Θρ.Στανίτσας-Διάφορες ηχογραφήσεις.

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Θα αρχίσω να ανεβάζω (απο το προσωπικό μου αρχείο) ηχογραφήσεις απο τον Αρχοντα Θ.Στανίτσα. Τα κομμάτια ειναι πολλά, μεγάλα και δυστυχώς μπερδεμένα, επομένως θα μου πάρει χρόνο να τα ξεχωρίσω και να κατατάξω μαζί οσα προέρχονται απο μια συγκεκριμένη ηχογράφηση. Χρονολογίες δεν υπάρχουν στα περισσότερα κομμάτια γιαυτό και δεν μπορώ να τα ανεβάσω στις επιμέρους ενότητες που υπάρχουν. Όσα εχουν στοιχεία (χρονολογίες, τοποθεσίες κτλ) θα ανέβουν στα ανάλογα θέματα. Για αρχή -ετσι για να μας ανοίξει η όρεξη- ανεβάζω τον καλοφωνικό ειρμό ''Έφριξε γή'' τον οποίο ψάλλει ''θεικά''!!! Δεν θυμάμαι να εχει ανεβεί το συγκεκριμένο κομμάτι. Καλή ακρόαση.:)

Υ.Γ. Εαν κάποιες απο τις ηχογραφήσεις που θα ανεβάσω υπάρχουν ήδη χωρίς να το εχω προσέξει, παρακαλώ στείλτε ενα μνμ για να τις αφαιρέσω.
 

Attachments

  • Θρ.Στανίτσας-Έφριξε γή..mp3
    8.2 MB · Views: 164
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Είναι ίδια μ' αυτήν την ηχογράφηση, που είναι όμως σε φορμά realplayer
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Είναι ίδια μ' αυτήν την ηχογράφηση, που είναι όμως σε φορμά realplayer
Μιας και πρόκειται για το αρχικό μνμ του θέματος και επειδή μου αρέσει πολυ η απόδοση του κομματιού, επιτρέψτε μου να κρατήσω την ηχογράφηση. Σας ευχαριστώ ομως για το μνμ, και παρακαλω όποιον εντοπίσει ίδιες ηχογραφήσεις να το αναφέρει.:)

Υ.Γ. Στον καλοφωνικό ειρμό ''Εφριξε γη'' αναφέρεται ως καλλιτέχνης ο Φ.Κετσετζής όπως και σε κάποιες ηχογραφήσεις του Σ.Μαιδανόγλου που ανέβασα προχθές και ξαναλέω πως έγινε κατα λάθος και δεν μπορώ να το διορθώσω, απλώς αγνοήστε το.
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ανεβάζω τα Θεοτοκία των αποστίχων του εσπερινού του Σαββάτου απο μια συγκεκριμένη ηχογραφηση (εκτος λατρείας εννοείται) η οποία μάλλον μεσα σε Ναό έγινε για λόγους ακουστικής. Οποιος γνωρίζει περεταίρω στοιχεια ας μας διαφωτίσει.

Υ.Γ. Ελπίζω να μην εμπίπτουν σε πνευματικά δικαιώματα και αυτές.
 

Attachments

  • Ιδού πεπλήρωται. Ηχος Α'.mp3
    1.7 MB · Views: 120
  • Ω θαύματος καινού. Ηχος Β'.mp3
    1.7 MB · Views: 104
  • Ασπόρως εκ Θείου Πνεύματος. Ηχος Γ'.mp3
    1.6 MB · Views: 94
  • Νεύσον παρακλήσεσι. Ηχος Δ'.mp3
    1.7 MB · Views: 98

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η συνέχεια...
 

Attachments

  • Ναός και πύλη. Ηχος Πλ. Α'.mp3
    1.6 MB · Views: 103
  • Ο ποιητής και λυτρωτής μου. Ηχος Πλ.Β'.mp3
    1.6 MB · Views: 107
  • Υπό την σην Δέσποινα σκέπην. Ηχος Βαρύς.mp3
    1 MB · Views: 94
  • Ανύμφευτε Παρθένε. Ηχος Πλ. Δ'.mp3
    1.6 MB · Views: 92

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Η συγκεκριμένη ηχογράφηση παλι εκτός λατρείας είναι.

Υ.Γ. Τα λειτουργικά του Μ. ΧΑθανασίου καθώς και η άλλη εκτέλεση του Άξιον εστίν (ΧΑθανασίου) πρέπει να εχουν ανέβει ξανά διότι τα εχω και σε άλλο φάκελο αλλα σε πολύ άσχημη ποιότητα.
 

