[Ανακοίνωση] Ιερά Άσματα της Θ. Λειτουργίας - Ανδρέου Μοναχού Αγιορείτου (κατά κόσμον Χαραλάμπους Θεοφιλοπούλου)

George

Ιεροψάλτης
Αν και παλαιά έκδοση του 1992, είχα την υποχρέωση να σας εννημερώσω για αυτό το βιβλίο που μπορώ να πω ότι έχει πολύ ωραία μαθήματα για την Θ. Λειτουργία.
Το βιβλίο αυτό μαζι με τους προλόγους και με τα περιεχόμενα έχει 634 σελίδες, τα γραφικά του είναι και κάποια χειρόγραφα μέσα, λόγο Copyrights αλλά και του ότι το βιβλίο δεν ανοίγει καλά για να το βάλω στο scanner (εκτός από τις πρςτες και τις τελευταίες σελίδες) δεν μπορώ να σας δείξω κάποια αποσπάσματα.
Από τα περιεχόμενα μπορείτε να δείτε το τί έχει στο περίπου.

Είναι γραμμένο από τον Ανδρέα Μοναχό Αγίου Όρους (κατά κόσμον Χαραλάμπους Θεοφιλόπουλου) Καθηγητού της Βυζαντινής Μουσικής.

Έχει Τυποθεί στο τυπογραφείο "Μέλισσα" στην Ασπροβάλτα, τηλ. 2397023313
COPYRIGHT BY HARALAMPOS THEOPHILOPOYLOS
(AGIORITOY MONK ANDREW) ΑΛΚΕΤΑ 23 "Άνω Τούμπα Θεσ/νίκης τηλ. 2310 933265 ΤΚ. 54352

Στο αρχείο που ανέβασα έχει το εξώφυλλο, τα περιεχόμενά του και το τελευταίο έχει και άλλα έργα που έχει εκδόσει ο ίδιος μοναχός.

Θα προσπαθήσω να σκανάρω κάποια αποσπάσματα για να δείτε και λίγο την δουλειά που έχει γίνει.
 

Attachments

  • Iera Asmata.zip
    5.1 MB · Views: 428

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Κάποτε είχα συναντήσει προ ετών τον τότε (ίσως και νυν) πρωτοψάλτη Κομοτηνής (μου διαφεύγει το όνομα, πάντως ήταν φωνάρα...) ο οποίος διάλεγε μαθήματα αυστηρά παραδοσιακά π.χ. Πέτρου, Δανιήλ κλπ και ο οποίος μου είχε πει:

"Χερουβικά στους μαθητές μου κάνω δύο σειρές για αρχή, του Πέτρου και του μοναχού Ανδρέα."

Τα είχε σε εκτίμηση, τουλάχιστον όσον αφορά τα αρχικά μαθήματα χερουβικών όπου και τα χρησιμοποιούσε.
 

George

Ιεροψάλτης
Στο αρχείο θα βρείτε αποσπάσματα από μαθήματα του Ανδρέου μοναχού.
Προσπάθεισα να ανοίξω το βιβλίο χωρίς να το χαλάσω και κατάφερα να σκανάρω τα παρακάτω.

1. Απόσπασμα από Λειτουργικά και Άξιον Εστί Ηχος Βαρύς.
2. Απόσπασμα Αντί Άξιον Εστί Αναλήψεως.
3. Απόσπασμα Τρισάγιον Ήχος πλ. Α'

Όλα είναι μαθήματα του Ανδρέου μοναχού.
Όλα τα αρχεία είναι σε αποσπάσματα λόγο Copyrights.

Δεν βρήκα στο παρόν βιβλίο να έχει γράψει ο Ανδρέας μοναχός Χερουβικά.
 

Attachments

  • Apospasmata Biblioy.zip
    2.1 MB · Views: 160

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Δεν βρήκα στο παρόν βιβλίο να έχει γράψει ο Ανδρέας μοναχός Χερουβικά.

Ίσως τα είχε από άλλη πηγή. Δεν έχω το βιβλίο για να δω.
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Κάποτε είχα συναντήσει προ ετών τον τότε (ίσως και νυν) πρωτοψάλτη Κομοτηνής (μου διαφεύγει το όνομα, πάντως ήταν φωνάρα...) ο οποίος διάλεγε μαθήματα αυστηρά παραδοσιακά π.χ. Πέτρου, Δανιήλ κλπ και ο οποίος μου είχε πει:

"Χερουβικά στους μαθητές μου κάνω δύο σειρές για αρχή, του Πέτρου και του μοναχού Ανδρέα."

Τα είχε σε εκτίμηση, τουλάχιστον όσον αφορά τα αρχικά μαθήματα χερουβικών όπου και τα χρησιμοποιούσε.

