Θεία Λειτουργία Δημ. Σουρλαντζή

Σάββας Πραστίτης

Σάββας Πραστίτης
εγω εμαθα οτι τα βιβλια δεν εξαντληθηκαν... εμαθα οτι υπαρχουν σε μια αποθηκη πολλα αντιτυπα!!!!

Εμείς ξέρουμε ότι τα βιβλία, τα οποία είχε η κ. Ναυσικά στη διάθεσή της εξαντλήθηκαν λόγω του μεγάλου ενδιαφέροντος. Τώρα για ποια αποθήκη μιλάς και σε πόση ποσότητα αναφέρεσε δεν μπορώ να ξέρω... (και είμαι σχεδόν σίγουρος ότι αυτό που λες δεν ευσταθεί...)
 

giorgos052

Γεώργιος Μ. Καλογερόπουλος
Ήθελα να ρωτήσω τα αγαπητα μέλη αν υπάρχει σε ψηφιακή μορφή η Θεία Λειτουργία του Δ.Σουρλατζή και αν μπορούν να την αναρτήσουν.
 

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Αδελφε Καλησπέρα!

Εαν έχεις ακομα την Θεια Λειτουργια του Αρχοντος Σουρλαντζη,θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο τιμαται;
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Αδελφε Καλησπέρα!

Εαν έχεις ακομα την Θεια Λειτουργια του Αρχοντος Σουρλαντζη,θα ηθελα να σε ρωτησω ποσο τιμαται;

Εγώ την Θ.Λειτουργία του Σουρλαντζή
την είχα αγοράσει 50 ευρώ από ένα βιβλιοπωλείο
των Χανίων πριν 3 χρόνια.. Είμουν μεταξύ να την πάρω
και να μην την πάρω αλλά όταν μου είπε ο καταστηματάρχης
ό,τι μάλλον δεν θα ξαναεκδιδόταν την αγόρασα..
ήταν και το τελευταίο βιβλίο που του είχε μείνει..
 

gassi384

Παλαιό μέλος
Χαίρετε! Μήπως θα μπορούσατε να μου πείτε αν υπάρχει η Θεία Λειτουργία του Σουρλατζή σε pdf στο ιντερνετ? Ευχαριστώ. :)
 

tb---

τσοπάνης
Δεν υπάρχει, διότι υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα, και οι δικηγόροι κοστίζουν!
 

akis068

Νέο μέλος
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ

Δεν ξέρω εάν έχει ανατυπωθεί..δύσκολα θα το βρεις εαν υπάρχει..
 

Θεόδωρος Αιτωλός

Παλαιό Μέλος
Δεν ξέρω εάν έχει ανατυπωθεί..δύσκολα θα το βρεις εαν υπάρχει..

Εχω τΟ βιβλίο του δασκάλου με τις τελευταίες χειρόγραφες διορθώσεις.
Αναλαμβάνω την ανατύπωση εφόσον τακτοποιηθούν τα περι
πνευματικών δικαιωμάτων και υπάρξουν δηλώσεις ενδιαφέροντος αγοράς .
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!ΠΩΣ ΜΠΟΡΟΥΜΕ ΝΑ ΒΡΟΥΜΕ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΘΕΙΑΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗ ΠΟΥ ΕΙΝΑΙ ΑΠΛΟ ΠΟΥΛΙΕΤΑΙ ΚΑΠΟΥ ΕΞΩ

Το βιβλίο που έχω αγοράσει έχει εκδοθεί το 2001..Ίσως εάν ψάξεις σε κάποιο βιβλιοπωλείο των Αθηνών να έχει μείνει κάποιο αντίτυπο..Εάν γνωρίζει κάποιος τους κληρονόμους είτε τους συγγενείς του αείμνηστου οι οποίοι κατέχουν τα πνευματικά δικαιώματα να επικοινωνήσει μαζί τους και να μας ενημερώσει εκτενέστερα..

