[Ερώτηση] Θυρανοίξια ή νέα θυρανοίξια;

andreas1gr

Νέο μέλος
Καλή σας ημέρα.
Δεν γνωρίζω αν πρέπει να υποβάλω εδώ το ερώτημα μου και γι αυτό ζητώ προκαταβολικά συγγνώμη

Θέλω να ρωτήσω σχετικός με θυρανοίξια ή τα «νέα θυρανοίξια»

Στην οικογένεια μου υπάρχει ιδιωτικός ιερός ναός από το έτος 1873.(δεν ανήκει στην ενορία του χωριού μου καθότι ιδιωτικός ναός)
Φέτος με την βοήθεια του θεού έκανα μια μεγάλη ανακαίνιση στον ναό, με την επίβλεψη της οικίας εφορείας βυζαντινών αρχαιοτήτων (νέα στέγη, αποκατάσταση όψεων, αποκατάσταση αυλής, νέο τέμπλο και νέο δάπεδο...).

Το ερώτημα μου είναι το εξής: θα πρέπει να γίνουν θυρανοίξια ή νέα θυρανοίξια όπως μου έχουν πει ορισμένοι λόγο του ότι έχουν γίνει πάρα πολλές εργασίες στον ναό;
Δηλαδή αλλάξαμε τα πάντα εκτός από τούς 4 πέτρινους τοίχους και τοις φορητές εικόνες.
Δυστυχώς και ο ιερέας της ενορίας μου δεν γνωρίζει και πολλά σχετικός με το θέμα και έλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας με το τι προβλέπετε να γίνει και πια η σχετική ακολουθία.

Σας ευχαριστώ εκ τον προτέρων για τον χρόνο σας και την υπομονή σας :confused:
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Δυστυχώς και ο ιερέας της ενορίας μου δεν γνωρίζει και πολλά σχετικός με το θέμα και έλπιζα να μου δώσετε τα φώτα σας με το τι προβλέπετε να γίνει και πια η σχετική ακολουθία.
Ἄν δέν γνωρίζει ὁ ἱερέας, γνωρίζει ὁ ἐπίσκοπος, πού ἔχει τήν εὐθύνη, ἄσχετα ἄν πρόκειται γιά ἰδιωτικό ναό. Ἀπευθυνθεῖτε στή μητρόπολη.

Περί τῆς ἀκολουθίας, ἐδῶ.


 

andreas1gr

Νέο μέλος
Καλημέρα πάτερ και σας ευχαριστώ για την άμεση απάντηση.
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως αν όντος υπάρχουν και «νέα θυρανοίξια» όσον αφορά μια μεγάλη ανακαίνιση ναού.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Θα ήθελα να ρωτήσω όμως αν όντος υπάρχουν και «νέα θυρανοίξια» όσον αφορά μια μεγάλη ανακαίνιση ναού.
Πάλι «θυρανοίξια» θά εἶναι, ἀφοῦ πρόκειται γιά μιά ἐκ βάθρων ἀνακαίνιση καί ἀφοῦ τά «θυρανοίξια» οὐσιαστικά εἶναι ἀκολουθία ἁγιασμοῦ.


 
Top