Θεοτόκε Παρθένε Μπερεκέτου (παραλλαγή)

Ανεβάζω μια υπέροχη και σπάνια ηχογράφηση μαθήματος από τον αείμνηστο Δημήτριο Μήτρο, όπου ψάλλει το οκτάηχο Θεοτόκε Παρθένε του Μπερεκέτου παραλλαγή με αναλύσεις!
Στο πρώτο μέρος οι πρώτοι τέσσερις στίχοι.
 

Attachments

  • Theotoke Bereketh Mhtros (merosA).rar
    14.7 MB · Views: 467

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
Μου ζητάει κωδικό για την αποσυμπίεση.
 
Μου ζητάει κωδικό για την αποσυμπίεση.

Πήρα την απόφαση από εδώ και στο εξής να ασφαλίζω τα αρχεία με κωδικό για λόγους όπως οι εξής:
1. Παρατηρώ πολλές φορές συναδέλφους με τεράστια προσφορά όπως ο Χρήστος Τσακίρογλου ή ο Νεοκλής Λευκόπουλος να αναρτούν αρχεία τα οποία παρουσιάζουν 200 και 300 εμφανίσεις και οι άνθρωποι που τους ευχαριστούν, ως άλλοι θεραπευθέντες λεπροί, δεν υπερβαίνουν τους 30. Πρώτον λοιπόν με ενοχλούν οι αγνώμονες.
2. Παρατηρώ το φαινόμενο κάποια μέλη με μηδενική προσφορά στο φόρουμ, ενώ επωφελούνται από τα αγαθά που παρέχονται μέσω αυτού, να μην δείχνουν την στοιχειώδη ευγένεια που απαιτείται.
Δεύτερον, με ενοχλούν οι αναιδείς.
3. Πολλοί υπεράνω επώνυμοι θεωρούν το επίπεδο του φόρουμ ως κατωτάτου, δεν χάνουν την ευκαιρία όμως να απομυζήσουν ότι πολύτιμο ανεβαίνει.
Τρίτον, με ενοχλούν οι "σνομπ" τύποι.
4. Πολλοί υποχθόνιοι ανώνυμοι κομήτες, ενώ φέρουν άποψη επί παντός επιστητού, κρυβόμενοι πίσω από την ανωνυμία τους δημιουργούν ψυχοφθόρες εντάσεις.
Τέταρτον, με ενοχλούν οι διαδικτυακοί νταήδες.
5. Ιστοσελίδες που μπλοκάρουν την ΙΡ ατόμων, ή που εμπορεύονται αμφιλεγόμενα πνευματικά δικαιώματα, δεν θέλω να έχουν πρόσβαση σε τπτ από τα δικά μου αρχεία πλέον.
Πέμπτον, με ενοχλούν οι έμποροι.
6. Άτομα που επιμένουν σε τεράστια λάθη που διαστρεβλώνουν τη μουσική παράδοση, δεν πρόκειται να ωφεληθούν από τα αρχεία που ανεβάζω, αλλά μάλλον περισσότερο ζημιά θα έχουν.
Έκτον, με ενοχλούν οι υπερήφανοι.
Με αυτούς τους όρους θα συνεχίζω να προσφέρω υλικό από το αρχείο μου, για τους ανθρώπους που δεν υπάγονται στις παραπάνω περιπτώσεις(και είναι πάρα πολλοί- περίπου 30-35).
Για αυτούς λοιπόν τους λόγους, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου ζητήσει τον κωδικό με πμ.
Σε περίπτωση που ο κωδικός διαρρεύσει θα αποσύρω τα αρχεία.
Καλό υπόλοιπο Αγίας Τεσσαρακοστής με ειλικρινή μετάνοια!
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Αγαπητέ φίλε Νικόλα, κατ'αρχήν ευχαριστώ που μοιράζεσαι τέτοιους θησαυρούς αφιλοκερδώς με όλους. Από την άλλη όμως ομολογώ οτι δεν μου έρχεται καλά να τίθενται περιορισμοί στο ποιός μπορεί να έχει πρόσβαση στο υλικό του Ψαλτολογίου. Κατανοώ πλήρως την ενόχλησή σου και το παράπονο το «οι δε εννέα πού;». Τα έχουμε πει. Χίλιοι παίρνουν, δέκα λένε ένα ευχαριστώ και ένας θα προσφέρει κάτι σαν αντίδωρο όπως και τα άλλα παράξενα που αναφέρεις. Έτσι είναι τα πράγματα, δυστυχώς. Δεν αλλάζουν οι νοοτροπίες αυτές. Αλλά καλώς η κακώς το πνεύμα και παράδειγμα του Ψαλτολογίου ως τώρα είναι ελεύθερη πρόσβαση στο υλικό στους πάντες. Θα ήθελα να το κρατήσουμε έτσι.

