Ιερά Αρχιεπισκοπή Αθηνών - Εγκύκλιο Σημείωμα Αρ. 26 - Περί των επιδομάτων του προσωπικού των Ι. Ναών

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Πέρα από την πλάκα που κάνουμε, νομίζω, ο κλάδος μας είναι κλάδος "ερωτευμένων" με τη μουσική αυτή, και όχι τόσο "στυγνών επαγγελματιών", καθώς ούτε πολλοί είμαστε, ούτε ιδιαίτερης εκτίμησης χαίρουμε, ούτε χρημάτων, ούτε δόξας, ούτε καν ιδιαίτερης αναγνώρισης, τουλάχιστον συγκρινόμενα με τα αντίστοιχα κάποιου που με τη φωνή του αποφάσισε να υπηρετεί την πίστα και όχι στο αναλόγιο.

Θέλω να πω, πιστεύω οι περισσότεροι από εμάς, δεν θα καταδεχόμασταν να "κόψουμε" από τα ψαλτά, ούτε σε ποσότητα, ούτε σε ποιότητα, αν μας κόψουν αποδοχές.

Για κάποιον που το ψαλτήρι είναι μια τυπική υπόθεση, η βαριεστημάρα θα οδηγήσει ούτως η άλλως σε "κόψιμο".

Καλός ο έρωτας με τη μουσική, αλλά όταν πάω να πληρώσω το στεγαστικό δάνειο, δεν συγκινείται με τέτοια η τράπεζα...
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Σπανιότατα, θυμάμαι να ψάλλω ανέμελα, χωρίς κάτι στο μυαλό μου να με βασανίζει. (εντάξει, είμαι και μικρός ακόμα).

Αλλά θα τα πω όσο καλύτερα μπορώ, και μάλιστα θα μου φτιάξει και η διάθεση στο τέλος.
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Όταν ένας άνθρωπος εργάζεται και λαμβάνει κάποιο ποσό το μήνα για τις υπηρεσίες που προσφέρει και αποκτά δικαιώματα,όπως το τάδε επίδομα,δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να δέχεται μείωση αυτών ή και περικοπή των,ούτε έχει χώρο κάποια διαπραγμάτευση (δήθεν λύσεις).Η οποιαδήποτε εφαρμογή αυτών,δυστυχώς,εξυπηρετούν άλλους σκοπούς όπως αποδεικνύεται χρόνια τώρα παγκοσμίως.Ας σκεφτούμε (μια και γίνεται λόγος για ψάλτες-ψαλτική στο παρόν φόρουμ) και εκείνους τους ανθρώπους που έχουν το ψαλτήρι μόνο ως βιοποριστικό μέσο.Εγώ προσωπικά στενοχωριέμαι και με το τί θα απογίνουν αυτοί οι άνθρωποι,ειδικά αν έχουν και κάποια στόματα να θρέψουν στο σπίτι.Σκεφτείτε,πόσα να πέρνουν το μήνα;Δεν θα' ναι περίπου 400 άντε πες 500 ευρώ στην καλύτερη περίπτωση κατά μέσο όρο;Πώς θα πορευτούν αυτοί οι άνθρωποι;Εδώ δεν μπορούν άλλο εργαζόμενοι που πέρνουν κάτι παραπάνω το μήνα.Πώς θα ανταπεξέλθουν όλοι αυτοί;
Η λύση είναι να απαιτεί κανείς αυτό που δικαιούται.Χρειάζεται αλληλεγγύη και το τονίζω αυτό!Δυστυχώς αυτό το πράγμα λείπει εν γένει σε μας τους ανθρώπους,πράγμα που πρέπει να το αποκτήσουμε.Πρέπει να αντιδράσουμε,να διεκδικήσουμε.Το πρόβλημα των ψαλτάδων και όχι μόνο,δεν είναι πρόβλημα μόνο των ίδιων,αλλά όλης της κοινωνίας.Τα πάντα συνδέονται!!!
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Καλός ο έρωτας με τη μουσική, αλλά όταν πάω να πληρώσω το στεγαστικό δάνειο, δεν συγκινείται με τέτοια η τράπεζα...

