Θεία Λειτουργία Μεγάλου Βασιλείου, κατ' εκτέλεσιν Θρ. Στανίτσα (Παναγιώτη Φιλίππου)

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αγαπητοί συνάδελφοι Ιεροψάλτες και φιλόμουσοι,

Με πολλή χαρά αναρτώ τη νέα μου εργασία η οποία αφορά στη Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου. Η καταγραφή του μέλους έγινε από σωζόμενη ιδιωτική ηχογράφηση του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα στην Κωνσταντινούπολη το έτος 1958 και η οποία δημοσιεύθηκε στο σύνδεσμο: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=5246

Τη συγκεκριμένη ηχογράφηση άκουσα για πρώτη φορά στο σπίτι του Δασκάλου μου κ. Αθανασίου Παϊβανά και θυμάμαι πως είχα εντυπωσιαστεί με την ερμηνεία του αειμνήστου Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα.

Ως εκ τούτου, αφιερώνω ευγνωμόνως αυτή την ταπεινή εργασία μου στο Δάσκαλό μου κ. Αθανάσιο Παϊβανά, ο οποίος (ως γνωστόν) υπήρξε κατ’ οίκον μαθητής του Θρ. Στανίτσα και ο οποίος μεταλαμπάδευσε με πολλή αγάπη, σεβασμό, μεράκι και ακρίβεια την τέχνη του αειμνήστου Διδασκάλου του, σε εμάς τους ταπεινούς μαθητάς του.

Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω θερμώς το φίλο μου κ. Ιωάννη Μπουλμπουτζή ο οποίος, για μία ακόμη φορά, επιφορτίστηκε με τη δημιουργία ενός βίντεο στο προσωπικό του κανάλι στο YouTube, στο οποίο θα ακούμε τη φωνή του αειμνήστου Άρχοντος και παράλληλα θα βλέπουμε το μουσικό κείμενο από την παρούσα εργασία μου.

Τέλος, θέλω να ευχηθώ ολοψύχως σε όλους τους φίλους του Ψαλτολογίου χαρούμενα και ευλογημένα Χριστούγεννα, αίσιον και δημιουργικόν το νέον έτος 2017.

Έρρωσθε!

[Σημ. συντ. (π.Μ.)] Νέο αρχείο στα επόμενα.
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης

Τα Λειτουργικά της Θείας Λειτουργίας του Μεγάλου Βασιλείου όπως τα έψαλε ο Άρχων Πρωτοψάλτης της Μεγάλης του Χριστού Εκκλησίας Θρασύβουλος Στανίτσας στην Κωνσταντινούπολη γύρω στο 1960. Η ηχογράφηση είναι εκτός Ακολουθίας και προέρχεται από το αρχείο του Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Αγιωτάτης Αρχιεπισκοπής Κωνσταντινουπόλεως Λυκούργου Πετρίδη, ο οποίος και ακούγεται να απαγγέλλει το «Επι Σοι χαίρει».

Η καταγραφή του μέλους ανήκει στο φίλο Παναγιώτη Φιλίππου, ο οποίος με προέτρεψε για τη δημιουργία του βίντεο αυτού ώστε να γίνονται πιο αντιληπτές οι αναλύσεις που κάνει ο Άρχων στο μέλος, η δε ιδέα της παρασημάνσεως του συνεπτυγμένου σε απλό χρόνο με τη μισή αξία είναι εμπνευσμένη από αντίστοιχη καταγραφή του π. Σεραφείμ Φαράσογλου που δημοσιεύεται στο β' τόμο του βιβλίου «Η Πατριαρχική Φόρμιγξ - Θεία Λειτουργία» (1974).
 
Last edited by a moderator:

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
Προσπάθησα όταν ανέβασα το προηγούμενο μήνυμα, προσπάθησα και πολλές φορές και αργότερα, να ανεβάσω την ηχογράφηση, αλλά το forum είχε κάποιο πρόβλημα και, εκτός του ότι σερνόταν, με πετούσε έξω κατά το ανέβασμα...

Λοιπόν, το αρχείο προέρχεται από το πρωτότυπο καρούλι του αειμνήστου Λυκούργου Πετρίδη, στο οποίο εφήρμοσα μια ελαφρότατη αποθορυβοποίηση. Ο Πετρίδης είναι αυτός που ακούγεται στο «Επί Σοι χαίρει» και εικάζω πως προσέθεσε με μοντάζ τη φωνή του για την πληρότητα της ηχογράφησης. Άλλωστε, οι συχνότητες του φυσήματος διαφέρουν, οπότε πρόκειται για άλλη ηχογράφηση...
 

