μπορούν να παρακολουθήσουν και να συμψάλλουν 4 άτομα που είχα μαζί μου. Όταν ανεβήκαμε στο Αναλόγιο, με πλησίασε ένας παπάς και μου είπε : Παρακαλώ, μπορώ να βοηθήσω κι εγώ : Κάποτε ήμουν Ψάλτης σ' αυτή την Εκκλησία. Εγώ αμέσως κατέβασα αυτόν ( τον συνοδό μου ) από το αριστερό μου στασίδι και ανέβασα τον Ιερέα.
Ήρθε ο Δεσπότης και αρχίσαμε το "Εις πολλά..." . Ο Παπάς είχε βάλει τα δυνατά του για να ακούγεται, αλλά αυτά που έλεγε, απήχαν παρασσάγκας, από αυτά που λέγαμε εμείς. Μιά - δυό φορές, τον σκούντησα;με τον άγκωνά μου, αλλά εκείνοςγεμάτος οίστρο, δεν έπερνε χαμπάρι. Όταν τελείωσε το "Εις πολλά¨, του είπα ότι εάν θέλει να βοηθήσει, να ακολουθεί τις γραμμές των χειρογράφων, ή εάν δεν μπορεί να κάνει ίσο. Δεν απάντησε, αλλά στα Ανοιξαντάρια, γυρίζοντας πρός την πλευρά του Δεσπότη που ήταν δίπλα του, άρχισε να λέει ότι ήθελε άλλ' αντ' άλλων, χωρίς να κοιτάει στα χειρόγραφα.
Τον σκούντηξα δυό - τρείς φορές πάλι με τον λαγκωνά μου, αλλά αυτός το χαβά του. Σε μιά στιγμή και αφού είχα ήδη συνεννοηθεί με τους συνοδούς μου, σταματήσαμε να ψάλλουμε απότομα. Εκείνος εκτεθειμένος, είπε μιά -δυό λέξεις και σταμάτησε. Εγώ τότε του είπα :Παπούλη, ωραία τα λές, γιατί δεν συνεχίζεις ; Ο Δεσπότης έβαλε τα γέλια και εγώ λέγοντάς του ότι εάν θέλει να ψάλλει, οφείλει να ακολουθήσει αυτά που λέγαμε όλοι μας, συνέχισα και τελείωσα τον στίχο. Στους επόμενους μέχρι το τέλος των Ανοιξανταρίων, δεν μίλησε, αλλά όταν μετά το "Κέλευσον" ξεκινήσαμε το Κεκραγάριο, αφήνιασε και δεν μαζευόταν με τίποτα, οπότε κι εγώ, αφού τον είχα σκουντήσει κάνα - δυό φορές και δεν καταλάβαινε τίποτα, σηκώνω το χέρι και του κλείνω με την παλάμη το στόμα. Όταν τελείωσε το Κεκραγάριο και πρίν προλάβω να πώ τίποτα, ο Δεσπότης του είπε να περάσει αριστερά, αλλά εκείνος προσβεβλημένος, σηκώθηκε κι έφυγε. Ο Δεσπότης μάλιστα, του ευχήθηκε να πάει στο καλό !!!!!
 

