Θεοφάνεια 2008 στον Πατριαρχικό Ναό

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Σήμερα (6-1-2008) στο Πατριαρχείο έψαλλε αριστερά ο Β' Δομέστιχος κ.Σ.Φλοίκος.
View attachment 6-1-2008.jpg
Συμβαίνει κάτι με τον άρχων Λαμπαδάριο κ.Χαριατίδη; (ή απλά απουσίασε)
Γνωρίζει κανείς;
Υ.Γ.
Μου έκανε άσχημη εντύπωση το ανοιχτό ράσο του δομεστίχου πάντως...
View attachment Ρασο1.jpgView attachment Ρασο2.jpg
 
Last edited:

pasapoyn

Παναγιώτης Σαπουντζής
Αν έχεις κάνει record την αναμετάδοση μπορείς να την ανεβάσεις; Η ΕΤ3 μετέδωσε και την λειτουργία των Χριστουγέννων. Εάν κάποιος έχει τις ακολουθίες θα είναι καλό να τις ανεβάσει.
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Αν έχεις κάνει record την αναμετάδοση μπορείς να την ανεβάσεις; Η ΕΤ3 μετέδωσε και την λειτουργία των Χριστουγέννων.
Την έγραψα από το κοινωνικό περίπου και μετά. Όμως μου έκανε "σπασίματα" η εγγραφή σε ήχο και εικόνα και δεν άξιζε τον κόπο (εκτός του ότι είναι μισή) και έτσι την έσβησα.

Τα Χριστούγεννα δεν έγραψα. Έχω γράψει κάποιες παλαιότερες αλλά δεν μπορούν να ανέβουν! Είναι ένα DVD η κάθε μία. Τώρα να τις μικρύνω, δεν έχω τον χρόνο. Αν κάποιος ενδιαφέρεται πάντως να τις μικρύνει και να τις ανεβάσει (ίσως σε συνεννόηση με τον Δημήτρη-μήπως γίνει και ξεχωριστή σελίδα) ευχαρίστως να του τις στείλω ταχυδρομικώς. (δεν μπορώ όμως να τις στέλνω σε όποιον μου τις ζητάει ταχυδρομικώς...)
Εάν κάποιος έχει τις ακολουθίες θα είναι καλό να τις ανεβάσει.
Παλαιότερα ο Δημήτρης είχε ανεβάσει κάποια video από ζωντανές μαγνητοσκοπήσεις από τον Π.Ναό (σε ποιότητα χάλια-αλλά ήταν καλές όσον αφορά τουλάχιστον τον ήχο). Τώρα που έψαξα λιγάκι δεν τις βρίσκω. Υπάρχουν ακόμα Δημητρη;
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Εχω την λειτουργια των Θεοφανειων σε Βιντεοκασεττα . Η δειαρκεια της
ακολουθιας ειναι 3.21'25'' . Εχω αρκετες παλαιωτερες (οχι πολυ παλιες)
βιντεοταινιες και DVD (και οχι μονο απο Πατριαρχειο). To καθενα ειναι καποια GB !! Δεν ξερω ουτε πως μικραινουν (αλλα και ποσο να μικρανουν απο τοσα ΓΙΓΑΜΠΑΪΤ ;) , ουτε πως μπορουν να ανεβουν . Προ καιρου ειχα στειλλει
κατι στον κ. Κουμπαρουλη (δεν θυμαμαι τι , Δημητρη θυμασαι τι ηταν ;) και
παρ'ολο που ηταν ενα μικρο μερος του ολου , βγηκε 821 ΜΒ . Το εστειλλα
με το προγραμμα ΠΑΝΤΟ και εκαμε δυο μερες !!! να παει . Λυσεις ;
 

emil

Παλαιό Μέλος
Και εγώ το είδα Βασίλη αλλά υπέθεσα ότι ήταν άρρωστος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων:confused:
Όσο για το ράσο....αφού βλέπεις ότι έχει κάνει χοντρό κόμπο στη γραβάτα πως θα κουμπώσει μετά :D:p


