Θεία Λειτουργία Δημ. Σουρλαντζή

jimis

Παλαιό Μέλος
Μήπως μπορεί κάποιος να μου πει που θα βρω την θ.λειτουργία του Σουρλαντζή.Στην Αθήνα δεν υπάρχει και ο δάσκαλος δεν ειναι πλέον εν ζωή.Ευχαριστώ εκ των προτέρων!!!:)
 
Έχω ακόμα μερικά απο τα βιβλία Θ. Λειτουργίας του Δασκάλου. Όποιος ενδιαδέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
Έχω ακόμα μερικά απο τα βιβλία Θ. Λειτουργίας του Δασκάλου. Όποιος ενδιαδέρεται ας μου στείλει προσωπικό μήνυμα.

Κύριε Λιάκο ευχαριστώ!!! :eek: Το βρήκα στον Σωτήρα!! να'στε καλά!!:)
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Την Θεία Λειτουργία του Σουρλατζή πού μπορώ να την βρω??
Πουθενά δεν μπορώ να την βρω..
Αν τυχόν υπάρχει, την προτιμώ σε ψηφιακή μοφή, αλλά ας βρεθεί πρώτα και βλέπομε...:)
 

stapaman

Εφησυχάζων & ενίοτε προξενών αλγεινάς εντυπώσεις δ
Την Θεία Λειτουργία του Σουρλατζή πού μπορώ να την βρω??
Πουθενά δεν μπορώ να την βρω..
Αν τυχόν υπάρχει, την προτιμώ σε ψηφιακή μοφή, αλλά ας βρεθεί πρώτα και βλέπομε...:)

Δύσκολο έως παράνομο... Βλέπεις υπάρχουν πνευματικά δικαιώματα....

Όσο για έντυπη μορφή... Υπάρχουν ελάχιστα αντίτυπα, ένας Θεός ξέρει πού. Πραγματικά αξιόλογο βιβλίο!
 
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ. ΨΑΧΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΘΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΕΚΔΩΣΟΥΝ, ΑΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF ΟΛΟΚΛΗΡΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ 1000 ΕΥΧΕΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ.
 
Το βιβλίο, μετά το θάνατο του δασκάλου μου, το διαθέτω εγώ, χέρι με χέρι, στη Θεσσαλονίκη η ταχυδρομικά εκτός. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, έχουν μείνει λίγα κομμάτια.
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Το βιβλίο, μετά το θάνατο του δασκάλου μου, το διαθέτω εγώ, χέρι με χέρι, στη Θεσσαλονίκη η ταχυδρομικά εκτός. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, έχουν μείνει λίγα κομμάτια.

[Σημείωμα συντονιστή] Μετέφερα τα προηγούμενα μηνύματα και τις πιό πάνω πληροφορίες στο κατάλληλο θέμα εδώ.
 

jimis

Παλαιό Μέλος
ΓΕΙΑ ΣΑΣ ΜΕ ΛΕΝΕ ΓΙΩΡΓΟ ΣΥΓΝΩΜΗ ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΕΙΜΑΙ ΚΑΙ ΠΟΛΥ ΣΧΕΤΙΚΟΣ ΜΕ ΤΟ ΙΝΤΕΡΝΕΤ, ΗΘΕΛΑ ΝΑ ΠΩ ΠΟΙΟΣ ΟΠΟΙΟΣ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΠΟΡΕΣΕΙ ΑΣ ΚΑΝΕ ΕΝΑ ΜΕΓΑΛΟ ΚΟΠΟ. ΨΑΧΝΩ ΟΠΩΣ ΚΑΙ ΠΟΛΛΟΙ ΑΛΛΟΙ ΤΟ ΒΙΒΛΙΟ ΤΗΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΑΣ ΤΟΥ ΣΟΥΡΛΑΤΖΗ, ΔΥΣΤΥΧΩΣ ΑΠΟ ΟΤΙ ΕΜΕΘΑ ΕΧΕΙ ΕΞΑΝΤΛΗΘΕΙ ΚΑΙ ΟΙ ΣΥΓΓΕΝΕΙΣ ΤΟΥ ΔΕΝ ΠΟΛΥΕΝΔΙΑΦΕΡΟΝΤΑΙ ΝΑ ΤΟ ΕΠΑΝΕΚΔΩΣΟΥΝ, ΑΣ ΤΟ ΑΝΕΒΑΣΕΙ ΕΠΙΤΕΛΟΥΣ ΚΑΠΟΙΟΣ ΣΕ ΜΟΡΦΗ PDF ΟΛΟΚΛΗΡΟ, ΚΑΙ ΝΑ ΤΟΥ ΔΩΣΩ 1000 ΕΥΧΕΣ.ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΑΝ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΤΟ ΓΡΑΨΩ ΣΕ ΑΛΛΟ ΣΗΜΕΙΟ ΤΟΥ ΨΑΛΤΟΛΟΓΙΟΥ, ΕΙΜΑΙ ΛΙΓΟ ΑΣΧΕΤΟΣ.

