Ιερά πανήγυρις Ι. Μ. Παναγίας Προυσιωτίσσης 23/8/2012. Ψάλλουν: Θ. Βασιλικός, Αθ. Πέττας & χορός Ιεροψαλτών

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητοί φίλοι χαίρετε και χρόνια πολλά!

Χθες όπως και κάθε χρόνο ανέβηκα στο μοναστήρι της Παναγίας της Προυσσιωτίσης για την πανήγυρη 23/8.
Στη πανήγυρη εδώ και μια 20ετία ψάλλει ο Αρχ.πρωτοψάλτης-μουσικοδιδάσκαλος Θ.Βασιλικός.

Φέτος η Παναγία οικονόμησε και είχαμε μια σπάνια συνάντηση στο αναλόγιο δύο κορυφαίων πρωτοψαλτών -μουσικοδιδασκάλων.Ο λόγος για τους αγαπητούς κυρίους Θ.Βασιλικό & Αθ.Πέττα.Στο αναλόγιο συμμετείχαν και οι Γεώργιος Μπιθικώτσης(μπάσος ισοκράτης),Γεώργιος Καμαριάρης,Ανδρέας Αγγελής,Γεώργιος Γαρουφαλής,και ένα ακόμη μέλος του ψαλτολογίου ο κ.Αθανάσιος.
Ανεβάζω μερικά ηχητικά από την πανήγυρη καθώς και μερικές foto.

Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Βοήθειά μας η Παναγία και ο Άγιος Ισαπόστολος Κοσμάς.
 

Attachments

  • Κύριε ελέησον ήχος πλ.δ'-χορωδιακά.mp3
    1.8 MB · Views: 142
  • Αντίφωνα της Εορτής ήχος Β', Θ.βασιλικός - Αθ. Πέττας & χορωδία (2).mp3
    3.9 MB · Views: 167
  • Άγιος ο Θεός ήχος β'-χορωδιακά.mp3
    827.1 KB · Views: 123
  • Δύναμις του βήματος ήχος β' χορωδιακά - μονωδία Αθ. Πέττας.mp3
    2 MB · Views: 153
  • Αποστολικό ανάγνωσμα - Αθ. Πέττας.mp3
    3.7 MB · Views: 130
  • Δόξα σοι Κύριε..΄Είς πολλά έτη...Θ.Βασιλικός -Αθ. Πέττας.mp3
    605.5 KB · Views: 144
  • Χερουβικός ύμνος ήχος Α' , Θ.Βασιλικός - Αθ. Πέττας.mp3
    6.4 MB · Views: 259
  • Η θ' ωδή σε μέλος αργό ειρμολογικό ήχος Α' - χορωδιακά.mp3
    2.9 MB · Views: 140
  • ΑΘ.ΠΕΤΤΑΣ - Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ Ι.Μ ΠΡΟΥΣΣΟΥ 2012.JPG
    862.3 KB · Views: 93
  • Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ - ΑΘ.ΠΕΤΤΑΣ - ΑΝΔ.ΑΓΓΕΛΗΣ-ΓΕΩΡ.ΜΠΙΘΙΚΩΤΣΗΣ Ι.Μ.ΠΡΟΥΣΣΟΥ 2012.JPG
    365.5 KB · Views: 86
  • ΑΘ.ΠΕΤΤΑΣ-Θ.ΒΑΣΙΛΙΚΟΣ -ΓΕΩΡ ΚΑΜΑΡΙΑΡΗΣ.JPG
    1.1 MB · Views: 82
  • ΑΘ.ΠΕΤΤΑΣ -ΑΝΔ ΑΓΓΕΛΗΣ.JPG
    700.2 KB · Views: 59
Αγαπητέ μου φίλε κ.Ανδρέα Αγγελή δέξου τις θερμές μου ευχαριστίες για την όντως σπάνια συνάντηση και συμψαλμωδία των δυο μουσικοδιδασκάλων κυρίων Α.Πέττα και Θ.Βασιλικού που μας παρουσίασες.Η συγκίνησή μου ήταν μεγάλη.
Κώστας Γιαννούτσος
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητέ μου φίλε κ.Ανδρέα Αγγελή δέξου τις θερμές μου ευχαριστίες για την όντως σπάνια συνάντηση και συμψαλμωδία των δυο μουσικοδιδασκάλων κυρίων Α.Πέττα και Θ.Βασιλικού που μας παρουσίασες.Η συγκίνησή μου ήταν μεγάλη.
Κώστας Γιαννούτσος