Ούτε οι κυπριακές;
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Θα ήθελα να προσθέσω το εξής σχετικά με τους ψάλτες. Οι ψάλτες θα πρέπει να υποστηριχθούν από τους προισταμένους τους.Ιερείς και ψάλτες ενωμένοι για να απορριφθεί η εγκύκλιος.
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Θα ήθελα να προσθέσω το εξής σχετικά με τους ψάλτες. Οι ψάλτες θα πρέπει να υποστηριχθούν από τους προισταμένους τους.Ιερείς και ψάλτες ενωμένοι για να απορριφθεί η εγκύκλιος.

Υπάρχουν παλληκάρια προϊστάμενοι που ούτως ή άλλως θα βρουν τρόπο, με κόπο και κόστος, να είναι δίκαιοι. και υπάρχουν και άλλοι που με εγκυκλίους ή χωρίς θα... άστο καλύτερα. Πέρα από τα διαδικαστικά (νόμοι, τυπικές υποχρεώσεις), θα πρέπει να δούμε όλοι πως όσο δύσκολη είναι η κατάσταση για τα προσωπικά μας νοικοκυριά είναι και για τους ναούς. Δεν είναι όλοι "μαγαζιά γωνία" και δεν έχουν εισοδήματα από το υπερπέραν. Πολλοί βασίζονται στον οβολό του απλού λαού που όταν κάτι περίσσευε το άφηνε στην εκκλησιά αλλά τώρα που δεν έχει να φάει δεν αφήνει τίποτα. Φυσικά δεν εννοώ πως η "κατανόηση" του προβλήματος πρέπει να αρχίσει από τους μισθούς των ανθρώπων που μοχθούν στις εκκλησιές (ψάλτες, νεωκόρους κ.τλ). Από αλλού θα πρέπει να αρχίσει και ο νοών νοείτω.
 

ψαλτάκι

Μέλος
Στὴν ἐπαρχία ὅπου οἱ ψάλτες εἶναι λιγοστοί ἰσχύει τὸ: ἤ μοῦ δίνεις δῶρο Πάσχα ἤ φεύγω. Καὶ φυσικὰ φεύγει ἀπροειδοποίητα Μεγάλη Τετάρτη ἀπόγευμα ... (ὥστε νὰ μὴν μπορεῖ ἡ Ἑνορία νὰ βρεῖ ἐγκαίρως ἀντικαταστάτη).

Ἐπίσης ἰσχύει: ἤ μοῦ δίνεις δῶρο Χριστουγέννων ἤ φεύγω. Καὶ φυσικὰ φεύγει ἀπροειδοποίητα παραμονὴ Χριστουγἐννων (ὥστε νὰ μὴν μπορεῖ ἡ Ἑνορία νὰ βρεῖ ἐγκαίρως ἀντικαταστάτη).
...ΝΑΙ,ναι.. και μετά θα ξαναδεί αναλόγιο του Αγίου Ευδοκίμου:( ανήμερα, αφού θα πέσει σύρμα στη Μητρόπολη.. Κάποτε περνούσαν αυτά..Τώρα, τουλάχιστον με το νέο Δεσπότη Χίου τέτοιες ενέργειες σε βάζουν στη μαύρη λίστα.. Ίσως σε άλλες Μητροπόλεις να περνάει ο εκβιασμός ακόμη όμως.. Προσωπικά, δεν γουστάρω να βάζω το μαχαίρι στο λαιμό κανενός.. Για αυτό-άσχετο- ποτέ δεν ήμουν υπέρ και της πρότασης "θα βγούμε απ' το Ευρώ για να γίνει ο κακός χαμός "κι αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλλων"..
Ας σεβαστούμε τα "κόκκινα" που ρίχνει πια η χήρα στο παγκάρι. Κόκκινα κέρματα ΦΙΛΤΑΤΕ:) Domesticus! όχι, αλλοίμονο 10ευρα..
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
...ΝΑΙ,ναι.. και μετά θα ξαναδεί αναλόγιο του Αγίου Ευδοκίμου:( ανήμερα, αφού θα πέσει σύρμα στη Μητρόπολη.. Κάποτε περνούσαν αυτά..Τώρα, τουλάχιστον με το νέο Δεσπότη Χίου τέτοιες ενέργειες σε βάζουν στη μαύρη λίστα.. Ίσως σε άλλες Μητροπόλεις να περνάει ο εκβιασμός ακόμη όμως.. Προσωπικά, δεν γουστάρω να βάζω το μαχαίρι στο λαιμό κανενός.. Για αυτό-άσχετο- ποτέ δεν ήμουν υπέρ και της πρότασης "θα βγούμε απ' το Ευρώ για να γίνει ο κακός χαμός "κι αποθανέτω η ψυχή μου μετά των αλλοφύλλων"..
Ας σεβαστούμε τα "κόκκινα" που ρίχνει πια η χήρα στο παγκάρι. Κόκκινα κέρματα ΦΙΛΤΑΤΕ:) Domesticus! όχι, αλλοίμονο 10ευρα..

