Θεία λειτουργία από Ν. Υόρκη

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Θεία λειτουργία από Ν. Υόρκη τώρα στην ΕΤ1.​

Με "ξένες" οπτικοακουστικές συνήθειες... Εγώ, δεν το άντεξα, την έκλεισα την τηλεόραση. Οι επτανήσιοι, ίσως, θα μπορούσαν να απολαύσουν τέτοια Θεία Λειτουργία.

υ.γ. Όχι ότι με αφορά, αλλά γιατί ο Αμερικής δεν φοράει μίτρα, αλλά παραμένει με το καλλιμαύχι;;;
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Με "ξένες" οπτικοακουστικές συνήθειες... Εγώ, δεν το άντεξα, την έκλεισα την τηλεόραση. Οι επτανήσιοι, ίσως, θα μπορούσαν να απολαύσουν τέτοια Θεία Λειτουργία.

υ.γ. Όχι ότι με αφορά, αλλά γιατί ο Αμερικής δεν φοράει μίτρα, αλλά παραμένει με το καλλιμαύχι;;;

Οὕτε ἐγὼ ἄντεξα, ἁρμόνιο + μικτὴ χορωδία; :eek::mad::eek:

Οἱ ἱερεὶς στὸν Τρισάγιο ἔψαλλαν ἐκ τοῦ Βήματος κανονικά καὶ ξαφνικὰ ἄκουγες ἀπ' ἔξω ... ὄπερα+ὄργανο ... λὲς καὶ στὴν ἐκκλησία ἐπικρατοῦν δύο μουσικὲς ... ὅ,τι θέλει ὁ καθείς ...

Μᾶλλον γιὰ νὰ γίνεται ἀνεκτὸ, κάποιος λόγος θὰ ὑπάρχει ...

ΥΓ. Στὸ κλίμα τοῦ Πατριαρχείου μόνο ὁ προεξάρχων ἐπίσκοπος φέρει μίτρα, οἱ ὑπόλοιποι θυμοῦνται πὼς εἶναι καὶ ἱερομόναχοι ...
 

ΒΑΣΙΛΕΙΟΣ ΛΙΑΚΟΣ

Ο Χριστός δέν φορούσε φίμωτρο.
Είδα λίγο καθυστερημένα το μήνυμα του π. Μαξίμου αλλά απ' ό,τι συμπεραίνω από τα σχόλια δεν έχασα κάτι σημαντικό, μάλλον τον σκανδαλισμό απέφυγα!
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής

Συμμετεῖχε καί βυζαντινός χορός (πλάι στόν ἀρχιερατικό θρόνο) πού εἶπε κάποια τροπάρια ὑπό τόν Δρ. Γραμμένο Καράνο (ἄν δέν κάνω λάθος), ὁ ὁποῖος εἶπε καί τόν Ἀπόστολο στά ἑλληνικά.


 

karaviotisdim

Μέλος
Οτι τό κακούγουστο καί οτι τό κακόηχο δέν μπορείτε νά τό ρίχνετε στούς Επτανησίους διότι οντως η λειτουργια τήν οποία ακουσα από το χερουβικό καί μετά δέν νομίζω οτι θα ευχαριστούσε καποιο επτανήσιο που εχει μέσα του την μελωδία. Η αντίδρασις σας νά κλείσετε τήν τηλεόραση μέ ευρίσκει σύμφωνο αλλα οχι η φρασις μέ την οποίαν μειώνετε τούς επτανησίους γιατι χωρίς Επτάνησο δέν θά ειχαμε Εθνικό υμνο
Προσωπικά οτι εκτελειται σωστα τό δέχομαι ειτε αυτο λεγεται βυζαντινη η ευρωπαικη μουσικη.
 

g.theo81

Γεώργιος Θεοδωρίδης
Πρέπει να πούμε ότι η χορωδία που έψαλλε στην Θεία Λειτουργία ήταν οργανωμένη, δυναμική και συντονισμένη. Κατα την γνώμη μου όμως δεν συνάδουν με Πολυαρχιερατική (με καμία ακολουθία στην Βυζαντινή Ορθοδοξία αλλά αυτό είναι μάλλον άλλο θέμα) Θεία Λειτουργία, δυτικά ακούσματα και διαστήματα Τετάρτης σε πλ. Β´! Αυτό όμως που με ξάφνιασε και με ενόχλησε πρέπει να πω, ήταν ότι μετά το πέρας της Λειτουργίας ετυχε να ειμαι στο Σολέα και παρακολούθησα την χορωδία που κατέβηκε να λάβει Αντίδωρο, μα δεν είδα κανεναν και καμία στα 5 Λεπτα που στεκομουν εκει να σταυροκοπηθεί ή να ασπασθεί την χείρα του αρχιεπισκόπου που το μοίραζε! Κάποιες "κακές γλώσσες" μου είπαν μετέπειτα ότι αυτή η χορωδία είχε προσκληθεί-όπως και ο Δρ. Καράνος- να ψάλλει ειδικά για αυτήν την Λειτουργία και ότι αυτοί οι επαγγελματίες χορωδοί πιθανότατα δεν είναι καν Ορθόδοξοι στην πλειοψηφία τους!
 

apostolos

Απόστολος Κομπίτσης
Κάποιες "κακές γλώσσες" μου είπαν μετέπειτα ότι αυτή η χορωδία είχε προσκληθεί-όπως και ο Δρ. Καράνος- να ψάλλει ειδικά για αυτήν την Λειτουργία και ότι αυτοί οι επαγγελματίες χορωδοί πιθανότατα δεν είναι καν Ορθόδοξοι στην πλειοψηφία τους!

