[Ερώτηση] Θέλω να γίνω ψάλτης

mixalis1977

Νέο μέλος
Γεια σας και συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και δεν ξέρω πολλά πράγματα. Συγγνώμη για τυχόν λάθη.
Αποφάσισα να πάω να μάθω ψαλτική. Μου είπαν ότι τα μαθήματα θα ξεκινήσουν τον Σεπτέμβριο. Θέλω να σας ρωτήσω το έξις. Εγώ δεν ξέρω το παραμικρό αλλά θα προσπαθήσω πολλή. Μέχρι τον Σεπτέμβριο θα ήθελα να με βάζατε λίγο στο κλίμα. Τι θα ήταν καλό να διάβαζα η να άκουγα μέχρι τότε που να είχα μια ιδέα και να ήταν καλύτερο για μένα.
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλης.
 

δημητρης γαλλος

Παλαιό Μέλος
γεια σου μιχαλη!!!
μπραβο σου για την αποφαση σου να γνωρισεις απο κοντα την βυζαντινη μουσικη....ειναι η μουσικη μας παραδοση και οσο την γνωριζεις,τοσο περισσοτερο θα αισθανεσαι δικαιωμενος γι'αυτη σου την αποφαση...οσον αφορα αυτο που ρωτας,θα σου πω τα εξης:το να αρχισεις να αντιλαμβανεσαι τι ειναι βυζαντινη μουσικη,απαιτει ενα συνδυασμο πραγματων...1)αρχικα,θα σου ελεγα να προμηθευτεις καποιο θεωρητικο της β.μουσικης (για αρχαριους φυσικα).το πιο ολοκληρωμενο αλλα και καταννοητο που γνωριζω,ειναι αυτο του Γ.Κωνσταντινου.μπορεις να το βρεις στο βιβλιοπωλειο της αποστολικης διακονιας,στην πλατεια κλαυθμωνος....2)καλο θα ηταν να προμηθευτεις cd β.μουσικης για να αρχισεις να εχεις και ακουστικη επαφη με το αντικειμενο...θα σε συμβουλευα να ακουσεις και μεμονωμενα ατομα αλλα και χορωδιες...ενδεικτικα,προτεινω να ακουσεις τον π.διονυσιο φιρφιρη και τον χορο των πατερων της μονης Βατοπαιδιου.(μη φρικαρεις..τα σκανδαλα ειναι σκανδαλα,αλλα εσυ θες να κανεις την δουλεια σου....ψελνουν καταπληκτικα).επισης,καλο θα ηταν να ακουσεις και Στανιτσα.(πολυ αξιολογος ψαλτης.αν μπορεσεις,βρες ηχογραφησεις του απο το Πατριαρχειο).3)το θεμα της σχολης,ειναι πολυ σοβαρο...υπαρχει μεγαλο προβλημα με το ποιοι και το πως διδασκουν β.μουσικη....θα σου προτεινα να πας στη σχολη του ναου της ζωοδοχου πηγης στην οδο ακαδημιας.4)το τελευταιο και πιο σημαντικο,ειναι το να αρχισεις να πηγαινεις σε καποιο αναλογιο κοντα σε καποιο ψαλτη,ωστε να αρχισεις να εξοικειωνεσαι.το που,πρεπει να το αποφασισεις μονος σου,αφου ομως αναπτυξεις κριτηρια...ακομα εχεις πολυ δρομο...για αρχη μπορεις να πηγαινεις σε διαφορους ναους και να ακους.
ξεκινα με αυτα και ο,τι αλλο θες εμεις εδω ειμαστε...καλη αρχη.
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Φιλε Μιχαλη, μην ακους κανενα. Για αρχαριος, αγορασε μια σειρα απο σιντι του Βασιλικου η του Κετσετζη με την Οκτωηχο και καθε εβδομαδα ακου τον ηχο της εβδομαδας απο το πρωι ως το βραδυ. Αν δεν θες να αγορασεις, υπαρχουν και οι ηχογραφησεις του π.Παναρετου εδω στο φορουμ, δωρεαν, με τους Οκτω Ηχους απο το Αναστασιματαριο του Ιωαννου.

Απο κει και περα ανεβα σε καποιο αναλογιο (και σε εσπερινους και σε ορθρους), και μαθε πανω στην πραξη, απο δασκαλο. Τωρα για βιβλια κτλ θα σε κατατοπισουν στο ωδειο, οποτε μην βιαζεσαι.
 

