[Ερώτηση] Θεωρητικά μαθήματα διπλώματος

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Πέρα απ΄την διδασκαλία της θεωρίας και πράξης της καθ'αυτής βυζαντινής μουσικής, ποια άλλα θεωρητικά μαθήματα πρέπει να διδαχθούν και σε τι ακριβώς βοηθούν;
Ευχαριστώ! :)
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Αποψη μου είναι ο ψάλτης να γνωρίζει ναοδομία,συμβολισμό(στην Είσοδο κτλ)και έτι περισσότερο κανόνες παραμονής στο αναλόγιο.Εχει παρατεθεί εδώ μεσα μια εγκύκλιος του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου
 
Last edited:

tb---

τσοπάνης
Όλες τις ωδές , όλων των ήχων της παρακλητικής εκ στήθους.

Α, τώρα είδα ότι λέτε για θεωρητικά μαθήματα. Κρίμα ~
 
Αποψη μου είναι ο ψάλτης να γνωρίζει ναοδομία,συμβολισμό(στην Είσοδο κτλ)και έτι περισσότερο κανόνες παραμονής στο αναλόγιο.Εχει παρατεθεί εδώ μεσα μια εγκύκλιος του Αρχιεπισκόπου Χριστόδουλου

Εγώ θα έλεγα και στοιχεία αρχιτεκτονικής , διακοσμητικής και φεγκ σούι...
Για πτυχίο ...
Για δίπλωμα , βλέπουμε...
 

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Συνάδελφε (και ω του θαύματος έχουμε και την τιμή να ψάλλουμε στην Παναγία των Βλαχερνών και οι δύο) όλα παίζουν ρόλο.Ναι στα θεωρητικά μαθήματα ναί στην πράξη αλλά πώς μπορεί να λείπει το μάθημα του συμβολισμού και της ναοδομίας και της Ιστορίας της βυζαντινής αφού όλα είναι μέρος της λατρείας?:):)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Συνάδελφε (και ω του θαύματος έχουμε και την τιμή να ψάλλουμε στην Παναγία των Βλαχερνών και οι δύο) όλα παίζουν ρόλο.Ναι στα θεωρητικά μαθήματα ναί στην πράξη αλλά πώς μπορεί να λείπει το μάθημα του συμβολισμού και της ναοδομίας και της Ιστορίας της βυζαντινής αφού όλα είναι μέρος της λατρείας?:):)

Για την ιστορία να το καταλάβω, έχει άμεση σχέση μ'αυτό που λέγεται βυζαντινή μουσική, αλλά η ναοδομία κτλ που κολλάνε; στο τι θα βοηθήσει έναν διπλωματούχο βυζαντινής μουσικής;
Ευχαριστώ! :)
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Αποψη μου είναι ο ψάλτης να γνωρίζει ναοδομία,..
Εγώ θα έλεγα και στοιχεία αρχιτεκτονικής , ...

Οπωσδήποτε! Οι άλλοι να αραιώνουν, να πιάσουμε και κανένα κεντρικό ναό!:D:D
 
Last edited:

Μοραλέτης

Νικόλαος.Χ.Κουβρακίδης
Συμπάθα με Βάιε απλά δεν θέλω να ξεχωρίσω τίποτα μέσα στο Ναό,όλα δηλαδή να τα γνωρίζουν όλοι ασχέτως ποιό είναι αυτό καθαυτό το διακόνημά τους.
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Συμπάθα με Βάιε απλά δεν θέλω να ξεχωρίσω τίποτα μέσα στο Ναό,όλα δηλαδή να τα γνωρίζουν όλοι ασχέτως ποιό είναι αυτό καθαυτό το διακόνημά τους.

Αν το θέτεις έτσι αλλάζει το πράγμα.....πρέπει να είναι όμως υποχρεωτικό μάθημα για το δίπλωμα; αυτό με παραξένεψε :wink:
ως γενική γνώση είναι όντως χρήσιμο, αλλά;
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Εγώ θα έλεγα και στοιχεία αρχιτεκτονικής , διακοσμητικής και φεγκ σούι...
Για πτυχίο ...
Για δίπλωμα , βλέπουμε...
Οπωσδήποτε! Οι άλλοι να αραιώνουν, να πιάσουμε και κανένα κεντρικό ναό!:D:D
Αδικία! Να προαχθεί και το υπόλοιπο Πολυτεχνείο. Τσάμπα τόσα χρόνια σπουδών;
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Μάθε να ψάλλεις σωστά τον βαρύ τον ήχο και μετά ας βάλουμε όχι ναοδομία, και ψυχολογία της 3ης ηλικίας στα θεωρητικά του διπλώματος.

(Η παραίνεση δεν αφορά εσένα αδελφέ αλλά όλους εμάς που αισθανόμαστε ότι δε φτάσαμε ακόμα την ψαλτική τελοιότητα)
 

ΒΑΙΟΣ ΝΤΕΛΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μάθε να ψάλλεις σωστά τον βαρύ τον ήχο και μετά ας βάλουμε όχι ναοδομία, και ψυχολογία της 3ης ηλικίας στα θεωρητικά του διπλώματος.

(Η παραίνεση δεν αφορά εσένα αδελφέ αλλά όλους εμάς που αισθανόμαστε ότι δε φτάσαμε ακόμα την ψαλτική τελοιότητα)

γιατί εγώ τον ξέρω τον βαρύ; ή μήπως έχω φτάσει στην ψαλτική τελειότητα;
τι να κάνω όμως που πρέπει να δώσω για το δίπλωμα κάποια θεωρητικά μαθήματα.....
δημιούργησα αυτό το θέμα για να δω τι ξέρετε κι εσείς οι υπόλοιποι για τέτοια μαθήματα και αν όντως απαιτείται από έναν διπλωματούχο να γνωρίζει τέτοια πράγματα. Επίσης, σκεφτόμουνα (πονηρα...) ότι μπορεί να μου λέγατε και για κάποιο άλλο μάθημα που είναι χρήσιμο σε διπλωματούχο και δεν ήξερα και προφανώς δεν το διδάσκομαι και έτσι να είχα όφελος απ'αυτό και να ασχολιόμουνα και λίγο μ'άυτό :D:wink:
Όποιος ξέρει, ας μου πει......συγγνώμη αλλά έχω αρχίσει να βαριέμαι τα εκτός θέματος μηνύματα (όχι σ'αυτό το θέμα....γενικά αναφέρομαι) (κοιτάτε ποιος μιλάει;;!! τι να πείτε και οι υπόλοιποι που ασχολείστε και ενεργά με τέτοια;;; :D:p.....τέλος πάντων......)
Ευχαριστώ! :)
 
Last edited:
Top