Ντροπη σας!!!!! θέλετε να παιρνετε περισσοτερα απο τους αγιους πατερες? (αστειευπμαι βεβαια)
 

Αντώνης Τίρυνθα

Παλαιό Μέλος
Ωραίο θα ήταν το εξής.Όλοι οι προιστάμενοι ή έστω η ευρυτάτη πλειοψηφία αυτών μαζί και οι ιερείς φυσικά να αδιαφορήσουν δηλαδή να απορρίψουν την εγκύκλιο.Τότε δεν θα περάσει καμιά μείωση ή περικοπή όπως προβλέπεται.Ξέρω ότι μάλλον είναι αδύνατο αυτό που γράφω ίσως και ουτοπικό.Αλλά τα πάντα μπορούν να γίνουν αν υπάρχει θέληση,μέχρι και το ουτοπικό.Όπως λέει και ο λαός ''δεν υπάρχει δεν μπορώ,υπάρχει δεν θέλω''! Γι' αυτό αλληλεγγύη να υπάρχει φίλοι μου,θέληση!
Να είστε καλά!!!
 

ψαλτάκι

Μέλος
Αγαπητέ Παναγιώτη και Εταίροι στη συζήτηση, τι συνιστά την έννοια του "Δίκαιου μισθού" ενός Ψάλτη ΣΗΜΕΡΑ; Θα μπορούσα, ερειδόμενος:D στη μαρξιστική θητεία μου να ξεκινήσω τον κατάλογο:
-Ίση αμοιβή σε Δεξιό κι Αριστερό..
-Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για τους ψάλτες των εκκλησιών στις εσχατιές της Ελληνικής Περιφέρειας που θα χρηματοδοτείται απ' τα "μαγαζιά-γωνία"
-Υποχρεωτική συνταξιοδότηση στα 70, άντε στα 72, κτλ, κτλ.
ΟΜΩΣ, ΣΗ-ΜΕ-ΡΑ, το μόνο που πρέπει να ενδιαφέρει τα Εκκλησιαστικά Συμβούλια είναι να διατηρηθούν οι όροι για τη ΦΥ-ΣΙ-ΚΗ Ε-ΠΙ-ΒΙ-Ω-ΣΗ των ψαλτών. Στοιχειώδες (Watson:wink:) Nα δύνανται να αγοράζουν φάρμακα, να μαγειρεύουν σπίτι τους (και να μη διατρέφονται στα συσίτια..), να έχουν εισιτήρια για να προστρέχουν στις ακολουθίες..
Μακάρι, τα εκκλησιαστικά Συμβούλια να συνεχίσουν να προσφέρουν στους Ψάλτες τους αυτή τη δυνατότητα..
 