Όπως είπε παραπάνω ο κ.Μανιάτης υπάρχουν δικαιώματα:)Δεν μπορεί ο καθένας να σκαναρει ένα βιβλίο που κυκλοφορεί και να το ανεβάζει στο ψαλτολόγιον είτε του Σουρλαντζή ειτε του π.Ιερόθεου είτε όποιου άλλου:eek: νομίζω ειναι τουλαχιστον παράνομο:)
Ο καθένας μπορεί βεβαια να ζητάει οτι θέλει στο ψαλτολόγειο ρίχνοντας άδεια να πιασει γεμάτα μα κακά τα ψέματα ειναι εμπόριο και μερικοί ζουν απο αυτο..καλο ειναι να φτειαχτεί ένας κατάλογος από τους συντονιστές ποιά βιβλία σκαναρουμε και ποιά οχι:wink:
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Το βιβλίο, μετά το θάνατο του δασκάλου μου, το διαθέτω εγώ, χέρι με χέρι, στη Θεσσαλονίκη η ταχυδρομικά εκτός. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, έχουν μείνει λίγα κομμάτια.

Να προσθέσω πως το κόστος του βιβλίου (ποσό που πηγαίνει όλο στη χήρα του δακάλου) είναι μόνον 30€ + όποια έξοδα μεταφορικών προκύψουν, ενώ υπάρχει και ένας μικρός αριθμός βιβλίων που λείπουν μερικές σελίδες (για την ακρίβεια είναι λευκές) που δίνονται μόνον προς 15€ (με φωτοτυπίες των σελίδων που λείπουν, ώστε να μπορεί αυτός που θα το πάρει να "τις κολλήσει" στις λευκές)!

ΧΚΣ
 
Το βιβλίο, μετά το θάνατο του δασκάλου μου, το διαθέτω εγώ, χέρι με χέρι, στη Θεσσαλονίκη η ταχυδρομικά εκτός. Μπορείς να επικοινωνήσεις μαζί μου, έχουν μείνει λίγα κομμάτια.

ναυσικά , με ένα βιβλίο του όρθρου που ετοίμαζε , τι έγινε ; το ολοκλήρωσε ;
 

πεταστής

Παλαιό Μέλος - Χαράλαμπος
Προφανώς θα μιλάτε για το Αναστασιματάριον του Δημητρίου Σουρλατζή...:confused:
Το αναστασιματάριο και το <<Ιερατικός Μουσικός Θησαυρός>> νομίζω είναι βιβλία που έχουν εκδοθεί, αλλά μάλλον και εξαντληθεί... Αν εξαντλήθηκαν δεν θα είναι καλή ιδέα να τα ανεβάσει κανείς;
Υπάρχουν άλλα εγχειρίδια (χειρόγραφα ή βιβλία) του Σουρλατζή που να μπορέσουν να ανεβούν, ή αν πουλιούνται ακόμα να τα αγοράσουμε;

Ευχαριστώ!
 
υπομονή Απόστολε, όλα θα εμφανιστούν σιγά-σιγά στην ώρα τους κατόπιν της αντάξιας φροντίδας τους. Ο δάσκαλος έφυγε προτού τα ολοκληρώσει.
 

SINGEORGE

Παλαιό Μέλος
Πριν λίγο καιρό βρήκα το βιβλίο της λειτουργίας του Σουρλαντζή.
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. Απλές γραμμές γεμάτες μεγαλοπρέπεια, ότι πρέπει για ψάλτες χωρίς μεγάλες ικανότητες( σαν και μένα δηλαδή). Ο Σουρλ. απίστυετες γνώσεις αλλά το βιβλίο του το έγραψε έχοντας στο νου του τον (ΑΠΛΟ ΨΑΛΤΗ), για αυτό του βγάζω το καπέλο. Α! και κάτι ακόμη. Μεσα από την μικρή μου εμπειρία σας λέω πως το βιβλίο αυτό είναι ότι πρέπει για τους ΥΨΊΦΩΝΟΥΣ ψάλτες. Εγώ που δυσκολεύομαι στα (χαμηλά) την έχω καταβρεί με αυτό το βιβλίο. Σουρλαντζής= ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ.
 

Γιώργος Μ.

Γιώργος Μπάτζιος
Πριν λίγο καιρό βρήκα το βιβλίο της λειτουργίας του Σουρλαντζή.
Α-Π-Ι-Σ-Τ-Ε-Υ-Τ-Ο. Απλές γραμμές γεμάτες μεγαλοπρέπεια, ότι πρέπει για ψάλτες χωρίς μεγάλες ικανότητες( σαν και μένα δηλαδή). Ο Σουρλ. απίστυετες γνώσεις αλλά το βιβλίο του το έγραψε έχοντας στο νου του τον (ΑΠΛΟ ΨΑΛΤΗ), για αυτό του βγάζω το καπέλο. Α! και κάτι ακόμη. Μεσα από την μικρή μου εμπειρία σας λέω πως το βιβλίο αυτό είναι ότι πρέπει για τους ΥΨΊΦΩΝΟΥΣ ψάλτες. Εγώ που δυσκολεύομαι στα (χαμηλά) την έχω καταβρεί με αυτό το βιβλίο. Σουρλαντζής= ΜΕΓΑΛΟΣ ΜΑΣΤΟΡΑΣ.
...
απλό = δύσκολο

Θα σημειώσω δύο πράγματα, όχι κατ’ ανάγκην προς άρσιν της απλότητας, αλλά μάλλον προς διευκρίνησή της και οι παρατηρήσεις μου δεν προέρχονται μόνο από τη μελέτη της λειτουργίας του, αλλά κυρίως από ακρόαση του ίδιου τα καλοκαίρια στα Μεσόγεια.