Εχω την λειτουργια των Θεοφανειων σε Βιντεοκασεττα . Η δειαρκεια της
ακολουθιας ειναι 3.21'25'' . Εχω αρκετες παλαιωτερες (οχι πολυ παλιες)
βιντεοταινιες και DVD (και οχι μονο απο Πατριαρχειο). To καθενα ειναι καποια GB !! Δεν ξερω ουτε πως μικραινουν (αλλα και ποσο να μικρανουν απο τοσα ΓΙΓΑΜΠΑΪΤ ;) , ουτε πως μπορουν να ανεβουν . Προ καιρου ειχα στειλλει
κατι στον κ. Κουμπαρουλη (δεν θυμαμαι τι , Δημητρη θυμασαι τι ηταν ;) και
παρ'ολο που ηταν ενα μικρο μερος του ολου , βγηκε 821 ΜΒ . Το εστειλλα
με το προγραμμα ΠΑΝΤΟ και εκαμε δυο μερες !!! να παει . Λυσεις ;

Εάν είναι DVD της κάνουμε DVDrip στο σκληρό μας δίσκο
Στην συνέχεια τις μετατρέπουμε με κωδικοποίηση DviX ή Xvid και μικραίνουν όσο θέλουμε εμείς(καλό είναι γύρω στα 700MB για καλή ποιότητα)
Και τέλος της ανεβάζουμε σε κάποιο Host Server όπως κάνει και ο Βασίλης(Συνήθως rapidshare)

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Σόρυ για το offtopic :)
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καλά τα λες Εμίλιε, ποιος κάθεται να κάνει την δουλειά όμως...
 

vagelis

Antonia Xristoforaki Linardaki.
Και εγώ το είδα Βασίλη αλλά υπέθεσα ότι ήταν άρρωστος ή κάτι τέτοιο τέλος πάντων:confused:
Όσο για το ράσο....αφού βλέπεις ότι έχει κάνει χοντρό κόμπο στη γραβάτα πως θα κουμπώσει μετά :D:p




Εάν είναι DVD της κάνουμε DVDrip στο σκληρό μας δίσκο
Στην συνέχεια τις μετατρέπουμε με κωδικοποίηση DviX ή Xvid και μικραίνουν όσο θέλουμε εμείς(καλό είναι γύρω στα 700MB για καλή ποιότητα)
Και τέλος της ανεβάζουμε σε κάποιο Host Server όπως κάνει και ο Βασίλης(Συνήθως rapidshare)

Για περισσότερες πληροφορίες εδώ

Σόρυ για το offtopic :)

Ευχαριστω πολυ για την βοηθεια και τις οδηγιες . Δηστυχως δεν καταλαβαινω
και πολλα απο αυτα DviX ή Xvid - Host Server - rapidshare) . Θα προσπαθησω
να βρω καποιο να μου τα εξηγησει αναλυτικα . Και παλι ευχαριστω .
 

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Εγώ ξαναλέω πάντως ότι αν κάποιος θέλει να κάνει αυτή την δουλειά, να μικρύνει δηλαδή τα video και να τα σηκώσει σε free hosting server-είτε στο analogion (σε συνεννόηση με τον Δημήτρη αν αυτό γίνεται), ευχαρίστως να του δώσω ότι υλικό έχω.

Να το κάνω εγώ όμως δεν έχω τον χρόνο πλέον...
 

emil

Παλαιό Μέλος
Όταν θα βρω λιγάκι χρόνο θα προσπαθήσω να έρθω σε επικοινωνία με όσους έχουν κάποιο υλικό για να τα κάνω εγώ.
Όποιος έχει όρεξη για δουλειά μπορώ να του εξηγήσω πως γίνεται, χρειάζεται μόνο ένα καλό "μηχανάκι" και μια καλή σύνδεση Internet
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Παλαιότερα ο Δημήτρης είχε ανεβάσει κάποια video από ζωντανές μαγνητοσκοπήσεις από τον Π.Ναό (σε ποιότητα χάλια-αλλά ήταν καλές όσον αφορά τουλάχιστον τον ήχο). Τώρα που έψαξα λιγάκι δεν τις βρίσκω. Υπάρχουν ακόμα Δημητρη;

Είναι εδώ:

http://www.analogion.com/PatriarchateVideos.html
 
Top