PANAG

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Παναγιώτη και Εταίροι στη συζήτηση, τι συνιστά την έννοια του "Δίκαιου μισθού" ενός Ψάλτη ΣΗΜΕΡΑ; Θα μπορούσα, ερειδόμενος:D στη μαρξιστική θητεία μου να ξεκινήσω τον κατάλογο:
-Ίση αμοιβή σε Δεξιό κι Αριστερό..
-Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα για τους ψάλτες των εκκλησιών στις εσχατιές της Ελληνικής Περιφέρειας που θα χρηματοδοτείται απ' τα "μαγαζιά-γωνία"
-Υποχρεωτική συνταξιοδότηση στα 70, άντε στα 72, κτλ, κτλ.
ΟΜΩΣ, ΣΗ-ΜΕ-ΡΑ, το μόνο που πρέπει να ενδιαφέρει τα Εκκλησιαστικά Συμβούλια είναι να διατηρηθούν οι όροι για τη ΦΥ-ΣΙ-ΚΗ Ε-ΠΙ-ΒΙ-Ω-ΣΗ των ψαλτών. Στοιχειώδες (Watson:wink:) Nα δύνανται να αγοράζουν φάρμακα, να μαγειρεύουν σπίτι τους (και να μη διατρέφονται στα συσίτια..), να έχουν εισιτήρια για να προστρέχουν στις ακολουθίες..
Μακάρι, τα εκκλησιαστικά Συμβούλια να συνεχίσουν να προσφέρουν στους Ψάλτες τους αυτή τη δυνατότητα..
σιγα μην τους ενδιαφέρει
 

Κοσμάς Ν.

β' ψάλτης Ι.Ν.Αγίας Σκέπης Παπάγου
Προτείνω να βγει μια αντίστοιχη "ψαλτική" εγκύκλιος (από την ομοσπονδία) που να λέει ότι λόγω της περικοπής του επιδόματος, επιβάλλεται να γίνει από όλους τους ψάλτες περικοπή των μελών, ήτοι: Άπαντα τα αργά μέλη της Μεγ. Εβδομάδος (ιδιόμελα, καθίσματα, Ειρμοί) να ψαλούν ειρμολογικά, πλήν των Δοξαστικών. Θα είναι και μιας πρώτης τάξεως ευκαιρία να ψάλλουμε στην Ακολουθία των Παθών αυτό.

No money, no honey....:wink::D

όμορφα τα αντίφωνα...:D:D:D:D:D
 

ψαλτάκι

Μέλος
σιγα μην τους ενδιαφέρει

Πές με Ρομαντικό, Ιδεαλιστή, Ουτοπιστή, αλλά πιστεύω ότι το Εκκλησιαστικό Συμβούλιο, συχνά Αρχαϊκό,Νεποτιστικό("ανηψιοκρατικό"), λαϊκιστικό("να κάμομε ένα φαραωνικό έργο αντί να πληρώσουμε τον ψάλτη") ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΠΕΙΣΤΕΙ με καλοσυγκερασμένη επιχειρηματολογία. Άλλά, ΕΔΩ ακριβώς φαίνεται η μακροπρόθεσμη ζημιά που έγινε όλα αυτά τα χρόνια της επίπλαστης ευμάρειας, χρόνια που η εκκλησιαστική σφαίρα (και όχι μόνο αλλά και όλη η σφαίρα του πολιτισμού..) κυβερνήθηκε απ' τις οικονομικές αξίες και Συνάδελφοι Ψάλτες άλλαζαν ενορία όταν έβλεπαν ένα 50ευρω παραπάνω μισθό-συχνά ΧΤΥΠΩΝΤΑΣ ΠΙΣΩΠΛΑΤΑ ΑΞΙΟΥΣ συναδέλφους επειδή είχαν τις κατάλληλες γνωριμίες και ήταν σφωγγο-κωλάριοι..
Για αυτό, αν εμείς δεν έχουμε αυτοσεβασμό, ΟΥΤΕ και τα Συμβούλια θα μας αντιμετωπίσουν με σέβας!
 

antonios

Αετόπουλος Αντώνιος
Κι εγώ που νόμιζα πως άλλο σημαίνει το... "ευαγγελικές περικοπές"...!!!
:D:D:D:eek::D:D:D
 
P

PANROUST

Guest
Υπήρξε επικοινωνία για αυτό το θέμα με τον Σύνδεσμο Ιεροψαλτών;;; χλωμό το κόβω... Άντε, Καλή Ανάσταση για όλους μας...