Hristakis

Παμπάλαιο φθορικό μέλος
Καλά...είπαμε...αλλά μην το παρακάνουμε...που κολλάει ο Βασιλικός για βοήθεια αρχαρίου? Θέλει δάσκαλο το παιδί να τον μυήσει στα κλασικά μαθήματα...
 

master_yianni

Αργός και μετά μέλους
Καλά...είπαμε...αλλά μην το παρακάνουμε...που κολλάει ο Βασιλικός για βοήθεια αρχαρίου? Θέλει δάσκαλο το παιδί να τον μυήσει στα κλασικά μαθήματα...

Τα σιντιά της Οκτωηχου του Βασιλικου, απο το Αναστασιματαριο Ιωαννου, ειναι πολυ καλα, κατα την γνωμη μου παντα. Τουλαχιστον ο Βασιλικος δεν ειναι παραφωνος, κακοφωνος, φαλτσος, με καινοφανεις θεωριες και κλιμακες, και οι εκτελεσεις του ειναι σχετικα καλες (για τα σιντιά της οκτωηχου μιλαω παντα).

Οταν θα αρχισει την σχολη, ο δασκαλος θα τον κατατοπισει σχετικα με το υφος που θα διδαχτει, και το τι θα πρεπει να ακουσει.
 

kaelthas

Νεκτάριος Ρ.
Psaltologion (Ψαλτολόγιον) > Συζητήσεις στα Ελληνικά > Γενικά περί Ψαλτικής > Τεχνολογία και Ψαλτική

Μάλλον πρέπει να μεταφερθεί το θέμα αυτό κάπου αλλού :rolleyes:

Εκτός αν τα CD που προτείνετε δικαιολογούν το "Τεχνολογία και Ψαλτική" :D
 

sokrates

Σωκράτης Μαραγκουδάκης
Επίσης πολύ καλά είναι και τα θεωρητικά του Ηλιόπουλου τα οποία έχουν μέσα ασκήσεις και συνοδεύονται από CD με ηχογραφημένες τις ασκήσεις. Υπάρχουν για όλες τις τάξεις εσύ φίλε Μιχάλη μπορείς να προμηθευτείς το βιβλίο για την πρώτη τάξη από τα βιβλιοπωλεία της Αποστολικής Διακονοίας. Και γω που άρχισα πριν 2 χρόνια αυτό χρησιμοποίησα σε συνδυασμό με τις ασκήσεις του δασκάλου μου. Αλλά προσοχή μην αρχίσεις να λες μονος σου ασκήσεις χωρίς να ακούς γιατί πρέπει να περάσουν στο αυτί σου οι σωστές νότες όπως λένε "η αρχή είναι το ήμισυ του παντός".
 

mmamais

Μαμάης Μιχάλης
Ρώτα φίλους σου ψάλτες να σου πουν τη γνώμη τους και μετά ότι σε φωτίσει ο Θεός.

(Γιατί υπάρχουν πολλές επιλογές)

Για αρχή βεβαίως όπως είπε και ο Μάστερ πήγαινε κάθε μέρα στην εκκλησία στους εσπερινούς και στις λειτουργίες και μάθε τα βασικά. Τα ωδεία είναι καλά μεν αλλά είναι δευτερεύοντα. Μέχρι να αρχίσεις ωδείο (υποθέτω το Σεπτέμβριο) έχεις 2 μήνες. Εκμεταλλεύσου τους. Θα έρθεις έτσι και σε επαφή με άλλους ψάλτες που θα σε βοηθήσουν.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Προσωπικά, οἱ ἠχογραφήσεις τοῦ Κετσετζῆ εἶναι ἐξαιρετικὲς γιὰ τὸ Ἀναστασιματάριο. Τὶς εἶχα χρησιμοποιήσει καὶ μὲ βοήθησαν. Ἀπὸ κεῖ καὶ πέρα καλὸ νὰ ἐρευνήσεις ἂν ὑπάρχει κάποια Σχολὴ Βυζ. Μουσικῆς στὴν περιοχή σου καὶ ἀπὸ κεῖ θὰ καθοδηγηθεῖς.

Φιλική συμβουλή: Ἀπέφυγε ὅσο μπορεῖς τὴν αὐτοδιδασκαλία, διότι θὰ ἀντιμετωπίσεις πολλὲς δυσκολίες, στραβὰ θὰ πορευτεῖς κι ἀκόμη πιὸ δύσκολα θὰ ξεστραβωθεῖς. Εἶμαι παθών κι ἀκόμα προσπαθῶ νὰ θεραπεύσω τὰ στραβά μου. Μόνο κοντὰ σὲ δάσκαλο θὰ μάθεις μουσική, καὶ ψαλτικὴ μόνο ἀκολουθῶντάς τον στὸ ἀναλόγιο ἀπὸ τὴν ἀρχὴ τῶν ἀκολουθιῶν μέχρι τὸ Δι᾿ εὐχῶν.
Ἄν φυσικὰ ἔχεις πραγματικὴ διάθεση, μὲ τὸ συμπάθιο.