PAPAZ DIMITRIOS

Δημήτρης Παπαζέτης:Ένας απλός νοσηλευτής-ψαλτάκος.
Μέσα στην 56χρονη Διακονία μου, πάνω στα Ιερά Αναλόγια, μου έτυχε κάποτε και μία τέτια περίπτωση. Με είχαν καλέσει να ψάλλω σε κάποιο Πανηγύρι. Είχα ετοιμάσει μία πάρτα με την Ακολουθία του Εσπερινού, προκειμένου να μπορούν να παρακολουθήσουν και να συμψάλλουν 4 άτομα που είχα μαζί μου. Όταν ανεβήκαμε στο Αναλόγιο, με πλησίασε ένας παπάς και μου είπε : Παρακαλώ, μπορώ να βοηθήσω κι εγώ : Κάποτε ήμουν Ψάλτης σ' αυτή την Εκκλησία. Εγώ αμέσως κατέβασα αυτόν ( τον συνοδό μου ) από το αριστερό μου στασίδι και ανέβασα τον Ιερέα.
Ήρθε ο Δεσπότης και αρχίσαμε το "Εις πολλά..." . Ο Παπάς είχε βάλει τα δυνατά του για να ακούγεται, αλλά αυτά που έλεγε, απήχαν παρασσάγκας, από αυτά που λέγαμε εμείς. Μιά - δυό φορές, τον σκούντησα;με τον άγκωνά μου, αλλά εκείνοςγεμάτος οίστρο, δεν έπερνε χαμπάρι. Όταν τελείωσε το "Εις πολλά¨, του είπα ότι εάν θέλει να βοηθήσει, να ακολουθεί τις γραμμές των χειρογράφων, ή εάν δεν μπορεί να κάνει ίσο. Δεν απάντησε, αλλά στα Ανοιξαντάρια, γυρίζοντας πρός την πλευρά του Δεσπότη που ήταν δίπλα του, άρχισε να λέει ότι ήθελε άλλ' αντ' άλλων, χωρίς να κοιτάει στα χειρόγραφα.
Τον σκούντηξα δυό - τρείς φορές πάλι με τον λαγκωνά μου, αλλά αυτός το χαβά του. Σε μιά στιγμή και αφού είχα ήδη συνεννοηθεί με τους συνοδούς μου, σταματήσαμε να ψάλλουμε απότομα. Εκείνος εκτεθειμένος, είπε μιά -δυό λέξεις και σταμάτησε. Εγώ τότε του είπα :Παπούλη, ωραία τα λές, γιατί δεν συνεχίζεις ; Ο Δεσπότης έβαλε τα γέλια και εγώ λέγοντάς του ότι εάν θέλει να ψάλλει, οφείλει να ακολουθήσει αυτά που λέγαμε όλοι μας, συνέχισα και τελείωσα τον στίχο. Στους επόμενους μέχρι το τέλος των Ανοιξανταρίων, δεν μίλησε, αλλά όταν μετά το "Κέλευσον" ξεκινήσαμε το Κεκραγάριο, αφήνιασε και δεν μαζευόταν με τίποτα, οπότε κι εγώ, αφού τον είχα σκουντήσει κάνα - δυό φορές και δεν καταλάβαινε τίποτα, σηκώνω το χέρι και του κλείνω με την παλάμη το στόμα. Όταν τελείωσε το Κεκραγάριο και πρίν προλάβω να πώ τίποτα, ο Δεσπότης του είπε να περάσει αριστερά, αλλά εκείνος προσβεβλημένος, σηκώθηκε κι έφυγε. Ο Δεσπότης μάλιστα, του ευχήθηκε να πάει στο καλό !!!!!

Εγώ πάντως κ.Δημήτρη λόγω επαγγέλματος μου θα του έβαζα τσιρότο στο στόμα ή θα του το είχα ράψει με ράμμα 3/0 silk.Για να μην αναφέρω και τους Γαλάτες στον Αστερίξ που στο τέλος των ιστοριών και στο γλέντι που έκαναν τον βάρδο Κακοφωνίξ τον είχαν δεμένο πισθάγκωνα και ανάποδα από το ψηλότερο δένδρο του χωριού:D:D:D:D:D.Είναι πάντως αμέτρητα τα περιστατικά τέτοιας φύσεως και με λαϊκούς.Αλλά χτυπάει περισσότερο άσχημα όταν πρόκειται για ιερείς,λόγω της βαρύτητας του σχήματος τους.
 

