Θεία Λειτουργία Αθ. Καραμάνη υπό Γέροντος Πανάρετου Φιλοθεΐτου

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
.......:)


Υ.Γ. Το Νο 39 αντιστοιχεί στο Νο 136
 

Attachments

  • 39 ΕΙΣ ΜΝΗΜΟΣΥΝΟΝ, ΗΧΟΣ Δ.mp3
    8.6 MB · Views: 287
  • 137 EN TΩ ΦΩTI , HXOΣ Δ΄ KOINΩNIKON METAMOPΦΩΣEΩΣ.mp3
    8.9 MB · Views: 291
  • 138 EIΔOMEN - EIH - TON ΔEΣΠOTHN, HXOΣ B΄.mp3
    3.1 MB · Views: 247
  • 139 ΠOΛYXPONIΣMOΣ, HXOΣ Δ΄, AΓIA.mp3
    1.1 MB · Views: 194
  • 140 EΣEIΣΘHΣAN ΛAOI, HXOΣ Δ΄ MΠEPEKETOY.mp3
    9.7 MB · Views: 269

psaltaki

ΑΝΑΣΤΑΣΙΟΣ ΚΙΡΤΣΙΟΣ
Ευχαριστουμε για μια ακομα φορα τον φιλτατο και αγαπητο αδελφο μας Φώτιο για την μέγαλη του προσφορα,αγαπη και προπάντων υπομονη, που μοιράστηκε τοσο απλοχερα το πολύτιμο προσωπικο του αρχείο με τις ηχογραφήσεις του αείμνηστου γέροντα Πανάρετου,που κοπίασε τοσες ημέρες για την αναρτησή τους,και που ανταποκρήθηκε άμεσα στο αίτημα για ''εξευρεση''καθαροτερων ηχογραφησεων...

Αγαπητε Φωτιε Ε Υ Χ Α Ρ Ι Σ Τ Ο Υ Μ Ε !!!

Υ.Γ Ειθε η μεγαλη σου συμβολή να βρεί αντίκτυπο στην μελέτη των μαθηματων κυριως απο εμας τους νεωτέρους ιεροψάλτες και ουσιαστικο βοήθημα για τα αναλογια μας!!!:)
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ

Ευχαριστούμε κ. Κερμελίδη. Τεράστια η προσφορά σας.

Επιτρέψτε μου μια παρατήρηση στο Άγιος ο Θεός του βαρέως.

Έχω την εντύπωση ότι το Άγιος Αθάνατος δεν λέγεται σωστά. Συγκεκριμένα θεωρώ ότι ο νη στο "΄Α" της λέξης "Άγιος" είναι χαμηλός με αποτέλεσμα το άκουσμα να είναι εντελώς διαφορετικό.

Δυστυχώς δεν έχω ηχητικό απόσπασμα από κάποιον άλλον ψάλτη.

Αν κάποιος έχει πιστεύω θα βοηθούσε.
 
Last edited:

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ευχαριστούμε κ. Κερμελίδη. Τεράστια η προσφορά σας.

Επιτρέψτε μου μια παρατήρηση στο Άγιος ο Θεός του βαρέως.

Έχω την εντύπωση ότι το Άγιος Αθάνατος δεν λέγεται σωστά. Συγκεκριμένα θεωρώ ότι ο νη στο "΄Α" της λέξης "Άγιος" είναι χαμηλός με αποτέλεσμα το άκουσμα να είναι εντελώς διαφορετικό.

Δυστυχώς δεν έχω ηχητικό απόσπασμα από κάποιον άλλον ψάλτη.

Αν κάποιος έχει πιστεύω θα βοηθούσε.

Αδελφέ τώρα είδα την ανάρτησή σου.Εάν μου επιτρέπεις να σου πω την γνώμη μου,καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τους διακόνους της ψαλτικής τέχνης, τους ανθρώπους που έδωσαν πολλά στην πατρώα μας μουσική.Ξέρω ότι μπορεί να έχεις δίκιο αλλά....Ποιος από εμάς, ποιος από τους μεγάλους καθηγητάς της μουσικής,ποιος από τους μεγάλους ιεροψάλτας ήταν τέλειος; Κανείς!!! Μόνον ο Θεάνθρωπος ήτο τέλειος.Εν τέλει καλό θα ήτο να εστιάζουμε στο αποτέλεσμα των αναρτήσεων.Μέσω αυτών και ειδικότερα μέσω της παρούσης ανάρτησης του Γέροντος πόσοι από εμάς δεν θα τον ακούμε, έχοντας το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του κ.Αθ.Καραμάνη και δεν θα βοηθηθούμε προσπαθώντας για την καλύτερη εκτέλεση και απόδοση των μαθημάτων; Οι αναρτήσεις αυτές ας αποτελούν λοιπόν παράδειγμα προς μίμηση και ας επικεντρωθούμε στην ουσία αυτών.Καλήν συνέχειαν αδελφέ..:)
 