Καλὴ ἀρχὴ καὶ καλὴ ὑπομονή.

Υ.Γ. Στὸ forum μὲ λίγο ψάξιμο πάντως, ἀπ᾿ ὅλα ἔχει ὁ μπαξές. Βιβλία, ἠχογραφήσεις, σχόλια, βαριά θεωρία, ὑλικὸ γιὰ ἀρχαρίους, τὶ φορᾶς καὶ πῶς στέκεσαι στὸ ἀναλόγιο, καυγάδες ὁπαδῶν κάθε σχολῆς καὶ ἀντίληψης, ὅ,τι τραβᾶ ἡ ψαλτική σου ὄρεξη ἐδῶ θὰ τὸ βρεῖς. Τὸ σημαντικότερο ἀπ᾿ ὅλα εἶναι ὄμως πῶς ὅποια βοήθεια ζητήσεις θὰ τὴν ἔχεις ταχύτατα, προθυμότατα, ἐγγυημένα καὶ ἄνευ ἀνταλλάγματος.
 

ybulbu

Μπουλμπουτζής Ιωάννης
"Ο θέλων μουσικήν μαθείν και θέλων επαινείσθαι
θέλει πολλάς υπομονάς, θέλει πολλάς ημέρας,
θέλει καλόν σωφρονισμόν και φόβον του Κυρίου,
τιμή προς τον διδάσκαλον, δουκάτα εις τας χείρας,
τότε να μάθει ο μαθητής και τέλειος να γένει"
(Νουθεσία Χρυσάφου του Νέου)

Αγαπητέ φίλε, χωρίς καλό δάσκαλο μουσική δεν μαθαίνεται. Ούτε με τα CD, τις ηχογραφήσεις κλπ πρόκειται να καταλάβεις τίποτα. Πρέπει να έχεις δάσκαλο για να σε επιβλέπει, αλλά κι να σου προσθέτει στοιχεία από την εμπειρία του και να σου αφαιρεί τους πλεονασμούς και τα εξωπαραδοσιακά στοιχεία. Και σου προτείνω να πας σε ένα από τα μεγαθήρια του χώρου προκειμένου να μάθεις σωστά.
 

mixalis1977

Νέο μέλος
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης έχεις να μου προτείνεις κάποιον.
 

mixalis1977

Νέο μέλος
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης έχεις να μου προτείνεις κάποιον.
 

ΓΙΑΝΝΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΣ

Παλαιό Μέλος
Καλά...είπαμε...αλλά μην το παρακάνουμε...που κολλάει ο Βασιλικός για βοήθεια αρχαρίου? Θέλει δάσκαλο το παιδί να τον μυήσει στα κλασικά μαθήματα...

Οπωσδήποτε Θέλει δάσκαλο το παιδί! Δεν το συζητώ...
Για τις ηχογραφήσεις του κ. Θ. Βασιλικού, έχω να πω ότι έλαβα μέρος σαν ισοκράτης όπως και ο αείμνηστος Γιώργος Βαλλής και εξ όσων θυμάμαι, πολύ καλά τα είπε!
Αλλά όπως μας ανέφερε "το παιδί" (γειά σου Μιχάλη) μένει Ηράκλειο Κρήτης! Άρα εκεί πρέπει να ψάξει να βρει έναν κατηρτισμένο ψάλτη με διάθεση να μεταδώσει τις γνώσεις του και φυσικά να τον ακολουθεί κατα πόδας...
 
Last edited:
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης έχεις να μου προτείνεις κάποιον.

Προσωπικά θα σου πρότεινα τον Αντώνη Πλαϊτη πρωτοψάλτης της Κοιμησεως Θεοτόκου(Παναγίτσα) στο Μασταμπά. Είναι μαθητής του Νεραντζή, αξιόλογος, σοβαρός και με εκκλησιαστικό ύφος.
 

domesticus

Lupus non curat numerum ovium
Σε ευχαριστώ για τις συμβουλές. Εγώ μένω Ηράκλειο Κρήτης έχεις να μου προτείνεις κάποιον.

Δὺο ἀπὸ τὰ ἐκλεκτότερα μέλη τοῦ forum γράφουν ἀπὸ τὸ Ἠράκλειο τῆς Κρήτης, ὁ κ. Τσακίρογλου καὶ ὁ κ. Λιναρδάκης, μὲ ψαλτικὴ ἐμπειρία καὶ γνώση τῶν ψαλτικῶν πραγμάτων στὴν Κρήτη. Καλὸ εἶναι νὰ ἐπικοινωνήσεις μαζί τους μὲ ΠΜ ἠ email καὶ θὰ σὲ βοηθήσουν.
Πῶς θὰ τοὺς βρεῖς;

Δὲν ὑπάρχει θέμα στὸ forum ποὺ νὰ μὴν ἐμφανίζεται μὲ κάποιον τρόπο τὸ ὄνομά τους, πάντα τοὺς συμβουλευόμαστε καὶ τοὺς παρακολουθοῦμε καὶ πάντα κάτι καλὸ βγαίνει.
 