ilias nektarios

Παλιο-μέλος... και μισό!
Kε Ιωαννιδη,τα σεβη μου
Ετσι ειναι τα πραγματα καποιες φορες και δεν ξερεις,πως να αντιδρασεις...
Για την δικη μου περιπτωση,να αναφερω μονο,οτι εφαγε,τετοια ''προγκα'' που ηταν ολη δικη του!....''Μαζεψε τα σε παρακαλω και πηγαινε μεσα...Δεν εχεις καμια δουλεια εδω....''
Παρεξηγηθηκε βεβαια,αλλα τι να γινει;
Σαν ανεβουμε στο αναλογιο,κυριως προσκεκλημενοι,εχουμε και μια ευθυνη,προκειμενου η οποια ακολουθια,να κυλα ομαλα.
Εκεινη τη στιγμη,παιρνει το μυαλο ''χιλιαδες στροφες'',προκειμενου να βρεθει λυση στο προβλημα.
Υπαρχουν ομως και οι καλες περιπτωσεις ιερεων,οπως π.χ. του εφημεριου της κωμοπολης που κατοικω,με τον οποιο,ημασταν συμμαθητες στη μουσικη,μεχρι τα χρονια του πτυχιου.
Αργοτερα,λογω σπουδων ανεβηκε στην Αθηνα και για πολλα χρονια ηταν Λαμπαδαριος του κου Χατζηχρονογλου. Καλλιφωνος και γνωστης καλος της μουσικης μας.
Σε οποιοδηποτε Ναο και αν ημαστε,πολλοι ή λιγοι ψαλτες...Θα ερθει,θ'ανεβει στο αναλογιο,εφοσον τον ξερεις,θα του δωσεις να πει ο,τι θελεις εσυ και μετα θα φυγει και θα μπει στο Ιερο Βημα.
Θελει δηλ. να παρει τη δοση του ο ανθρωπος,πως να γινει;
Μαλλον ξερει να κρατα το μετρο.:wink:
Υπαρχει διαφορα,στο, ''δωσε μου'' ή ''απαιτω να πω αυτο,εκεινο'' και αλλο, ''παρακαλω,οριστε πατερ,μιας και ανεβηκατε στο αναλογιο''.:wink:
 

PavlosKouris

Pavlos Papadopaidi
Θελει δηλ. να παρει τη δοση του ο ανθρωπος,πως να γινει;
Μαλλον ξερει να κρατα το μετρο.:wink:
Υπαρχει διαφορα,στο, ''δωσε μου'' ή ''απαιτω να πω αυτο,εκεινο'' και αλλο, ''παρακαλω,οριστε πατερ,μιας και ανεβηκατε στο αναλογιο''.:wink:

Πολύ καλό αυτό μου άρεσε. :D Είχα την τύχη να είναι κάπως
έτσι ο π.Δημήτριος στην προηγούμενη ενορία που έψαλλα.
Βέβαια είναι διπλωματούχος, μελετά ακόμη κ τώρα κ συμμετάσχει
σε χορωδίες ενεργά.
Ότι μα ότι ήχο κ να έβαζα "μερακλωνόμασταν" κ οι 2 κ γινόταν
Ανάσταση κάθε Κυριακή. Αφού τον έβγαλα έξω μια φορά την Μ.Τρίτη
του βάζω την πάρτα του Πέτρου (αργή) κ απλά ξεκίνησα να ισοκρατώ.
Αλησμόνητες εποχές, να παρακαλάς τον ιερέα σου να βγεί έξω να
συνψάλλετε. Εύχομαι όλοι να το ζήσετε.:wink:
 