Αλήθεια εκτός από την Θεία λειτουργία έχει εκδοθεί κατά το παρελθόν κάποιο άλλο έργο του αείμνηστου Δ.Σουρλαντζή;
 

dimskrekas

Δημήτρης Σκρέκας
Εχω τΟ βιβλίο του δασκάλου με τις τελευταίες χειρόγραφες διορθώσεις.
Αναλαμβάνω την ανατύπωση εφόσον τακτοποιηθούν τα περι
πνευματικών δικαιωμάτων και υπάρξουν δηλώσεις ενδιαφέροντος αγοράς .

΄Εχετε ανάλογη εμπειρία στον εκδοτικό χώρο βιβλίων Ψαλτικής;
Ευχαριστίες

δ.
 

Μανώλης Παπαδάκης

Πρωτοψάλτης Ι.Ν. Αγίου Γεωργίου Εξω Μουλιανών
Εχω τΟ βιβλίο του δασκάλου με τις τελευταίες χειρόγραφες διορθώσεις.
Αναλαμβάνω την ανατύπωση εφόσον τακτοποιηθούν τα περι
πνευματικών δικαιωμάτων και υπάρξουν δηλώσεις ενδιαφέροντος αγοράς .

Εάν δεν είναι πολλές οι διορθώσεις μπορείτε να τις σκανάρετε και να τις αναρτήσετε ως παρόραμα γι' αυτούς που έχουν ήδη αγοράσει το βιβλίο..
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Απλά να σας αναφέρω ότι πριν λίγους μήνες βρέθηκα σε θρησκευτικό βιβλιοπωλείο στο κέντρο της Αθήνας ... ο ιδιοκτήτης του βιβλιοπωλείου μου είπε ότι 2 βιβλία τα οποία ζητά πολύς κόσμος είναι 1 η Λειτουργία του Σουρλαντζή και 2 το Πεντηκοστάριον του πατρός Κουντιάδου .......(Είναι κ τα 2 φυσικά εξαντλημένα) Για το βιβλίο του Σουρλαντζή μου είπε ότι είχε μιλήσει με την γυναίκα κ την κόρη του Σουρλαντζή κ ζήτησε να του δώσουν την άδεια για να κάνει το βιβλιοπωλείο του επανέκδοση του βιβλίου κ ΔΕΝ ΤΟΥ ΤΟ ΕΠΕΤΡΕΨΑΝ .....Μην το ψάχνετε ....όταν φεύγει κάποιος ....αν περιμένεις μετά να βρεις άκρη με τους κληρονόμους ..σκούρα τα πράγματα ........
 

ANDREASPAUL

Νέο μέλος
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥ.ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΣΤΗΝ ΑΓΑΠΗ ΣΑΣ ΟΠΟΙΟΣ ΓΝΩΡΙΖΕΙ ΑΠΟ ΠΟΥ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΠΡΟΜΗΘΕΥΤΩ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΟΥ ΔΑΣΚΑΛΟΥ ΑΣ ΜΕ ΕΝΗΜΕΡΩΣΕΙ ΣΑΣ ΠΑΡΑΚΑΛΩ.ΨΑΧΝΩ ΚΑΙ ΔΕΝ ΜΠΟΡΩ ΝΑ ΤΟ ΒΡΩ.

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΕΚ ΤΩΝ ΠΡΟΤΕΡΩΝ.
 

MICHALISPCH

Νέο μέλος
Χαίρεται,
ψάχνω το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του αειμνήστου Άρχοντα Δημητρίου Σουρλαντζή. Εδώ στην Κύπρο μου είπαν ότι δεν υπάρχει και δεν το έχουν πλέον, το έψαξα και στην Θεσσαλονίκη όταν ανέβηκα σε δύο βιβλιοπωλεία αλλά δεν υπήρχε. Αν γνωρίζει κάποιος και μπορεί να βοηθήσει σας παρακαλώ. Γνωρίζω επίσης και από άλλα παιδιά που το ψάχνουν εδώ στην Κύπρο. Το όλο έργο είναι αξιόλογο, ιδιαίτερα τα Χερουβικά και τα Λειτουργικά, και θα ήταν ιδιαίτερη μου χαρά να το έχω στο αναλόγιό μου.
Ευχαριστώ πολύ.
 

nikolas00

Νέο μέλος
Εχω τΟ βιβλίο του δασκάλου με τις τελευταίες χειρόγραφες διορθώσεις.
Αναλαμβάνω την ανατύπωση εφόσον τακτοποιηθούν τα περι
πνευματικών δικαιωμάτων και υπάρξουν δηλώσεις ενδιαφέροντος αγοράς .

