ΙΓ΄ Σεπτεμβρίου

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Καλησπέρα σας . Αυτά που ανεβασα βρίσκονται στους αίνους της σημερινής ημέρας ΙΓ΄Σεπτεμβρίου .
Εὐχαριστοῦμε. Ἴσως δέν κατάλαβες καί δέν χρειαζόταν νά ἀνεβάσεις τό Μηναῖο.
Ρώτησα νά μάθω/ουμε σέ ποιά μουσικά βιβλία ἀκόμη, ἐκτός τῆς ΖΩΗΣ, αὐτά τά ἰδιόμελα ὑπάρχουν στήν ΙΓ΄ Σεπτεμβρίου στούς αἴνους. Ἔχει σχέση μέ ὅσα γράψαμε παραπάνω.
Ὅτι ὑπάρχουν στήν Ἀκολουθία τῶν Ἐγκαινίων τό εἴπαμε.
Ἄν δέν ἔχεις ὑπόψι σου κάποια βιβλία δέν χρειάζεται νά ἀπαντήσεις.
Εὐχαριστῶ.
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος


Ὑπάρχουν καὶ στὸ Σ. Γεωργακοπούλου Ἡ ἀκολουθία τῶν ἐγκαινίων Πάτρα 1986, σσ. 44-54.
 

Dionysios

Διονύσιος Ἀνατολικιώτης, «γηράσκω ἀεὶ διορθούμενο
Ὑπάρχουν καὶ στὸ Σ. Γεωργακοπούλου Ἡ ἀκολουθία τῶν ἐγκαινίων Πάτρα 1986, σσ. 44-54.
Μανόλη μου, σ᾿ εὐχαριστοῦμε, ἀλλὰ τὰ ξέρουμε αὐτά. προσωπικῶς ἔχω καὶ αὐτὸ καὶ ἄλλα ἀκόμη τέτοια μουσικὰ βιβλία γιὰ τὰ ἐγκαίνια μὲ μελοποιημένα τὰ συγκεκριμένα ἰδιόμελα, ἀλλὰ δὲν τὰ ἀναφέρω ἐδῶ. καὶ ὁ μακαριστὸς μουσικοδιδάσκαλος Κ.Ι.Π. ἦταν συμπατριώτης μου. τώρα διατί παρουσιάζει τὰ συγκεκριμένα ἰδιόμελα ὡς μελοποίησι τοῦ διδασκάλου του, δὲν ξέρω, διότι ἔχω κάποιες ἀπορίες. πάντως ἄλλη εἶναι ἡ ἐρώτησις τοῦ πατρὸς Μαξίμου· σὲ ποιά μουσικὰ βιβλία μηνολογίου (= ὕμνων ἐκ τοῦ μηναίου) ὑπάρχουν αὐτὰ τὰ ἰδιόμελα μελοποιημένα ὡς ὕμνοι τῶν αἴνων τῆς 13ης σεπτεμβρίου;
 

Π. Δαβίδ

Γενικός συντονιστής
Kι εγώ δεν βλἐπω το κουμπί ευχαριστιών... Ωστόσο ευχαριστώ το Διονύσιο!
 

MTheodorakis

Παλαιό Μέλος
Ἡ ἑορτὴ αὐτὴ τῶν ἐγκαινίων εἶναι ἡ ἐπέτειος τῆς ἀπελευθέρωσης τῆς ἐκκλησίας ἀπὸ τὶς διώξεις καὶ ἀπαγορεύσεις.
 
Top