Δηλ.; Για ανεφερε καποιον τροπο. Και ειληκρινα μπορει να ωφεληθω κιολας.
Αλλα για ελα στη θεση του συναδελφου,εστω και για λιγο..... Τι θα σκεφτεις,για να πραξεις;
Θελω να πιστευω,οτι εκ του ασφαλους,δεν μιλας αυτη τη στιγμη...
Δεν μπορει,ολο και καποιο περιστατικο στο παρελθον θα σου εχει τυχει...:wink:
Είναι γεγονός ότι σε περίπτωση παρέμβασης, που συνήθως γίνεται όταν στο ναό υπάρχει αρκετός κόσμος, η θέση μας είναι δύσκολη, γιατί μπορεί να δημιουργηθεί αναταραχή σε βάρος της λειτουργικής ησυχίας που πρέπει να υπάρχει στους ναούς μας. Ο κάθε Μητροπολίτης στην περιφέρεια της δικαιοδοσίας του θα μπορούσε να κάνει μια σύσταση στους ιερείς να είναι προσεκτικοί και διακριτικοί σε τέτοιες παράταιρες διαθέσεις τους.
Τέλος, για να αναφερθούμε και λίγο εντονότερα στο φαινόμενο. Πώς ένας ιερές θα εξελάμβανε μια παρέμβαση ιεροψάλτου στην ψαλμωδία της αρτοκλασίας σε ένα πανηγύρι; κ.λ.π. Θα ήταν επιτρεπτό κάτι τέτοιο; Αλληλοσεβασμός χρειάζεται και αλληλοσυνεννόηση χωρίς εκνευρισμούς και παρατράγουδα. Άποψή μου.
 

cpolitop

Νέο μέλος
Ποιός φταίει;
Ο ψάλτης που δεν έχει τα κότσια να απομακρύνει τον κάθε άσχετο από το ψαλτήρι του.
Ο ψάλτης είναι υπεύθυνος και υπόλογος στο Εκκλησιαστικό Συμβούλιο πού τον εξέλεξε και στον οικείο Μητροπολίτη που τον διόρισε, και δεν μπορεί να επιτρέπει άσχετους στο ψαλτήρι του.


Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες... αν τους πεις και καμία κουβέντα τότε αρχίζουν να λένε τι είσαι εσύ που θα μου πεις εσύ να μην ανεβαίνω στο αναλόγιο ή να μην ψέλνω; κλπ. Αν είναι γνώστης τότε να τα πει όλα ... να ευχαριστηθώ και εγώ.

Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι μερικοί και κυρίως συνταξιούχοι ... ένα ωραίο πρωινό εκεί που πίνουν τον καφέ τους, τους έρχεται η ιδέα να πάνε στην εκκλησία και να αρχίσουν να ψέλνουν... και να βγάζουν και τίποτα ... τι και αν δεν έχουν ιδέα από ψαλτική ... σιγά θα τα πούνε μια, θα τα πούνε δυο θα βάλουν και μια κασέτα να ακούσουν θα πάρουν και ένα βιβλίο βυζαντινής μουσικής να λένε μόνο τις συλλαβές από το μέλος και μια χαρά ψάλτες αισθάνονται ... και οι παπάδες μια χαρά, αφού εξυπηρετούνται και ας τα λένε όπως θέλουν.
 
Γ

Γεώργιος Κ. Σιαπερόπουλος

Guest
Συμφωνώ απόλυτα σε αυτό που λες... αν τους πεις και καμία κουβέντα τότε αρχίζουν να λένε τι είσαι εσύ που θα μου πεις εσύ να μην ανεβαίνω στο αναλόγιο ή να μην ψέλνω; κλπ. Αν είναι γνώστης τότε να τα πει όλα ... να ευχαριστηθώ και εγώ.

Τώρα τελευταία έχω παρατηρήσει ότι μερικοί και κυρίως συνταξιούχοι ... ένα ωραίο πρωινό εκεί που πίνουν τον καφέ τους, τους έρχεται η ιδέα να πάνε στην εκκλησία και να αρχίσουν να ψέλνουν... και να βγάζουν και τίποτα ... τι και αν δεν έχουν ιδέα από ψαλτική ... σιγά θα τα πούνε μια, θα τα πούνε δυο θα βάλουν και μια κασέτα να ακούσουν θα πάρουν και ένα βιβλίο βυζαντινής μουσικής να λένε μόνο τις συλλαβές από το μέλος και μια χαρά ψάλτες αισθάνονται ... και οι παπάδες μια χαρά, αφού εξυπηρετούνται και ας τα λένε όπως θέλουν.