Αδελφέ τώρα είδα την ανάρτησή σου.Εάν μου επιτρέπεις να σου πω την γνώμη μου,καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τους διακόνους της ψαλτικής τέχνης, τους ανθρώπους που έδωσαν πολλά στην πατρώα μας μουσική.Ξέρω ότι μπορεί να έχεις δίκιο αλλά....Ποιος από εμάς, ποιος από τους μεγάλους καθηγητάς της μουσικής,ποιος από τους μεγάλους ιεροψάλτας ήταν τέλειος; Κανείς!!! Μόνον ο Θεάνθρωπος ήτο τέλειος.Εν τέλει καλό θα ήτο να εστιάζουμε στο αποτέλεσμα των αναρτήσεων.Μέσω αυτών και ειδικότερα μέσω της παρούσης ανάρτησης του Γέροντος πόσοι από εμάς δεν θα τον ακούμε, έχοντας το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του κ.Αθ.Καραμάνη και δεν θα βοηθηθούμε προσπαθώντας για την καλύτερη εκτέλεση και απόδοση των μαθημάτων; Οι αναρτήσεις αυτές ας αποτελούν λοιπόν παράδειγμα προς μίμηση και ας επικεντρωθούμε στην ουσία αυτών.Καλήν συνέχειαν αδελφέ..:)
Αδελφέ Φώτη, δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα .
Ουδείς τέλειος , δεκτό . Μεγάλο το εγχείρημα και χρήσιμο για τους μαθητευόμενους . Αλλά προς όφελος των μαθητευόμενων αν κάποια αβλεψία παρατηρηθεί , που είναι το κακό .
Χωρίς πάντα να υπάρχει ούτε η υποψία σκέψης να θίξουμε ή να προσβάλουμε τον γέροντα .
Άσε που αν ίσχυε αυτό γενικότερα(όπως προανέφερες ) δεν θα γράφαμε για κανένα, τίποτα εδώ μέσα .
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Αδελφέ Φώτη, δεν μπορώ να παρακολουθήσω τον τρόπο που προσεγγίζεις το θέμα .
Ουδείς τέλειος , δεκτό . Μεγάλο το εγχείρημα και χρήσιμο για τους μαθητευόμενους . Αλλά προς όφελος των μαθητευόμενων αν κάποια αβλεψία παρατηρηθεί , που είναι το κακό .
Χωρίς πάντα να υπάρχει ούτε η υποψία σκέψης να θίξουμε ή να προσβάλουμε τον γέροντα .
Άσε που αν ίσχυε αυτό γενικότερα(όπως προανέφερες ) δεν θα γράφαμε για κανένα, τίποτα εδώ μέσα .



Αδελφέ Απόστολε εις πολλά τα έτη σου και καλή χρονιά να έχουμε.Πιστεύω ότι καταλαβαίνεις τι εννοώ έχοντας υπόψιν σου παλαιότερα θέματα ως προς την συμπεριφορά αρκετών μελών απέναντι στα μεγάλα αναστήματα της μουσικής μας.Απλά προσπαθώ να απαντήσω και σε προσωπικά μηνύματα τα οποία ρωτούν για το εάν έψαλλε σωστά το κομμάτι ο τάδε ή για το εάν εκτέλεσε σωστά ο δείνα.Η απάντησή μου είναι γενικότερη: Εάν αδελφέ μου νομίζεις ότι δεν εκτελεί σωστά ο ψάλλων, μην τον ακούς.Άσε άλλους όμως να προσπαθούν να μάθουν μέσω του ψάλλοντος.Καταλαβαίνεις το τι εννοώ αδελφέ με τα προγεγραμμένα μισόλογά μου.Απλά προσπαθούμε να προλάβουμε τυχόν διενέξεις σε θέματα τα οποία είναι ελάσσονος σημασίας.Ας μην διυλίζουμε τον κώνωπα και καταπίνουμε την κάμηλον.Αυτά εννοώ εν ολίγοις......:)
 
Ευχαριστούμε Αδελφέ για την τεράστια προσφορά σου στην ψαλτική κοινότητα.
Πολλά τα έτη σου, με υγεία και αγάπη, αν και από την τελευταία σου περισσεύει πολλή.
 

asimos psaltis

Ο ΑΣΗΜΟΣ
Αδελφέ τώρα είδα την ανάρτησή σου.Εάν μου επιτρέπεις να σου πω την γνώμη μου,καλό θα ήταν να μην κρίνουμε τους διακόνους της ψαλτικής τέχνης, τους ανθρώπους που έδωσαν πολλά στην πατρώα μας μουσική.Ξέρω ότι μπορεί να έχεις δίκιο αλλά....Ποιος από εμάς, ποιος από τους μεγάλους καθηγητάς της μουσικής,ποιος από τους μεγάλους ιεροψάλτας ήταν τέλειος; Κανείς!!! Μόνον ο Θεάνθρωπος ήτο τέλειος.Εν τέλει καλό θα ήτο να εστιάζουμε στο αποτέλεσμα των αναρτήσεων.Μέσω αυτών και ειδικότερα μέσω της παρούσης ανάρτησης του Γέροντος πόσοι από εμάς δεν θα τον ακούμε, έχοντας το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του κ.Αθ.Καραμάνη και δεν θα βοηθηθούμε προσπαθώντας για την καλύτερη εκτέλεση και απόδοση των μαθημάτων; Οι αναρτήσεις αυτές ας αποτελούν λοιπόν παράδειγμα προς μίμηση και ας επικεντρωθούμε στην ουσία αυτών.Καλήν συνέχειαν αδελφέ..:)