Σαλαμάνης πρέπει να λέγεται. Είχα πάει στρατό Κομοτηνή το 2006 και τον άκουσα. Φωνάρα ήταν....κλασσικά μαθήματα έλεγε..... βέβαια λίγο μεγαλούτσικος στην ηλικία. Μάλλον αυτόν θα λες.
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Σαλαμάνης πρέπει να λέγεται. Είχα πάει στρατό Κομοτηνή το 2006 και τον άκουσα. Φωνάρα ήταν....κλασσικά μαθήματα έλεγε..... βέβαια λίγο μεγαλούτσικος στην ηλικία. Μάλλον αυτόν θα λες.

Μπράβο, αυτός. Βρε, τι μου θύμησες...

Εγώ τον άκουσα γύρω στα 50 του. Σεισμός 10 ρίχτερ...
 
Last edited:

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Σαλαμανης Αθανασιος . Παλιος φιλος . Και βεβαια ψαλλει ακομα . Ειναι 62 ετων .
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Σαλαμανης Αθανασιος . Παλιος φιλος . Και βεβαια ψαλλει ακομα . Ειναι 62 ετων .

Ένας εκλεκτός άνθρωπος, προσηνής, καλός ψάλτης, τραγουδάει κιόλας πολύ ωραία. Τα τελευταία χρόνια έχει αριστερό ψάλτη και στενό συνεργάτη τον Γρηγόριο Παπαγιάννη, υιό του π. Κωνσταντίνου, μουσικώτατο, αλλά και επίκουρο καθηγητή στο Τμήμα Βυζαντινής Φιλολογίας στην Κομοτηνή.
Ε.Γ.
 

Βασίλης Κιαμηλίδης

Βασίλης Κιαμηλίδης
Κάποτε είχα συναντήσει προ ετών τον τότε (ίσως και νυν) πρωτοψάλτη Κομοτηνής (μου διαφεύγει το όνομα, πάντως ήταν φωνάρα...) ο οποίος διάλεγε μαθήματα αυστηρά παραδοσιακά π.χ. Πέτρου, Δανιήλ κλπ και ο οποίος μου είχε πει:

"Χερουβικά στους μαθητές μου κάνω δύο σειρές για αρχή, του Πέτρου και του μοναχού Ανδρέα."

Τα είχε σε εκτίμηση, τουλάχιστον όσον αφορά τα αρχικά μαθήματα χερουβικών όπου και τα χρησιμοποιούσε.
Ευθύμιε χαίρε πάντοτε!!!
Στο βιβλίο εκδόσεως 1973 που έχω, και στις σελίδες 126 έως 145 υπάρχουν χερουβικά σύντομα της εβδομάδος ημέτερα όπως αναγράφεται την σελ. 614 με τον πίνακα περιεχομένων.
Εάν ενδιαφέρεται κάποιος, θα μπορούσα να τα ανεβάσω ώς ηλεκτρονικόν δώρον προς τους ενδιαφερόμενους για την εορτήν σου μετά την 19/01/2009 διότι μέχρι τότε έχω άλλες υποχρεώσεις.
Βασίλης Κιαμηλίδης
 

Firfiris

Κωστόπουλος Ευθύμιος
Ευθύμιε χαίρε πάντοτε!!!
Στο βιβλίο εκδόσεως 1973 που έχω, και στις σελίδες 126 έως 145 υπάρχουν χερουβικά σύντομα της εβδομάδος ημέτερα όπως αναγράφεται την σελ. 614 με τον πίνακα περιεχομένων.
Εάν ενδιαφέρεται κάποιος, θα μπορούσα να τα ανεβάσω ώς ηλεκτρονικόν δώρον προς τους ενδιαφερόμενους για την εορτήν σου μετά την 19/01/2009 διότι μέχρι τότε έχω άλλες υποχρεώσεις.
Βασίλης Κιαμηλίδης

Καλοδεχούμενα Βασίλειε, όποτε θέλεις.

Ευχαριστώ για το δώρο.

Χαίρε!
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Έχουν κ ωραία χορωδία που ψάλλει στις ακολουθίες του μητροπολιτικού ναού της Κομοτηνής, την Κοίμηση της Θεοτόκου (?), τον Σύλλογο Φίλων της Β.Μ.

Όντως, από τους καλύτερους που έχω ακούσει ο Σαλαμάνης. Μάλιστα σε ένα απο τα βιβλία του Καραμάνη, στο τέλος, που αναφέρει "συνδρομητές", λέει:
"Κομοτηνή, Σαλαμάνης Αθανάσιος, φοιτητής". Περνάνε τα χρόνια...
 
Τὰ τυπικὰ ἀπὸ τὴν ἔκδοση τοῦ 1973.
Ιδού και επεξεργασμένο με ST, καθαρό, κομμένο ανά σελίδα και αρίθμηση των σελίδων του εγγράφου όμοια με του pdf.
 

Attachments

  • 1973_Τυπικά Ανδρέου Μοναχού.pdf
    281.5 KB · Views: 96
Top