Κάποτε όταν έψελνα στην Αγία Θεοδώρα ως πρωτοψάλτης, συνέβη ένα περιστατικό με κάποιον ηλικιωμένο που θέλησε να πάρει την θέση του Λαμπαδαρίου του Ναού αφού συννενοήθηκε με τον Ιερέα που εκτελούσε καθήκοντα εφημερίου, εν αγνοία του τότε Ηγουμένου της Μονής, ( η Αγία Θεοδώρα είναι το Καθολικόν της ομονύμου Ιεράς Μονής).
Η αντίδραση μου ήταν άμεση και το σχέδιο ματαιώθηκε.

Μία άλλη φορά ήταν Χριστούγεννα κάποιος ήλθε δίπλα μου και παριστάνοντας τον μεγάλο ψάλτη άρχισε παρατηρήσεις.
Γυρίζω και του λέω: Καταλαβαίνω ότι είστε πολύ καταρτισμένος στην μουσική τί θέλετε εδώ με εμάς τους άσχετους; Γιατί δεν πάτε δίπλα στην Αγία Σοφία; Ο Αρχοντας (Ταλιαδώρος) θα σας τιμήσει δεόντως. Ετσι τον ξεφορτώθηκα και δεν ξαναφάνηκε.
 
ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ
ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΛΗΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ
 
P

PANROUST

Guest
ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ
ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΛΗΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ
Τι εννοείτε ερασιτεχνικά και όχι επαγγελματικά;
 

dkalpakidis

Dimitrios Kalpakidis
ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ
ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΛΗΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ

Απορώ πως στο πρώτο σας μήνυμα στο Ψ. γράψατε τέτοια πράγματα.
Ερώτηση σχετική:
Ο αγιογράφος να μή πληρωθεί για τις αγιογραφίες;
Μήπως άνθρωποι που κάνουν χιλιόμετρα για να εξυπηρετήσουν ναούς θα πρέπει να πληρώνουν και από την τσέπη τους;
Και εάν έχουν επαγγέλματα άλλα που τους καλύπτουν οικονομικά έχει καλώς.
Αν είναι κατ' επάγγελμα (ιδίως οι ψάλτες) μουσικοί;
Μήπως μιλάτε εκ του ασφαλούς;
 

Λάτρης Β.Μ.

Παράφωνος ερασιτέχνης!
Τέλος, για να αναφερθούμε και λίγο εντονότερα στο φαινόμενο. Πώς ένας ιερές θα εξελάμβανε μια παρέμβαση ιεροψάλτου στην ψαλμωδία της αρτοκλασίας σε ένα πανηγύρι; κ.λ.π. Θα ήταν επιτρεπτό κάτι τέτοιο; Αλληλοσεβασμός χρειάζεται και αλληλοσυνεννόηση χωρίς εκνευρισμούς και παρατράγουδα. Άποψή μου.

Δεν θα ήθελα να το φανταστώ.... όλα θα ξεκινούσαν με ένα αγριοκοίταγμα... και θα έπονταν η αντίστοιχη συνέχεια...:D

Όσο για τον αλληλοσεβασμό... είναι αλήθεια πως έχει χαθεί/ξεφτίσει η έννοια αυτή.:mad:
 

Χρήστος Τόλιας

α' ψάλτης ι.ν. Αγίου Γεωργίου Αγρινίου
ΝΑ ΚΟΠΟΥΝ ΤΑ ΜΗΝΙΑΤΙΚΑ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΙΕΡΕΙΣ ΚΑΙ ΣΤΟΥΣ ΨΑΛΤΕΣ
ΟΛΑ ΘΑ ΕΙΝΑΙ ΚΑΛΥΤΕΡΑ
ΚΑΙ ΑΣΦΑΛΩΣ ΕΡΑΣΙΤΕΧΝΙΚΑ
ΚΑΙ ΟΧΙ ΣΚΛΗΡΑ ΕΠΑΓΓΕΛΜΑΤΙΚΑ

