[Ερώτηση] Θεία Λειτουργία Αγίου Ιακώβου και Αγίου Γρηγορίου

manousiakisd

Μέλος
χαίρετε! Έχει κάποιος υπόψιν αν υπάρχουν σε ηχογράφηση οι Θείες Λειτουργίες του Αγίου Ιακώβου και του Αγίου Γρηγορίου; Είτε αποσπασματικά είτε ολόκληρες:D
Υπάρχουν ιερείς που την τελούν; Προσωπικά ένας φίλος μου ιερομόναχος μου είπε πως έχουν πολλές και μεγάλες ευχές. (αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που ακόμα δεν τις άκουσα:confused:) Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του;

Ευχαριστώ!
Μανουσιάκης Δ.
 

π. Μάξιμος

Γενικός Συντονιστής
χαίρετε! Έχει κάποιος υπόψιν αν υπάρχουν σε ηχογράφηση οι Θείες Λειτουργίες του Αγίου Ιακώβου και του Αγίου Γρηγορίου; Είτε αποσπασματικά είτε ολόκληρες:D
Υπάρχουν ιερείς που την τελούν; Προσωπικά ένας φίλος μου ιερομόναχος μου είπε πως έχουν πολλές και μεγάλες ευχές. (αυτός είναι μάλλον και ο λόγος που ακόμα δεν τις άκουσα:confused:) Μπορεί κάποιος να μας δώσει τα φώτα του;

Ευχαριστώ!
Μανουσιάκης Δ.
Πολύ σωστά ἀπάντησε ὁ Κωνσταντῖνος.
Εἰδικότερα ἠχογράφηση τῆς θ. λειτουργίας Γρηγορίου τοῦ Θεολόγου ὑπάρχει ἐδῶ σχεδόν ὁλόκληρη, ἄν καί δέν τελεῖται συχνά γιά τούς λόγους πού θά διαβάσετε ἐκεῖ.
Ἡ θ. λειτουργία Ἰακώβου τοῦ ἀδελφοθέου τελεῖται συχνότερον, ἀλλά ὑπάρχει στό Ψαλτολόγιον μόνον ἀποσπασματική ἠχογράφηση ὕμνων ἐδῶ, καθώς καί μουσικά κείμενα. Κάποτε ἴσως ὑπάρξει πληρέστερη ἠχογράφηση.


 
Top