Attachments

  • Λειτουργικά-Αξιον εστίν Μ.ΧΑθανασίου Ηχος Α'.mp3
    10 MB · Views: 168
  • Έτερον Άξιον εστίν Μ.ΧΑθανασίου. Ηχος Α'.mp3
    2.9 MB · Views: 114
  • Άξιον εστίν (το Πατριαρχικόν) Ι. Ναυπλιώτου. Ηχος Α'.mp3
    2.1 MB · Views: 103
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Ύμνοι απο την εορτή της Πεντηκοστής. Στο Δοξαστικό και συγκεκριμένα στο ''Παράκλητε'' κάνει εναρμόνιο και μετά κάνει ενα γύρισμα -που σε στέλνει κανονικά- και γυρίζει Πλ.β'.

Υ.Γ. 'Οσες ηχογραφήσεις είναι εκτός λατρείας φαίνεται κ' είναι περιττό να το αναφέρω συνέχεια. Επίσης μετά το Δοξαστκό ακούγεται κάποιος να λέει ''ακούγεται, έλα... συνέχισε'' και μετά πάλι -μάλλον ο Στανίτσας- προλογεί και λέγει πως στη συνέχεια ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Λ.Πετρίδης. Επομένως μάλλον πρόκειται για ηχογραφήσεις που έκανε ο Πετρίδης. Άφησα το κομμάτι εκείνο επίτηδες για να το ακούσετε.
 

Attachments

  • Κύριε εκέκραξα. Ηχος Α'.mp3
    1.9 MB · Views: 119
  • Πεντηκοστήν εορτάζομεν. Ηχος Α'.mp3
    1.5 MB · Views: 96
  • Γλώσσαις αλλογενών. Ηχος Α'.mp3
    1.1 MB · Views: 92
  • Πάντα χορηγεί το Πνεύμα. Ηχος Α'.mp3
    1.6 MB · Views: 93
  • Είδομεν τό φώς τό αληθινόν. Ηχος Β'.mp3
    1 MB · Views: 100
  • Εν ταίς αυλαίς σου. Ηχος Β'.mp3
    1.1 MB · Views: 87
  • Δόξα. Βασιλεύ ουράνιε. Ηχος Πλ. Β'.mp3
    3.6 MB · Views: 153

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
προικισμένος από τον Θεό αυτός ο άνθρωπος..ανεπανάληπτος. Όσοι έχουν ηχητικά του Στανίτσα ας τα ανεβάσουν γιατί είναι μουσικοί θησαυροί..
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Ύμνοι απο την εορτή της Πεντηκοστής. Στο Δοξαστικό και συγκεκριμένα στο ''Παράκλητε'' κάνει εναρμόνιο και μετά κάνει ενα γύρισμα -που σε στέλνει κανονικά- και γυρίζει Πλ.β'.

Υ.Γ. 'Οσες ηχογραφήσεις είναι εκτός λατρείας φαίνεται κ' είναι περιττό να το αναφέρω συνέχεια. Επίσης μετά το Δοξαστκό ακούγεται κάποιος να λέει ''ακούγεται, έλα... συνέχισε'' και μετά πάλι -μάλλον ο Στανίτσας- προλογεί και λέγει πως στη συνέχεια ψάλλει ο Πρωτοψάλτης Λ.Πετρίδης. Επομένως μάλλον πρόκειται για ηχογραφήσεις που έκανε ο Πετρίδης. Άφησα το κομμάτι εκείνο επίτηδες για να το ακούσετε.

Γιάννη,

Αυτός που προλογεί τα επόμενα ψαλλόμενα του Πετρίδη είναι ο ίδιος ο Πετρίδης.

Απόστολος
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σε αυτά τα κομμάτια -τα οποία προφάνως είναι απο την ιδια χρονική περίοδο αν οχι απο την ίδια ηχογραφηση- ο Αρχοντας ειναι ακμαίος, τουτέστι του δίνει και καταλαβαίνει.:D

Υ.Γ. Στο Δοξαστικο του εσπερινού του Ασώτου ''Ω ποσων αγαθών'', προσέξτε προς το τελος το ''ως τον άσωτον'' που κάνει εναρμόνιο και πως το γυρίζει παλι στο Β' ήχο...φοβερο!!!
 