Καλησπέρα κ.Γιαννούτσο και χρόνια πολλά.Όντως σπάνια συνάντηση των δύο σπουδαίων αυτών πρωτοψαλτών-μουσικοδιδασκάλων όπως προανέφερα κ εγώ στο πρώτο μνμ.Έχω τη γνώμη ότι η τελευταία τους συνάντηση-συνεργασία,ήταν το 1988 στο Ηράκλειο Κρήτης
όπου ο κ.Πέττας μαζί με τον κ.Βασιλικό συνδιεύθυναν την ίδια χορωδία.
Ο θεός να τους έχει καλά.
Κύριε Γιαννούτσο έίχατε ευλογία που είχατε δάσκαλο τον κ.Πέττα..Να είστε πάντοτε καλά.
 
Αγαπητέ μου Ανδρέα μου ξύπνησες μνήμες ωραίες.Είχα την καλή τύχη να συμμετάσχω τότε στην συναυλία που δώσαμε με τον κ.Πέττα και τον κ.Θ.Βασιλικό στην Βασιλική του Αγίου Μάρκου στο Ηράκλειο Κρήτης το καλοκαίρι του 1985.Έχω και το ηχητικό από την μουσική αυτή πανδαισία.Παρουσιάσαμε έργα Κρητών συνθετών-μελοποιών.Σε ευχαριστώ πολύ.
Κώστας Γιαννούτσος
 

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής
Αγαπητέ μου Ανδρέα μου ξύπνησες μνήμες ωραίες.Είχα την καλή τύχη να συμμετάσχω τότε στην συναυλία που δώσαμε με τον κ.Πέττα και τον κ.Θ.Βασιλικό στην Βασιλική του Αγίου Μάρκου στο Ηράκλειο Κρήτης το καλοκαίρι του 1985.Έχω και το ηχητικό από την μουσική αυτή πανδαισία.Παρουσιάσαμε έργα Κρητών συνθετών-μελοποιών.Σε ευχαριστώ πολύ.
Κώστας Γιαννούτσος

Ωραίες εποχές κ.Γιαννούτσο.Είχατε την καλή τύχη-ευλογία να τα ζήσετε,να τα βιώσετε,να τα χαρείτε όλα αυτά με τους μεγάλους Δασκάλους.Να είστε πάντα καλά.Σας ευχαριστώ!

Με εκτίμηση

Ανδρέας Γ. Αγγελής
 

panayiotis constantinou

Παλαιό Μέλος
Είχα την καλή τύχη να συμμετάσχω τότε στην συναυλία που δώσαμε με τον κ.Πέττα και τον κ.Θ.Βασιλικό στην Βασιλική του Αγίου Μάρκου στο Ηράκλειο Κρήτης το καλοκαίρι του 1985.Έχω και το ηχητικό από την μουσική αυτή πανδαισία.Παρουσιάσαμε έργα Κρητών συνθετών-μελοποιών.Κώστας Γιαννούτσος


Μἠπως υπάρχει η δυνατότητα να ανεβούν κάποια ηχητικά;
Ευχαριστώ.
 

Λεωνίδας

Λεωνίδας Γαρουφαλῆς
ὅπως διαπιστώνω στίς φωτογραφίες, ἡ θεία λειτουργία ἐτελέσθη ἐκτός τοῦ καθολικοῦ.
Εὐχαριστοῦμε γιά τό ρεπορτάζ καί τίς φωτογραφίες, Ἀνδρέα, ἄν καί λείπουν κάποιοι ψάλτες.
 