Αν κάθε μήνα περίμενες το χ,ψ ,z ποσό από την διακονία του αναλογίου για τις μηνιαίες υποχρεώσεις, όντας άνεργος, τότε να δω αν θα τα έλεγες αυτά...:cool:
 

Stathopoulos G

Νέο μέλος
Αγαπητοί μου φίλοι μην πελαγοδρομούμε σε ατέρμονες συζητήσεις.
Τα πράγματα είναι πολύ απλά. Η Αγία μας Εκκλησία έχει ΤΑΞΗ. Κανείς δεν δικαιολογείτε εξαιτίας της «αγάπης» του στη μουσική μας να διασαλεύει αυτήν την ΤΑΞΗ. Και σας το λέγω, ο οποίος υπηρέτησα το Ιερό Αναλόγιο και σε περίοπτες θέσεις επί 17 χρόνια και έχω «βγάλει» και αρκετούς Ιεροψάλτες στην διακονία μου ως δάσκαλος της ψαλτικής τέχνης. Ο καθένας μέσα στην Εκκλησία έχει κληθεί να διακονήσει ΕΝΑ έργο. Αν αυτό είναι επί του Ιερού Αναλογίου θα περιοριστή σε αυτό και θα το διακονήσει κατά τον καλύτερο δυνατό τρόπο ή αν έχει λάβει το Ύψιστο υπούργημα της θείας Ιεροσύνης, τότε οφείλει να βρίσκεται εντός του Ιερού Βήματος με το Πετραχήλι του και να προσεύχεται και όχι να μπαινοβγαίνει στο αναλόγιο, σφετεριζόμενος το έργο του Ιεροψάλτου του. Κι εγώ είμαι τα τελευταία χρόνια Κληρικός, κι εγώ αγαπώ την ψαλτική τέχνη και το ιερό αναλόγιο, αλλά πιστεύω ακράδαντα ότι όταν κάποιος λάβει την Ιεροσύνη, οι άλλες του αγάπες έρχονται αυτομάτως σε δεύτερη θέση. Δεν μπορώ να κατανοήσω κανέναν αδελφό μου Ιερέα, ο οποίος ανάμεσα στο Πετραχήλι και το Αναστασιματάριο, επιλέγει το δεύτερο. Αν και όπου αυτό συμβαίνει, καλό είναι ο αδελφός να ψάξει να βρει τι πραγματικά αγάπησε στη ζωή του περισσότερο: την Ιεροσύνη ή την ψαλτική, και να κάνει την επιλογή του πλέον, στάση ζωής.
π. Γεώργιος Σταθόπουλος
Υ.Σ. Εξαιρείτε φυσικά η περίπτωση κατά την οποία σε μια ακολουθία υπάρχουν στο Ναό δυο Ιερείς και ένας Ιεροψάλτης, οπότε ο εφημέριος της εβδομάδος θα τελέσει την ακολουθία και ο άλλος θα βγει στο αναλόγιο να βοηθήσει το Ιεροψάλτη ως δεύτερος (άσχετα από τις μουσικές του δεξιότητες) και σε καμία περίπτωση δεν θα τον καταλύσει.
 