Attachments

  • Λειτουργικά Μεγάλου Βασιλείου.mp3
    22.3 MB · Views: 121

dimitrios.zaganas

Παλαιό Μέλος
Αγαπητοί συνάδελφοι Ιεροψάλτες και φιλόμουσοι,

Με πολλή χαρά αναρτώ τη νέα μου εργασία η οποία αφορά στη Θεία Λειτουργία του Μεγάλου Βασιλείου. Η καταγραφή του μέλους έγινε από σωζόμενη ιδιωτική ηχογράφηση του αειμνήστου Άρχοντος Πρωτοψάλτου της Μ.τ.Χ.Ε. Θρασυβούλου Στανίτσα στην Κωνσταντινούπολη το έτος 1958 και η οποία δημοσιεύθηκε στο σύνδεσμο: http://analogion.com/forum/showthread.php?t=5246

Τη συγκεκριμένη ηχογράφηση άκουσα για πρώτη φορά στο σπίτι του Δασκάλου μου κ. Αθανασίου Παϊβανά και θυμάμαι πως είχα εντυπωσιαστεί με την ερμηνεία του αειμνήστου Άρχοντος Θρασυβούλου Στανίτσα.

Ως εκ τούτου, αφιερώνω ευγνωμόνως αυτή την ταπεινή εργασία μου στο Δάσκαλό μου κ. Αθανάσιο Παϊβανά, ο οποίος (ως γνωστόν) υπήρξε κατ’ οίκον μαθητής του Θρ. Στανίτσα και ο οποίος μεταλαμπάδευσε με πολλή αγάπη, σεβασμό, μεράκι και ακρίβεια την τέχνη του αειμνήστου Διδασκάλου του, σε εμάς τους ταπεινούς μαθητάς του.

Επίσης, θέλω να ευχαριστήσω θερμώς το φίλο μου κ. Ιωάννη Μπουλμπουτζή ο οποίος, για μία ακόμη φορά, επιφορτίστηκε με τη δημιουργία ενός βίντεο στο προσωπικό του κανάλι στο YouTube, στο οποίο θα ακούμε τη φωνή του αειμνήστου Άρχοντος και παράλληλα θα βλέπουμε το μουσικό κείμενο από την παρούσα εργασία μου.

Τέλος, θέλω να ευχηθώ ολοψύχως σε όλους τους φίλους του Ψαλτολογίου χαρούμενα και ευλογημένα Χριστούγεννα, αίσιον και δημιουργικόν το νέον έτος 2017.

Έρρωσθε!

Ευχαριστίες για τη λεπτομερή καταγραφή. Με ποιό σκεπτικό προκρίθηκε η συγκεκριμένη παρασήμανση του συνεπτυγμένου ρυθμού των Λειτουργικών; Κάπου την έχω ξαναδεί, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμη, δεδομένου ότι (και) ο αείμνηστος Άρχων ακολούθησε την πεπατημένη (βλ. συνημμένο).
 

Attachments

  • Άγιος άγιος.png
    25 KB · Views: 74

dimitris

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστίες για τη λεπτομερή καταγραφή. Με ποιό σκεπτικό προκρίθηκε η συγκεκριμένη παρασήμανση του συνεπτυγμένου ρυθμού των Λειτουργικών; Κάπου την έχω ξαναδεί, αλλά δεν ξέρω κατά πόσο είναι δόκιμη, δεδομένου ότι (και) ο αείμνηστος Άρχων ακολούθησε την πεπατημένη (βλ. συνημμένο).
Ὁ ἀείμνηστος Ἄρχων ἀκολουθοῦσε τήν πεπατημένη διότι ἤξερε πού πατοῦσε.
Ἐμεῖς ἀκολουθοῦμε τά χνάρια του ἀλλά κοιτάζοντας σέ ἀνατολή καί δύση.
Καναν ἀμανέ ἀπό ἀνατολή καί κανά ρυθμικό πόδα ἀπ τή δύση.
 
Last edited:

pfilippou

Παναγιώτης Φιλίππου
Αναρτώ εκ νέου την απομαγνητοφώνηση της εκτέλεσης του Διδασκάλου Θρασυβούλου Στανίτσα με κάποιες μικρές διορθώσεις και παρακαλώ πολύ τους αγαπητούς κ.κ. Συντονιστάς όπως διαγράψουν το αρχείο pdf του 1ου μηνύματός μου προς αποφυγήν συγχύσεως.

Σας ευχαριστώ πολύ. Καλή και ευλογημένη ημέρα σε όλους!
 

Attachments

  • Λειτουργία Μεγάλου Βασιλείου, κατ' εκτέλεσιν Θρ. Στανίτσα (Παναγιώτης Φιλίππου).pdf
    352.3 KB · Views: 322
Last edited:
Top