Πέρα από αυτά που ανέφερα πιό πάνω, όταν τίθενται περιορισμοί τέτοιου τύπου είναι θέμα χρόνου να αρχίσουν να κυκλοφορούν οι κωδικοί από εδώ και από κεί, τα «σπασμένα» αρχεία στα torrents και αλλού και λείπει και η δυνατότητα επεξεργασίας των μηνυμάτων των μελών μετά από 7 ημέρες. Ένας ακόμα λόγος που θεωρώ οτι το μοντέλο αυτό δεν δουλεύει.

Σου προτείνω να αναθεωρήσεις την απόφασή σου και ο Θεός να ανταποδώσει τους κόπους σου και την προσφορά σου και να σου δίνει την ευαρέσκειά του για το καλό έργο που επιτελείς διαδίδοντας τα ιστορικά αυτά αρχεία.

ΥΓ. Θα ήθελα πολύ να ακούσω την ηχογράφηση που ανέβασες και σε ευχαριστώ όπως και να έχει!
 

iannis15

Νέο μέλος
Πήρα την απόφαση από εδώ και στο εξής να ασφαλίζω τα αρχεία με κωδικό για λόγους όπως οι εξής:
1. Παρατηρώ πολλές φορές συναδέλφους με τεράστια προσφορά όπως ο Χρήστος Τσακίρογλου ή ο Νεοκλής Λευκόπουλος να αναρτούν αρχεία τα οποία παρουσιάζουν 200 και 300 εμφανίσεις και οι άνθρωποι που τους ευχαριστούν, ως άλλοι θεραπευθέντες λεπροί, δεν υπερβαίνουν τους 30. Πρώτον λοιπόν με ενοχλούν οι αγνώμονες.
2. Παρατηρώ το φαινόμενο κάποια μέλη με μηδενική προσφορά στο φόρουμ, ενώ επωφελούνται από τα αγαθά που παρέχονται μέσω αυτού, να μην δείχνουν την στοιχειώδη ευγένεια που απαιτείται.
Δεύτερον, με ενοχλούν οι αναιδείς.
3. Πολλοί υπεράνω επώνυμοι θεωρούν το επίπεδο του φόρουμ ως κατωτάτου, δεν χάνουν την ευκαιρία όμως να απομυζήσουν ότι πολύτιμο ανεβαίνει.
Τρίτον, με ενοχλούν οι "σνομπ" τύποι.
4. Πολλοί υποχθόνιοι ανώνυμοι κομήτες, ενώ φέρουν άποψη επί παντός επιστητού, κρυβόμενοι πίσω από την ανωνυμία τους δημιουργούν ψυχοφθόρες εντάσεις.
Τέταρτον, με ενοχλούν οι διαδικτυακοί νταήδες.
5. Ιστοσελίδες που μπλοκάρουν την ΙΡ ατόμων, ή που εμπορεύονται αμφιλεγόμενα πνευματικά δικαιώματα, δεν θέλω να έχουν πρόσβαση σε τπτ από τα δικά μου αρχεία πλέον.
Πέμπτον, με ενοχλούν οι έμποροι.
6. Άτομα που επιμένουν σε τεράστια λάθη που διαστρεβλώνουν τη μουσική παράδοση, δεν πρόκειται να ωφεληθούν από τα αρχεία που ανεβάζω, αλλά μάλλον περισσότερο ζημιά θα έχουν.
Έκτον, με ενοχλούν οι υπερήφανοι.
Με αυτούς τους όρους θα συνεχίζω να προσφέρω υλικό από το αρχείο μου, για τους ανθρώπους που δεν υπάγονται στις παραπάνω περιπτώσεις(και είναι πάρα πολλοί- περίπου 30-35).
Για αυτούς λοιπόν τους λόγους, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου ζητήσει τον κωδικό με πμ.
Σε περίπτωση που ο κωδικός διαρρεύσει θα αποσύρω τα αρχεία.
Καλό υπόλοιπο Αγίας Τεσσαρακοστής με ειλικρινή μετάνοια!
Προσωπικά δεν έχω συνεισφέρει απολύτως τίποτα στο φόρουμ. Λυπάμαι εάν αυτό λυπεί μερικούς. Ως νεότατος στην θεϊκή τέχνη του «ψάλλειν» έχω μάθει να κάθομαι στην γωνιά μου και να ακούω, να διαβάζω, να μελετάω και να έχω τ’αυτιά μου ανοιχτά. ‘Εχω αρκετό δρόμο να διανύσω. Δράττομαι της ευκαιρίας να ευχαριστήσω σύμπασα την διαδικτυακή κοινότητα του “Psaltologion” για τις ωφέλιμες γνώσεις που ανέσυρα και συνετέλεσαν στο μερικό «ξεστράβωμά» μου. Είμαι σε όλους σας πέρα για πέρα ευγνώμων. Σας διαβεβαιώ ότι εάν είχα να προσφέρω ο,τιδήποτε σημαντικό θα το έκανα με όλη μου την καρδιά, χωρίς να προσφεύγω σε “κωδικούς” ή να φοβάμαι “εμπόρους” πνευματικών δικαιωμάτων. Η γνώση πρέπει να διακινείται ελεύθερα. Αυτή η γνώση είναι δωσμένη από το Θεό όπως άλλωστε και κάθε είδος αυτής.

