Θαυμάστε ψαλτική εκτέλεση στο yayli tanbur!!!

V_Zacharis

Παλαιό Μέλος
Καλά και ψαλτική (με την στενή έννοια) δεν είναι, αλλά σίγουρα η ανατολική μουσική μετέχει της κοινής παράδοσης της μουσικής της ανατολικής μεσογείου.

Φοβερά διαστήματα και παρα πολύ όμορφες εκτελέσεις έλξεων (που φαίνονται και με...το μάτι!). Πολύ με άρεσε!

Υ.Γ.
Μπεστενγκιάρ(-ης) αλλά και Σεγκιάχ άψογα!
 

haris1963

παλαιότατο μέλος
Φοβερά διαστήματα και παρα πολύ όμορφες εκτελέσεις έλξεων (που φαίνονται και με...το μάτι!). Πολύ με άρεσε!

Βασίλη, στη σελίδα του σωληναρίου, σου έγραψε απάντηση ο ...πιο αγαπημένος σου :eek: Γιώργης (επειδή γνωρίζεις πολλούς) :D:D

Εκτός από τα περί φάλτσων κ.λ.π, στην ουσία αυτών που γράφει, χωρίς να το πολυτσεκάρω (στο πιο πολύ μόνο άκουγα) νομίζω πως δίκιο έχει... (γιατί δεν άκουσα κάτι ...εξωγήινο) :p

Ωστόσο, αν κάνω λάθος, φέρε σε παρακαλώ το σημείο και το μακάμ (ή τον κοντινὀτερο δικό μας ήχο) σαν παράδειγμα και το συζητάμε. Προσοχή, άλλο ουσάκ, άλλον σεγκιά, άλλο μουστεάρ κι άλλο εβτζαρά (απὀ πλευράς αλληλουχίας διαστημάτων δηλαδή). Όπως επίσης και οι τυχαίες αλλοιώσεις τις οποίες εν γνώσει του χρησιμοποιεί ο παίχτης για να περάσει από το ένα μακάμι στα άλλο. Μπεστενγκιάρ δεν άκουσα :confused:. (ΔΙΟΡΘΩΣΗ: Άκυρο, υπάρχει στο Β' βίντεο!)

Χαραλάμπης

ΥΓ. Ξέρω πως τά έγραψες προ τριμήνου αυτά, αλλά δεν πειράζει, είναι ευκαιρία με το ποστ του ...έτερου Βασίλη :)confused:), να συνεχίσουμε και τις συζητήσεις μας
 
Last edited:

yaylitzis

Νέο μέλος
Ο καλύτερος yayli tanbur παίχτης που υπάρχει αυτή τη στιγμή είναι ο Ευγένιος Βούλγαρης και διδαδσκει στο Δημοτικό ωδείο Πατρών.

Ολοι άλλοι απλά δεν τον φτάνουν...

Θαυμάστε τον απο το σεμιναριο yayli tanbur που έγινε φέτος (2011) στο χουδετσι στη ΚΡητη.

http://www.youtube.com/watch?v=DNVUwKULqwA
 

tb---

τσοπάνης
Πολύ καλός ο κ Βούλγαρης.

Προσωπικά έχω αρκετές ενστάσεις για την μέθοδο διδασκαλίας όχι από άποψη μεταδοτικότητας αλλά από την χρήση ευρωπαικής - τουρκικής προσέγγισης στην καταγραφή των θεμάτων.
 

yaylitzis

Νέο μέλος
Πολύ καλός ο κ Βούλγαρης.

Προσωπικά έχω αρκετές ενστάσεις για την μέθοδο διδασκαλίας όχι από άποψη μεταδοτικότητας αλλά από την χρήση ευρωπαικής - τουρκικής προσέγγισης στην καταγραφή των θεμάτων.

Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Εχω γνωρίσει τον ίδιο και μαθητές του και οι δευτεροι λένε τα καλύτερα.
 

tb---

τσοπάνης
Δεν σε καταλαβαίνω τι εννοείς. Εχω γνωρίσει τον ίδιο και μαθητές του και οι δευτεροι λένε τα καλύτερα.

Καλά λόγια λέω κι εγώ, αλλά έχω ενστάσεις για την χρήση πενταγράμμου μετά προσθηκών υφέσεων και διέσεων , τον διαχωρισμό του τόνου σε 9 μέρη, κτλ βάση των προτύπων των γειτόνων.

Κατά την διδασκαλεία του αλλά και σαν άτομο αφήνει σε όλους μας άριστες εντυπώσεις.
 

karastamatis ioannis

Ιωάννης Καρασταμάτης

ΝΙΚΟΣ Π.

Παλαιό Μέλος
Αξίζει να πούμε ότι ο Ευγένιος Βούλγαρης υπήρξε μαθητής του Fahrettin Cimenli στο yayli tanbur....
 
Top