Αναφέρθηκε παραπάνω το να έχει "τα κότσια" ένας ψάλτης να διώξει κάποιον ή να τον κάνει να σιωπήσει αν δεν ψάλλει καλά.
Ωστόσο, επειδή το πρώτο που μας ενδιαφέρει στην εκκλησία μας είναι οι ψυχικές αρετές, σκέφτηκε κανείς ότι αυτός ο Χ ψάλτης μπορεί από διάκριση να μη λέει τίποτα στον άλλον που ήρθε να ψάλλει, για να μην τον φέρει σε δύσκολη θέση; Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι δεν είναι μόνο ευθύνη του ψάλτη, αλλά ασφαλώς και της συναίσθησης που έχει ο οποιοσδήποτε ανεβαίνει στο αναλόγιο για να ψάλλει. Αν δεν υπάρχει από μέρους του η διάκριση (όπως ίσως υπάρχει από τον ψάλτη) και η επίγνωση της μη κατάρτισής του, ώστε να μη φέρει τον ψάλτη σε δύσκολη θέση δημιουργώντας αταξία, τότε το φταίξιμο δεν ανήκει εξ ολοκλήρου στον ψάλτη.
Βέβαια, ως αντίλογος θα μπορούσε να τεθεί το ζήτημα της ευθύνης που έχει ο ψάλτης επί του αναλογίου και της ανάγκης αρκετές φορές να γίνει αυστηρός και σκληρός. Και εδώ θα πρέπει να μπούμε σε έναν ατέρμονα διάλογο σχετικά με το αν η θέση του καθενός (ειδικά μέσα στην Εκκλησία) πρέπει να έρχεται σε αντίθεση και να καθυστερεί την πνευματική του προκοπή, αναγκάζοντάς τον να δράσει όχι από αγάπη, αλλά από επαγγελματική υποχρέωση και με άσχημο τρόπο απέναντι σε έναν άνθρωπο...
 

Doukellis

Ιωάννης Δουκέλλης
Αναφέρθηκε παραπάνω το να έχει "τα κότσια" ένας ψάλτης να διώξει κάποιον ή να τον κάνει να σιωπήσει αν δεν ψάλλει καλά.
Ωστόσο, επειδή το πρώτο που μας ενδιαφέρει στην εκκλησία μας είναι οι ψυχικές αρετές, σκέφτηκε κανείς ότι αυτός ο Χ ψάλτης μπορεί από διάκριση να μη λέει τίποτα στον άλλον που ήρθε να ψάλλει, για να μην τον φέρει σε δύσκολη θέση; Καταλήγουμε λοιπόν στο συμπέρασμα ότι δεν είναι μόνο ευθύνη του ψάλτη, αλλά ασφαλώς και της συναίσθησης που έχει ο οποιοσδήποτε ανεβαίνει στο αναλόγιο για να ψάλλει. Αν δεν υπάρχει από μέρους του η διάκριση (όπως ίσως υπάρχει από τον ψάλτη) και η επίγνωση της μη κατάρτισής του, ώστε να μη φέρει τον ψάλτη σε δύσκολη θέση δημιουργώντας αταξία, τότε το φταίξιμο δεν ανήκει εξ ολοκλήρου στον ψάλτη.
Βέβαια, ως αντίλογος θα μπορούσε να τεθεί το ζήτημα της ευθύνης που έχει ο ψάλτης επί του αναλογίου και της ανάγκης αρκετές φορές να γίνει αυστηρός και σκληρός. Και εδώ θα πρέπει να μπούμε σε έναν ατέρμονα διάλογο σχετικά με το αν η θέση του καθενός (ειδικά μέσα στην Εκκλησία) πρέπει να έρχεται σε αντίθεση και να καθυστερεί την πνευματική του προκοπή, αναγκάζοντάς τον να δράσει όχι από αγάπη, αλλά από επαγγελματική υποχρέωση και με άσχημο τρόπο απέναντι σε έναν άνθρωπο...
Τι είπες τώρα!!!!! Διάκριση και Συναίσθηση;:p:p:p Που να βρεθούν;;:D:D:D.Όχι μόνο μεταξύ Ιερέων και Ιεροψαλτών αλλά και σε ολόκληρη την κοινωνία μας όπως κατάντησε - καταντήσαμε.
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Ως δόξη τω προεστώτι λέμε συνήθως οι ψάλτες,και προεστός είναι ο ιερέας.Ποιοι είμαστε για να κρίνουμε έναν ιερέα που στο κάτω κάτω ίσως το κάνει για να βοηθήσει τον ψάλτη ή για να υμνήσει κι αυτός Τόν Χριστό.Και γιατί θεωρούμε άσχετο έναν που έχει Θεία προτροπή να ανέβει στο ψαλτήρι?Κανείς ψάλτης δεν περισσεύει παιδιά και να μην εμποδίζουμε κανέναν που έρχεται ακόμη και να μην ξέρει να διαβάζει.Δεν υπάρχουν ψάλτες στην περιφέρεια έχουμε πρόβλημα.Άλλωστε κανονικά πολλοι ψαλμοι πρέπει να τους λέει όλους μαζί ο λαος.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Όντως, το μήνυμα #53 τα λέει όλα, η συνέχεια φαίνεται περιττή.
 