[Σημείωμα συντονιστή (ΔΚ) Προσωπικά σχόλια αποσύρθηκαν] Ας είμαστε μεγαλόψυχοι και ο μισθός μας θα “πληρωθεί” από άλλον…

Λυπάμαι εάν σας πίκρανα με τα σχόλια μου.

Καλή Τεσσαρακοστή και καλό Στάδιο σε όλους σας.
 
K

konman

Guest
Πήρα την απόφαση από εδώ και στο εξής να ασφαλίζω τα αρχεία με κωδικό για λόγους όπως οι εξής:
1. Παρατηρώ πολλές φορές συναδέλφους με τεράστια προσφορά όπως ο Χρήστος Τσακίρογλου ή ο Νεοκλής Λευκόπουλος να αναρτούν αρχεία τα οποία παρουσιάζουν 200 και 300 εμφανίσεις και οι άνθρωποι που τους ευχαριστούν, ως άλλοι θεραπευθέντες λεπροί, δεν υπερβαίνουν τους 30. Πρώτον λοιπόν με ενοχλούν οι αγνώμονες.
2. Παρατηρώ το φαινόμενο κάποια μέλη με μηδενική προσφορά στο φόρουμ, ενώ επωφελούνται από τα αγαθά που παρέχονται μέσω αυτού, να μην δείχνουν την στοιχειώδη ευγένεια που απαιτείται.
Δεύτερον, με ενοχλούν οι αναιδείς.
3. Πολλοί υπεράνω επώνυμοι θεωρούν το επίπεδο του φόρουμ ως κατωτάτου, δεν χάνουν την ευκαιρία όμως να απομυζήσουν ότι πολύτιμο ανεβαίνει.
Τρίτον, με ενοχλούν οι "σνομπ" τύποι.
4. Πολλοί υποχθόνιοι ανώνυμοι κομήτες, ενώ φέρουν άποψη επί παντός επιστητού, κρυβόμενοι πίσω από την ανωνυμία τους δημιουργούν ψυχοφθόρες εντάσεις.
Τέταρτον, με ενοχλούν οι διαδικτυακοί νταήδες.
5. Ιστοσελίδες που μπλοκάρουν την ΙΡ ατόμων, ή που εμπορεύονται αμφιλεγόμενα πνευματικά δικαιώματα, δεν θέλω να έχουν πρόσβαση σε τπτ από τα δικά μου αρχεία πλέον.
Πέμπτον, με ενοχλούν οι έμποροι.
6. Άτομα που επιμένουν σε τεράστια λάθη που διαστρεβλώνουν τη μουσική παράδοση, δεν πρόκειται να ωφεληθούν από τα αρχεία που ανεβάζω, αλλά μάλλον περισσότερο ζημιά θα έχουν.
Έκτον, με ενοχλούν οι υπερήφανοι.
Με αυτούς τους όρους θα συνεχίζω να προσφέρω υλικό από το αρχείο μου, για τους ανθρώπους που δεν υπάγονται στις παραπάνω περιπτώσεις(και είναι πάρα πολλοί- περίπου 30-35).
Για αυτούς λοιπόν τους λόγους, όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να μου ζητήσει τον κωδικό με πμ.
Σε περίπτωση που ο κωδικός διαρρεύσει θα αποσύρω τα αρχεία.
Καλό υπόλοιπο Αγίας Τεσσαρακοστής με ειλικρινή μετάνοια!