Αδελφε ασε τα δικαιωματα,αφου βλεπεις οι συγγενεις του Αρχοντα δεν νοιαζονται για επανεκδοση.Μπορω να επικοινωνησω να τα πουμε? Σ'ευχαριστω
 
Το βιβλίο, μετά το θάνατο του δασκάλου μου, το διαθέτω εγώ, χέρι με χέρι, στη Θεσσαλονίκη η ταχυδρομικά εκτός. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, έχουν μείνει λίγα κομμάτια.
θα το ηθελα και εγω αν υπαρχει ακομα.............ευχαριστω
 

neoklis

Νεοκλής Λευκόπουλος, Γενικός Συντονιστής
θα το ηθελα και εγω αν υπαρχει ακομα.............ευχαριστω

Όπως μπορείς να δεις, το μήνυμα το οποίο παραθέτεις είναι από 4 χρόνια πριν. Καλύτερα να επικοινωνήσεις με ΠΜ.
 
Όπως είπε παραπάνω ο κ.Μανιάτης υπάρχουν δικαιώματα:)Δεν μπορεί ο καθένας να σκαναρει ένα βιβλίο που κυκλοφορεί και να το ανεβάζει στο ψαλτολόγιον είτε του Σουρλαντζή ειτε του π.Ιερόθεου είτε όποιου άλλου:eek: νομίζω ειναι τουλαχιστον παράνομο:)
Ο καθένας μπορεί βεβαια να ζητάει οτι θέλει στο ψαλτολόγειο ρίχνοντας άδεια να πιασει γεμάτα μα κακά τα ψέματα ειναι εμπόριο και μερικοί ζουν απο αυτο..καλο ειναι να φτειαχτεί ένας κατάλογος από τους συντονιστές ποιά βιβλία σκαναρουμε και ποιά οχι:wink:
αδερφε μου ξεχνας ή δεν λαμβανεις υποψιν σου πως α)οι μερακλήδες ειναι λιγοστοι β) υπαρχουν μουσικες εκδοσης που δεν εχει ξαναγινει επανεκτύπωση σε πολυ καλα και γλυκοκελαιδιστα μουσικα βιβλια γ) η παρακαταθηκη που κοπιαστικα δημιούργησαν αυτοι οι πυλώνες της μουσικης κληρονομιας μας ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΜΕΤΑΛΑΜΠΑΔΕΥΕΤΑΙ!!!!!!!!!!!!!!! και οχι να εξαφανιζεται στο χρονοντουλαπο καποιου εκδοτικου οικου ή ακομα και στην βιβλιοθηκη του τεθνεωτος δημιουργου, δεν νομιζω πως ελαβε αυτο το ταλαντο αξιοποιωντας στο στον μεγιστο βαθμο που μπορουσε για χαρη γουστου αλλα προς δοξαν θεου, να ζει ναι τα πνευματικα δικαιώματα στο οικονομικο θεμα του ανήκουν σε μας ανηκει να λεμε και ενα κυριε ελεησον για την ψυχη τους που μας χαρισαν τετειες μελωδιες.Θεωρω πως πρεπει να αλλαξουμε τροπο σκεψης πως του συγχρονους μουσουργους μας και ετσι δεν θα χαθει-ξεχαστει το τεραστιο εργο τους..... μηπως μπορεις να μου πεις που θα βρω την θεια λειτουργια του αρχοντος εμμανουηλ χατζημαρκου;. θεος χωρεστους. ευχομαι καλη ανασταση εκ βαθους καρδιας
 
Top