Μακρυγιάννης

Κανάλια Μαγνήσιας
Χαιρετε!

Αν ακουσα καλά στο β αντίφωνο

Σωσον ημας Υιε Θεου πρεσβείες της αχράντου σου μητρός ψαλλοντας σοι αλληλούια.

Γνώριζει κάποιος να μας πει κάτι για το συγκεκριμένο αντίφωνο γιατί εγώ πρώτη φορά το ακούω.:confused:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Σῶσον ἡμᾶς Υἱὲ Θεοῦ, πρεσβείαις τῆς Ἀχράντου Σου Μητρός, ψάλλοντάς σοι· Ἀλληλούϊα.

Γνώριζει κάποιος να μας πει κάτι για το συγκεκριμένο αντίφωνο γιατί εγώ πρώτη φορά το ακούω.:confused:
Ἀναφορά ἐδῶ.​
 
Last edited:

ΑΝΔΡΕΑΣ Γ. ΑΓΓΕΛΗΣ

Ανδρέας Αγγελής

Εὐχαριστοῦμε γιά τό ρεπορτάζ καί τίς φωτογραφίες, Ἀνδρέα, ἄν καί λείπουν κάποιοι ψάλτες.

Αγαπητέ Λεωνίδα πάλι καλά που ανάρτηθηκαν και αυτές για να έχετε όλοι μια εικόνα της πανηγύρεως.

Τα ονόματα όλων των ιεροψαλτών δημοσιεύθηκαν..

Βοήθεια μας η Παναγία.

Είπωμεν!
 

nikos fournarakos

Νέο μέλος
Αγαπητέ μου φίλε κ.Ανδρέα Αγγελή δέξου τις θερμές μου ευχαριστίες για την όντως σπάνια συνάντηση και συμψαλμωδία των δυο μουσικοδιδασκάλων κυρίων Α.Πέττα και Θ.Βασιλικού που μας παρουσίασες.Η συγκίνησή μου ήταν μεγάλη.
Κώστας Γιαννούτσος

θερμες ευχαριστιες στον κ. Ανδρεα Αγγελη.Συμφωνω απολυτως με ολους τους φιλους.Αμφοτεροι μεγιστοι πρωτοψαλτες & μουσικοδιδασκαλοι!
 

ΑΛΕΞΙΟΣ ΝΙΚΟΛΟΥΤΣΟΠΟΥΛΟΣ

Φωτορεπόρτερ - Οπερατέρ Films Producer
Αγαπητοί φίλοι χαίρετε και χρόνια πολλά!

Χθες όπως και κάθε χρόνο ανέβηκα στο μοναστήρι της Παναγίας της Προυσσιωτίσης για την πανήγυρη 23/8.
Στη πανήγυρη εδώ και μια 20ετία ψάλλει ο Αρχ.πρωτοψάλτης-μουσικοδιδάσκαλος Θ.Βασιλικός.

Φέτος η Παναγία οικονόμησε και είχαμε μια σπάνια συνάντηση στο αναλόγιο δύο κορυφαίων πρωτοψαλτών -μουσικοδιδασκάλων.Ο λόγος για τους αγαπητούς κυρίους Θ.Βασιλικό & Αθ.Πέττα.Στο αναλόγιο συμμετείχαν και οι Γεώργιος Μπιθικώτσης(μπάσος ισοκράτης),Γεώργιος Καμαριάρης,Ανδρέας Αγγελής,Γεώργιος Γαρουφαλής,και ένα ακόμη μέλος του ψαλτολογίου ο κ.Αθανάσιος.
Ανεβάζω μερικά ηχητικά από την πανήγυρη καθώς και μερικές foto.

Σας εύχομαι καλή ακρόαση!

Βοήθειά μας η Παναγία και ο Άγιος Ισαπόστολος Κοσμάς.

Ευχαριστούμε πολύ δεν υπάρχουν λόγια
 
Top