Attachments

  • Δοξαστικόν-Ω πόσων αγαθών. Ηχος Β'.mp3
    4.4 MB · Views: 148
  • Δόξα. Εκάθισεν Αδάμ. Ηχος Πλ. Β'.mp3
    4.4 MB · Views: 101
  • Δοξαστικόν-Μεθ'ημέρας οκτώ. Ηχος Πλ.Β'.mp3
    3.1 MB · Views: 100
  • Δοξαστικόν-Οταν τίθωνται θρόνοι.mp3
    4.3 MB · Views: 108
  • Δοξαστικόν-Πάτερ αγαθέ.Ηχος Πλ.Β'.mp3
    4.8 MB · Views: 120
  • Δύναμις(το συνηθισμένον). Ηχος Β'.mp3
    2.5 MB · Views: 97
  • Πάσα πνοή-Οίμι ο Αδάμ-Το στάδιο των αρετών.Ηχος Πλ.Α'.mp3
    4.8 MB · Views: 109
  • Τον Δεσπότην.Ηχος Βαρύς.mp3
    3.5 MB · Views: 103
Last edited:

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Σε παραπάνω μνμ κατέβασα πάλι κάποια κομμάτια λόγω πνευματικών δικαιωμάτων μετα απο πμ που έλαβα και ευχαριστώ και δημόσια τον αποστολέα. Θα ήθελα ομως να πω -κατι το οποίο και στην αρχή είπα- πως δεν εχω ιδέα απο πού ειναι τα κομμάτια, πότε γράφησαν και πολύ περισσότερο εαν εμπίπτουν κάποια απο αυτα σε πνευματικά δικαιώματα. Το αναφέρω ξανά διότι στενοχωρούμαι ιδιαίτερα με υπονοούμενα για την εντιμοτητά μου ως προς τα άτομα που κοπίασαν και ξόδεψαν για να φτιάξουν τις όποιες συλλογές με ηχογραφήσεις του Στανίτσα (εν τω προκειμένω).
 
Last edited:

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Δεν θα πρεπε κατα την δικιά μου εκτίμηση σε τέτοιου μεγέθους ψάλτες όπως Στανίτσας, Πρίγγος κ.λπ. να υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα. Μόνο εάν ήταν επιθυμία του ιδίου προσώπου..Δεν γνωρίζω για αυτούς τους δυο τιτάνες των αναλογίων τι ισχύει. Αν μπορεί κάποιος να μας διαφωτίσει τι ισχύει νομικά..Απ' ότι ξέρω του Πρίγγου τα πνευματικά δικαιώματα τα χει η Αποστολική Διακονία και του Στανίτσα ένα Ίδρυμα..Πάντως θα ήταν ωφέλιμο για όλους τους ψάλτες ανα τον Ελλαδικό χώρο να έχουν την ευκαιρία να ακούσουν συτούς τους 2 μεγάλους ψάλτες..
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Στο Δύναμις του Κρητός κ' στο χερουβικό γίνεται ''μακελειό''...!!!:D:D

Υ.Γ. Παρακαλώ ας μην ανοίξουμε τη συζήτηση περι των πνευματικών δικαιωμάτων -περα απο τη δική μου διευκρίνηση που έγινε για ευνόητους λόγους- κ' ας απολαύσουμε τις ηχογραφήσεις του αείμνηστου Άρχοντα.

έχετε δίκιο..σας ευχαριστούμε πολύ!
 

dpapagia

Δημήτρης Παπαγιαννούλης
Το μήνυμα του Γιάννη με περιεχόμενα Κυριακής του Ασώτου με πλάγιο του δευτέρου μεταφέρθηκε σε οικείο θέμα (Κυριακή 26-2-1967). Δεν διαγράφεται, διότι κάποια από τα τροπάρια συμπληρώνουν την ήδη υπάρχουσα ηχογράφηση.
 
Last edited:
Σε αυτά τα κομμάτια -τα οποία προφάνως είναι απο την ιδια χρονική περίοδο αν οχι απο την ίδια ηχογραφηση- ο Αρχοντας ειναι ακμαίος, τουτέστι του δίνει και καταλαβαίνει.:D

Υ.Γ. Στο Δοξαστικο του εσπερινού του Ασώτου ''Ω ποσων αγαθών'', προσέξτε προς το τελος το ''ως τον άσωτον'' που κάνει εναρμόνιο και πως το γυρίζει παλι στο Β' ήχο...φοβερο!!!

