Θεωρητικό "Στοιχειώδεις Γνώσεις Εκκλησιαστικής Μελωδίας", Φωτίου Παπαδοπούλου, 1900.

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Θυμομουν οτι ειχα ενα θεωρητικο αγνωστο σε πολλους στην βιβλιοθηκη μου. Λεγεται "ΣΤΟΙΧΙΩΔΕΙΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΕΚΚΛΗΣΙΑΣΤΙΚΗΣ ΜΕΛΩΔΙΑΣ" ειναι του 1900 και ειναι απο τον ΦΩΤΙΟ ΠΑΠΑΔΟΠΟΥΛΟ ιεροψαλτης στον Αγιο Δημητριο Ταταουλων. Εχει ξεκινησει το σκαναρισμα οταν το τελειωσω θα ανεβει.
Ειναι 3ων τομων. Δυστηχως εχω μονο τον εναν....

Μπορειτε να παρετε μια μικρη γευση απο το εξωφυλλο.
 

Attachments

  • 0005.jpg
    2 MB · Views: 149

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Όπως είπα... ορίστε. Και σε βέλτιστη ποιότητα.
Καλή ανάγνωση.

Πρέπει να κατεβούν και τα 2 μέρη.
Ευχαριστώ.
 

Attachments

  • thewritiko Papadopoulou 1900.part1.rar
    30 MB · Views: 418
  • thewritiko Papadopoulou 1900.part2.rar
    28.1 MB · Views: 365

kxkaragounis

Παλαιό Μέλος
Σας ευχαριστώ πολύ για το Θεωρητικό που μας γνωστοποιήσατε.
Έχω, μόνο ένα πρόβλημα με το άνοιγμα του πρώτου μέρους του βιβλίου.
ΚΧΚ
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Μιχαήλ ευχαριστούμε για το βιβλίο! Φαίνεται λείπουν οι σελίδες μέχρι και την 5. Προφανώς υπάρχει τουλάχιστον το εξώφυλλο.
 

Emmanouil Giannopoulos

Emmanouil Giannopoulos
Σας ευχαριστώ πολύ για το Θεωρητικό που μας γνωστοποιήσατε.
Έχω, μόνο ένα πρόβλημα με το άνοιγμα του πρώτου μέρους του βιβλίου.
ΚΧΚ

Κώστα, πατάς το ένα από τα δύο και σχηματίζεται ένα αρχείο. Εάν δεν δουλεύει ξανακατέβασε και τα δύο αρχεία
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Λοιπον επειδη δεχθηκα ενα περιεργο pm πρεπει να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.
Αγαπητε ΕΣΥ που μου εστειλες το pm.
Οπως βλεπεις ο καθενας που ανεβαζει πραγματα του εδω για να περνουν οι υπολοιποι ουτε πληρωνεται ουτε τιποτα. Με καλη καρδια και μονο.
Ετσι και εγω εκατσα σκαναρα το βιβλιο και το ανεβασα. Το αν "ειναι ντροπη μου που ανεβαζω το βιβλιο χωρις απαραιτητες σελιδες" (Ακουσον ακουσον δλδ)
και το αν "ειναι καλυτερα να μην το ανεβαζες καθολου εφοσον δεν εχεις και τους αλλους 2 τομους" τοτε συγνωμη ρε μαγκα που εκατσα και σου εδωσα ενα κομματι απο την συλλογη μου. Ενα κομματι που αν δεις εμφανισεις και thanks το κατεβασαν ακομα και αυτοι που δεν με πανε. Λοιπον να προσεχουμε τα λογια μας και να βουταμε την γλωσσα μας και τα δαχτυλα μας στο μυαλο πριν μιλησουμε η γραψουμε(πολλές φορές δεν το κάνω ούτε και γω αλλά αχάριστος δεν είμαι σε τέτοια θέματα).


υγ : προσωπικα βαριεμαι να το συνεχεισω αλλα αν θελεις εδω ειμαι.
 
Last edited:

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Λοιπον επειδη δεχθηκα ενα περιεργο pm πρεπει να ξεκαθαρισουμε καποια πραγματα.
Αγαπητε ΕΣΥ που μου το εστειλες pm.
Οπως βλεπεις ο καθενας που ανεβαζει πραγματα του εδω για να περνουν οι υπολοιποι ουτε πληρωνεται ουτε τιποτα. Με καλη καρδια και μονο.
Ετσι και εγω εκατσα σκαναρα το βιβλιο και το ανεβασα. Το αν "ειναι ντροπη μου που ανεβαζω το βιβλιο χωρις απαραιτητες σελιδες" (Ακουσον ακουσον δλδ)
και το αν "ειναι καλυτερα να μην το ανεβαζες καθολου εφοσον δεν εχεις και τους αλλους 2 τομους" τοτε συγνωμη ρε μαγκα που εκατσα και σου εδωσα ενα κομματι απο την συλλογη μου. Ενα κομματι που αν δεις εμφανισεις και thanks το κατεβασαν ακομα και αυτοι που δεν με πανε. Λοιπον να προσεχουμε τα λογια μας και να βουταμε την γλωσσα μας και τα δαχτυλα μας στο μυαλο πριν μιλησουμε η γραψουμε(πολλές φορές δεν το κάνω ούτε και γω αλλά αχάριστος δεν είμαι σε τέτοια θέματα).


υγ : προσωπικα βαριεμαι να το συνεχεισω αλλα αν θελεις εδω ειμαι.

Τέτοιος άνθρωπος είναι ψυχιατρικού ενδιαφέροντος.
 

Μιχαήλ Τσαβαρής

Ιερός Καθεδρικός Ναός Ευαγγελισμού της Θεοτόκου
Τέτοιος άνθρωπος είναι ψυχιατρικού ενδιαφέροντος.

Και νευρολογικού ενδιαφέροντος γιατί με το που το είδα μου ανέβηκε το αίμα στο κεφάλι. Τέλος πάντων πολύ ασχοληθήκαμε. Ελπίζω τουλάχιστον να άρεσε στους υπόλοιπους.
 
Top