T

Tzanakos_B

Guest
Το εζησα στη Βουλα . Ερχοταν τακτικα ο π ΚΩΝ /ΝΟΣ αριστος μουσικος , καλλιφωνοτατος και ποτε λειτουργουσε , ποτε συνεψαλλε μαζι μου. Εχω και πολλες ηχογραφησεις μαζι του. [ Μαθητης του Ν. Βλαχοπουλου ] Αυτο για μενα ηταν Εξυπηρετηση , ευλογια , εμπειρια .!!! Τωρα εχω τον Π. Γεωργιο , Κερκυραιος ων Καλλιφωνος , τεραστια φωνη ΒΟΥ Υπατης ΔΙ δΙς δΙΑΠΑΣΩΝ. Γνωριζει να διαβαζει, βγαινει πολλες φορες εξν , συμ ψαλλει η` ισοκρατει [ τελειο ισοκρατημα ] Οταν ειμαι μονος ψαλλει τα του αριστερου. '' Μερακλης , δεν βιαζεται , προσαρμοζεται σε ολους τους ηχους. Εχει φοβερο αυτι.!!! Αν ειχε ασχοληθει εντατικα με την Ψαλτικη θα ηταν εκ των καλυτερων στην Αττικη. Στο Δευτε προσκυνησωμεν.... και τα κοντακια τους καλυπτει ολους ..!!! Οταν συμψαλλουμε , χανεται η φωνη μου.. Αλλα τον Χαιρομαι !!!! Εχω καιρο να πω και τα δικα μου.. [ Δυναμις , χερουβικο , Αξιον εστιν... , Ψαλμους Κ.Τ.Λ. ] Καλυτερα ετσι παρα κακοφωνοι και ιδιοτροποι λειτουργοι..... Β. ΤΖΑΝ.
 

ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ ΚΟΥΓΙΑΣ

Παλαιό Μέλος
....Εχω καιρο να πω και τα δικα μου.. [ Δυναμις , χερουβικο , Αξιον εστιν... , Ψαλμους Κ.Τ.Λ. ] Καλυτερα ετσι παρα κακοφωνοι και ιδιοτροποι λειτουργοι..... Β. ΤΖΑΝ.
Επειδή, ο εκάστοτε Ιερέας, ανεξάρτητα από τις αδυναμίες που τυχόν μπορεί να έχει, επιτελεί έργο σπουδαιότερο κι' απ' αυτό των αγγέλων, θα ήταν πρέπον να δείχνουμε υπομονή, ταπείνωση & αγάπη.
Η εντολή: <Αγαπήσεις τον πλησίον σου ως σεαυτόν>, στην πράξη αυτό σημαίνει!
Να το πω πιο λαικά, <αγάπα τον πλησίον σου με το ελάτωμά του> και πόσο περισσότερο όταν αυτός τυγχάνει Λειτουργός του Υψίστου!
 
Top