Καταρχήν σας ευχαριστούμε αγαπητέ συνάδελφε για τις ηχογραφήσεις!Πράγματι άκουσα το δοξαστικό και στο τέλος κάνει το γύρισμα που αναφέρετε "παίζοντας" με τα μόρια αν ακούω σωστά.Κάποιος πιο έμπειρος συνάδελφος ας μας διαφωτίσει τι ακριβώς κάνει αν είναι δυνατό! κ. Γιάννου ίσως..!
Πράγματι πάντως μιλάμε για μουσική ιδιοφυία!Κάποιος κάποτε μου τον χαρακτήρισε ως τον Μπάχ της βυζαντινής μουσικής!
 

dimitris

Παλαιό Μέλος
Κάποιος κάποτε μου τον χαρακτήρισε ως τον Μπάχ της βυζαντινής μουσικής!
(Μπ)άχ οι παλαιότεροι έλεγαν τόν Χατζημάρκο πού διέθετε άριστο ηχείο (μεγάλη μύτη) και ήταν μανούλα στά αργά με αίσθημα. :wink:
 

Γιάννης Βενιέρης

Ο αποχωρήσας...
Εγώ είχα ακούσει τον Άρχοντα Εμμανουηλίδη να χαρακτηρίζει τον δάσκαλό του Άρχοντα Στανίτσα ως τον Σοπέν της Βυζαντινής Μουσικής. :wink:
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Φιλοι μου καλα όλα αυτα με τον Σοπεν και τον Μπαχ αλλα αυτο που σκέφτομαι είναι πως πέρα απο το ταλέντο τους έστρωσαν και το πισινό τους κάτω και διάβασαν ωρες ατελείωτες για να κάνουν οτι κανουν. Το αναφέρω (αν και αυτονόητο) διοτι ισως κάποιες φορες αναφερόμενοι στο ταλέντο των άλλων ψάχνουμε αλλοθι κατα κάποιο τρόπο για τη δική μας (πρώτος και καλύτερος εγω!) ''τεμπελιά''...:wink::D
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Πρόκειται για τον καλοφωνικό ειρμό «Έφριξε γη» στη μελοποίηση του Πρωτοψάλτου της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Παναγιώτου Χαλάτζογλου (ακμή περ. 1708 - †1748). Ψάλλει ο επίσης Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Θρασύβουλος Στανίτσας (1910 - †1987).

Η ηχογράφηση ελήφθη από τη δημοσίευση αυτή: http://analogion.com/forum/showpost.php?p=125776 και έχει δημοσιευτεί και στο cmkon.org, ενδεχομένως δε να αποτελεί μετατροπή της δημοσιεύσεως της ιστοσελίδας αυτής. Διορθώθηκε, όμως, η ταχύτητα αναπαραγωγής με επέκταση στο 112,5% της αρχικής διάρκειας, όπου αποδίδεται σωστότερα η χροιά του άρχοντος. Το κείμενο παρατίθεται από το γ' τόμο της Μουσικής Συλλογής του Γεωργίου Πρωγάκη, κατ' εξοχήν βιβλίο των πατριαρχικών ψαλτών, απ' όπου είναι και το πιθανότερο να εψάλη. Ελήφθη από τη σάρωση του Συλλόγου Ιεροψαλτών Χαλκιδικής και υπέστη τον απαραίτητο καθαρισμό.

Προτιμήθηκε αυτή η εκτέλεση, έναντι των άλλων τριών ηχογραφήσεων που υπάρχουν τουλάχιστον, για την καθαρότητα του ήχου και τη φωνητική κατάσταση του άρχοντος, αν και κάνει ορισμένες διασκευές και συντμήσεις σε κάποια σημεία του μέλους. Οι υπόλοιπες εκτελέσεις είναι διαθέσιμες στο Διαδίκτυο στους εξής συνδέσμους:
- http://analogion.com/forum/showpost.php?p=132632
- http://analogion.com/forum/showthread.php?p=38593
- https://www.youtube.com/watch?v=YETlBHfoG8k (από ηχογράφηση στο Μανώλη Χατζηγιακουμή τον Ιούνιο του 1985 στα πλαίσια της σειράς «Μνημεία Εκκλησιαστικής Μουσικής - Καλοφωνικοί Ειρμοί»).


Το ηχητικό που προέκυψε το επισυνάπτω παρακάτω:

Θρασ. Στανίτσας - «Έφριξε γη», Παν. Χαλάτζογλου.mp3
 
Top