Θεοχάρης Απόστολος - Απεστάλη εξ ουρανού...

ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ

Παλαιό Μέλος
Το δοξαστικο των εσπεριων της εορτης του Ευαγγελισμου της Θεοτοκου σε συνθεση του Αθανασιου Καραμανη ....ψαλλει ο Αποστολης Θεοχαρης!!
 

Attachments

  • ΑΠΕΣΤΑΛΗ ΕΞ ΟΥΡΑΝΟΥ.. ΚΑΡΑΜΑΝΗ ... Αποστολης Θεοχαρης.mp3
    16.9 MB · Views: 209

Χρύσανθος80

Παλαιό Μέλος
Αγαπητέ Δανιήλ περα απο το τυπικό Ευχαριστούμε ΚΑΡΑΜΠΑΣΗΣ ΔΑΝΙΗΛ οφείλω να συμπληρώσω τις ευχαριστίες μου προς σε σένα για δύο λόγους:

1ον γιατι κάποιος αρχίζει και καταγράφει επιτέλους τον συνάδελφο Απόστολο ο οποίος μαθήτευσε και μαθητεύει διπλα στους τελευταίους μεγάλους ιεροψάλτες (δε θα πω ποιούς γιατι μεσα σε λίγη ώρα προβλέπω να γεμίζει το Ψ απο διιστάμενες απόψεις για το ποιοί είναι οι μεγάλοι και ποιοί οχι)

2ον γιατί στο συγκεκριμένο δοξαστικό που ίσως είναι και το δυσκολότερο στα μουσικά μηναία του αειμνήστου Αρχοντος Αθ.Καραμάνη ο αγαπητός φίλος και συνάδελφος Απόστολος ξεδιπλώνει το συμπίλημα των ακουσμάτων του και των διδαχών του σε ένα απαράμιλλης ομορφιάς ιεροψαλτικό κρεσέντο.

Το κομμάτι ενισχύει (ιδίως στο 2:40) το ...απλά μουσικά μεγαλόπρεπες εκτελέσεις του συνθέτη των μουσικών μηναίων.

Καλό σας υπόλοιπο Μ.Τεσσαρακοστής...
 

jhonny

Παλαιό Μέλος
Συγκλονιστικός!
Όντας υψίφωνος δεν έχει πρόβλημα με τη βάση που βρίσκεται στο Βου.
Νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι ο καλύτερος νεαρός ψάλτης αυτής της ηλικίας...
 

aposto

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί κύριοι σας ευχαριστώ πολύ για όλα αυτά που γράψατε για το πρόσωπό μου.Θα κάνω μια διευκρίνιση ως προς τη λέξη ψάλτης διότι δεν είμαι ψάλτης το οτι λατρεύω αυτή τη μουσική όπως όλοι εδώ μέσα είναι φανερό όμως μετά απο 3 χρόνια που είχα να ακούσω το συγκεκριμένο ξέρετε τι είπα?οτι αυτό δεν είναι ψαλτική και ύφος ψαλτικό.Μέσα σε αυτά τα 3 χρόνια έχω αναθεωρήσει πολλά για αυτές τις αποδόσεις των ύμνων τουλάχιστον απο εμένα διότι αλήθεια σας λέω το κάνω με τον τρόπο μου τραγουδιστικό και όχι σοβαρό και με ύφος ψαλτικό.Μία καλή φωνή στις μέρες μας δεν σημαίνει τίποτα απολύτως διότι αν δεν την εκμεταλλευτείς σωστά π.χ ακούγοντας σοβαρούς ψάλτες με μεγαλοπρεπέστατες εκτελέσεις τότε όλα αυτά εδώ ειναι τίποτα.
Υπάρχουν πέραν των παλαιών δασκάλων πολλοί καλοί ΨΑΛΤΕΣ που πρέπει να ακούμε για να μάθουμε σωστά την μουσική χωρίς ακροβατισμούς όπως έκανα κι εγώ στο συγκεκριμένο Δοξαστικό για να μη χαθεί το ήθος το ύφος και η παράδοση.
Για κάποια σοβαρά ακούσματα έχω αναρτήσει εδώ σχετικό θέμα.
http://analogion.com/forum/showthread.php?p=223395#post223395
 
Last edited:

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Μέσα σε αυτά τα 3 χρόνια έχω αναθεωρήσει πολλά για αυτές τις αποδόσεις των ύμνων τουλάχιστον απο εμένα διότι αλήθεια σας λέω το κάνω με τον τρόπο μου τραγουδιστικό και όχι σοβαρό και με ύφος ψαλτικό.Μία καλή φωνή στις μέρες μας δεν σημαίνει τίποτα απολύτως διότι αν δεν την εκμεταλλευτείς σωστά π.χ ακούγοντας σοβαρούς ψάλτες με μεγαλοπρεπέστατες εκτελέσεις τότε όλα αυτά εδώ ειναι τίποτα.
Αγαπητέ Απόστολε, επειδή έχω την τιμή να σε γνωρίζω προσωπικά, θα σου πω ότι με εντυπωσίασες με τα λόγια σου.
Αν σε αυτή την ηλικία έχεις τόση φρόνηση, ώστε να απορρίπτεις μια προσωπικά και με κόπο κατακτημένη τεχνικότατη ερμηνεία, προς χάρη της εκκλησιαστικής σοβαρότητας και της ψαλτικής με αρχές, τότε, συν Θεώ, έχουμε πολλά να περιμένουμε από σένα. Σου μιλώ με την ειλικρίνεια που γνωρίζεις.
 
Top