Η αλήθεια είναι όπως την λέει ο κ. Θεοδωρίδης: η χορωδία αυτή είναι επαγγελματική από ανέκαθεν, και μάλιστα τα πλείστον των μελών της είναι επαγγελματικοί τραγουδιστές από την Μετροπόλιταν Όπερα της Νέας Υόρκης που πληρώνονται από την εκκλησία! Και αυτό, αγαπητοί μου, είναι το ρεζίλι και το χάλι μας, που αυτός ο Καθεδρικός ναός, ο πλέον ΕΠΙΣΗΜΟΣ (ας το πούμε και ο "πρώτος" - στην "τάξη", εννοώ) ναός της Αρχιεπισκοπής Αμερικής, ΔΕΝ υποστηρίζει την επίσημη μουσική της Ορθοδοξίας, δηλαδή, την Βυζαντινή, παρά προτιμεί την δυτικοτετραφωνικοκανταδόρικη μουσική, με τις στριγλιές των σοπράνων και το βομβοειδές αρμόνιο. Αντί να είναι το ΠΑΡΑΔΕΙΓΜΑ για όλες τις άλλες ενορίες της Αμερικής, ο Αρχιεπισκοπικός Ναός της Αγίας Τριάδος στην Νέα Υόρκη κάνει το αντίθετο... και κοκορεύονται για την τόσο οραία χορωδία που έχουνε!! Τρομάρα τους...

Απόστολος

Υ.Γ. Με συγχωρείτε, αδελφοί μου, αλλά όπως θα έχετε καταλάβει, είμαστε τρεις κι' ο κούκος που φτίνουμε αίμα για να κάνουμε κάτι σωστό εδώ στην Αμερική όσον αφορά την Βυζαντινή Μουσική, και οι ίδιοι οι "επίσημες δυνάμεις", ως φαίνεται, μας πολεμούν και μας πετάνε στην γωνία. Δεν ντρεπόμαστε, λίγο, να έρχεται ο Ιερώνημος στην Αμερική (αφού και στον ίδιο τον Πατριάρχη κάνανε το ίδιο!) και να βάζουνε ότι το πιο ξένο προς την Ορθοδοξία στις Λειτουργίες ΓΙΑΤΙ;;; Για να "δείξουμε" τι έχουμε;; Η επιδεί ντρεπόμαστε για την παράδοσή μας; Απίστευτο...
 

vaiacum

Ποιος είπε ότι ο Δημήτρης Μητροπάνος δεν ζει πια;;
Οτι τό κακούγουστο καί οτι τό κακόηχο δέν μπορείτε νά τό ρίχνετε στούς Επτανησίους διότι οντως η λειτουργια τήν οποία ακουσα από το χερουβικό καί μετά δέν νομίζω οτι θα ευχαριστούσε καποιο επτανήσιο που εχει μέσα του την μελωδία. Η αντίδρασις σας νά κλείσετε τήν τηλεόραση μέ ευρίσκει σύμφωνο αλλα οχι η φρασις μέ την οποίαν μειώνετε τούς επτανησίους γιατι χωρίς Επτάνησο δέν θά ειχαμε Εθνικό υμνο
Προσωπικά οτι εκτελειται σωστα τό δέχομαι ειτε αυτο λεγεται βυζαντινη η ευρωπαικη μουσικη.

Δεν το χαρακτήρισα κακόγουστο και κακόηχο!!! Ως ακατάλληλο για Αρχιερατικό Συλλείτουργο το έκρινα...Δεν κατηγόρησα τους επτανησίους, απλά θεώρησα ότι είναι οι μόνοι, ενδεχομένως, που θα μπορούσαν να παρακολουθήσουν τέτοια λειτουργία. Μπα σε καλό μας!!!

Με τους επτανησίους δεν έχω απολύτως τίποτα προσωπικό, αναγνωρίζω ότι έχουν στο DNA τους την μελωδία, συχνά - πυκνά απολαμβάνω στο σπίτι ή στο αυτοκίνητό μου καντάδες επτανησιακές, ναι, χωρίς Σολωμό και Μάτζαρο δεν θα είχαμε αυτόν τον Εθνικό Ύμνο που έχουμε, και ναι, ότι είναι σωστά εκτελεσμένο το δέχομαι και εγώ. Μήπως εσείς στα όσα έψελνε η χορωδία, ακούσατε κανένα φάλτσο;;; Εγώ δεν άκουσα να ξεφεύγει κάτι, μια χαρά τα λέγανε οι άνθρωποι...
 
Top