Αδελφε, μη το κανεις αυτο, ποτε και για κανεναν. Ειλικρινα δεν με ενδιαφερει να ακουσω ποτε αυτο τ αρχειο οσο το να αλλαξεις τη γνωμη σου. Καταλαβαινω την δικαιολογημενη απογοητευση σου και στην ουσια αυτο ηθελες να δηλωσεις. Αλλα ετσι ειναι η ζωη αυτο μας διαδασκει η Εκκλησια μας, οσο πρεπει να μαθουμε να ευχαριστουμε αλλο τοσο να συγχωρουμε. Ξερω οτι θα δωσεις το κωδικο σ οποιον στο ζητησει, δεν ειναι εκει το θεμα αλλα στην ευρυτερη αντιμετωπιση γενικοτερα, μη σου γινει συνηθεια.
Δωσε τον κωδικο της ψυχης σου αδελφε μη την περιοριζεις και σκλαβωνεις σε 35 περιπου ατομα,μπορει να σε χρειαζονται και οι υπολοιποι, και να σαι σιγουρος οτι η προσφορα σου θα αναγνωριστει οσο δεν φανταζεσαι.
Προσωπικα σ ευχαριστω γιατι μου εδωσες την ευκαιρια να γνωρισω απο "κοντα" τον Παναγιωτιδη.
Ξεχναω οτι εγραψες και κραταω την τελευταια σου προταση που θεωρω ακρως σημαντικη..

"Καλο υπολοιπο Αγιας Τεσσαρακοστης με ειλικρινη Μετανοια."

Να εισαι καλα.
 

ΠΛΗΘΩΝ ΜΒ

Παλαιόν Μέλος
Δυστυχώς ή ευτυχώς, η μεγαλωσύνη των ΜΕΓΑΛΩΝ ανδρών, φαίνεται κι απ' το ΜΑΤΑΙΟΝ της τυχόν θυσίας τους... Γιατί έστω καί για έναν να πιάσει τόπο ( πού 35 !!) δικαιολογεί την πράξη, μικρή ή μεγάλη.Πάντα με τα μέτρα τα ανθρώπινα.
Για φαντάσου αν ζούσε ο Γέρος του Μωρηά και μας έβλεπε σήμερα με τα χάλια μας, τι θάλεγε ; Όχι για τον εαυτό του, μα για τους άλλους τους ανώνυμους, που μόνον ο Θεός και η γη, που άφησαν τα κοκκαλάκια τους, τους ξέρουν...
Θα μου πείς τι κοινόν η θυσία υπέρ βωμών με τις ηχογραφήσεις ; Κάθε εποχή έχει τους δικούς της αγώνες, αναίμακτους ή όχι...Ο πόλεμος, από αρχάς μέχρι συντελείας των αιώνων, δεν τελειώνει. Άλλωστε σήμερα είμαστε, αύριο ού.
Είναι αυτό που λέει : " Θα τους σκίσω, θα τους φάω, τους έτσι, τους αλλιώς, τους μπήξε τους δείξε, τους αριστερούς τους δεξιούς ( ψάλτες εννοείται )...".
Και μετά κοιτάς προς τα πάνω να πάρεις φόρα, και...βλέπεις τον Σταυρό μ' Αυτόν επάνω, και...σου χαλάει η μανέστρα ! Γι' αυτό, δώσε στο λαό άρτο και ακούσματα. Εξ' άλλου το είπε κι ο Δημοσθένης ( ο νεώτερος, ο Σιταρένιος ) ο και μετά Χριστόν Προφήτης ονομασθείς : οι...Γερμανοί είναι φίλοι μας !
Καλή δύναμη για το Βράδυ σε όλους, νεώτερους, συνομήλικους και σεβάσμιους Γερόλυκους
 
Μετά από σκέψη αποφάσισα να ανεβάσω ολοκληρωμένη την ηχογράφηση χωρίς περιορισμό στην πρόσβαση. Η αλήθεια είναι ότι με την απόφαση να κλειδώσω τα αρχεία είχα την ευκαιρία να μιλήσω και να γνωρίσω αξιόλογα πρόσωπα και είναι πραγματικά κρίμα τέτοιες αφορμές να γίνονται η αιτία για κάτι τόσο ωφέλιμο, όπως είναι η προσωπική και ευγενική επικοινωνία, κάτι που υφίσταται στο φόρουμ μόνο ανάμεσα σε ελάχιστα άτομα.
Η αλλαγή της απόφασής μου δεν αναιρεί σε καμμία περίπτωση τα όσα έθιξα στο μύνημα 3 γι' αυτό καλό είναι να προβληματιστούμε όλοι.
Αφιερώνω την ανάρτηση αυτή στον πατριώτη μου Φώτη Κερμελίδη με ευχές για υγεία και κάθε καλό!
 