Κ. Κερμελίδη, δεν είχα κακή πρόθεση.
Ο λόγος που έκανα αυτή την παρέμβαση έχει σχέση ακριβώς με αυτό που είπατε κι εσείς "μέσω της παρούσης ανάρτησης του Γέροντος πόσοι από εμάς δεν θα τον ακούμε, έχοντας το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του κ.Αθ.Καραμάνη και δεν θα βοηθηθούμε προσπαθώντας για την καλύτερη εκτέλεση και απόδοση των μαθημάτων;"
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Κ. Κερμελίδη, δεν είχα κακή πρόθεση.
Ο λόγος που έκανα αυτή την παρέμβαση έχει σχέση ακριβώς με αυτό που είπατε κι εσείς "μέσω της παρούσης ανάρτησης του Γέροντος πόσοι από εμάς δεν θα τον ακούμε, έχοντας το βιβλίο της Θείας Λειτουργίας του κ.Αθ.Καραμάνη και δεν θα βοηθηθούμε προσπαθώντας για την καλύτερη εκτέλεση και απόδοση των μαθημάτων;"

Αδελφέ μου επειδή δεν είχες κακή πρόθεση απήντησα.Πίστεψέ με ότι σε αντίθετη περίπτωση δεν θα απαντούσα.Σ΄ευχαριστώ και καλό σου βράδυ.....:)
 

stefanoskop

Νέο μέλος
Χαίρετε και αγγαλιάσθε!Πολλά θερμά ευχαριστώ για τα πολύ όμορφα ηχογραφήματα που μας παρέχετε.Έχω την εντύπωση ότι τα αρχεία mediafire των σελ. 4 + 5 έχουν λήξει! θα μπορούσατε να τα ξανα-αναρτήσετε μήπως?Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
Ἀδελφέ, δέν ἔχει νόημα αὐτό πού κάνεις, νά παραπέμψεις σ᾿ ἕνα βίντεο πού ἔχουν πάρει μιά ἠχογράφηση ἀπό τίς 200 πού περιέχει τό θέμα. Τί θά γίνει; Θά δώσεις ἄλλα 100 μηνύματα στό ἴδιο θέμα μέ ἴδιες ἠχογραφήσεις, ἄν ὑποτεθεῖ ὄτι κάποιος κάνει αὐτή τή δουλειά στό youtube;

Ἄν θέλεις νά προσφέρεις πραγματικά (καί ὄχι νά γράφουμε γιά νά γράφουμε...) ἀνάρτησε ὅσα χερουβικά εἶναι ἀκόμη στό mediafire (τώρα δέν θά ὑπάρχει πρόβλημα μεγάλων ἀρχείων πιστεύω) ἤ παρακαλέσατε τόν ἀδελφό Φώτιο νά ἀνεβάσει πάλι ὅσα ἔχουν ἀκυρωθεῖ ἀπό τό mediafire.

Χαίρετε και αγαλλιάσθε!Πολλά θερμά ευχαριστώ για τα πολύ όμορφα ηχογραφήματα που μας παρέχετε.Έχω την εντύπωση ότι τα αρχεία mediafire των σελ. 4 + 5 έχουν λήξει! θα μπορούσατε να τα ξανα-αναρτήσετε μήπως?Καλή συνέχεια και καλή δύναμη.
 

ΦΩΤΙΟΣ ΚΕΡΜΕΛΙΔΗΣ

Παλαιό Μέλος
Ότι θέλει ο Γέροντας.Την ευχή σας π.Μάξιμε.Τα χαίρε μου σε όλους τους foroumίτας. Έχω πολύ καιρό να μπω λόγω πολλής και δύσκολης εργασίας αλλά πρώτα ο Θεός θα επισκέπτομαι συχνότερα το Ψαλτολόγιον.Καλή συνέχεια...
 
Oλα ωραια βρε Φωτη και να εισαι καλα...:)
Αλλα εκεινο το ντιλε'ι'-ετσι νομιζω το λενε-:D τι το ηθελες;... Ακουγεται καπως...;)

Το delay το ειχε ο μακαριστος σε ολες τις ηχογραφησεις του... ηταν της "μοδος" τοτε αυτα τα μηχανηματα.... ο κ. Φωτης δεν προσεθεσε τπτ στις ηχογραφησεις. Το βεβαιωνω γτ εχω και εγω εκατονταδες κασσετες του Γεροντος στο αρχείο μου....
 
Top