Διάζεστε...η εγκύκλιος αυτή τώρα βγήκε.
(Ο πρόεδρος δώρο Χριστουγέννων δεν πήρε.)
Δυστυχώς ο πρόεδρος είναι εδώ και δύο εβδομάδες για τρίτη φορά μέσα στο νοσοκομείο (για το γνωστό πρόβλημα του όπου ταλαιπωρείτε εδώ και 4 χρόνια) και αν πάνε πρώτα ο Θεός όλα καλά,θα βγει μετά την Ανάσταση από το νοσοκομείο.
Γιαυτό να προσευχηθούμε όλοι μας για την υγεία του κ.Θεολόγου Ερσωτέλου και να τον μνημονεύουμε στην Ιερά Πρόθεση υπέρ ζώντων.Δεν είναι θέμα γιατρών αλλά Θεού για να ξανά γίνει ''πάλι καλά'' όπως και πριν.Όσοι ξέρουν την ιστορία του,καταλαβαίνουν ότι ζει χάρη Θείου θαύματος...
Όσο για την εγκύκλιο θα επικοινωνήσω με τον πρόεδρο αν είναι τον δυνατόν...

Ερώτηση δικιά μου και απορία:Εφόσον καταργούνται όλα τα επιδόματα δημοσίου κτλ.όπου τα αναφέρει στις πρώτες 9 γραμμές στην εγκύκλιο,δεν είναι ''φυσιολογικό (;)'' να πάρει αμπάριζα και του ιδιωτικού τομέα;;;
 
Last edited:
Δυστυχώς ο πρόεδρος είναι εδώ και δύο εβδομάδες για τρίτη φορά μέσα στο νοσοκομείο (για το γνωστό πρόβλημα του όπου ταλαιπωρείτε εδώ και 4 χρόνια) και αν πάνε πρώτα ο Θεός όλα καλά,θα βγει μετά την Ανάσταση από το νοσοκομείο.
Γιαυτό να προσευχηθούμε όλοι μας για την υγεία του κ.Θεολόγου Ερσωτέλου και να τον μνημονεύουμε στην Ιερά Πρόθεση υπέρ ζώντων.Δεν είναι θέμα γιατρών αλλά Θεού για να ξανά γίνει ''πάλι καλά'' όπως και πριν.Όσοι ξέρουν την ιστορία του,καταλαβαίνουν ότι ζει χάρη Θείου θαύματος...
;

Oμολογώ πως δεν γνώριζα το πρόβλημα υγείας του προέδρου .
Εύχομαι περαστικά και υπομονή .
Ερώτηση δικιά μου και απορία:Εφόσον καταργούνται όλα τα επιδόματα δημοσίου κτλ.όπου τα αναφέρει στις πρώτες 9 γραμμές στην εγκύκλιο,δεν είναι ''φυσιολογικό (;)'' να πάρει αμπάριζα και του ιδιωτικού τομέα;;;
No
 

vkoufog

Μέλος
Είναι λυπηρό σε αυτό το ΙΕΡΟΨΑΛΤΙΚΟ φόρουμ να γραφονται αντίμετρα μη καταβολής δώρων μισθών χρημάτων άσπρων ή μαύρων΄και μάλιστα απο
υπευθύνους του.

Πρόσφατα άκουσα τον Λευτέρη Παπαδόπουλο (στιχουργό) να κάνει
ερώτηση στη Μαρία Φαραντούρη πόσα έπερνε με τον Σαβόπουλο
όταν ξεκίνησαν στις μπουάτ.. αλλά και αργότερα και απάντησε η καλλιτέχνης:
Ψίχουλα , το κάναμε για να εκφράσουμε όσα νιώθαμε....

Ο έχων αξιοπρέπεια φεύγει ...
 

ΓΚΙΩΝΗΣ

παλαιο μελος
Εάν η Εκκλησία "κόπτεται" να εφαρμόσει τον νόμο σχετικά με τα επιδόματα των Ιεροψαλτών, καλό θα ήταν να ξεκινήσει να εφαρμόζει τον νόμο διορίζοντας και ασφαλίζοντας τους εκατοντάδες αδιόριστους και ανασφάλιστους Ιεροψάλτες. Ιεροψάλτες που αμοίβωνται με 200 ή 300 (για να μη πω και λιγότερα) ευρώ.
 
Top