Attachments

  • 1 Theotoke Parthene.mp3
    4.1 MB · Views: 359
  • 2 Xaire Kexaritomenh.mp3
    3.8 MB · Views: 186
  • 3 Maria.mp3
    3.1 MB · Views: 191
  • 4 Euloghmenh.mp3
    3.8 MB · Views: 173
  • 5 Kai euloghmenos.mp3
    4.6 MB · Views: 204
  • 6 O karpos.mp3
    4.3 MB · Views: 192
  • 7 Oti Sothra (sunexizete sto 8).mp3
    4.8 MB · Views: 205
  • 8 Ton psuxon.mp3
    7.6 MB · Views: 193
  • 9 Ton psuxon (telos).mp3
    1.8 MB · Views: 153

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Μετά από σκέψη αποφάσισα να ανεβάσω ολοκληρωμένη την ηχογράφηση χωρίς περιορισμό στην πρόσβαση. Η αλήθεια είναι ότι με την απόφαση να κλειδώσω τα αρχεία είχα την ευκαιρία να μιλήσω και να γνωρίσω αξιόλογα πρόσωπα και είναι πραγματικά κρίμα τέτοιες αφορμές να γίνονται η αιτία για κάτι τόσο ωφέλιμο, όπως είναι η προσωπική και ευγενική επικοινωνία, κάτι που υφίσταται στο φόρουμ μόνο ανάμεσα σε ελάχιστα άτομα.
Η αλλαγή της απόφασής μου δεν αναιρεί σε καμμία περίπτωση τα όσα έθιξα στο μύνημα 3 γι' αυτό καλό είναι να προβληματιστούμε όλοι.
Αφιερώνω την ανάρτηση αυτή στον πατριώτη μου Φώτη Κερμελίδη με ευχές για υγεία και κάθε καλό!

Σ'ευχαριστώ αδελφέ μου Νικόλαε,πολυαγαπημένε μου πατριώτη.Η ανωτέρα κίνησή σου,κίνηση αγάπης,φιλοτιμίας και φιλανθρωπίας είναι Θεία κίνηση.Μοιράζεσαι αρχεία τα οποία είναι αποτέλεσμα χρονίων κόπων,κούρασης και δεσμεύσεως του ελευθέρου χρόνου σου.Αυτόν τον κόπο τον μοιράζεις απλόχερα σε όλους μας.Ας μην το καταλαβαίνουν μερικοί.Μας αρκεί που το κάνεις για την αγάπη σου στον πλησίον,ο οποίος είναι κατ' εικόνα και καθ' ομοίωσιν Θεός.Δωρεάν δίδεις ένα; Θα λάβεις εκατονταπλάσια.Συγχαρητήρια αδελφέ........:)
 

Greekψαλτης

Ψαλῶ τῶ Θεῶ μου, ἕως ὑπάρχω.
Θυμαμαι τον προ 5ετιας κοιμηθεντα ψαλτη μας ο οποιος μου διηγουνταν τις εμπειριες του απο την επαφη του αλλα και τη μαθητεια του με μεγαλους ψαλτες οπως ο Πριγγος, ο Καραμανης, ο Χατζημαρκος (με τον οποιο ηταν συμμαθητες σε ωδειο στο Βολο), τον Ταλιαδωρο με τον οποιο διατηρουσε φιλικες σχεσεις και τοσους αλλους. Αναμεσα σε αυτους ηταν και ο αειμνηστος Μητρος για τον οποιο μου ελεγε πως ειχε εκπληκτικη φωνη και ηταν φοβερος ψαλτης! Εκτοτε παντα προσπαθουσα να βρω ηχογραφησεις του! Να΄σαι καλα φιλε Νικολαε για την προσφορα σου αυτη! Θα πιω ενα ποτηρακι ντοπιο κρασι στην υγεια σου!:wink:
 
Top