Θεία Λειτουργία Αντωνίου Σύρκα - Αθήνα 1961

nikosthe

Νίκος Θεοτοκάτος
Ο κ. Γεώργιος Μιχαλάκης μάς προσφέρει τη θεία λειτουργία του Αντωνίου Σύρκα! Κατεβάστε με δεξί κλικ στο σύνδεσμο και "Αποθήκευση δεσμού ως..." Το μήνυμα του κ. Μιχαλάκη αυτοτελώς:
http://graeca.mrezha.net/upload/MontrealPsaltiki/001_Psaltic_Books_PDF/Syrkas_Theia_Lit_Images.pdf

61 ΜΒ == να κατεβασετε αμεσως διοτι θα το σβησω επειδη ειναι βαρυ
300 dpi, γκρι, εκ φωτοαντιγραφου


Δια τους Συρκομανεις = ιδου αντιγραφον του βιβλιου του κυρ Κωνσταντινου Λαγουρου, νυν Αρχοντος Πρωτοψαλτου Καναδα, το οποιον ευρισκετο εις το αναλογιον του ιερου Ναου Ευαγγελισμος της Θεοτοκουμ Μοντρέαλ, 100 μετρα απο την οικειαν μου == περιεχει αυτογραφον υπογραφην του συγγραφεως


Κυριος μαητης του ΚΛ ειναι ο εκ Μοντρεαλ Νικολαος Γιαννουκακης, νυν εις Πιτσμουργκ ΗΠΑ =καθηγητης ιατρικης

Αλλοι μαθηται == πατερεσ Οδυσσεας και αδελφος αυτου Ηλιας Δροσος


Εχρηματησε μαθητης του ενα χρονον =μαθηματα καθε Σαββατον απογευμα, οπου εκαμνα παραλλαγην εκ του μηδενος, εαν κα ειμουν ειδει προχωρημενος == οταν ετελειωνα, ευρισκα τον Τσολακιδην δια την συνεχειαν

Εχω συμψαλλει μαςι του και σχεδον ολα τα μαθηματα του παροντος βιβλιου, και οτι δεν συνεψαλλα, ακουσα ει ς ραδιοφωνον


Τοτες, η γραφη αυτη ειχε αξιαν διοτι μου επετρεπε μιε #επικοινωνιαν# με τον διδασκαλον αυτον

Σημερον δε, την θεωρω ΑΧΡΗΣΤΟΝ, οπως και ΟΛΕΣ τις υπολοιπες, ΕΚΤΟΣ, βεβαια, τις κλασσικες εκδοσεις του 19ου αιωνος + τα του Βουδουρη

Το υφος της σχολης ειναι ΑΝΩΤΕΡΟΝ του Χαντςημαρκου, βασιλικου, Καραμανημ κτλ

ΔΕΝ φτανει, ομως, το του Τσολακιδη και Βαρδα == το του Ιακωβου
 

nkm13

Μέλος
εχω τ βιβλιο τ Αντ.Συρκα θεια λειτουργια πωσ μπορω να τ αναβασω ??.Ευχαριστω
 
Αγαπητε Γεωργιε,

Ευχαριστω για την Θεία Λειτουργία του κ. Συρκα!! Εψαχνα πολυ καιρω να βρω την εκδοσι αυτη.

Με αγάπη εν Χριστώ και Θερμές ευχές πάντοτε,

Οικονόμου
+π. Ηλίας Δρόσος
Ιερατικώς Προϊστάμενος
Ι.Ν. Αγια Τριαδα
London, Ontario Canada
www.londongreekcommunity.org
 
Καλησπέρα σε όλους και Η Υπέρμαχος Στρατηγός να βάλει το χέρι της αυτές τις δύσκολες ώρες για όλους μας...!
Έχω κατεβάσει την Θεία Λειτουργία του Κ. Σύρκα από το Byzantinesources. Ωστόσο παρατήρησα ότι στις σελίδες 124 και 126 λείπουν στα κοινωνικά κάτω δεξιά στη σελίδες χαρακτήρες. Εάν θα μπορούσατε να βοηθήσετε με οποιοδήποτε τρόπο θα σας ήμουν υπόχρεος.
Σας ευχαριστώ εκ των προτέρων
Ευάγγελος Μίχας
 
Top