Θεοφάνεια 2011

aposapostolopoulos

Απόστολος Αποστολόπουλος
Στον Ιερό Ναό όπου ασκεί τα ιερατικά του καθήκοντα ο 84χρονος πλέον παππούς μου Παπα - Δημήτρης έψαλλα σήμερα τα ιερά γράμματα της εορτής των Φώτων. Βοηθούμενος από τους Ιεροψάλτες του Ναού και τον Πρωτοψάλτη, ο οποίος και μου παρεχώρησε την Πρωτοψαλτεία.

Τα μαθήματα που ειπώθηκαν:
Καταβασίες διπλές, "Βυθού ανεκάλυψε πυθμένα" και "Στίβει θαλάσσης", ήχος β': από την "Νέα Μουσική Συλλογή, Τόμος Α', Όρθρος", Αθανασίου Καραμάνη
Θ' ωδή: από την "Νέα Μουσική Συλλογή, Τόμος Α', Όρθρος", Αθανασίου Καραμάνη
Πασαπνοάρια, ήχος α': από την "Νέα Μουσική Συλλογή, Τόμος Α', Όρθρος", Αθανασίου Καραμάνη
Ιδιόμελα των Αίνων, "Φως εκ φωτός" κτλ ήχος α': από το Δοξαστάριο "Πατριαρχική Φόρμιγξ, Μουσική Κυψέλη" του Κωνσταντίνου Πρίγγου Πρωτοψάλτου.
Δοξαστικό των Αίνων, "Νάματα Ιορδάνεια", ήχος πλ του β': Αθανασίου Καραμάνη
Δοξολογία σύντομη, ήχος β': Χρυσάνθου Θεοδοσοπούλου
Απολυτίκιον εις την είσοδον, αργόν, εκ του "Μουσικού Απανθίσματος" Χρυσοστόμου Μοναχού
Δύναμις "Όσοι εις Χριστόν" ήχος α': Κωνσταντίνου Πρίγγου Πρωτοψάλτου
Χερουβικόν: ήχος πλ του β', "Οι τα...........εικονίζοντες" Κωνσταντίνου Πρίγγου Πρωτοψάλτου, και στη συνέχεια "και τη ζωοποιώ....μεριμναν" Θρασυβούλου Στανίτσα Πρωτοψάλτου, εκ της "Πανδέκτης Εκκλησιαστικής Μουσικής, Τόμος Γ', Θεία Λειτουργία" του κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου
Λειτουργικά: Μιχαήλ Χ"Αθανασίου, ήχος πλ του β', (με τις καταλήξεις στον δι)
Ειρμός Θ' ωδής αντί του Άξιον εστίν: "Μεγαλυνον ψυχή μου... Απορεί πάσα γλώσσα", ήχος β': εκ της "Πανδέκτης Εκκλησιαστικής Μουσικής, Τόμος Γ', Θεία Λειτουργία" του κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου
Κοινωνικόν "Επεφάνη η χάρις": Δημοσθένους Παϊκοπούλου, ήχος α', εκ της "Πανδέκτης Εκκλησιαστικής Μουσικής, Τόμος Γ', Θεία Λειτουργία" του κ. Δημοσθένους Παϊκοπούλου
Ιδιόμελα Μεγ. Αγιασμού: Αθανασίου Καραμάνη
Κατά την διανομήν του αντιδώρου και τον αγιασμό των πιστών:
το τροπάριο της Η' ωδής του κανόνος "Τριάδος η φανέρωσις", Αθανασίου Καραμάνη,
το ιδιόμελον "Ανυμνήσωμεν οι πιστοί", Αλεξάνδρου Βυζαντίου εκ του "Μουσικού Δωδεκαημέρου" του,
στίχοι εκ του πολυελέου των Θεοφανείων του Γεωργίου Βινάκη "Και ευλογησαι ημάς".

Υ.Γ. Δεν εψάλη Βαρύς ήχος, καθώς στο αναλόγιο είχα πολλά βαρύ...δια :D δίπλα μου !!!!
 
Last edited:
Top