Γ

ΓΕΩΡΓΙΟΣ ΛΑΚΑΙΔΕΜΟΝΙΟΣ

Guest
Γεια σας και συγχαρητήρια για την ιστοσελίδα σας. Είμαι καινούργιος εδώ και δεν ξέρω πολλά πράγματα. Συγγνώμη για τυχόν λάθη.
Αποφάσισα να πάω να μάθω ψαλτική. Μου είπαν ότι τα μαθήματα θα ξεκινήσουν τον Σεπτέμβριο. Θέλω να σας ρωτήσω το έξις. Εγώ δεν ξέρω το παραμικρό αλλά θα προσπαθήσω πολλή. Μέχρι τον Σεπτέμβριο θα ήθελα να με βάζατε λίγο στο κλίμα. Τι θα ήταν καλό να διάβαζα η να άκουγα μέχρι τότε που να είχα μια ιδέα και να ήταν καλύτερο για μένα.
Ευχαριστώ πολύ Μιχάλης.


ΜΙΧΑΛΗ ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ.ΠΡΙΝ ΚΑΝΕΙΣ ΟΤΙ ΚΑΝΕΙΣ ΣΕ ΠΑΡΑΚΑΛΩ ΝΑ ΒΡΗΣ ΕΝΑΝ ΠΡΩΤΟΨΑΛΤΗ ΔΙΑΠΙΣΤΕΥΜΕΝΟ ΝΕ ΣΕ ΑΚΟΥΣΗ ΠΡΩΤΑ ΚΑΙ ΝΑ ΚΡΙΝΗ ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΦΩΝΗΤΙΚΕΣ ΔΥΝΑΤΟΤΗΤΕΣ ΓΙΑ ΑΥΤΟ ΤΟ ΕΓΚΧΕΙΡΗΜΑ.ΕΝΑΣ ΠΟΛΥ ΚΑΛΟΣ ΜΟΥ ΦΙΛΟΣ Ο ΒΑΣΙΛΗΣ ΕΙΝΑΙ Η ΠΡΟΣΩΠΟΠΟΙΗΣΗ ΤΟΥ ΦΑΛΤΣΟΥ.ΠΑΡΑ ΟΜΩΣ ΤΙΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΜΑΣ ΚΑΙ ΠΑΡΑ ΤΗΝ ΟΡΘΩΦΩΝΙΑ ΠΟΥ ΕΚΑΝΕ ΣΥΝΕΧΙΖΕΙ ΝΑ ΕΙΝΑΙ ΦΑΛΤΣΟΣ ΣΕ ΥΠΕΡΒΟΛΙΚΟ ΒΑΘΜΟ.ΕΙΝΑΙ ΑΡΙΣΤΑ ΚΑΤΗΡΤΗΣΜΕΝΟΣ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ ΣΕ ΣΗΜΕΙΟ ΠΟΥ ΞΕΡΕΙ ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ ΚΑΙ ΛΕΠΤΟΜΕΡΕΙΕΣ.ΟΜΩΣ ΣΕ ΑΝΑΛΟΓΙΟ ΔΕΝ ΤΟΝ ΑΦΗΝΟΥΝ ΝΑ ΠΕΙ ΟΥΤΕ ΚΥΡΙΕ ΕΛΕΗΣΟΝ.ΕΑΝ ΕΧΕΙΣ ΚΑΛΟ ΦΩΝΗΤΙΚΟ ΟΡΓΑΝΟ ΚΑΙ ΟΡΕΞΗ ΤΑ ΑΛΛΑ ΘΑ ΠΑΡΟΥΝ ΤΟΝ ΔΡΟΜΟ ΣΟΥΣ. ΚΑΛΗ ΕΠΙΤΥΧΙΑ
 
φιλε μιχαλη ευχαριστως να μοιραστω μαζι σου οτι υλικο εχω για το καινουργιο σου ξεκινημα.εχω κι αλλο φιλο-μιχαλης κι εκεινος -που μνει πατησια,και θα οργανωσουμε..ψαλτικα φαγοποτια.οσοι πιστοι..
 
Μιχάλη τι θέλες και ασχολείσαι παιδάκι μου κοίταξε εκεί να βρείς ένα επάγγελμα που σε ταιριάζει , πήγαινε εκεί όποτε μπορείς να εκκλησιαστείς . Δεν αξίζει τον κόπο ...
 
Top