Κατ’ αρχήν, έχω την αίσθηση ότι θα καταλάβει κάποιος μουσικά σωστά τα μέλη του αν ξέρει πώς έψελνε ο ίδιος. Ο Σ είχε εντονότατη αίσθηση του ρυθμού στο ψάλσιμό του και αυτήν πέρασε στις συνθέσεις του. Πολλά σημεία που φαίνονται κενά ή απλά στο μουσικό κείμενο στο αντίστοιχο ηχητικό ήταν γεμάτα με φωνητικό ποίκιλμα που στόχευε να περιγράψει και να αναδείξει τον ρυθμό.

Μόνο ένας που είχε αφομοιώσει την παράδοση σαν να την είχε καταπιεί μπορούσε να μεταστοιχειώσει τόσο δημιουργικά το μουσικό νόημα σε σύνθεση και ψάλσιμο. Αν μπορούσα να τον παρομοιάσω με έναν ποιητή θα έλεγα ότι μου θυμίζει τον Σολωμό. Εκεί η λιτότητα, η συμπίεση του καθαρού γλωσσικού υλικού είναι τόση που έχει ως αποτέλεσμα τα κείμενά του να είναι αποκρυστάλλωση ποιητικής ουσίας. Το αντίστοιχο με μουσικούς όρους συμβαίνει με τον Σουρλατζή, ο οποίος δεν δημιούργησε νέα εκφραστικά σχήματα, ούτε νέες μελωδικές φόρμες, αλλά αξιοποιούσε τις παλιές με τον πιο επίκαιρο κάθε φορά τρόπο. Έτσι, δεν ξέρω πώς, σε κάθε παπαδικό που έψελνε, όταν ερχόταν η κατάληξη σε έκανε να νιώσεις ότι θέλεις να ψάλεις μαζί του.

Ο αείμνηστος Σουρλατζής λοιπόν διαφοροποιήθηκε από την παράδοση των λοιπών Θεσσαλονικέων στο σημείο της συνθετότητας των μελών. Τα μέλη του είναι αρκετά πιο κλασικά από την άποψη ότι αναγνωρίζεις σε κάθε μουσική θέση έναν γνώριμο, ήδη πολύ περπατημένο και στρογγυλεμένο μουσικό λογότυπο. Τίποτα σχεδόν το σκόπιμα αυτοσχεδιαστικό ή νεωτερικό. Αυτήν όμως την παράδοση τη συμπύκνωσε σε καθάριες, ευκρινείς γραμμές, γεμάτες μουσική ουσία. Ευκρινείς, όχι πάντα εύκολες. Μάλλον δεν προσφέρονται για τον μουσικά ολιγογράμματο, αλλά για κείνον που έχει τη μουσική παιδεία να μπορεί να διαβάσει το ύφος πίσω από την απλότητα. Δεν είναι απλότητα που σημαίνει έλλειψη, αλλά λιτότητα που αναδεικνύει επιβλητικό ύφος. Δείτε τα «Επι σοι χαίρει» του. (Είναι η μόνη Θ. Λειτουργία που έχει τόσα νομίζω). Πώς γίνεται να έχεις 4 «Επι σοι χαίρει» (ανάμεσα σε άλλα) σε έναν ασυνήθιστο ήχο για τέτοια μέλη, τον πλ.α, και να είναι και τα 4 διαφορετικά;

Είναι ο ορισμός της δημιουργικής ευκρίνειας ο Σουρλατζής. Στο μικρό συνθετικά έργο του συμπυκνώνει πολλή μουσική ουσία μέσα σε λιγοστές καθάριες γραμμές.
 

oyk

nikosen
Ψάχνω μήπως και υπάρχει η Θεία Λειτουργία του Σουρλατζή...
Υπάρχει πουθενά στο psaltologion;;
 

Dimitri

Δημήτρης Κουμπαρούλης, Administrator
Staff member
Λόγω πνευματικών δικαιωμάτων (η έκδοση είναι σχετικά πρόσφατη) δεν θα το βρεις στο Ψαλτολόγιον.
 

Papassss

Παλαιό Μέλος
εγω εμαθα οτι τα βιβλια δεν εξαντληθηκαν... εμαθα οτι υπαρχουν σε μια αποθηκη πολλα αντιτυπα!!!!
 
Top