Ιδιόμελα αγίας μεγαλομάρτυρος Βαρβάρας

Δημήτριος Κ.

Νέο μέλος
Επισυνάπτω δύο ιδιόμελα της αγίας μεγαλομάρτυρος Βαρβάρας (4 Δεκεμβρίου) προς χρήσιν από όποιον ενδιαφερόμενο. Πρόκειται για δύο τροπάρια από την ιδιαίτερη ακολουθία της αγίας από το παράρτημα του Μηναίου Δεκεμβρίου των εκδόσεων Φως. Τα χρειάστηκα για μια Αγρυπνία πέρσι και αναγκάστηκα να κάνω την πρώτη μου σοβαρή απόπειρα, καθώς δεν ήθελα να φορτώνομαι συνεχώς στον αγαπημένο μου δάσκαλο Ιωάννη Αρβανίτη, τον οποίο ευχαριστώ για την υπομονή του και για την τιμή που μου έκανε να με οδηγήσει φέτος στην απόκτηση του διπλώματός μου και ο οποίος τελικά έβαλε, ευτυχώς, το χεράκι του στα ανωτέρω διορθώνοντας και καλλωπίζοντάς τα με τον καλύτερο τρόπο. Του τα αφιερώνω με πολλή αγάπη! Τυχόντα λάθη επιβαρύνουν τον γράφοντα, καθώς κατά την καθαρογράφηση προς σάρωση στον υπολογιστή πείραξα ένα-δυο σημεία.
Εύχομαι η αγία Βαρβάρα να είναι μεσίτρια προς φωτισμό και σωτηρία πάντων των τιμώντων αυτήν!
Καλό σαρανταήμερο!
 

Attachments

  • Αγίας Βαρβάρας, ιδιόμελα, ΔΚ.PDF
    4.7 MB · Views: 74

lagoudakis

Μιχαήλ Γ. Λαγουδάκης
Δημήτρη,

ευχαριστούμε πολύ για τις συνθέσεις σου. Πολύ ωραίες. Έκανα έναν "καθαρισμό" των σελίδων με το Scan Tailor, ώστε να φαίνονται καλύτερα. Βγήκε και το αρχείο μικρότερο. Επίσης, στην 3η γραμμή της 1ης σελίδας, έλειπε μία απόστροφος (στην λέξη νευρουμένη), την οποία και συμπλήρωσα ώστε να μην χρειαστεί ξανά νέος γύρος σάρωσης, κλπ.

Συγχαρητήρια για το δίπλωμά σου και καλή συνέχεια στα χνάρια του δασκάλου σου!
 

Attachments

  • Agias Barbaras - Idiomela - DK - clean.pdf
    207.8 KB · Views: 56
Top